Potrzebujesz porady prawnej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

ul. Kazimierza Wielkiego 1
50-077 Wrocław

tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
email:i.klisz@kancelaria-klisz.pl

Umowa poręczenia

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy – artykuły pisane przez zawodowych adwokatów i radców prawnych

umowa poręczenia
Zostałeś poproszony o udzielenie poręczenia? Umowa poręczenia – potrzebujesz skonstruować prawidłową umowę? A może szukasz informacji na temat odpowiedzialności poręczyciela za poręczane zobowiązanie? Z artykułu dowiesz się o:
  • zasadach odpowiedzialności poręczyciela,
  • przedawnieniu poręczanych zobowiązań, a także
  • treści umowy poręczenia.
 

Kiedy i jak odpowiada poręczyciel

  Poręczenie jest umową zawieraną pomiędzy wierzycielem, a osobą trzecią na mocy której poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał. Poręczyciel odpowiada za dług istniejący w chwili poręczania, późniejsze zatem porozumienia pomiędzy dłużnikiem i wierzycielem nie mogą zwiększać odpowiedzialności poręczyciela. Poręczyciel traktowany jest, jak dłużnik solidarny, co powoduje istotne skutki prawne:
  • gdy zobowiązanie stało się wymagalne, może go dochodzić w całości od poręczyciela,
  • jeśli poręczyciel spełni zobowiązanie względem wierzyciela nabywa regres przeciwko dłużnikowi i może dochodzić zwrotu uiszczonego świadczenia,
  • poręczycielowi względem wierzyciela przysługują te same zarzuty, które przysługują dłużnikowi (np. zarzut przedawnienia roszczenia, zarzut potrącenia wierzytelności dłużnika z wierzytelnością wierzyciela, zarzut braku wymagalności roszczenia, itp.).
  Z punktu widzenia poręczyciela, który spłacił wierzyciela jest to, że wstępuje on w jego sytuację prawną z chwili spłaty zobowiązania. Ma to znaczenie w szczególności w zakresie przedawnienia wierzytelności – otóż okres przedawnienia nie przerywa się tylko biegnie dalej bez zmian. Najlepiej powyższe zobrazować poniższym przykładem:
  • Zobowiązanie dłużnika stało się wymagalne w dniu 15 lipca 2019 roku, wynika ono z umowy zawartej w zakresie działalności gospodarczej, dlatego termin jego przedawnienia wynosi 3 lata.
  • W dniu 15 grudnia 2020 roku, na skutek czynności egzekucyjnych podjętych przez wierzyciela, poręczyciel spłacił całe zobowiązanie na ręce wierzyciela.
  • Poręczyciel stał się wierzycielem dłużnika, jednakże okres przedawnienia nie ulegnie zmianie i roszczenie przedawni się z dniem 15 lipca 2022 roku.
potrzebujesz pomocy w sprawie umowy

Treść – umowa poręczenia

  W umowie poręczenia powinno zamieszczać się następujące informacje:
  • data i miejsce zawarcia umowy,
  • oznaczenie stron umowy,
  • precyzyjne opisanie zobowiązania, co do którego wykonania udzielane jest poręczenie,
  • ewentualne ograniczenie odpowiedzialności poręczyciela. Poręczenie może zostać udzielone na czas oznaczony albo jedynie do oznaczonej kwoty, bądź względem konkretnego wierzyciela,
  • procedurę występowania przez wierzyciela o zapłatę do poręczyciela,
  • ewentualne klauzule dotyczące prawa właściwego, właściwości sądu do rozpoznania sprawy, zmian umowy, itp.
 Przeczytaj także: Umowa dostawy Umowa świadczenia usług i umowa zlecenia A także Umowa sprzedaży 

Pobierz darmowy wzór umowy poręczenia

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

Masz pytanie do adwokata? Napisz do nas

Pomoc doświadczonego adwokata
Pomożemy Ci w każdej sprawie sądowej
Porady prawne on-line
Zdalne porady prawne u adwokata bez konieczności wychodzenia z domu lub z biura
upadłość przedsiębiorcy - darmowy poradnik

Z e-booka dowiesz się kto może ogłosić upadłość oraz czym się różni upadłość od likwidacji i restrukturyzacji. Poza tym w e-booku znajdziesz wzór wniosku oraz wszystkie niezbędne informacje dotyczące ogłoszenia upadłości. 

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.