fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 32 321 02 84

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1, 80-138 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Utwór pracowniczy

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
utwór pracowniczy

Wytwarzasz utwory w ramach umowy o pracę i zastanawiasz się, jakie przysługują tobie z tego tytułu uprawnienia? Pracodawca nie rozpowszechnił twojego utworu i chciałbyś zrobić to samemu? Nie wiesz, czy i w jakim momencie na pracodawcę przechodzą autorskie prawa majątkowe? W artykule znajdziesz informacje na temat:

 • kiedy powstaje utwór pracowniczy,
 • jakie uprawnienia względem utworów mają pracownicy,
 • w jakim zakresie pracodawca nabywa autorskie prawa majątkowe do utworów pracowniczych,
 • czy pracownik traci całość praw autorskich na rzecz pracodawcy.

Kiedy powstaje utwór pracowniczy?

Nie zawsze prawa autorskie do utworu wykonanego przez pracownika przechodzą na pracodawcę. Stanie się tak w dwóch przypadkach:

 • pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy. Przykładowo, programista napisał program komputerowy, grafik stworzył wizualizacje, copywriter opracował teksty na bloga firmowego, itp. Majątkowe prawa autorskie do takich utworów przejdą na pracodawcę, gdy ich wykonywanie leży w obowiązkach pracownika wskazanych w umowie o pracę. Co ważne, skutek taki nie wystąpi, jeżeli strony w umowie o pracę postanowiły, że autorskie prawa majątkowe do takiego utworu przysługiwać będą pracownikowi,
 • wynika to z treści umowy zawartej pomiędzy pracownikiem i pracodawcą, nawet jeżeli nie jest to umowa o pracę, a utwory nie są wykonywane w ramach obowiązków służbowych.

Autorskie prawa majątkowe przejdą we ww. przypadkach na pracodawcę z chwilą przyjęcia przez niego utworu. Z tą samą chwilą na pracodawcę przechodzi własność przedmiotu, na którym utwór pracowniczy został zapisany.

Niekiedy pracodawca może zwlekać z przyjęciem utworu. W interesie pracownika wprowadzono zatem termin graniczny. Jeżeli zatem pracodawca nie zawiadomi pracownika w terminie sześciu miesięcy od dostarczenia utworu o jego nieprzyjęciu lub uzależnieniu przyjęcia od dokonania określonych zmian w wyznaczonym w tym celu odpowiednim terminie, uważa się, że utwór został przyjęty bez zastrzeżeń.

Utwór pracowniczy – Jakie prawa przechodzą na pracodawcę?

Z chwilą przyjęcia utworu pracodawca nabywa autorskie prawa majątkowe w granicach niezbędnych do wykonania celu umowy o pracę oraz ustalonych przez strony w tejże umowie. Konstruując umowę o pracę, jeżeli dopuszczamy możliwość powstawania utworów pracowniczych, koniecznie uregulujmy w jej treści tą kwestię. Najlepiej opisać je odwołując się do pól eksploatacji, na jakich dany utwór ma być wykorzystywany przez pracodawcę.

A jakie pozostają przy pracowniku?

Przede wszystkim, pracownikowi przysługiwać będą autorskie prawa majątkowe w zakresie nie wskazanym w umowie o pracę. Ponadto, pracownikowi nadal przysługiwać będą autorskie prawa osobiste do utworów wytworzonych w ramach stosunku pracy. W tym zatem prawo do oznaczenia utworu własnym nazwiskiem. Prawa autorskie osobiste są niezbywalne, nie można ich zatem przenieść na pracodawcę. Pracownik może jednak zobowiązać się do nie korzystania z nich w określony sposób, bądź w określonym czasie.

Odzyskanie praw autorskich przez pracownika

W pewnym przypadku pracownik może odzyskać prawa autorskie, które uprzednio przeszły na pracodawcę. Będzie to możliwe, jeżeli pracodawca, w okresie dwóch lat od daty przyjęcia utworu, nie przystąpił do jego rozpowszechniania. W takim przypadku pracownik (twórca) może wyznaczyć pracodawcy na piśmie odpowiedni termin na rozpowszechnienie utworu. Z tym skutkiem, że po jego bezskutecznym upływie prawa uzyskane przez pracodawcę wraz z własnością przedmiotu, na którym utwór utrwalono, powracają do pracownika.

Terminem odpowiednim będzie czas, w którym pracodawca – z uwzględnieniem jego faktycznych możliwości organizacyjnych i finansowych – może rozpocząć rozpowszechnianie utworu pracowniczego.

Na marginesie należy wskazać, że umowa o pracę może regulować sposób korzystania z opisanego powyżej prawa pracownika w sposób odmienny. Przykładowo, strony mogą określić inny termin na przystąpienie do rozpowszechniania utworu, aniżeli ww. dwa lata od jego przyjęcia.

Przeczytaj także:

Czy jesteś twórcą utworu?

Pozdrawiam

radca prawny Michal Koralewski

radca prawny Michal Koralewski

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również:

POBIERZ DARMOWEGO EBOOKA: PRAWO AUTORSKIE

W poradniku kompleksowo omówiliśmy:

  • podstawowe zagadnienia dotyczące
   prawa autorskiego,
  • autorskie prawa majątkowe i osobiste
   oraz wskazaliśmy komu przysługują,
  • kwestię utworu,
  • utworu pracowniczego,
  • licencji oraz
  • pól eksploatacji,
  • prawo cytatu
  • zagadnienie przeniesienia praw autorskich.

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci ebooka.