fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 32 321 02 84

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1, 80-138 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Zrzeczenie się spadku – wywiad z radcą prawnym Anną Klisz

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
zrzeczenie się spadku

Nie wszyscy wiedzą, że istnieje możliwość podpisania umowy, która wyklucza określone osoby z grona przyszłych spadkobierców. Wbrew pozorom, jest to często stosowany sposób decydowania o majątku. Na czym właściwie polega zrzeczenie się spadku? Jakie są skutki takiej decyzji? O tym w dzisiejszym wywiadzie porozmawiamy z radcą prawnym Anną Klisz.

Dzień dobry Pani Mecenas. Na czym właściwie polega zrzeczenie się spadku?

Kodeks cywilny umożliwia sporządzenie umowy w formie aktu notarialnego między spadkodawcą a potencjalnym spadkobiercą, w której znajdzie się postanowienie o braku zgody na dziedziczenie. Obie osoby muszą być obecne przy podpisywaniu dokumentów. Osoba ta jest wtedy prawnie wyłączona z grona spadkobierców. Spadkobiercę, który podpisał umowę o zrzeczeniu się spadku, traktuje się w świetle przepisów tak, jakby nie dożył otwarcia spadku (czyli zmarł przed spadkodawcą).

Jaka jest różnica między zrzeczeniem się spadku a jego odrzuceniem?

Faktycznie zrzeczenie się spadku często jest mylone z jego odrzuceniem. Różnica jest jednak zasadnicza – aby spadkobierca mógł zrzec się spadku, musi zawrzeć ze spadkodawcą umowę. Musi to zatem nastąpić za życia spadkodawcy. Odrzucenie spadku następuje natomiast już po jego śmierci. Ponadto przy odrzuceniu spadku, przechodzi on na zstępnych odrzucającego. W przypadku zrzeczenia, co do zasady, obejmuje ono również wszystkich zstępnych.

Kiedy zrzeczenie się spadku ma sens?

Z uwagi na to, że zrzeczenie się spadku następuje w formie umowy, a więc obie strony muszą wyrazić na nią zgodę, najczęściej jest to porozumienie między np. ojcem, który za życia obdarował (w formie darowizny – przyp. autora), syna przekazując mu dom. Następnie zawierają oni umowę o zrzeczeniu się spadku, aby obdarowany syn nie miał do pozostałych spadkobierców (np. rodzeństwa – przyp. autora) roszczeń z tytułu zachowku. Ogranicza to spory i kłótnie w rodzinie.

Czy w innych sytuacjach również stosuje się zrzeczenie spadku?

Czasem zdarza się, że spadkobierca nie jest pewny sytuacji majątkowej spadkodawcy i z tego powodu dąży do zawarcia umowy o zrzeczeniu się spadku. Najczęściej jednak w takich sytuacjach, strony mają słaby kontakt i do zawarcia umowy nie dochodzi. Wtedy pozostaje odrzucić spadek już po śmierci spadkodawcy w terminie 6 miesięcy od chwili otwarcia spadku.

Czy taka umowa obejmuje tylko spadkodawcę i spadkobiercę?

Rozwiązanie takie, oprócz bezpośredniego spadkobiercy, wyłącza także automatycznie jego dzieci, wnuki, a nawet prawnuki (wszystkich zstępnych – przyp. autora). W umowie można jednak postanowić, że wyłączenie dotyczy tylko konkretnej osoby, a zstępni zachowują prawo do spadku.adwokat spadki

Co w przypadku, jeżeli wszyscy spadkobiercy zrzekną się spadku?

Rzadko zdarza się, że wszyscy spadkobiercy podpiszą umowę o zrzeczeniu się spadku. Zdecydowanie częściej zdarza się jednak, że wszyscy z grona spadkobierców spadek odrzucą. Jeżeli rodzina wie, że przyjmując spadek pogrąży się w długach, często podejmuje wspólną decyzję o całościowym odrzuceniu spadku. W takiej sytuacji spadek, zgodnie z regułami dziedziczenia ustawowego, przypadnie gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.

Czy można “wycofać” się z takiej umowy?

Oczywiście, strony mogą ponownie udać się do notariusza i zniwelować skutki zawartej umowy o zrzeczenie się spadku, zawierając kolejną umowę w formie aktu notarialnego.

Podpisanie umowy o zrzeczeniu się spadku jest pewnie kosztowne?

Koszty związane ze zrzeczeniem się spadku są niewielkie. W zależności od notariusza, koszty to około 100 – 200 zł, biorąc pod uwagę sporządzenie umowy i wypisu aktu.

Czy jest możliwe, że mimo zrzeczenia się spadku, spadkobierca i tak będzie dziedziczył?

Tak. Trzeba podkreślić, że umowa o zrzeczeniu się spadku dotyczy tylko i wyłącznie dziedziczenia ustawowego. W sytuacji gdy spadkodawca sporządzi testament i powoła w nim spadkobiercę, z którym zawarł umowę o zrzeczeniu się spadku, spadkobierca ten, będzie mógł dziedziczyć jako spadkobierca testamentowy.

Dziękujemy za rozmowę.

 

zrzeczenie się spadku

Pozdrawiam

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również:

Zachowek - wszystko, co musisz wiedzieć
POBIERZ DARMOWEGO EBOOKA: ZACHOWEK WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Każdy z nas intuicyjnie wie, czym jest zachowek i kiedy się należy. Jednakże w rzeczywistości jest to skomplikowana instytucja prawa spadkowego. W zależności od wielu czynników, jego wysokość może być bardzo różna. Co więcej, istnieje wiele sytuacji, w których żądanie zachowku nie jest dopuszczalne.

W ebooku odpowiadamy na następujące pytania:

    • Kiedy i komu przysługuje zachowek?
    • Kiedy można go dochodzić?
    • Ile wynosi zachowek?

Dodatkowo w e-booku: zachowek a testament, darowizna i zapis windykacyjny. 

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci ebooka.