fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 32 321 02 84

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1, 80-138 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Warunkowe umorzenie postępowania – art. 66 k.k.

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
Warunkowe umorzenie postępowania karnego

Czym jest warunkowe umorzenie postępowania i w jakich wypadkach sprawca może liczyć na takie rozstrzygnięcie sądu?

Warunkowe umorzenie postępowania regulowane w przepisach kodeksu karnego jest instytucją pozwalającą w pewnych wypadkach na zaniechanie prowadzenia postępowania karnego a w konsekwencji także na uniknięcie kary za popełniony czyn zabroniony. Takie rozstrzygnięcie może zapaść tylko przy łącznym spełnieniu szeregu warunków przewidzianych w art. 66 kodeksu karnego.

Przy analizie możliwości zastosowania warunkowego umorzenia w danym wypadku, w pierwszej kolejności trzeba pamiętać o dwóch ograniczeniach natury formalnej, które nie są zależne od oceny sądu.

Przede wszystkim, warunkowo umorzyć można jedynie postępowanie w sprawie o czyn zagrożony karą, która nie przekracza 5 lat pozbawienia wolności, oznacza to, że omawiana instytucja ma zastosowanie jedynie do czynów, zagrożonych karą pozbawienia wolności, której górna granica wynosi nie więcej niż 5 lat lub karą łagodniejszą (grzywna, kara ograniczenia wolności).

Kolejnym wymogiem jest aby na dzień orzekania w przedmiocie warunkowego umorzenia sprawca pozostawał niekarany za przestępstwo umyślne. Nie ma tu znaczenia kiedy, za jaki czyn oraz jaką karę wymierzono sprawcy, wystarcza prawomocne ukaranie za przestępstwo umyślne. Zauważmy jednak, że spełniają ten wymóg sprawcy ukarani za przestępstwa nieumyślne, wykroczenia, skazani wobec których odstąpiono od wymierzenia kary a nawet osoby, wobec których równolegle do postępowania, które ma być warunkowo umorzone toczy się postępowanie karne za przestępstwo umyślne.

Jeżeli powyższe wymogi są spełnione (czyn zagrożony jest karą, której górna granica nie przekracza 5 lat pozbawienia wolności a sprawca na moment orzekania o warunkowym umorzeniu nie był karany za przestępstwo umyślne) można rozważyć czy w danym wypadku spełnione są pozostałe wymogi warunkowego umorzenia postępowania.

Wymaga się aby wina sprawcy i społeczna szkodliwość jego czynu nie były znaczne. Od razu zaznaczyć trzeba, iż „nie są znaczne” to nie to samo co „nieznaczne”. Mówiąc prościej Sądy przyjmują, że mowa o stopniu winy i społecznej szkodliwości, który potocznie uznalibyśmy za „mały” lub „średni”. Zauważmy jednak, iż aby w ogóle rozważać warunkowe umorzenie postępowania należy ustalić, że zarzucany sprawcy czyn jest przestępstwem, czyli czynem, którego społeczna szkodliwość jest wyższa niż znikoma, a także, iż sprawcy można przypisać winę. Prostymi słowami –  sprawca popełnił przestępstwo i ponosi winę za swój czyn, ale ani stopień jego zawinienia (nastawienie do popełnionego czynu, motywacja sprawcy) ani stopień społecznej szkodliwości nie są na tyle istotne, żeby koniecznym było ukaranie sprawcy.

Ponieważ do warunkowego umorzenia postępowania konieczne jest ocenienie winy i stopnia społecznej szkodliwości czynu, najpierw trzeba okoliczności te ustalić. Dopiero jeżeli okoliczności popełnienia czynu nie budzą wątpliwości, możliwe jest ocenienie czy sprawca ponosi winę i czy czyn jego jest czynem społecznie szkodliwym, a następnie określenie ich natężenia.

Obok opisanych wyżej wymogów sąd ocenia także samego sprawcę. Przed wydaniem wyroku warunkowo umarzającego postępowanie sąd ocenia czy postawa sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste  oraz to jak żył do tej pory pozwalają przypuszczać, że potraktowanie go „ulgowo” przyniesie oczekiwany skutek jakim jest aby sprawca nie popełnił więcej przestępstwa.

Sprawca, wobec którego warunkowo umorzono postępowanie, zostaje poddany próbie, która trwa od roku do lat 3. Niewłaściwe zachowanie sprawcy w tym okresie może spowodować podjęcie postępowania karnego.

Pozdrawiam
aplikant adwokacki Łukasz Łukaszewski
Kancelaria adwokacka Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub naszą stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko “kliknięcie”, a dla nas to dowód, że nasza praca jest przydatna, co daje nam motywację do dalszego pisania 🙂
[fb_button]

Pozdrawiam

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również: