ul. Kazimierza Wielkiego 1

Wrocław

biuro@adwokat-wroclaw.biz.pl

kontakt email: 24h / 7 dni w tygodniu

+ 48 695 560 425

8.30 - 16.30 - dni robocze

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Obsługa Klienta

Upadłość konsumencka – jak przygotować się na spotkanie z prawnikiem?

upadłość konsumencka spotkanie z prawnikiem

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy – najnowsze informacje prawne weryfikowane przez zawodowych adwokatów i radców prawnych

Zmiana przepisów o upadłości konsumenckiej

Od marca 2020r. zmieniły się przepisy dotyczące ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Uchylono część przepisów dotyczących możliwości oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości np.: w sytuacji rażącego niedbalstwa lub niezgłoszenia terminowego wniosku o upadłość jako przedsiębiorca. Dzięki temu więcej osób może skorzystać z tej instytucji, co jest zgodne z jej założeniem. Wprowadzenie pewnych ułatwień nie oznacza jednak, że przy przygotowaniu wniosku nie trzeba się trochę postarać. Wszyscy chcemy, żeby postępowanie upadłościowe trwało krótko i żeby zakończyło się pełnym oddłużeniem. Składasz ten wniosek przecież, żeby to oddłużenie uzyskać. W tym wpisie opowiem Ci co przygotować na rozmowę z adwokatem, który pomoże Ci przygotować wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Jak przebiega rozmowa z Klientem, który planuje ogłosić upadłość konsumencką

Gdy przychodzi do mnie klient, który chce ogłosić upadłość konsumencką we Wrocławiu, rozmowa zaczyna się od poznania jego historii. Dokumenty będziemy przeglądać za chwilę, najpierw opowiesz dlaczego chcesz ogłosić upadłość, jak to się stało, że powstała niewypłacalność. Istnienie stanu niewypłacalności to pierwszy fakt, który musimy ustalić, ponieważ jest to przesłanka ogłoszenia upadłości.

Będę uważnie słuchał Twojej historii, ponieważ jej znajomość pozwala już na pierwszym spotkaniu ustalić okoliczności mogące wpływać na długość postępowania oraz na sposób jego zakończenia. Usłyszysz ode mnie jak będzie przebiegać postępowanie, jakie będą jego etapy. Porozmawiamy o sposobach zakończenia postępowania, które są możliwe w Twojej sytuacji. Gdy skończymy ten etap rozmowy przejdziemy do przygotowywania informacji potrzebnych do sporządzenia wniosku.

Jakie informacje przygotować na spotkanie z adwokatem w sprawie upadłości konsumenckiej

Jak widzisz pierwszy etap rozmowy nie wymaga niczego szczególnego. Jednakże, w celu przygotowania wniosku o upadłość konsumencką będę potrzebować od Ciebie bardziej szczegółowych informacji. Możemy je podzielić na kilka kategorii:

  • Podstawowe dane osobowe: Muszę poznać Twoje imię i nazwisko (to oczywiste, poznam je już na początku spotkania). Ważną informacją dla mnie jest Twoje miejsce zamieszkania. Z praktyki wiem, że nie jest to pojęcie do końca jasne. Miejscem zamieszkania jest miejsce Twojego stałego i zwykłego pobytu. To miejsce gdzie rzeczywiście mieszkasz. Nie musi to być miejsce zameldowania. Ustalenie miejsca zamieszkania powie mi do którego sądu kierować wniosek. Pamiętaj, że miejsce zamieszkania musi być w Polsce. Będę potrzebować także Twojego numer PESEL oraz numeru NIP jeżeli taki był nadany w ciągu 10 lat przed datą złożenia wniosku.
  • Informacja o majątku: do wniosku musimy przygotować aktualny i zupełny wykaz Twojego majątku z szacunkową wyceną jego składników. Wycena składników majątkowych robiona jest samodzielnie przez Ciebie (bez udziału rzeczoznawcy). Wycena jest szacunkowa, ale powinna być możliwie dokładna. Przy wycenie można się posiłkować ceną zakupu przedmiotu, cenami z portali internetowych np.: OLX lub Allegro itd. Nie wymieniamy wszystkiego co posiadasz (np.: długopisy, kosmetyki, ubrania – chyba, że chodzi o np.: drogie garnitury),  tylko wyceniamy te składniki majątku, które mają wymierną wartość i mogą być sprzedane przez Syndyka (o tym kto to jest syndyk napiszę w kolejnym wpisie).

Kiedy już ustalimy wszystkie wartościowe przedmioty wchodzące w skład Twojego majątku, musimy jeszcze wskazać wszystkie miejsce, w których ten majątek się znajduje. Z reguły jest to Twoje miejsce zamieszkania, ale w niektórych przypadkach majątek może być rozproszony (np.: nieruchomości położone w różnych gminach).

  • Informacja o przychodach i wydatkach: Musimy ustalić Twoją wysokość osiągniętych przychodów w ostatnich sześciu miesiącach – brutto lub netto. W przypadku gdy prowadziłeś działalność gospodarczą można wspomóc się podatkową księgą przychodów i rozchodów lub pomocą księgowej. W przypadku stosunku pracy zaświadczenie może przekazać pracodawca.

