fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 32 321 02 84

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1, 80-138 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Wypowiedzenie umowy o pracę podczas ciąży i urlopu macierzyńskiego

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
Wypowiedzenie umowy o pracę

Każda kobieta mająca perspektywę założenia własnej rodziny w pewnym momencie zaczyna się zastanawiać, jak będzie wyglądać jej sytuacja zawodowa po urodzeniu dziecka. Czy podejmując decyzję o ciąży będzie zabezpieczona finansowo? Czy z powodu ciąży straci pracę? A jeśli nie wtedy, to czy straci pracę podczas urlopu macierzyńskiego? W tym szczególnym czasie, każda zatrudniona kobieta powinna mieć świadomość istnienia przepisów prawa mających na celu szczególną ochronę kobiet w czasie ciąży. Podstawową zasadą jest zakaz wypowiadania umów o pracę pracownikom w czasie ciąży lub urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego. Oznacza to, że kobieta w okresie ciąży i rocznego urlopu przeznaczonego na sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem, może być pewna swojego zatrudnienia. Ustawodawca, przewidział jednak pewne wyjątki od tej zasady. Właśnie tej kwestii będzie dotyczył dzisiejszy artykuł, a dodatkowo dowiesz się z niego:

  • w jakich okolicznościach pracodawca może legalnie wypowiedzieć umowę o pracę;
  • jak to wygląda w trakcie urlopu macierzyńskiego;
  • jak poradzić sobie w sytuacji, gdy pracodawca rozwiązuje umowę o pracę.

Wypowiedzenie umowy o pracę podczas ciąży

Jak już wspomniałem we wstępie, wypowiedzenie umowy u pracę podczas ciąży co do zasady jest zabronione. Warunkiem objęcia kobiety ochroną z powodu ciąży jest fakt, że pracodawca wiedział, że jego pracownica się w tym stanie znajduje. Jak go o tym w najprostszy sposób poinformować? Przekładając mu zaświadczenie lekarskie o ciąży. Wówczas formalnie przysługują wszystkie prawa kobiety w ciąży jak:

  • zakaz pracy w godzinach nocnych;
  • 8-godzinny dzień pracy;
  • zakaz wykonywania pracy szkodliwej

Jeśli pracodawca zwolni pracownicę, która zaszła w ciążę tuż przed wypowiedzeniem, będzie musiał przywrócić ją do pracy. Także pracownica, która wypowiedziała umowę o pracę nie wiedząc o swoim stanie, może cofnąć swoją decyzję. Jak to udowodnić? Najprościej w formie zaświadczenia lekarskiego o ciąży.

Legalne wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę

Przejdźmy do wyjątków, o których wspominałem powyżej. Chodzi o okoliczności, w których pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę kobiecie w ciąży. Prawo przewiduje kilka możliwości jak:

  • likwidacja firmy;
  • upadłość firmy;
  • zwolnienie dyscyplinarne – z przyczyn leżących po stronie pracownika, dokładnie określonych w kodeksie pracy;

Po rozwiązaniu umowy z powodu likwidacji lub ogłoszenia upadłości przez firmę, zwolniona pracownica ma prawo korzystać z wypłaty zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego do dnia porodu. Po narodzinach dziecka, będzie zaś przysługiwał zasiłek macierzyński, tak jak w przypadkach posiadania umowy w dniu porodu.

Wypowiedzenie umowy o pracę podczas urlopu macierzyńskiego

Urlop macierzyński to w pełni płatny urlop przyznawany kobiecie, która w okresie zatrudnienia urodziła dziecko. Służy regeneracji po porodzie oraz, co oczywiste, opiece nad noworodkiem. Zgodnie z art. 180 § 1 Kodeksu pracy urlop macierzyński przysługuje pracownicy w wymiarze od 20 do 37 tygodni, w zależności od liczby dzieci, które przyszły na świat przy jednym porodzie. Co istotne, kobieta przed przewidywaną datą porodu może wykorzystać do 6 tygodni przysługującego jej urlopu macierzyńskiego.

