Zespół Prawa Pracy - Kancelaria Klisz i Wspólnicy


upadłość konsumencka

adwokat Iwo Klisz
tel. kom 695 560 425
e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

Z prawem pracy jestem związany od początku mojej kariery zawodowej. Doradzałem w tym zakresie bankom oraz dużym pracodawcom zatrudniającym setki pracowników.


wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę

radca prawny Monika Teler
tel. kom 733 808 145
e-mail: m.teler@adwokat-wroclaw.biz.pl

Reprezentuję Klientów Kancelarii w procesach sądowych przed sądem pracy oraz obsługuję przedsiębiorców w zakresie kwestii związanych z prawem pracy

ZNAJDZIESZ NAS TUTAJ:

Facebook co to jest upadłość konsumencka upadłości konsumenckiej adwokat Linkedin

KANCELARIA KLISZ I WSPÓLNICY

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 71 740 50 00

strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl


Chciałbyś nas zapamiętać?

Polub naszą stronę na FB, a od czasu do czasu o sobie przypomnimy

rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika

Gdy postanowiłeś, że rezygnujesz z zatrudnienia u swojego obecnego pracodawcy, to nie możesz tak po prostu następnego dnia nie przyjść do pracy. Powinieneś najpierw wypowiedzieć umowę o pracę. Musisz to zrobić we właściwej formie i we właściwy sposób. Pamiętaj, że nie każdą umowę o pracę możemy rozwiązać w dowolnym momencie. To czy nasza umowa o pracę nadaje się do wypowiedzenia zależy od jej rodzaju, a także w pewnym zakresie od jej treści. Ważne, żebyś wiedział, że umowa o pracę nie rozwiąże się od razu, ale dopiero po upływie okresu wypowiedzenia

Kiedy pracownik nie może wypowiedzieć umowy o pracę?

W każdym wypadku pracownik może rozwiązać umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony, a także umowę zawartą na okres próbny. W tym zakresie kodeks pracy nie formułuje dla pracownika żadnych ograniczeń. Natomiast umowa o pracę zawarta na czas określony może zostać wypowiedziana tylko pod pewnymi warunkami. Po pierwsze czas na jaki została zawarta musi przekraczać 6 miesięcy. Po drugie umowa musi zawierać specjalne postanowienie (klauzulę) która umożliwia rozwiązania jej przed czasem.

Np.

„Niniejsza umowa może w każdym czasie zostać wypowiedziana przez każdą ze stron za dwutygodniowym wypowiedzeniem”

.

W jaki sposób pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę?

Wypowiedzenia umowy o pracę dokonuje się składając pracodawcy oświadczenie o wypowiedzeniu. Co do zasady oświadczenie powinno zostać złożone w formie pisemnej. Musimy zatem wręczyć pracodawcy pismo co najmniej zawierające następującą treść:

(data, miejscowość)

(nazwa i adres pracodawcy)

(imię i nazwisko pracownika)

Niniejszym wypowiadam umowę o pracę z dnia ….. .

(podpis pracownika)

Warto takie oświadczenie sporządzić w dwóch egzemplarzach i poprosić, żeby pracodawca potwierdził na nim fakt jego otrzymania (umieszczając notatkę otrzymałem w dniu ….. podpis pracodawcy).

.

Ile czasu po wypowiedzeniu umowy o pracę muszę jeszcze pracować?

Wypowiedzenie umowy o pracę skutkuje rozwiązaniem się stosunku pracy dopiero z upływem pewnego okresu. Długość tego okresu zależy od rodzaju łączącej nas z pracodawcą umowy o pracę, a także naszego stażu pracy u tego pracodawcy.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony wynosi:

a)      dwa tygodnie – jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

b)      miesiąc – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

c)       trzy miesiące – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na okres próbny wynosi:

a)      3 dni robocze – jeżeli okres próbny nie przekraczał 2 tygodni,

b)      1 tydzień – jeżeli okres próbny był dłuższy niż 2 tygodnie,

c)       2 tygodnie – jeżeli okres próbny wynosił 3 miesiące.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony wynosi w każdym wypadku 2 tygodnie.

.

Czy muszę przepracować cały okres wypowiedzenia?

Tak, w okresie wypowiedzenia strony mają takie same prawa i obowiązki, jakie miały przed wypowiedzeniem. Jeżeli pracownik będzie lekceważył te obowiązki, to w skrajnych przypadkach pracodawca może nawet rozwiązać z nim umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym. Pamiętaj jednak, że w okresie wypowiedzenia pracodawca nie może Ci odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego.

Temat jest interesujący? Przeczytaj także: Część III - Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie, to zapraszam Cię na mojego bloga pod tytułem "Wypowiedzenie umowy o pracę" lub do bezpośredniego kontaktu za pośrednictwem formularza kontaktowego, który znajduje się tutaj.

pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria Prawa Pracy Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). To, że artykuł Ci się spodobał jest dla mnie bardzo ważną wskazówką, a także mocną dawką motywacji do dalszego pisania.

Dziękuję i życzę Ci miłego dnia.


Może zainteresuje Cię także:


kancelaria-prawa-pracy


Czy to, o czym napisałem pasuje do Twojej sytuacji?

Pamiętaj, że informacje umieszczone powyżej przedstawiają tylko ogólne zasady funkcjonowania prawa pracy i nie mogą zastąpić porady prawnej dotyczącej oceny Twojej sytuacji prawnej.

Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa pracy i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktujemy się z Tobą i wyjaśnimy co możemy dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z naszą Kancelarią.

Iwo Klisz - adwokat Wrocław

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa spadkowego i prawa gospodarczego, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim.

tel. 695 560 425, e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
Więcej o autorze ...