fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 32 321 02 84

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1, 80-138 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Zadatek i zaliczka

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
zadatek i zaliczka

Zastanawiasz się, czym się różnią zadatek i zaliczka? Nie wiesz, kiedy możesz domagać się podwójnego zadatku od drugiej strony? Szukasz informacji na temat rozliczenia zadatku i zaliczki przy prawidłowym wykonaniu umowy? W artykule znajdziesz informacje na temat:

  • prawidłowego stosowania klauzuli zadatku,
  • zaliczki,
  • podwójnej wysokości zadatku.

Zadatek i zaliczka są to dwie instytucje, które dość często mylone są ze sobą. Chociaż prócz faktu, że oba świadczenia wręczane są na wstępnym etapie umowy, najczęściej przy jej zawarciu, to powodują całkowicie odmienne skutki prawne. A pomylenie zadatku z zaliczką może ciebie wiele kosztować.

Prawidłowego stosowania klauzuli zaliczki

Zaliczka stanowi przekazanie części kwoty na poczet pełnego wynagrodzenia i w razie prawidłowego wykonania umowy podlega zaliczeniu na jego poczet, zaś w przypadku rozwiązania umowy jest zwracana wpłacającemu. Jest to zatem forma częściowej zapłaty za towar, bądź usługę.

Prawidłowego stosowania klauzuli zadatku

Natomiast zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej. W razie wykonania umowy zadatek ulega natomiast zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała. Jeżeli zaś zaliczenie nie będzie możliwe, zadatek podlega zwrotowi stronie, która go dała. W sytuacji zaś rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony.

Zapamiętaj, że zadatkiem może być zarówno określona kwota pieniężna, jak również rzeczy ruchome (np. towar). Powinieneś wiedzieć także o tym, że zastrzeżenie zadatku jest tzw. czynnością realną. Co oznacza że do jego ważności niezbędne jest faktyczne wydanie przedmiotu zadatku. Sama klauzula umowna w tym zakresie nie jest wystarczająca. Jeżeli zatem zadatek został zastrzeżony jedynie w umowie, a strona zobowiązana go nie uiściła, to żadna ze stron nie może powoływać się w przyszłości na zapisy o zadatku.

Niemniej, powszechnie przyjmuje się, że nie jest konieczne wręczenie zadatku bezpośrednio przy zawieraniu umowy. Możliwe jest uiszczenie albo wręczenie go w bliskim czasie po zawarciu umowy. Dobrą praktyką jest w takim przypadku wskazanie w umowie stron terminu, do którego zadatek powinien zostać uiszczony. Jeżeli co innego nie wynika z treści umowy, sam fakt nie wpłacenia zadatku nie wpływa na ważność umowy. Niekiedy wpłata zadatku stanowi warunek zawieszający, od którego uzależnione jest zaistnienie skutków prawnych umowy. Wymaga to wszakże dodatkowych zapisów umownych.

Podsumowanie

Z powyższego wynika, że zadatek stanowi formę odszkodowania w przypadku zawinionego niewykonania umowy przez jedną ze stron. Bowiem albo druga strona może otrzymany zadatek zatrzymać, albo żądać jego podwójnej wysokości, gdy sama go dała.

Przykłady – zadatek

 

Podmiot A i podmiot B zawarły umowę o dzieło. Podmiot B wręczył podmiotowi A zadatek w kwocie 5.000 zł. Dzieło nie zostało wykonane przez podmiot A, w takim wypadku podmiot B może dochodzić zadatku w kwocie 10.000 zł.

 

Przykład klauzuli umownej:

 

1. Strony postanawiają, że zamawiający uiści zadatek w kwocie 5.000 zł w dniu zawarcia niniejszej umowy przelewem na rachunek bankowy wykonawcy.

2. Zadatek ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.

Przeczytaj także:

Zadatek a zaliczka – co lepiej zabezpieczy Twoje interesy?

Pozdrawiam

radca prawny Michal Koralewski

radca prawny Michal Koralewski

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również:

upadłość przedsiębiorcy - darmowy poradnik

Z e-booka dowiesz się kto może ogłosić upadłość oraz czym się różni upadłość od likwidacji i restrukturyzacji. Poza tym w e-booku znajdziesz wzór wniosku oraz wszystkie niezbędne informacje dotyczące ogłoszenia upadłości. 

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.