ul. Kazimierza Wielkiego 1

Wrocław

biuro@adwokat-wroclaw.biz.pl

kontakt email: 24h / 7 dni w tygodniu

+ 48 695 560 425

8.30 - 16.30 - dni robocze

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Obsługa Klienta

Wniosek do banku o wydanie zaświadczenia o historii spłaty kredytu CHF

zaświadczenie o spłacie kredytu frankowego

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy – najnowsze informacje prawne weryfikowane przez zawodowych adwokatów i radców prawnych

Zaświadczenie o spłacie kredytu frankowego – kiedy potrzebna będzie Ci historia spłaty kredytu i jak przygotować wniosek o wydanie zaświadczenia przez bank?

Uzyskanie z banku historii spłat kredytu to pierwszy krok na drodze do uruchomienia postępowania sądowego i unieważnienia kredytu frankowego. Zaświadczenie zawierające informacje o wysokości zapłaconych rat, stosowanym oprocentowaniu i zadłużeniu pozostałym do spłaty będzie stanowić jeden z najważniejszych dowodów w sprawie kredytu frankowego – tuż obok umowy kredytowej. Aby je otrzymać, należy złożyć wniosek, opłacić go i dopilnować, by znalazły się w nim konkretne elementy.

Dlaczego zaświadczenie o spłacie kredytu jest tak istotne dla frankowicza? 

Zaświadczenie historii spłaty kredytu frankowego pozwoli Ci udowodnić fakt dokonywania regularnych płatności z tytułu wadliwej umowy. Na jego podstawie określisz też dokładną kwotę, którą do tej pory bank otrzymał od Ciebie na podstawie umowy kredytowej.

Z uzyskanego zaświadczenia o spłacie kredytu możesz dowiedzieć się również, czy kwota nominalna udzielonego kapitału została już spłacona. To z kolei może się okazać ważnym argumentem, jeśli w pozwie przeciwko bankowi chcesz wnioskować o wstrzymanie płatności rat na czas postępowania.

Jak uzyskać zaświadczenie z banku: wniosek o historię spłaty kredytu frankowego

Aby otrzymać zaświadczenie, frankowicz musi złożyć wniosek do banku, który udzielił mu kredytu. Ewentualnie do jego następcy prawnego, jeśli w międzyczasie doszło do przekształcenia lub przejęcia kredytodawcy. A jak napisać wniosek? Na pewno powinien zawierać takie informacje jak:

  • miejscowość i data;
  • dane kredytobiorcy;
  • dane banku;
  • dane dotyczące umowy kredytu – data zawarcia umowy i numer kredytu;
  • dokładne żądania – to najważniejszy element wniosku, bo w Twoim interesie leży precyzyjne określenie, jakich dokładnie informacji się domagasz.

Dodatkowo we wniosku możesz też poinformować bank, w jakiej formie chcesz otrzymać zaświadczenie (np. listownej, mailowej).

Warto też sprawdzić na stronie internetowej banku, czy nie udostępnia gotowego wzoru wniosku o zaświadczenie. Pamiętaj jednak, że przepisy nie wprowadzają żadnej konkretnej procedury. Możesz więc wysłać wniosek listem, złożyć go w placówce banku, mailowo lub nawet telefonicznie. Co więcej, w niektórych bankach wniosek można złożyć również za pomocą strony internetowej lub aplikacji mobilnej.

Inni czytali także: Rozwód a kredyt we frankach

Co powinno znaleźć się w zaświadczeniu?

Zaświadczenie wydane przez bank powinno zawierać historię spłaty kredytu frankowego rozumianą jako:

  • informacje o wypłaconych transzach kredytu wyrażonych w złotówkach i frankach wraz ze wskazaniem kursu i dat płatności przez bank;
  • informacja o wpłaconych przez kredytobiorcę ratach kredytu wyrażonych w PLN i CHF;
  • wyszczególnienie części kapitałowej i odsetkowej wpłaconych rat kredytu;
  • informacja o pozostałych poniesionych przez Ciebie kosztach związanych z kredytem, z uwzględnieniem dat ich zapłaty – do takich kosztów okołokredytowych mogą należeć m.in. prowizje i składki z tytułu ubezpieczeń;
  • wskazanie zastosowanego oprocentowania kredytu, a jeśli było zmienne – także wysokości i dat, w których obowiązywało dla każdego okresu spłaty kredytu;
  • informacja o tym, jaka kwota kredytu została jeszcze do spłaty (aktualny stopień zadłużenia wyrażony w PLN i CHF)

Ile kosztuje zaświadczenie z banku?

Większość banków domaga się opłaty za wydanie zaświadczenia. Nie są to wysokie koszty – UOKiK dość szybko ukrócił pomysł banku na żądanie absurdalnie wysokich opłat w celu zniechęcenia frankowiczów do składania wniosków o udostępnienie ich historii spłaty kredytu. Obecnie więc opłaty stosowane przez bank kształtują się na podobnym poziomie i mieszczą się zwykle w przedziale 100-300 złotych.

Przeczytaj także: Przedawnienie kredytu frankowego

Jak długo czeka się na zaświadczenie z banku o spłacie kredytu we frankach?

Czas oczekiwania na wydanie zaświadczenia zależy od banku i wynosi średnio 3-4 tygodnie. Niektóre banki mogą się okazać bardziej chętne do pomocy i wydać zaświadczenie szybciej. Nie brak jednak też takich, które będą się z tym ociągać. Może się też okazać, że bank nie będzie mieć możliwości szybkiej reakcji z uwagi na duży napływ wniosków o wydanie takiego zaświadczenia.

Potrzebujesz pomocy Kancelarii w sprawie kredytu we frankach? Wyślij nam umowę kredytową do bezpłatnej analizy.

Co zrobić, gdy bank odmawia wydania zaświadczenia o historii spłaty kredytu ?

Możemy przyjąć, że średnia rozpatrywani wniosków przez bank wynosi mniej więcej wspomniane już 3-4 tygodnie. Oznacza to, że jeśli minie 30 dni, a bank nadal milczy, warto upomnieć się o wydanie wniosku. Jeszcze lepiej monitorować sytuację od początku, regularnie sprawdzając, na jakim etapie znajduje się rozpatrywanie wniosku. To może skutecznie mobilizować bank do sprawnego rozwiązania Twojej sprawy.

Bardziej stanowczym krokiem będzie już złożenie do banku reklamacji. Wskaż w niej przede wszystkim, kiedy i w jaki sposób doszło do złożenia wniosku, czy został opłacony i jak przebiegał Twój kontakt z bankiem w tej sprawie. Określ też wyraźnie swoje oczekiwania, czyli niezwłoczne wydanie żądanego zaświadczenia.

Uważaj też na taktykę wciąż stosowaną przez wiele banków. W momencie, gdy otrzymują od Ciebie wniosek o wydanie zaświadczenia, doskonale wiedzą, co to oznacza – niedługo wniesiony zostanie pozew. Z tego powodu mogą próbować Cię odwieść od decyzji o unieważnieniu umowy, nakłaniając do zawarcia ugody w Twojej sprawie frankowej.

W czerwcu 2023 roku Nikodem złożył wizytę w oddziale banku i wystąpił o wydanie zaświadczenia o historii spłaty kredytu, które miało mu posłużyć jako dowód w sprawie o unieważnienie umowy. Zaledwie kilka dni później otrzymał od banku propozycję ugody. Z przedstawionych obliczeń wynikało, że propozycja jest dla Nikodema korzystna. Dzięki oferowanemu przewalutowaniu kredytu mógł poprawić swoją sytuację finansową bez wnoszenia pozwu i toczenia sporu z bankiem.

Bank wyznaczył krótki termin na przyjęcie ugody, więc Nikodem czuł dużą presję. Żona namówiła go jednak, by przed podjęciem decyzji skonsultował się z prawnikiem. W kancelarii dowiedział się, że ugoda jest dla niego korzystna tylko z pozoru. Wprawdzie warunki spłaty będą lepsze, ale wciąż pozostanie związany kredytem i odbierze sobie szansę na unieważnienie umowy kredytu frankowego w przyszłości. Ostatecznie Nikodem nie skorzystał więc z propozycji ugody, ponowił prośbę do banku o wydanie zaświadczenia, unieważnił umowę i odzyskał pieniądze do tej pory wpłacone na rzecz banku. 

Podobnie sprawa wygląda w rzadkich, choć zdarzających się przypadkach odmowy wydania zaświadczenia o spłacie kredytu. W takiej sytuacji również możesz złożyć reklamacje do banku. Z kolei gdy to nie przyniesie skutku, możesz zwrócić się o pomoc do Rzecznika Finansowego.

Przeczytaj także: Klauzule abuzywne w umowie kredytu we franku szwajcarskim

FAQ – poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zaświadczenia o spłacie kredytu frankowego

Ile trzeba czekać na zaświadczenie z banku?

Po złożeniu do banku wniosku zwykle poczekasz około miesiąca na wydanie wymaganego zaświadczenia. Termin realizacji wniosku może się jednak różnić w zależności od konkretnej placówki i tego, ile aktualnie takich wniosków bank ma do rozpatrzenia.

Ile jest ważne zaświadczenie z banku o spłacie kredytu?

Zaświadczenia wydane przez bank nie mają terminu ważności. Pamiętaj jednak, że jeśli uzyskasz je na długo przed złożeniem pozwu, nie będzie odzwierciedlać Twojej aktualnej sytuacji kredytowej. Właśnie dlatego występując o unieważnienie umowy kredytu, należy robić to na podstawie zaświadczenia, które jest możliwie najbardziej aktualne.

Picture of adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

Nasze eksperckie wypowiedzi w ogólnopolskich i lokalnych mediach:

Założyciel Kancelarii jest nie tylko twórcą wielu publikacji w prasie branżowej, ale także popularnym autorem komentarzy eksperckich w największych portalach informacyjnych oraz stacjach telewizyjnych.

Nasi prawnicy są do Twojej dyspozycji:

Nasi eksperci czekają na Twoją wiadomość - napisz teraz

Pomoc doświadczonego adwokata
Pomożemy Ci w każdej sprawie sądowej
Porady prawne on-line
Zdalne porady prawne u adwokata bez konieczności wychodzenia z domu lub z biura