Co z ochroną podczas urlopu macierzyńskiego? Wygląda ona podobnie, jak w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę podczas ciąży. Pracodawca, co do zasady, nie może wypowiedzieć umowy o pracę kobiecie przebywającej na urlopie macierzyńskim. Wyjątki obowiązują te same.

Najczęstszym problemem, z jakim stykają się kobiety już po urodzeniu dziecka jest niepewność czy jej zatrudnienie nie ulegnie zakończeniu. Problematyczna okazuje się też kwestia, gdy pracownica zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę na czas określony. Jest to najczęstsza z przyczyn zakończenia stosunku pracy podczas urlopu. Zgodnie z przepisami, w trakcie ciąży umowa ta ulega przedłużeniu do dnia porodu. Inaczej sytuacja wygląda w trakcie urlopu. Zakładając najbardziej niepożądaną sytuację, w której umowa o pracę kończy się w trakcie urlopu macierzyńskiego, kobiecie nie przysługuje jakakolwiek ochrona. Umowa ulega rozwiązaniu, jednakże zostaje zachowane prawo do kontunuowania zasiłku macierzyńskiego.

Należy zaznaczyć, że urlop rodzicielski uregulowany jest w podobny sposób w tej kwestii, jak urlop macierzyński.

Co gdy pracodawca rozwiązuje umowę o pracę w czasie ochrony?

W takim przypadku najprostszą drogą wyjścia jest  skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego. Niemniej jednak, przed wszczęciem postępowania warto odbyć rozmowę z pracodawcą, w której damy mu do zrozumienia, że znamy swoje prawa i jesteśmy nieugięte w ich egzekwowaniu. Jeśli to nic nie da, pozostaje odwołanie do sądu pracy. Należy je złożyć w ciągu 21 dni od doręczenia wypowiedzenia. Sąd może orzec o przywróceniu do pracy lub przysługującym odszkodowaniu.

Praktyczna rada

W przypadku kobiet w ciąży najbardziej pożądanym działaniem okazuje się przywrócenie do pracy. Dlaczego? Są dwie korzyści Aby uzyskać prawo do zasiłku macierzyńskiego umowa o pracę musi być ważna w dniu porodu.

Podsumowanie

W czasie ciąży i urlopu macierzyńskiego pracownica podlega szczególnej ochronie. Przychylność prawa w tej sprawie nie powinna ograniczać kobiet, ani sprawiać, że obawiają się one o swoją sytuację zawodową. Mogę zaryzykować stwierdzeniem, że pracodawcy z biegiem lat są coraz bardziej elastyczni i wręcz pomagają swoim pracownicom na tym polu, proponując najczęściej wykonywanie części pracy w formie zdalnej. Należy pamiętać, że świadomość swoich praw działa jedynie na naszą korzyść. Nie tylko na polu zawodowym.

Jeśli temat dzisiejszego artykułu dotyczy Twojej sytuacji, z pewnością zainteresuje Cię również ten artykuł: Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim. Jak nie dać się zwolnić?

 

Wypowiedzenie umowy o prace

Pozdrawiam

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również:

poradnik wypowiedzenie umowy o pracę
Pobierz E-booka - jak wypowiadać umowę o pracę?
Jako pracodawca musisz się borykać z wieloma problemami. Do najtrudniejszych należy dobór właściwej załogi i związane z tym zmiany w jej składzie osobowym. Ustawodawca chroni wszakże pracowników przed nieuzasadnionym i niezgodnym z przepisami prawa pracy rozwiązaniem umowy o pracę. Naruszając te przesłanki ryzykujesz przywrócenie pracownika do pracy, przyznanie mu odszkodowania oraz poniesienie kosztów sądowych. W przypadku rażącego naruszenia przepisów pracodawcy grozić może nawet kara grzywny do 30.000 złotych. Jeżeli chcesz uniknąć chociaż części ze wskazanych powyżej trudności związanych z prawidłowym rozwiązywaniem umów o pracę – ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Zapraszam do lektury!

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.