ul. Kazimierza Wielkiego 1

Wrocław

biuro@adwokat-wroclaw.biz.pl

kontakt email: 24h / 7 dni w tygodniu

+ 48 695 560 425

8.30 - 16.30 - dni robocze

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Obsługa Klienta

Uregulowanie kontaktów dziadków z wnukami – wywiad z adw. Michałem Dziedzicem

Uregulowanie kontaktów dziadków z wnukami

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy – najnowsze informacje prawne weryfikowane przez zawodowych adwokatów i radców prawnych

Rozmowa z Wrocławskim adwokatem specjalistą od sprawy o kontakty z dzieckiem

Dzisiaj zapraszamy Państwa do lektury kolejnego wywiadu z naszym specjalistą prawa rodzinnego – adwokatem z Wrocławia Michałem Dziedzicem. Czasami z uwagi na konflikt między rodzicami, albo między rodzicami a dziadkami, dochodzi do sytuacji, w której dziadkowie są pozbawieni kontaktu ze swoimi wnukami. Zapytaliśmy zatem Mecenasa Michała Dziedzica o to, czy dziadkowie mogą skutecznie dochodzić uregulowania swoich kontaktów z wnukami.

Dzień dobry Panie Mecenasie. Co mogą zrobić dziadkowie, którzy chcieliby, a nie mogą, spotykać się z wnukami?

Dzień dobry. Część osób tego nie wie, ale jeżeli chodzi o ustalenie kontaktów, to dziadkom przysługują takie same prawa, jak rodzicom. Kodeks rodzinny i opiekuńczy wyraźnie wskazuje, że wszystkie przepisy zawarte w nim, a dotyczące kontaktów z dzieckiem, dotyczą również dziadków.

Czyli trzeba iść do sądu?

Oczywiście na początku zawsze zachęcamy do rozmowy z rodzicami dziecka i próby ugodowego załatwienia sprawy. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Sprawa sądowa zazwyczaj dodatkowo pogłębia konflikt. Jednak, jeżeli nie ma żadnej możliwości dogadania się z rodzicami wnuków – sprawa musi trafić do sądu. Dziadkowie mają całkowite prawo do sądowego uregulowania kontaktów z wnukami.

Co należy zrobić?

Dziadkowie mogą złożyć wniosek o ustalenie kontaktów z wnukami do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnuków.

Czy wniosek podlega opłacie?

Tak. Obecnie opłata od takiego wniosku wzrosła do 100 zł. Jeżeli wnosimy jednocześnie o uregulowanie kontaktów z więcej niż jednym wnukiem, opłatę tę należy zwielokrotnić.

Jak skonstruować taki wniosek?

Z kwestii formalnych pamiętać należy o oznaczeniu wnioskodawcy – czyli dziadków, którzy żądają uregulowania kontaktów, a także uczestników postępowania. Uczestnikami będą wnuki oraz ich rodzice.

Co należy zawrzeć we wniosku?

We wniosku dziadkowie powinni szczegółowo przedstawić swoje żądania, wskazując jakich kontaktów się domagają, w jakim zakresie, o jakich porach itp. W drugiej części wniosku żądanie należy dokładnie uzasadnić, wskazując na przykład, że istnieje konflikt pomiędzy nimi, a rodzicami dziecka, że do tej pory z wnukami relacje były bardzo dobre itp. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Im lepiej uzasadnimy wniosek, tym sprawa w sądzie będzie sprawniej procedowana.kontakty adwokat

Jak wygląda takie postępowanie?

Sąd najprawdopodobniej wezwie wnuki wraz z rodzicami oraz dziadków i wysłucha wszystkie strony, a następnie wyda postanowienie w przedmiocie uregulowania kontaktów.

Czego można żądać? Jakich kontaktów mogą domagać się dziadkowie?

Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem, czyli np. odwiedziny i spotkania. Najbardziej atrakcyjną dla dziadków formą kontaktów z wnukami jest z pewnością możliwość zabierania ich poza miejsce stałego pobytu. Czyli np. wyjście z dziadkami co miesiąc gdzieś na miasto, do kina itp. Drugą kategorią kontaktów jest bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, czy kontakt za pomocą telefonu, czy Internetu. Można żądać przykładowo rozmowy z wnukami co tydzień przez godzinę. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji.

Na jakiej podstawie decyduje sąd w takich sprawach?

Sąd, regulując kwestie kontaktów z dziećmi, zawsze w pierwszej kolejności bierze pod uwagę interes dziecka. Jeżeli zatem wnuki chcą spotykać się z dziadkami, zazwyczaj sąd przystanie na prośbę dziadków o uregulowanie kontaktów.

Czy dziadkowie często muszą regulować kontakty z wnukami w sądzie?

Ciężko ocenić częstotliwość występowania takich spraw. Na pewno mają one miejsce. Potwierdza to chociażby fakt, że niejednokrotnie Sąd Najwyższy wypowiadał się w tym zakresie, potwierdzając, że dziadkowie mają pełne prawo do uregulowania kontaktów ze swoimi wnukami.

Czy orzeczenie o kontaktach podlega zmianie?

Tak. Sąd opiekuńczy może zmienić rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów, jeżeli wymaga tego dobro dziecka. W przypadku dziadków zdarza się to jednak bardzo rzadko. Najczęściej główną przyczyną problemów jest konflikt rodziców i to ich kontakt z dziećmi jest najczęściej przedmiotem postępowania sądowego.

Dziękujemy za rozmowę.

 

Przeczytaj także pozostałe wywiady z adw. Michałem Dziedzicem:

Picture of adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

Nasze eksperckie wypowiedzi w ogólnopolskich i lokalnych mediach:

Założyciel Kancelarii jest nie tylko twórcą wielu publikacji w prasie branżowej, ale także popularnym autorem komentarzy eksperckich w największych portalach informacyjnych oraz stacjach telewizyjnych.

Nasi prawnicy są do Twojej dyspozycji:

Nasi eksperci czekają na Twoją wiadomość - napisz teraz

Pomoc doświadczonego adwokata
Pomożemy Ci w każdej sprawie sądowej
Porady prawne on-line
Zdalne porady prawne u adwokata bez konieczności wychodzenia z domu lub z biura
poradnik podział majątku
Pobierz E-booka - podział majątku

Kompleksowy ebook na temat podziału majątku, omawiający wszelkie aspekty podziału majątku.

W e-booku znajdziesz m.in. wyjaśnienie:

  • kiedy można wystąpić z wnioskiem o podział majątku,
  • jak dokonać podziału majątku w trakcie małżeństwa, podczas rozwodu i po rozwodzie,
  • mieszkanie po rozwodzie – czy po rozwodzie musisz się wyprowadzić,
  • jak napisać wniosek i odpowiedź na wniosek o podział majątku,
  • jak ustanowić rozdzielność majątkową,
  • co wchodzi w zakres majątku osobistego i wspólnego małżonków.

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.