fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 32 321 02 84

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1, 80-138 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Upadłość konsumencka – jak przygotować się na spotkanie z prawnikiem?

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
upadłość konsumencka spotkanie z prawnikiem

Zmiana przepisów o upadłości konsumenckiej

Od marca bieżącego roku (2020) zmieniły się przepisy dotyczące ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Uchylono część przepisów dotyczących możliwości oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości np.: w sytuacji rażącego niedbalstwa lub niezgłoszenia terminowego wniosku o upadłość jako przedsiębiorca. Dzięki temu więcej osób może skorzystać z tej instytucji, co jest zgodne z jej założeniem. Wprowadzenie pewnych ułatwień nie oznacza jednak, że przy przygotowaniu wniosku nie trzeba się trochę postarać. Wszyscy chcemy, żeby postępowanie upadłościowe trwało krótko i żeby zakończyło się pełnym oddłużeniem. Składasz ten wniosek przecież, żeby to oddłużenie uzyskać. W tym wpisie opowiem Ci co przygotować na rozmowę z adwokatem, który pomoże Ci przygotować wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Jak przebiega rozmowa z Klientem, który planuje ogłosić upadłość konsumencką

Gdy przychodzi do mnie klient, który chce ogłosić upadłość, rozmowa zaczyna się od poznania jego historii. Dokumenty będziemy przeglądać za chwilę, najpierw opowiesz dlaczego chcesz ogłosić upadłość, jak to się stało, że powstała niewypłacalność. Istnienie stanu niewypłacalności to pierwszy fakt, który musimy ustalić, ponieważ jest to przesłanka ogłoszenia upadłości.

Będę uważnie słuchał Twojej historii, ponieważ jej znajomość pozwala już na pierwszym spotkaniu ustalić okoliczności mogące wpływać na długość postępowania oraz na sposób jego zakończenia. Usłyszysz ode mnie jak będzie przebiegać postępowanie, jakie będą jego etapy. Porozmawiamy o sposobach zakończenia postępowania, które są możliwe w Twojej sytuacji. Gdy skończymy ten etap rozmowy przejdziemy do przygotowywania informacji potrzebnych do sporządzenia wniosku.

Jakie informacje przygotować na spotkanie z adwokatem w sprawie upadłości konsumenckiej

Jak widzisz pierwszy etap rozmowy nie wymaga niczego szczególnego. Jednakże, w celu przygotowania wniosku o upadłość konsumencką będę potrzebować od Ciebie bardziej szczegółowych informacji. Możemy je podzielić na kilka kategorii:

  • Podstawowe dane osobowe: Muszę poznać Twoje imię i nazwisko (to oczywiste, poznam je już na początku spotkania). Ważną informacją dla mnie jest Twoje miejsce zamieszkania. Z praktyki wiem, że nie jest to pojęcie do końca jasne. Miejscem zamieszkania jest miejsce Twojego stałego i zwykłego pobytu. To miejsce gdzie rzeczywiście mieszkasz. Nie musi to być miejsce zameldowania. Ustalenie miejsca zamieszkania powie mi do którego sądu kierować wniosek. Pamiętaj, że miejsce zamieszkania musi być w Polsce. Będę potrzebować także Twojego numer PESEL oraz numeru NIP jeżeli taki był nadany w ciągu 10 lat przed datą złożenia wniosku.
  • Informacja o majątku: do wniosku musimy przygotować aktualny i zupełny wykaz Twojego majątku z szacunkową wyceną jego składników. Wycena składników majątkowych robiona jest samodzielnie przez Ciebie (bez udziału rzeczoznawcy). Wycena jest szacunkowa, ale powinna być możliwie dokładna. Przy wycenie można się posiłkować ceną zakupu przedmiotu, cenami z portali internetowych np.: OLX lub Allegro itd. Nie wymieniamy wszystkiego co posiadasz (np.: długopisy, kosmetyki, ubrania – chyba, że chodzi o np.: drogie garnitury),  tylko wyceniamy te składniki majątku, które mają wymierną wartość i mogą być sprzedane przez Syndyka (o tym kto to jest syndyk napiszę w kolejnym wpisie).

Kiedy już ustalimy wszystkie wartościowe przedmioty wchodzące w skład Twojego majątku, musimy jeszcze wskazać wszystkie miejsce, w których ten majątek się znajduje. Z reguły jest to Twoje miejsce zamieszkania, ale w niektórych przypadkach majątek może być rozproszony (np.: nieruchomości położone w różnych gminach).

