Potrzebujesz porady prawnej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

ul. Kazimierza Wielkiego 1
50-077 Wrocław

tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
email:i.klisz@kancelaria-klisz.pl

Jakie korzyści może przynieść postawienie firmy w stan restrukturyzacji?

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy – artykuły pisane przez zawodowych adwokatów i radców prawnych

zalety restrukturyzacji

Chciałbyś wszcząć postępowanie restrukturyzacyjne? Zastanawiasz, się czy będzie to korzystne dla twojej firmy? Szukasz sposobu na porozumienie się z wierzycielami? A może chcesz uniknąć upadłości? Z artykułu dowiesz się:

  • kiedy można wszcząć postępowanie restrukturyzacyjne,
  • jakie są zalety restrukturyzacji przedsiębiorstwa,
  • czy restrukturyzacja chroni zarząd przed odpowiedzialnością za długi spółki,
  • jakie zalety restrukturyzacja ma dla wierzyciela.

Dla kogo restrukturyzacja a dla kogo upadłość?

Restrukturyzację może prowadzić przedsiębiorca zagrożony niewypłacalnością oraz taki, który jest już niewypłacalny. Upadłość natomiast ogłasza się tylko, gdy dłużnik jest niewypłacalny. Na restrukturyzację powinieneś się zdecydować, kiedy spełnione są ww. warunki i jednocześnie chcesz dalej prowadzić firmę. Upadłość prowadzić będzie, co do zasady, do likwidacji twojej firmy.

Zalety z restrukturyzacji

Pierwszą z zalet już znasz ? twoja firma będzie nadal funkcjonować. Nie jest to jednak wszystko. Do pozostałych zalet należą:

  • częściowe umorzenie twoich zobowiązań ? zgodnie z planem restrukturyzacji,
  • możliwość uniknięcia odpowiedzialności członków zarządu za zobowiązania spółki z o.o.,
  • korzystne mechanizmy dla wierzycieli.

Plan restrukturyzacji

Musisz wiedzieć, że restrukturyzacja toczy się według specjalnego planu. W dokumencie tym opisuje się m.in. środki restrukturyzacyjne. Są to działania, które mają pomóc wyjść tobie na prostą. Jeśli twoi wierzyciele zaakceptują plan restrukturyzacyjny, możesz zaproponować im:

  • umorzenie odsetek za opóźnienie,
  • częściowe umorzenie twojego zadłużenia,
  • rozłożenie zobowiązań na korzystne raty,
  • przekazanie wierzycielom udziałów albo akcji twojej spółki w zamian za oddłużenie.

Innymi słowy, środki restrukturyzacyjne mają pomóc utrzymać twoje przedsiębiorstwo. Powinny one także zabezpieczać interesy wierzycieli.

            Kontrolę nad postępowaniem restrukturyzacyjnym sprawuje nadzorca sądowym wyznaczony przez sąd. Rola nadzorcy jest jednak inna niż rola syndyka. W postępowaniu restrukturyzacyjnym nie tracisz zarządu na swoją firmą. Rolą nadzorcy sądowego jest pomoc tobie w sporządzeniu planu restrukturyzacyjnego i doprowadzeniu do jego przyjęcia przez wierzycieli. Nadzorca sądowy wyraża również zgodę na dokonywanie przez ciebie czynności przekraczających zwykły zarząd.

Restrukturyzacja a odpowiedzialność zarządu

Jak zapewne wiesz, złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości może wyłączać odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki z o.o. Kolejną zaletą restrukturyzacji jest, że taki sam efekt ma złożenie wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego.

            Aby wystąpił ten skutek wniosek powinieneś złożyć w terminie 30 dni od wystąpienia przesłanki restrukturyzacji. Czyli od dnia, w którym stałeś się niewypłacalny. Wniosek może także złożyć, gdy według twojej oceny twoja sytuacja finansowa wskazuje, że w niedługim czasie możesz stać się niewypłacalny.

Restrukturyzacja a pozycja wierzyciela

Jeśli jesteś wierzycielem, restrukturyzacja twojego dłużnika również może mieć zalety. W przypadku upadłości wierzyciele zazwyczaj nie mogą liczyć na pełne zaspokojenie. Część z nich nie uzyska nic z masy upadłości. Godząc się na plan restrukturyzacyjny zyskujesz co najmniej częściową spłatę twoich wierzytelności. Masz również większy wpływ na treść układu z dłużnikiem. Wierzyciele tworzą bowiem radę wierzycieli, która kontroluje nadzorcę sądowego, a także udziela zgody dłużnikowi na dokonanie niektórych czynności.

            Jeśli natomiast nie przystąpisz do układu, będziesz mógł dochodzić swoich roszczeń na dotychczasowych zasadach. W przypadku zaś, gdy dłużnik nie będzie realizował układu, w prostszy sposób sąd może przejść do postępowania upadłościowego.

Przeczytaj także:

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

Masz pytanie do adwokata? Napisz do nas

Pomoc doświadczonego adwokata
Pomożemy Ci w każdej sprawie sądowej
Porady prawne on-line
Zdalne porady prawne u adwokata bez konieczności wychodzenia z domu lub z biura
upadłość przedsiębiorcy - darmowy poradnik

Z e-booka dowiesz się kto może ogłosić upadłość oraz czym się różni upadłość od likwidacji i restrukturyzacji. Poza tym w e-booku znajdziesz wzór wniosku oraz wszystkie niezbędne informacje dotyczące ogłoszenia upadłości. 

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.