Dalej będziemy rozmawiać o kosztach, które ponosisz na swoje utrzymanie oraz osób pozostających na Twoim utrzymaniu. Interesuje nas okres ostatnich sześciu miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Chodzi o koszty takie jak czynsz, żywność, ubrania, opłaty, czyli wszystko na co przeznaczasz swoje pieniądze.

Przeczytaj: Ile bierze adwokat za upadłość konsumencką

Wierzyciele i dłużnicy – spotkanie z prawnikiem w sprawie ogłoszenia upadłości

  • Informacja o wierzycielach i dłużnikach: To bardzo ważny punkt naszej rozmowy. Będę Cię prosił o sporządzenie wstępnego spisu Twoich wierzycieli. Ustalimy razem wszystkich wierzycieli, także tych którzy nie mają jeszcze wyroków sądowych. Będziemy się starać nie zapomnieć o żadnym. Oprócz tego spróbujemy ustalić możliwie dokładnie wysokość ich wierzytelności. Będę Cię pytać, czy na poczet zadłużenia dokonywałeś jakichś wpłat, będziemy to bowiem uwzględniać.

    Następnie ustalimy czy wskazane wierzytelności są sporne, czyli czy kwestionujesz ich istnienie lub zasadność, w całości lub w części. W takim przypadku zrobimy spis wierzytelności spornych, czyli z którymi się nie zgadzamy, z zaznaczeniem zakresu w jakim kwestionujemy wierzytelności.

    Może się zdarzyć, że masz nie tylko wierzycieli, ale i własnych dłużników. Być może są osoby, które są Ci winne pieniądze. To ważna informacja. Sporządzimy zatem spis wierzytelności, które Ci przysługują od innych podmiotów.

    upadłość

    Jeszcze jedna ważna kwestia, którą musimy ustalić. Czy na Twoim majątku są ustanowione zabezpieczenia takie jak zastaw albo hipoteka. Jeżeli tak to musimy to wszystko dokładnie oznaczyć we wniosku.

    1. Informacja o czynnościach prawnych dokonywanych przed dniem wniesienia wniosku: Postępowanie o upadłość konsumencką zmierza do oddłużenia, czyli dania Ci kolejnej szansy. Ustawodawca zauważył jednak, że stwarza to pole do nadużyć. Wprowadzono zatem pewne rozwiązania prawne, które mają przeciwdziałać ewentualnym negatywnie ocenianym praktykom, takim jak wyzbywanie się majątku w przeddzień zgłoszenia wniosku o upadłość. Koniecznym wymogiem wniosku jest zatem informacja o wszystkich czynnościach prawnych dokonywanych przez Ciebie w ostatnich dwunastu miesiącach przed dniem złożenia wniosku, których przedmiotem były nieruchomości, akcje lub udziały w spółkach. Chodzi o takie czynności jak zakup, sprzedaż albo zawarcie umowy darowizny. W praktyce najczęściej chodzi o nieruchomości.

      Ponadto, będzie mi potrzebna informacja o wszystkich czynnościach prawnych dokonywanych przez Ciebie przed dniem złożenia wniosku, których przedmiotem były ruchomości, wierzytelności lub inne prawa, których wartość przekracza dziesięć tysięcy złotych.

      Podsumowanie – upadłość konsumencka spotkanie z prawnikiem

      Jak widzisz jest trochę rzeczy, które musimy omówić i przygotować. Pójdzie nam sprawnie, jeżeli część z tych informacji przygotujesz już przed spotkaniem. Będziemy mogli wtedy omawiać je punkt po punkcie. Oczywiście wszelkie Twoje wątpliwości omówimy na spotkaniu. Pomogę Ci w zebraniu dokumentów oraz przygotowaniu wniosku i odpowiem na Twoje pytania. Do zobaczenia.

      upadłość konsumencka wrocław

      Pobierz darmowy e-book o upadłości konsumenckiej!

      A w nim między innymi: lista sądów upadłościowych oraz formularz wniosku.

      Picture of adwokat Iwo Klisz

      adwokat Iwo Klisz

      Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

      tel. 695 560 425, e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

      Picture of adwokat Iwo Klisz

      adwokat Iwo Klisz

      Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

      tel. 695 560 425, e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

      Adwokat Iwo Klisz jako ekspert w ogólnopolskich i lokalnych mediach:

      Adwokat Iwo Klisz, założyciel Kancelarii Klisz i Wspólnicy jest nie tylko twórcą wielu publikacji w prasie branżowej, ale także popularnym autorem komentarzy eksperckich w największych portalach informacyjnych oraz stacjach telewizyjnych.

      Adwokat Iwo Klisz i prawnicy z Kancelarii Klisz i Wspólnicy są do Twojej dyspozycji:

      Nasi eksperci czekają na Twoją wiadomość - napisz teraz

      Pomoc doświadczonego adwokata
      Pomożemy Ci w każdej sprawie sądowej
      Porady prawne on-line
      Zdalne porady prawne u adwokata bez konieczności wychodzenia z domu lub z biura