fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 32 321 02 84

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1, 80-138 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Wypowiedzenie umowy o zakazie konkurencji z uwagi na COVID-19

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
Wypowiedzenie umowy o zakazie konkurencji z uwagi na COVID-19

Zastanawiasz się, czy w stanie epidemii wiąże cię umowny zakaz konkurencji? A może chciałbyś wypowiedzieć umowę, która ogranicza tobie taką działalność? Nie wiesz,  jakie zmiany w regulacji umownego zakazu konkurencji wprowadza tzw. tarcza antykryzysowa? Z artykułu dowiesz się:

 • jakich umów o zakazie konkurencji dotyczą zmiany,
 • kto może wypowiedzieć umowę o zakazie konkurencji,
 • czy tarcza antykryzysowa przewiduje dodatkowe warunki wypowiedzenia umowy o zakazie konkurencji,
 • od kiedy możliwe będzie wypowiedzenie umów o zakazie konkurencji.

Tarcza 4.0 czyli co?

Zapewne przyzwyczaiłeś się już do tego, że potoczna nazwa danego aktu prawnego ma niewiele wspólnego z jego nazwą oficjalną. I tym razem nie jest inaczej. Określenie „tarcza antykryzysowa 4.0” odnosi się bowiem do ustawy z 04 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19. Zazwyczaj nie wskazujemy nazw aktów prawnych w naszych artykułach, obecnie jednak jest to konieczne. Zapewne bowiem będziesz chciał sprawdzić u źródła, jakie mechanizmy przewiduje owa tarcza, a nie znając nazwy ustawy możesz trafić na niewłaściwy akt prawny.

Umowy objęte regulacją tarczy antykryzysowej

Tarcza do tematu umów o zakazie konkurencji podchodzi bardzo szeroko oraz niezwykle ogólnie. Dotyczy bowiem ww. umów zawieranych po ustaniu:

 • stosunku pracy – chodzi tu zatem o wszystkich pracowników, którzy wykonują pracę nie tylko w oparciu o umowę o pracę, ale również na podstawie powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę,
 • umowy agencyjnej,
 • umowy zlecenia,
 • innej umowy o świadczenie usług.
 • umowy o dzieło.

W praktyce zatem regulacja ta dotyczy wszystkich umów o dobrowolnym zakazie konkurencji. Nie ma przy tym znaczenia, czy zobowiązanym do powstrzymania się od działalności konkurencyjnej jest przedsiębiorca, czy osoba nie mająca takiego statusu (np. były pracownik). Zwróć jednak uwagę, że mowa tu wyłącznie o umowach zawieranych na okres po ustaniu umowy głównej. Jeżeli zatem zawarłeś tego typu umowę na czas trwania jednej ze ww. umów, to nie będziesz mógł jej wypowiedzieć na podstawie przepisów tarczy.

Kto i kiedy może wypowiedzieć umowę o zakazie konkurencji

Tarcza antykryzysowa wprowadza kilka warunków i ograniczeń w wypowiadaniu omawianych umów. Możliwe jest to zatem tylko:

 • w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19 – nie jest to zatem zmiana wprowadzona na stałe, a wprowadzona jedynie na czas obowiązywania jednego ze ww. stanów szczególnych,
 • z zachowaniem okresu wypowiedzenia, który wynosi 7 dni.

Co ciekawe, umowę o zakazie konkurencji może wypowiedzieć wyłącznie osoba lub podmiot, na rzecz których ustanowiono zakaz działalności konkurencyjnej, Zobowiązany z umowy o zakazie konkurencji nie będzie mógł zatem jej wypowiedzieć na podstawie tarczy. Nie uniemożliwia to jednak wypowiedzenia albo wcześniejszego wygaśnięcia tego typu umów na podstawie ich postanowień albo przepisów prawa. Przykładowo, zakaz konkurencji przestaje obowiązywać przed upływem terminu, na jaki została zawarta umowa przewidziana w tym przepisie, w razie ustania przyczyn uzasadniających taki zakaz lub niewywiązywania się pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania.

Tarcza antykryzysowa nie przewiduje również żadnego odszkodowania związanego z wcześniejszym zakończeniem obowiązywania zakazu konkurencji. Wynika z faktu, że mechanizm ten ma pomóc pracodawcom zaoszczędzić wydatków związanych z obowiązkiem zapłaty odszkodowań byłym pracownikom.

Od kiedy można wypowiadać umowy o zakazie konkurencji?

Wskazana na wstępie ustawa została uchwalona przez Sejm w dniu 04 czerwca 2020 roku. Aby weszła ona w życie musi ją jeszcze uchwalić Senat i podpisać Prezydent. Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Przeczytaj także:

Pozdrawiam

radca prawny Michal Koralewski

radca prawny Michal Koralewski

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również:

upadłość przedsiębiorcy - darmowy poradnik

Z e-booka dowiesz się kto może ogłosić upadłość oraz czym się różni upadłość od likwidacji i restrukturyzacji. Poza tym w e-booku znajdziesz wzór wniosku oraz wszystkie niezbędne informacje dotyczące ogłoszenia upadłości. 

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.