fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14

Biuro w Gdańsku

ul. Czopowa 14/20

Biuro w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapisz się na nasz Newsletter!

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Zadaniowy system czasu pracy

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy

zadaniowy system czasu pracy

Zadaniowy czas pracy

Nie wiesz kiedy możesz wprowadzić zadaniowy czas pracy? Zastanawiasz się jak określić wymiar czasu pracy? Chciałbyś wiedzieć, czy określenie zadań i czasu pracy wymaga zgody pracownika albo zakładowej organizacji związkowej? Z naszego artykułu dowiesz się:

  • jakie są warunki wprowadzenia zadaniowego czasu pracy,
  • jakie normy czasu pracy należy stosować w zadaniowym czasie pracy,
  • w jaki sposób wprowadzić zadaniowy czas pracy.

Kiedy stosować zadaniowy czas pracy?

Kodeks pracy przewiduje trzy przypadki, w których zadaniowy czas pracy może być stosowany. Jest to dopuszczalne, w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy. System ten sprawdzić się może zatem m.in. względem pracowników wykonujących:

  • stałe, określone zadania poza zakładem pracy (np. przedstawicieli handlowych),
  • prace koncepcyjne (np. programistów, projektantów, konstruktorów),
  • zadania nastawione na osiągnięcie określonego efektu (np. brygady usuwające awarie, ekipy sprzątające).

Chodzi zatem przede wszystkim o prace nie wymagające angażowania całej załogi zakładu, zwłaszcza zaś prace indywidualne, wykonywane najczęściej poza zakładem pracy, które jednocześnie są powtarzalne. Brak powtarzalności zadań uniemożliwiałby bowiem określenie czasu na ich wykonanie w ramach omawianego systemu czasu pracy.

Pamiętaj także, że aby wprowadzić zadaniowy czas pracy konieczne jest istnienie co najmniej jednej ze ww. okoliczności. Zawarcie bowiem z pracownikiem porozumienia o wprowadzeniu zadaniowego czasu pracy bez szczególnego ustanowienia, nie wywoła zamierzonego skutku.

Wymiar czasu pracy

Co prawda w zadaniowym systemie czasu pracy nie określa się rozkładu czasu pracy, ani nie prowadzi ewidencji czasu pracy, to będąc pracodawcą nie masz pełnej swobody ich określania. Pracownika takiego obowiązywać bowiem będą ogólne zasady określania wymiaru czasu pracy. Czyli, jego czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy.

Zapewne zastanawiasz się, jak to osiągnąć skoro nie ma ani ewidencji czasu pracy, ani systemu czasu pracy. Wykazanie przestrzegania ww. norm czasu pracy odbywa się poprzez określenie czasu niezbędnego na wykonanie zadań powierzanych pracownikowi. Ten zaś już samodzielnie i poza twoją kontrolą, dobiera sposób i czas ich wykonywania, decyduje o rozpoczęciu i zakończeniu pracy w danym dniu oraz przerwach w pracy.

Właściwe określenie czasu niezbędnego na wykonanie powierzanych zadań jest bardzo istotne. Jeżeli bowiem pracownik wykaże, że przyjęte przez ciebie wyliczenia są niemożliwe do osiągnięcia, to jego praca ponad ww. normy czasu pracy, traktowana będzie jak praca w godzinach nadliczbowych.

Jak wprowadzić zadaniowy czas pracy?

Ustawodawca nie nakazuje konsultować zamiaru wprowadzenia tego systemu czasu pracy z zakładową organizacją związkową, czy też zgłaszanie tego faktu okręgowemu inspektorowi pracy. Możesz go zatem wprowadzić w regulaminie pracy, bądź obwieszczeniu, a także układzie zbiorowym pracy. System też można również wprowadzić w umowie o pracę z konkretnym pracownikiem.

Wprowadzenie zadaniowego czasu pracy wymaga jednakże konsultacji z pracownikiem, którego system ten ma dotyczyć. Ich przedmiotem ma być ustalenie czasu niezbędnego na wykonanie powierzanych zadań. Co prawda nie musisz uzyskiwać zgody pracownika w tym zakresie, jednakże całkowite zignorowanie jego stanowiska również może być niewłaściwe. Jak już bowiem pisałem wyżej, nierealistyczne określenie czasu niezbędnego na wykonanie zadań, może skutkować pracą w godzinach nadliczbowych.

Pozdrawiam

radca prawny Michal Koralewski

radca prawny Michal Koralewski

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Dla Ciebie to tylko “kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Inni czytali również:

Informacja o zmianach funkcjonowania Kancelarii

Szanowni Państwo,

W związku ze stanem epidemiologicznym związanym z występowaniem koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19 informujemy, że do 15 kwietnia 2020r. uległy zmianie zasady świadczenia usług przez Kancelarię. Klientów prosimy o kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej, bądź telefonicznie.

Na teren kancelarii mają wstęp jedynie nasi Pracownicy. Wszystkie przyjęte zlecenia są realizowane zgodnie z ustaleniami i terminami.Nasi prawnicy, co do zasady świadczą obecnie pracę zdalnie i są do Państwa dyspozycji.

Jeśli są Państwo zainteresowani skorzystaniem ze zdalnej porady prawnej za pośrednictwem telefonu, Skype, Whats App lub innego komunikatora internetowego prosimy o kontakt telefoniczny z sekretariatem naszej Kancelarii pod numerem 71 740 50 00.

Więcej o udzielanych przez nas poradach prawnych na odległości przeczytasz tutaj.