fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 32 321 02 84

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1, 80-138 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Wypowiedzenie umowy zlecenia

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
wypowiedzenie umowy zlecenia

Czasami współpraca między stronami umowy nie układa się tak, jak przewidywaliśmy. Jeżeli myślisz o zmianie pracy, a jesteś zatrudniony na umowę zlecenie, to musisz wiedzieć, z czym to się wiąże. W tym artykule przedstawię Ci podstawowe informacje, które powinieneś znać zanim zdecydujesz się na wypowiedzenie umowy zlecenia. Odpowiem na następujące pytania:

 • Na czym polega umowa zlecenie?
 • Jaki jest okres jej wypowiedzenia?
 • Jakie skutki pociąga za sobą wypowiedzenie umowy zlecenia?
 • Jak wypowiedzieć umowę zlecenia?

Czym jest umowa zlecenie?

Jest to umowa cywilnoprawna, którą może zawrzeć każdy, kto posiada zdolność do czynności prawnych – zarówno osoba fizyczna jak i prawna.  Bazuje na przepisach Kodeksu cywilnego i w głównej mierze sprowadza się do tego, że zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonania jasno określonej pracy dla zleceniodawcy. Jest to tzw. umowa starannego działania. Chodzi o to, że w ramach umowy zlecenia wykonuje się pewne obowiązki przez cały czas. Nie tworzy się żadnego projektu, dzieła. To odróżnia umowę zlecenia od umowy o dzieło, która jest umową rezultatu.

Okres wypowiedzenia umowy zlecenia

Wypowiedzenie umowy zlecenia może nastąpić zawsze. W dodatku może zostać złożone przez każdą ze stron. Wypowiedzenie w trybie natychmiastowym jest stosunkowo rzadkie. Spowodowane jest to w dużej mierze obawą o możliwość dochodzenia odszkodowania.

Jeżeli nie określa tego umowa, nie trzeba zachowywać okresu wypowiedzenia. Zarówno dla firmy jak i zleceniobiorcy może stanowić to problem:

 • Mała firma rzemieślnicza zatrudnia 5 osób. Każda z nich wykonuje specyficzną pracę, która wpływa na pracę innych – produkcja karmników dla ptaków, malowanie, magazynowanie, wysyłka i księgowość. Jeżeli którykolwiek z pracowników złoży wypowiedzenie umowy zlecenia z dnia na dzień, wpłynie to na pracę całej grupy i może doprowadzić do strat w firmie.
 • Jeżeli firma wypowie umowę zlecenie panu Staszkowi, który stał się ekspertem w produkcji karmników, to z dnia na dzień zostaje on bez środków do życia. Firma nie ma obowiązku wiedzieć, że samotnie wychowuje trójkę dzieci.

Abyś jednak nie został zaskoczony wręczonym z dnia na dzień wypowiedzeniem, podpisując umowę możesz zawrzeć w niej postanowienie o ustanowieniu okresu wypowiedzenia. Może być wyrażony w dowolny sposób, jako dni, tygodnie, miesiące itp.

Jeżeli zamierzasz podjąć pracę na zlecenie w nowej firmie, a jej prezes próbuje w umowie wcisnąć regulacje o tym, że nie możesz wypowiedzieć mu umowy – uciekaj. Znajdź pracę u człowieka, który zna i szanuje prawo. Możliwość wypowiedzenia umowy to obowiązek, nie przywilej.

Wypowiedzenie umowy zlecenia – konsekwencje

Powtórzę – obie strony umowy mogą ją wypowiedzieć. Jednak to, kto to zrobi, decyduje o prawach i obowiązkach nałożonych na zleceniodawcę i zleceniobiorcę:

 • Stefan został zatrudniony w firmie „Prasowanie Koszul u Doroty”. Otrzymał zlecenie prasowania dostarczanych codziennie koszul. Aby Stefan mógł wywiązać się należycie z zadania, musiał zakupić specjalistyczną parownicę i deskę. Prezes firmy (Pani Dorota) otrzymała raport z prac terenowych. Wyczytała z niego, że klienci nie są zadowoleni z pracy Stefana. Pani Dorota podjęła decyzję o wypowiedzeniu Stefanowi umowy zlecenia. Oprócz zapłaty części wynagrodzenia, które przysługuje Stefanowi za wykonaną dotychczas pracę, firma musi zwrócić mu pieniądze za parownicę i deskę, o ile Pan Stefan faktycznie nie zawinił przy wykonywaniu swoich obowiązków. Całkowicie bezzasadne zwolnienie wiąże się z potencjalnym odszkodowaniem dla Stefana. Mimo dodatkowych kosztów dla firmy, ta forma zatrudnienia daje Pani Dorocie proste narzędzia do rozwiązania umowy.
 • Gdyby jednak to Stefanowi znudziła się praca u Pani Doroty, również może wypowiedzieć umowę zlecenie. Jeżeli robi to bez ważnego powodu (nudna praca to nie jest ważny powód), to jest odpowiedzialny za potencjalnie powstałą szkodę. W tym wypadku za torbę przydzielonych, ale niewyprasowanych w terminie koszul. Do ważnych powodów z pewnością można zaliczyć chorobę i problemy rodzinne.

Jak wypowiedzieć umowę zlecenia?

Na koniec podpowiem Ci, jak poprawnie złożyć wypowiedzenie. Pamiętaj, aby w piśmie znalazły się takie elementy jak:

 • data i miejsce składanego wypowiedzenia,
 • dane obu stron – imię i nazwisko, adres zamieszkania, nazwa i adres firmy,
 • odnośnik do wypowiadanej umowy – miejsce i data podpisania umowy oraz jej stron,
 • powód rozwiązania umowy – jeżeli taki jest,
 • okres wypowiedzenia (jeżeli strony ustaliły go w umowie),

Najczęściej wypowiedzenie umowy wręczamy osobiście w formie pisemnej – podobnie jak podczas podpisywania umowy. Strony mają możliwość zapoznania się z treścią dokumentu, który jest namacalnym i fizycznym dowodem zbliżającego się końca współpracy. Dla skuteczności wypowiedzenia umowy zlecenia w świetle prawa nie jest jednak konieczna forma pisemna. Wystarczy forma ustna.

Wypowiedzenie umowy zlecenia – uwagi na marginesie

Na forach internetowych i w rozmowach prywatnych często słyszy się o „wypowiedzeniu umowy zlecenia za porozumieniem”.  Pamiętaj – czegoś takiego nie ma. Istnieje „wypowiedzenie umowy” i „rozwiązanie umowy za porozumieniem”. Warto znać różnicę miedzy wypowiedzeniem umowy, a jej rozwiązaniem.

Przeczytaj również: Zakaz konkurencji w umowie zlecenia

Pozdrawiam

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

ZAPRASZAMY NA NASZ KANAŁ YOUTUBE!

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również:

upadłość przedsiębiorcy - darmowy poradnik

Z e-booka dowiesz się kto może ogłosić upadłość oraz czym się różni upadłość od likwidacji i restrukturyzacji. Poza tym w e-booku znajdziesz wzór wniosku oraz wszystkie niezbędne informacje dotyczące ogłoszenia upadłości. 

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.