fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 32 321 02 84

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1, 80-138 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Zadatek a zaliczka – co lepiej zabezpieczy Twoje interesy?

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
zaliczka a zadatek

Zapewne nie raz słyszałeś o zadatku lub zaliczce. To bardzo popularne sposoby zabezpieczenia umów. W gruncie rzeczy zarówno zaliczka jak i zadatek polegają na tym samym – część wynagrodzenia jest płatna przed wykonaniem umowy. Jednakże, jeżeli przyjrzymy się szczegółom tych dwóch konstrukcji – różnica jest znacząca. W tym artykule opiszę relację pojęć: zadatek a zaliczka, wskazując:

  • Czym dokładnie jest zadatek i zaliczka?
  • Jakie różnice znajdziemy między zadatkiem a zaliczką?
  • Kiedy trzeba zwrócić zaliczkę/zadatek?
  • W jakich sytuacjach można zachować zaliczkę/zadatek, a kiedy trzeba zwrócić ich dwukrotność?

Czym jest zaliczka i zadatek?

Wydaje się, że zaliczka i zadatek to to samo. Część wynagrodzenia, które jest dawane drugiej strony przed zrealizowaniem całej umowy. Obie konstrukcje prawne dążą do tego, aby w pewnym stopniu zabezpieczyć strony umowy.

Z pewnością łatwiej zabrać się za wykonanie umowy, jeżeli część wynagrodzenia już jest na naszym koncie. To samo tyczy się sytuacji, gdy chcemy coś kupić i wysyłamy zadatek lub zaliczkę, aby mieć pewność, że uda nam się sfinalizować transakcję.

Warto zatem dokładnie poznać różnice między zaliczką, a zadatkiem, żeby umieć określić, co w konkretnej sytuacji będzie dla nas lepsze.

Zadatek a zaliczka – różnice

Dopóki współpraca przebiega poprawnie, a strony wywiązują się ze swoich obowiązków – w zasadzie nie znajdziemy żadnych różnic.

Można je natomiast dostrzec w sytuacji, gdy umowa nie zostanie wykonana.

W przypadku niewykonania umowy:

  • Zaliczka podlega zwrotowi w 100%.
  • Zadatek nie podlega zwrotowi. Natomiast strona, która dała zadatek, może żądać jego podwójnej wartości jeśli kontrahent zamierza wycofać się z realizacji umowy.

Zatem z reguły, jeżeli jesteś usługodawcą, lepiej, gdy na konto otrzymasz zadatek – jeżeli druga strona nie wywiąże się ze swojego zobowiązania, możesz zadatek zostawić. Chyba, że to Ty nie dostarczysz usługi – wtedy musisz zwrócić zadatek podwójnie.

Jeżeli natomiast to Ty wpłacasz część wynagrodzenia drugiej stronie, lepiej, gdy jest to zaliczka. W sytuacji, gdy będziesz chciał się wycofać z umowy – druga strona musi Ci ją zwrócić w całości.

Podsumowując, zaliczka nie daje gwarancji, że transakcja dojdzie do skutku. Jest to swoista forma niezobowiązującej rezerwacji produktu lub usługi. Zadatek natomiast chroni obie strony umowy i pełni rolę motywatora do wykonania swoich zobowiązań.

Rozwiązanie umowy bez winy stron

Poprzednie akapity dotyczą sytuacji, gdy jedna ze stron zawini i nie zrealizuje swoich obowiązków umownych. W praktyce zdarza się również, że umowa:

  • zostaje rozwiązana na mocy porozumienia obu stron, lub
  • nie dojdzie do skutku z powodu okoliczności, za które nie odpowiada żadna ze stron.

W powyższych sytuacjach zarówno zadatek jak i zaliczka powinny być zwrócone w 100%, a żądanie podwójnego zadatku jest bezzasadne.

