Warunek i termin – zastanawiasz się czym się różnią? Nie wiesz co to jest warunek zawieszający i rozwiązujący? Szukasz informacji na temat prawidłowego sposobu skonstruowania klauzuli warunku lub terminu? W artykule znajdziesz informacje na temat:
- różnic pomiędzy warunkiem i terminem,
- warunku zawieszającego,
- warunku rozwiązującego,
- a także warunku niemożliwego,
- konsekwencji przeciwdziałania ziszczeniu się warunku.
Dodatkowe klauzule umowne
Zarówno warunek, jak i termin są to zdarzenia, od których nadejścia uzależnić można powstanie, albo ustanie określonych skutków prawnych. W tym np. wejście w życie albo zakończenie umowy. Wyjątek stanowi umowa przeniesienia prawa własności nieruchomości, która nie może być ani warunkowa, ani terminowa.
Warunek a termin
Warunek jest zdarzeniem przyszłym i niepewnym (np. uzyskanie pozwolenia na budowę, zakończenie inwestycji, zdobycie odpowiednich uprawnień). A także takim, który jest pewny co do wystąpienia ale nie można dokładnie określić jego daty, np. pojawienie się pierwszych przymrozków). Zaś termin jest zdarzeniem przyszłym i pewnym (zaistnienie określonej w umowie daty).
Rodzaje warunków i terminów
Podstawowe rodzaje warunków i terminów to:
- rozwiązujące – powodują ustanie umowy na skutek ziszczenia się warunku lub dojścia terminu umownego;
- zawieszające – powodują powstanie skutków czynności prawnej na skutek ziszczenia się warunku lub dojścia terminu umownego;
- niemożliwe i zabronione ? pierwsze nie są możliwe do ziszczenia się uwzględniając obecny poziom wiedzy i techniki. Drugie naruszałyby przepisy prawa lub zasady współżycia społecznego. W przypadku zastrzeżenia takich warunków lub terminów ? jeśli są one zawieszające to powoduje to nieważność umowy, zaś gdy są rozwiązujące to przyjmuje się, że nie zostały zastrzeżone.
Przeciwdziałanie spełnieniu się warunku
Skoro warunek to zdarzenie przyszłe i niepewne, to druga strona może próbować przeciwdziałać jego ziszczeniu się albo nieziszczeniu. Sytuacje takie zostały jednakże przewidziane przez ustawodawcę. I tak:
- jeżeli strona, której zależy na nieziszczeniu się warunku, przeszkodzi w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego ziszczeniu się warunku, następują skutki takie, jakby warunek się ziścił, Przykładowo, warunkiem jest uzyskanie przez stronę zamówienia od osoby trzeciej. Druga strona bezpodstawnie pomawia swojego kontrahenta o nieuczciwe praktyki rynkowe i w konsekwencji osoba trzecia nie zawiera z nim umowy;
- jeżeli strona, której zależy na ziszczeniu się warunku, doprowadzi w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego do ziszczenia się warunku, następują skutki takie, jakby warunek się nie ziścił. Przykładowo, warunkiem jest uzyskanie certyfikatu na produkt. Druga strona, w oświadczeniu kierowanym do organu certyfikacyjnego poświadcza nieprawdę, na temat produktu i dzięki temu uzyskuje on certyfikat. Mimo że nie spełniał on warunków ku temu.
Zasady te wyrażają zatem swoistą sankcję za nieuczciwe postępowanie kontrahenta, który wbrew zasadom uczciwości i dobrej wiary, a zatem w sposób naganny, doprowadza swoim działaniem (zaniechaniem) do sytuacji, w której nie następuje zdarzenie stanowiące realizację warunku. Taki sposób postępowania spotyka się z woli ustawodawcy ze swoistą “karą cywilną” w postaci przyjmowania na zasadzie fikcji prawnej, sytuacji tożsamej z tą jakby warunek się ziścił, bądź nie ziścił ? w zależności od okoliczności danej sprawy.
Przykłady – warunki i terminy
Poniżej zamieszczamy kilka przykładów omawianych klauzul umownych:
- Sprzedawca zobowiązuje się sprzedać pojazd opisany w załączniku nr 1 do umowy Nabywcy, a Nabywca zobowiązuje się go kupić pod warunkiem zawieszającym uzyskania przez pojazd pozytywnego wyniku badań technicznych zleconych przez strony.
- Umowa niniejsza ulega rozwiązaniu, jeśli zleceniobiorca nie ukończy kursu specjalistycznego z wynikiem pozytywnym w terminie do dnia 10 września 2014 roku (warunek rozwiązujący).
- Strony postanawiają, że umowa ulega rozwiązaniu po upływie 90 dni od jej zawarcia (termin).
Przeczytaj także: