fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 32 321 02 84

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1, 80-138 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Umowa zastawu zwykłego

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
Umowa zastawu zwykłego

Chciałbyś zabezpieczyć wykonanie umowy zastawem? Nie wiesz, co wpisać do –  umowa zastawu zwykłego? Szukasz informacji na temat powstania lub wykonania zastawu? Z artykułu dowiesz się:

  • jakie cechy charakteryzują zastaw zwykły,
  • jaka powinna być treść umowy zastawu,
  • w jakiej formie należy zawrzeć umowę zastawu,
  • kim jest zastawnik, a kim zastawca.

Ograniczone prawo rzeczowe

Zastaw, podobnie jak hipoteka są ograniczonymi prawami rzeczowymi, które upoważniają wierzyciela do przeprowadzenia egzekucji z przedmiotu zastawu albo hipoteki przed wierzycielami osobistymi właściciela przedmiotu zastawu lub hipoteki. Mogą zostać ustanowione na mieniu dłużnika, a także osoby trzeciej.

            Zastaw ustanawiany jest na rzeczach ruchomych albo prawach (np. zastaw na prawach z akcji, zastaw na majątkowych prawach autorskich), hipoteka zaś może być ustanowiona na nieruchomości. Prawa te nie wygasają na skutek zbycia przedmiotu zastawu lub hipoteki, a wierzyciel nadal może dochodzić zaspokojenia z tych rzeczy.

            Pamiętaj również, iż do ustanowienia zastawu potrzebna jest umowa między właścicielem a wierzycielem oraz wydanie rzeczy wierzycielowi albo osobie trzeciej, na którą strony się zgodziły. Jest to zatem tzw. czynność realna. Czyli taka, do której powstania nie wystarczy samo zawarcie umowy. Z drugiej zaś strony, bezwzględnie musisz pamiętać, że zastaw wygasa w każdym przypadku, gdy przedmiot zastawu zostanie zwrócony zastawcy. Skutek taki wystąpi nawet, jeżeli strony umówiłyby się inaczej.

            Istotne jest także, iż na danej rzeczy można ustanowić więcej aniżeli tylko jeden zastaw. W takim przypadku, zastaw powstały później ma pierwszeństwo przed prawem powstałym wcześniej.

Treść – umowa zastawu zwykłego

Prócz określenia stron umowy zastawu, konieczne jest precyzyjne opisanie przedmiotu, na którym ustanawiane jest zabezpieczenie oraz zabezpieczanej wierzytelności. A także określenia zakresu zabezpieczenia – tj. czy zastaw zabezpiecza spłatę całego zobowiązania, czy też jedynie jego części. W umowie zastawu mogą się również znaleźć pewne postanowienia szczególne:

  • jeżeli przedmiot zastawu przynosi tzw. pożytki (np. dochód z czynszu najmu, płody rolne, itp.), to w umowie zastawu strony mogą postanowić, iż pożytki te przypadać będą zastawnikowi i będą zaliczane na poczet zaspokojenia jego wierzytelności,
  • w przypadkach, gdy zastawnik ponosi nakłady na przedmiot zastawu (np. na jego naprawę, utrzymanie w odpowiednim stanie), to w umowie zastawu można określić sposób rozliczenia tychże nakładów.

Strony umowy

W umowie zastawu najczęściej występują dwie osoby. Pierwszą jest wierzyciel, nazywany zastawnikiem. Drugą zaś właściciel przedmiotu zastawu, którego określa się mianem zastawcy. Zastawca jest najczęściej także dłużnikiem zastawnika. Możliwe jest także ustanowienie zastawu na rzeczy osoby trzeciej, o ile wyrazi ona na to zgodę. W takim przypadku, to owa osoba trzecia staje się zastawcą.

Forma zastawu

Umowa zastawu wymaga zachowania formy pisemnej oraz wydania przedmiotu zastawu wierzycielowi lub osobie trzeciej, na którą strony się zgodziły. Hipoteka natomiast dla swojej ważności wymaga formy aktu notarialnego oraz wpisu w księdze wieczystej nieruchomości. Wyjątek stanowi hipoteka bankowa, która nie wymaga zachowania formy aktu notarialnego.

Wierzyciel, w przypadku gdy dłużnik nie spełnił świadczenia, może wszcząć egzekucję z przedmiotu zastawu albo hipoteki. Zaspokojenie wierzyciela odbywa się w sądowym postępowaniu egzekucyjnym przez sprzedaż mienia, na którym ustanowiono zabezpieczenie rzeczowe.

Przeczytaj także:

Umowa pożyczki 

Umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie

zastaw wzór darmowy

Pobierz darmowy wzór umowy zastawu

Pozdrawiam

radca prawny Michal Koralewski

radca prawny Michal Koralewski

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również:

upadłość przedsiębiorcy - darmowy poradnik

Z e-booka dowiesz się kto może ogłosić upadłość oraz czym się różni upadłość od likwidacji i restrukturyzacji. Poza tym w e-booku znajdziesz wzór wniosku oraz wszystkie niezbędne informacje dotyczące ogłoszenia upadłości. 

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.