Zadatek a zaliczka – redakcja umowy

Jak już niejednokrotnie podkreślałem na moim blogu – każde postanowienie w umowie, którą zawierasz, powinno być przemyślane. To samo tyczy się sytuacji, w której dajesz lub otrzymujesz zadatek lub zaliczkę. Czemu? Już tłumaczę.

W sytuacji, gdy w umowie nie określicie, czy wpłacona część wynagrodzenia to zadatek czy zaliczka, uznaje się, że jest to zadatek. Każda przedpłata jest rozumiana jako zadatek.

Czy to oznacza, że, jeżeli chcemy dać zadatek, to nie musimy za bardzo skupiać się na treści postanowień umownych? Skoro, jeśli nie wpiszemy jakim tytułem jest dokonywana przedpłata, to i tak będzie ona zadatkiem?

Moim zdaniem, precyzyjna umowa to klucz do udanej współpracy. Lepiej wpisać, że przekazana część wynagrodzenia to zadatek, niż potem kłócić się z kontrahentem, iż myślał, że to zaliczka, bo o niej właśnie rozmawialiście przed zawarciem umowy.

Jak zażądać zwrotu zadatku?

Chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię praktyczną. Otóż, jak już mówiłem, w sytuacji, gdy Twój kontrahent nie wywiąże się z umowy możesz zachować zadatek lub żądać go podwójnie – w zależności od tego, którą stroną umowy jesteś. Pamiętaj jednak, że te uprawnienia pojawiają się dopiero wtedy, gdy formalnie, zgodnie z prawem, odstąpisz od umowy. Musisz zatem złożyć drugiej stronie oświadczenie woli, że odstępujesz od umowy, z uwagi na niewywiązanie się przez nią z obowiązków. Wynika to z brzmienia art. 394 § 1:

W braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.

Zmiana zasad dotyczących zadatku w umowie

Powyżej zacytowany przepis porusza jeszcze jedną ważną kwestię. Strony umowy mogą bowiem zmienić ustawowe zasady dotyczące zadatku. Mogą np. określić katalog sytuacji, w których nie można żądać podwójnego zadatku lub wskazać, że może on zostać zwrócony tylko w pewnych przypadkach.

Jaka powinna być wysokość zaliczki lub zadatku?

Przepisy nie wskazują, jakiej wysokości zadatek lub zaliczkę, powinno się wpłacić. Strony ustalają to dowolnie. Z mojego doświadczenia, mogę powiedzieć, że jest to najczęściej 10-30% wartości umowy.

Zadatek a zaliczka

Na koniec mam jeszcze jedną uwagę. Pamiętaj, aby zasady dotyczące zaliczki lub zadatku zawsze oceniać z szerszej perspektywy. Często słyszę bowiem: zadatek jest lepszy. Ja odpowiadam: zależy dla kogo. Możesz przecież stać po obu stronach umowy (czasem być wykonawcą, a czasem zamawiającym). Ponadto w toku prowadzenia działań biznesowych, czasem podejmujesz się pewnych zleceń, a czasem bardziej ryzykownych, w których możesz popełnić błąd, opóźnić się w ich wykonaniu itp. Zawsze, gdy staniesz przed wyborem – zadatek a zaliczka – przeanalizuj swoją sytuację i zobowiązanie, jakiego się podejmujesz. Dopiero potem przypomnij sobie różnice między zaliczką a zadatkiem. Na końcu zdecyduj, co jest w danej sytuacji dla Ciebie lepsze i spróbuj przekonać drugą stronę umowy, że właśnie ta konstrukcja prawna powinna być ujęta w umowie.

Pozdrawiam

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również:

upadłość przedsiębiorcy - darmowy poradnik

Z e-booka dowiesz się kto może ogłosić upadłość oraz czym się różni upadłość od likwidacji i restrukturyzacji. Poza tym w e-booku znajdziesz wzór wniosku oraz wszystkie niezbędne informacje dotyczące ogłoszenia upadłości. 

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.