  • Informacja o przychodach i wydatkach: Musimy ustalić Twoją wysokość osiągniętych przychodów w ostatnich sześciu miesiącach – brutto lub netto. W przypadku gdy prowadziłeś działalność gospodarczą można wspomóc się podatkową księgą przychodów i rozchodów lub pomocą księgowej. W przypadku stosunku pracy zaświadczenie może przekazać pracodawca.

Dalej będziemy rozmawiać o kosztach, które ponosisz na swoje utrzymanie oraz osób pozostających na Twoim utrzymaniu. Interesuje nas okres ostatnich sześciu miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Chodzi o koszty takie jak czynsz, żywność, ubrania, opłaty, czyli wszystko na co przeznaczasz swoje pieniądze.

Wierzyciele i dłużnicy – spotkanie z prawnikiem w sprawie ogłoszenia upadłości

  • Informacja o wierzycielach i dłużnikach: To bardzo ważny punkt naszej rozmowy. Będę Cię prosił o sporządzenie wstępnego spisu Twoich wierzycieli. Ustalimy razem wszystkich wierzycieli, także tych którzy nie mają jeszcze wyroków sądowych. Będziemy się starać nie zapomnieć o żadnym. Oprócz tego spróbujemy ustalić możliwie dokładnie wysokość ich wierzytelności. Będę Cię pytać, czy na poczet zadłużenia dokonywałeś jakichś wpłat, będziemy to bowiem uwzględniać.

Następnie ustalimy czy wskazane wierzytelności są sporne, czyli czy kwestionujesz ich istnienie lub zasadność, w całości lub w części. W takim przypadku zrobimy spis wierzytelności spornych, czyli z którymi się nie zgadzamy, z zaznaczeniem zakresu w jakim kwestionujemy wierzytelności.

Może się zdarzyć, że masz nie tylko wierzycieli, ale i własnych dłużników. Być może są osoby, które są Ci winne pieniądze. To ważna informacja. Sporządzimy zatem spis wierzytelności, które Ci przysługują od innych podmiotów.

upadłość

Jeszcze jedna ważna kwestia, którą musimy ustalić. Czy na Twoim majątku są ustanowione zabezpieczenia takie jak zastaw albo hipoteka. Jeżeli tak to musimy to wszystko dokładnie oznaczyć we wniosku.

  1. Informacja o czynnościach prawnych dokonywanych przed dniem wniesienia wniosku: Postępowanie o upadłość konsumencką zmierza do oddłużenia, czyli dania Ci kolejnej szansy. Ustawodawca zauważył jednak, że stwarza to pole do nadużyć. Wprowadzono zatem pewne rozwiązania prawne, które mają przeciwdziałać ewentualnym negatywnie ocenianym praktykom, takim jak wyzbywanie się majątku w przeddzień zgłoszenia wniosku o upadłość. Koniecznym wymogiem wniosku jest zatem informacja o wszystkich czynnościach prawnych dokonywanych przez Ciebie w ostatnich dwunastu miesiącach przed dniem złożenia wniosku, których przedmiotem były nieruchomości, akcje lub udziały w spółkach. Chodzi o takie czynności jak zakup, sprzedaż albo zawarcie umowy darowizny. W praktyce najczęściej chodzi o nieruchomości.

Ponadto, będzie mi potrzebna informacja o wszystkich czynnościach prawnych dokonywanych przez Ciebie przed dniem złożenia wniosku, których przedmiotem były ruchomości, wierzytelności lub inne prawa, których wartość przekracza dziesięć tysięcy złotych.

Podsumowanie – upadłość konsumencka spotkanie z prawnikiem

Jak widzisz jest trochę rzeczy, które musimy omówić i przygotować. Pójdzie nam sprawnie, jeżeli część z tych informacji przygotujesz już przed spotkaniem. Będziemy mogli wtedy omawiać je punkt po punkcie. Oczywiście wszelkie Twoje wątpliwości omówimy na spotkaniu. Pomogę Ci w zebraniu dokumentów oraz przygotowaniu wniosku i odpowiem na Twoje pytania. Do zobaczenia.

Pozdrawiam

adwokat Eryk Trybuliński

adwokat Eryk Trybuliński

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również: