Potrzebujesz porady prawnej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

ul. Kazimierza Wielkiego 1
50-077 Wrocław

tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
email:i.klisz@kancelaria-klisz.pl

Wypowiedzenie umowy zlecenia

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy – artykuły pisane przez zawodowych adwokatów i radców prawnych

wypowiedzenie umowy zlecenia

Czasami współpraca między stronami umowy nie układa się tak, jak przewidywaliśmy. Jeżeli myślisz o zmianie pracy, a jesteś zatrudniony na umowę zlecenie, to musisz wiedzieć, z czym to się wiąże. W tym artykule przedstawię Ci podstawowe informacje, które powinieneś znać zanim zdecydujesz się na wypowiedzenie umowy zlecenia. Odpowiem na następujące pytania:

  • Na czym polega umowa zlecenie?
  • Jaki jest okres jej wypowiedzenia?
  • Jakie skutki pociąga za sobą wypowiedzenie umowy zlecenia?
  • Jak wypowiedzieć umowę zlecenia?

Czym jest umowa zlecenie?

Jest to umowa cywilnoprawna, którą może zawrzeć każdy, kto posiada zdolność do czynności prawnych ? zarówno osoba fizyczna jak i prawna.  Bazuje na przepisach Kodeksu cywilnego i w głównej mierze sprowadza się do tego, że zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonania jasno określonej pracy dla zleceniodawcy. Jest to tzw. umowa starannego działania. Chodzi o to, że w ramach umowy zlecenia wykonuje się pewne obowiązki przez cały czas. Nie tworzy się żadnego projektu, dzieła. To odróżnia umowę zlecenia od umowy o dzieło, która jest umową rezultatu.

Okres wypowiedzenia umowy zlecenia

Wypowiedzenie umowy zlecenia może nastąpić zawsze. W dodatku może zostać złożone przez każdą ze stron. Wypowiedzenie w trybie natychmiastowym jest stosunkowo rzadkie. Spowodowane jest to w dużej mierze obawą o możliwość dochodzenia odszkodowania.

Jeżeli nie określa tego umowa, nie trzeba zachowywać okresu wypowiedzenia. Zarówno dla firmy jak i zleceniobiorcy może stanowić to problem:

  • Mała firma rzemieślnicza zatrudnia 5 osób. Każda z nich wykonuje specyficzną pracę, która wpływa na pracę innych ? produkcja karmników dla ptaków, malowanie, magazynowanie, wysyłka i księgowość. Jeżeli którykolwiek z pracowników złoży wypowiedzenie umowy zlecenia z dnia na dzień, wpłynie to na pracę całej grupy i może doprowadzić do strat w firmie.
  • Jeżeli firma wypowie umowę zlecenie panu Staszkowi, który stał się ekspertem w produkcji karmników, to z dnia na dzień zostaje on bez środków do życia. Firma nie ma obowiązku wiedzieć, że samotnie wychowuje trójkę dzieci.

Abyś jednak nie został zaskoczony wręczonym z dnia na dzień wypowiedzeniem, podpisując umowę możesz zawrzeć w niej postanowienie o ustanowieniu okresu wypowiedzenia. Może być wyrażony w dowolny sposób, jako dni, tygodnie, miesiące itp.

Jeżeli zamierzasz podjąć pracę na zlecenie w nowej firmie, a jej prezes próbuje w umowie wcisnąć regulacje o tym, że nie możesz wypowiedzieć mu umowy ? uciekaj. Znajdź pracę u człowieka, który zna i szanuje prawo. Możliwość wypowiedzenia umowy to obowiązek, nie przywilej.

Wypowiedzenie umowy zlecenia – konsekwencje

Powtórzę – obie strony umowy mogą ją wypowiedzieć. Jednak to, kto to zrobi, decyduje o prawach i obowiązkach nałożonych na zleceniodawcę i zleceniobiorcę:

  • Stefan został zatrudniony w firmie ?Prasowanie Koszul u Doroty?. Otrzymał zlecenie prasowania dostarczanych codziennie koszul. Aby Stefan mógł wywiązać się należycie z zadania, musiał zakupić specjalistyczną parownicę i deskę. Prezes firmy (Pani Dorota) otrzymała raport z prac terenowych. Wyczytała z niego, że klienci nie są zadowoleni z pracy Stefana. Pani Dorota podjęła decyzję o wypowiedzeniu Stefanowi umowy zlecenia. Oprócz zapłaty części wynagrodzenia, które przysługuje Stefanowi za wykonaną dotychczas pracę, firma musi zwrócić mu pieniądze za parownicę i deskę, o ile Pan Stefan faktycznie nie zawinił przy wykonywaniu swoich obowiązków. Całkowicie bezzasadne zwolnienie wiąże się z potencjalnym odszkodowaniem dla Stefana. Mimo dodatkowych kosztów dla firmy, ta forma zatrudnienia daje Pani Dorocie proste narzędzia do rozwiązania umowy.
  • Gdyby jednak to Stefanowi znudziła się praca u Pani Doroty, również może wypowiedzieć umowę zlecenie. Jeżeli robi to bez ważnego powodu (nudna praca to nie jest ważny powód), to jest odpowiedzialny za potencjalnie powstałą szkodę. W tym wypadku za torbę przydzielonych, ale niewyprasowanych w terminie koszul. Do ważnych powodów z pewnością można zaliczyć chorobę i problemy rodzinne.

Jak wypowiedzieć umowę zlecenia?

Na koniec podpowiem Ci, jak poprawnie złożyć wypowiedzenie. Pamiętaj, aby w piśmie znalazły się takie elementy jak:

  • data i miejsce składanego wypowiedzenia,
  • dane obu stron ? imię i nazwisko, adres zamieszkania, nazwa i adres firmy,
  • odnośnik do wypowiadanej umowy ? miejsce i data podpisania umowy oraz jej stron,
  • powód rozwiązania umowy ? jeżeli taki jest,
  • okres wypowiedzenia (jeżeli strony ustaliły go w umowie),

Najczęściej wypowiedzenie umowy wręczamy osobiście w formie pisemnej ? podobnie jak podczas podpisywania umowy. Strony mają możliwość zapoznania się z treścią dokumentu, który jest namacalnym i fizycznym dowodem zbliżającego się końca współpracy. Dla skuteczności wypowiedzenia umowy zlecenia w świetle prawa nie jest jednak konieczna forma pisemna. Wystarczy forma ustna.

Wypowiedzenie umowy zlecenia – uwagi na marginesie

Na forach internetowych i w rozmowach prywatnych często słyszy się o ?wypowiedzeniu umowy zlecenia za porozumieniem?.  Pamiętaj ? czegoś takiego nie ma. Istnieje ?wypowiedzenie umowy? i ?rozwiązanie umowy za porozumieniem?. Warto znać różnicę miedzy wypowiedzeniem umowy, a jej rozwiązaniem.

Przeczytaj również: Zakaz konkurencji w umowie zlecenia

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

Masz pytanie do adwokata? Napisz do nas

Pomoc doświadczonego adwokata
Pomożemy Ci w każdej sprawie sądowej
Porady prawne on-line
Zdalne porady prawne u adwokata bez konieczności wychodzenia z domu lub z biura
upadłość przedsiębiorcy - darmowy poradnik

Z e-booka dowiesz się kto może ogłosić upadłość oraz czym się różni upadłość od likwidacji i restrukturyzacji. Poza tym w e-booku znajdziesz wzór wniosku oraz wszystkie niezbędne informacje dotyczące ogłoszenia upadłości. 

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.