fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14

Biuro w Gdańsku

ul. Czopowa 14/20

Biuro w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Uregulowanie kontaktów dziadków z wnukami – wywiad z adw. Michałem Dziedzicem

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy

uregulowanie kontaktów dziadków z wnukami

Dzisiaj zapraszamy Państwa do lektury kolejnego wywiadu z naszym specjalistą prawa rodzinnego – adwokatem Michałem Dziedzicem. Czasami z uwagi na konflikt między rodzicami, albo między rodzicami a dziadkami, dochodzi do sytuacji, w której dziadkowie są pozbawieni kontaktu ze swoimi wnukami. Zapytaliśmy zatem Mecenasa Michała Dziedzica o to, czy dziadkowie mogą skutecznie dochodzić uregulowania swoich kontaktów z wnukami.

Dzień dobry Panie Mecenasie. Co mogą zrobić dziadkowie, którzy chcieliby, a nie mogą, spotykać się z wnukami?

Dzień dobry. Część osób tego nie wie, ale jeżeli chodzi o ustalenie kontaktów, to dziadkom przysługują takie same prawa, jak rodzicom. Kodeks rodzinny i opiekuńczy wyraźnie wskazuje, że wszystkie przepisy zawarte w nim, a dotyczące kontaktów z dzieckiem, dotyczą również dziadków.

Czyli trzeba iść do sądu?

Oczywiście na początku zawsze zachęcamy do rozmowy z rodzicami dziecka i próby ugodowego załatwienia sprawy. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Sprawa sądowa zazwyczaj dodatkowo pogłębia konflikt. Jednak, jeżeli nie ma żadnej możliwości dogadania się z rodzicami wnuków – sprawa musi trafić do sądu. Dziadkowie mają całkowite prawo do sądowego uregulowania kontaktów z wnukami.

Co należy zrobić?

Dziadkowie mogą złożyć wniosek o ustalenie kontaktów z wnukami do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnuków.

Czy wniosek podlega opłacie?

Tak. Obecnie opłata od takiego wniosku wzrosła do 100 zł. Jeżeli wnosimy jednocześnie o uregulowanie kontaktów z więcej niż jednym wnukiem, opłatę tę należy zwielokrotnić.

Jak skonstruować taki wniosek?

Z kwestii formalnych pamiętać należy o oznaczeniu wnioskodawcy – czyli dziadków, którzy żądają uregulowania kontaktów, a także uczestników postępowania. Uczestnikami będą wnuki oraz ich rodzice.

Co należy zawrzeć we wniosku?

We wniosku dziadkowie powinni szczegółowo przedstawić swoje żądania, wskazując jakich kontaktów się domagają, w jakim zakresie, o jakich porach itp. W drugiej części wniosku żądanie należy dokładnie uzasadnić, wskazując na przykład, że istnieje konflikt pomiędzy nimi, a rodzicami dziecka, że do tej pory z wnukami relacje były bardzo dobre itp. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Im lepiej uzasadnimy wniosek, tym sprawa w sądzie będzie sprawniej procedowana.

Jak wygląda takie postępowanie?

Sąd najprawdopodobniej wezwie wnuki wraz z rodzicami oraz dziadków i wysłucha wszystkie strony, a następnie wyda postanowienie w przedmiocie uregulowania kontaktów.

Czego można żądać? Jakich kontaktów mogą domagać się dziadkowie?

Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem, czyli np. odwiedziny i spotkania. Najbardziej atrakcyjną dla dziadków formą kontaktów z wnukami jest z pewnością możliwość zabierania ich poza miejsce stałego pobytu. Czyli np. wyjście z dziadkami co miesiąc gdzieś na miasto, do kina itp. Drugą kategorią kontaktów jest bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, czy kontakt za pomocą telefonu, czy Internetu. Można żądać przykładowo rozmowy z wnukami co tydzień przez godzinę. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji.

Na jakiej podstawie decyduje sąd w takich sprawach?

Sąd, regulując kwestie kontaktów z dziećmi, zawsze w pierwszej kolejności bierze pod uwagę interes dziecka. Jeżeli zatem wnuki chcą spotykać się z dziadkami, zazwyczaj sąd przystanie na prośbę dziadków o uregulowanie kontaktów.

Czy dziadkowie często muszą regulować kontakty z wnukami w sądzie?

Ciężko ocenić częstotliwość występowania takich spraw. Na pewno mają one miejsce. Potwierdza to chociażby fakt, że niejednokrotnie Sąd Najwyższy wypowiadał się w tym zakresie, potwierdzając, że dziadkowie mają pełne prawo do uregulowania kontaktów ze swoimi wnukami.

Czy orzeczenie o kontaktach podlega zmianie?

Tak. Sąd opiekuńczy może zmienić rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów, jeżeli wymaga tego dobro dziecka. W przypadku dziadków zdarza się to jednak bardzo rzadko. Najczęściej główną przyczyną problemów jest konflikt rodziców i to ich kontakt z dziećmi jest najczęściej przedmiotem postępowania sądowego.

Dziękujemy za rozmowę.

 

Przeczytaj także pozostałe wywiady z adw. Michałem Dziedzicem:

Pozdrawiam

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Dla Ciebie to tylko “kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również: