W swojej praktyce zawodowej niejednokrotnie zdarzało mi się doradzać w sprawach z zakresu upadłości konsumenckiej. Głównym celem upadłości konsumenckiej jest umożliwienie zadłużonym konsumentom rozwiązania ich trudnej sytuacji ekonomicznej, przede wszystkim wyjścia z długów w sposób jak najbardziej korzystny dla dłużnika, przy jednoczesnym poszanowaniu praw i roszczeń jego wierzycieli.
Upadłość konsumencka to jednak nie to samo co restrukturyzacja firmy. Wystarczy spojrzeć na nazwę tej instytucji prawne konsumencka czyli przeznaczona dla osób fizycznych będących konsumentami tj. osób nie prowadzących działalności gospodarczej. Wiele z osób, które przychodzą do Wiele osób, które przychodzą do mnie po poradę ma jednak pewne obiekcje w tym zakresie. Moi klienci często pytają czy działalność a postępowanie upadłościowe to tematy, które można połączyć, czy jest to w praktyce w ogóle możliwe.
Doświadczenie w rozmowach z moimi klientami podpowiada mi, że zależność między takimi pojęciami jak działalność gospodarcza a upadłość, czy przedsiębiorca a upadłość konsumencka nie jest oczywista dla samych zainteresowanych i wymaga w tym zakresie pewnych wyjaśnień. Czy przedsiębiorca może ogłosić upadłość konsumencką?, Jakie są ograniczenia dla przedsiębiorców?, Jak zamknąć działalność przed upadłością? W dzisiejszym wpisie postaram się Państwu przybliżyć nieco te zagadnienia.
Czy osoba prowadząca firmę może ogłosić upadłość konsumencką?
Upadłość konsumencka a firma – jak zaznaczyłem na początku zagadnienie to nie jest jednoznaczne. Z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że może wniosek o upadłość konsumencką złożyć osoba, która w przeszłości miała i prowadziła zarejestrowaną działalność gospodarczą, ale w dacie składania wniosku o upadłość nie jest już przedsiębiorcą. Co istotne żaden przepis prawa upadłościowego nie określa przy tym minimalnego czasu, który powinien upłynąć od zakończenia prowadzenia działalności do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Co szczególnie istotne, a o czym wielu z moich klientów zapomina, wpis w rejestrze CEIDG jest podstawą do domniemania prowadzenia działalności gospodarczej. Z tego powodu należy koniecznie zadbać, żeby w dacie złożenia wniosku zostać wykreślonym z tego rejestru.
Patrząc na problem firma a upadłość osobista z innej strony, nie ma również przepisów, które uniemożliwiałyby otworzenia działalności gospodarczej w trakcie postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Należy przy tym pamiętać, że dłużnik o fakcie tym powinien powiadomić sędziego prowadzącego postępowanie upadłościowe.
Przeczytaj więcej tutaj: Kto może ogłosić upadłość konsumencką
Jakie ograniczenia dotyczą prowadzenia działalności w czasie upadłości konsumenckiej?
Problem prowadzenia działalności po wszczęciu postępowania upadłościowego, ale przed jego zakończeniem polega na tym, że ustawodawca nie wyłączył takiej możliwości, ale jednocześnie nie wprowadził żadnych uregulowań na taką okoliczność. To natomiast prowadzi do istotnych, praktycznych ograniczeń w zakresie prowadzenia działalności w toku postępowania upadłościowego. Po pierwsze art. 62 Ustawy prawo upadłościowe, wskazuje że majątek upadłego zgromadzony przed rozpoczęciem postępowania oraz nabyty po ogłoszeniu upadłości należy do masy upadłościowej. Tym samym dochody z działalności gospodarczej wchodzić będą bezpośrednio w skład masy upadłości, a dłużnik – przedsiębiorca nie będzie mógł nimi swobodnie zarządzać.
Po drugie majątkiem dłużnika i wszelkimi sprawami z nim związanymi zarządzać będzie syndyk. W efekcie to syndyk właśnie najczęściej będzie podpisywał również umowy z kontrahentami osoby prowadzącej działalność gospodarczą. W swoich działaniach jest on przy tym niezależny, tak więc będzie miał możliwość decydowania o tym z kim podpisze umowę, a komu takiego podpisu odmówi. Wszystkie te okoliczności w istotny sposób wpływają na swobodę prowadzenia działalności gospodarczej.
Czy trzeba zamknąć działalność przed złożeniem wniosku?
Podsumowując, jak zostało już wskazane, w dacie złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, dłużnik powinien być wykreślony z CEIDG. Tym samym musi on zamknąć wcześniej swoją działalność. Przepisy nie stoją na przeszkodzie temu, żeby działalność taką odnowić już po wszczęciu postępowania upadłościowego. Jednak działalność taka napotykać będzie na spore ograniczenia. Z tego punktu widzenia więc bardziej rozsądnym i opłacalnym wydaje się być otworzenie działalności gospodarczej już po uprawomocnieniu się postanowienia w przedmiocie ogłoszenia upadłości i zatwierdzenia planu spłat.