ul. Kazimierza Wielkiego 1

Wrocław

biuro@adwokat-wroclaw.biz.pl

kontakt email: 24h / 7 dni w tygodniu

+ 48 695 560 425

8.30 - 16.30 - dni robocze

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Obsługa Klienta

Umowa dostawy

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy – najnowsze informacje prawne weryfikowane przez zawodowych adwokatów i radców prawnych

Umowa dostawy – nie wiesz kiedy należy ją zawrzeć? Masz problem z określeniem właściwej treści tej umowy? A może nie odróżniasz dostawy od sprzedaży? Z naszego artykułu dowiesz się:

  • po pierwsze jakie jest przeznaczenie umowy dostawy,
  • po drugie jakie klauzule umowne powinna zawierać umowa dostawy,
  • a także czym różni się dostawa od sprzedaży.

Dostawa a sprzedaż

Umowa dostawy zbliżona jest do sprzedaży. Różni się jednak od niej tym, że zamówiony towar dostarczany jest bądź częściami, bądź partiami w określonych odstępach czasu, czyli periodycznie. Sprzedaż natomiast to najczęściej transakcja jednorazowa. Po drugie ważną różnicą jest to, że dostawca jest jednocześnie producentem dostarczanego towaru. A sprzedawca zaś najczęściej handluje towarem nabytym od osób trzecich.

Regulacje ustawowe – umowa dostawy

Umowa dostawy uregulowana jest w przepisach art. 605-612 Kodeksu cywilnego, a podstawowe zasady wynikające z tych przepisów, to:

  • Odbiorca ma prawo do sprawdzenia jakości surowców. Jeżeli w umowie zastrzeżono, że wytworzenie zamówionych rzeczy ma nastąpić z surowców określonego gatunku lub pochodzenia, analogiczne uprawnienie przysługuje odbiorcy, gdy w umowie przewidziano określony sposób wykonywania produktów.
  • Dostawca ponosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady fizyczne dostarczonych rzeczy. Także w tym wypadku, gdy wytworzenie rzeczy nastąpiło w sposób określony przez odbiorcę lub według dostarczonej przez niego dokumentacji technologicznej. Chyba że dostawca, mimo zachowania należytej staranności, nie mógł wykryć wadliwości sposobu produkcji lub dokumentacji technologicznej. Albo że odbiorca, mimo zwrócenia przez dostawcę uwagi na powyższe wadliwości, obstawał przy podanym przez siebie sposobie produkcji lub dokumentacji technologicznej.
  • Jeżeli dostawca opóźnia się z rozpoczęciem wytwarzania przedmiotu dostawy lub poszczególnych jego części tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je dostarczyć w czasie umówionym. Odbiorca może nie wyznaczając terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do dostarczenia przedmiotu dostawy.
  • Dodatkowo jeżeli w toku wytwarzania przedmiotu dostawy okaże się, że dostawca wykonywa ten przedmiot w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową. Odbiorca może wezwać dostawcę do zmiany sposobu wykonania wyznaczając dostawcy w tym celu odpowiedni termin. A po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu od umowy odstąpić.
potrzebujesz pomocy w sprawie umowy

Klauzule umowne

Na co należy zwracać uwagę w konstrukcji umów:

  • Po pierwsze precyzyjnie należy określić sposób wskazywania terminów oraz wielkości partii dostawy – np. w odwołaniu do prognozy zapotrzebowania, czy też zamówień okresowych.
  • Po drugie należy wskazać receptury albo sposób wykonania towarów, bądź zastrzec, że elementy te pozostawiono swobodzie wykonawcy.
  • Dodatkowo należy uregulować, czy odbiorcy przysługuje prawo kontroli procesu produkcji.
  • A także powinno się opisać sposób odbioru poszczególnych partii towarów, np. poprzez zasady kontroli jakości i kompletności dostarczonej partii produktów.
  • Należy określić sposób kalkulacji wynagrodzenia oraz terminy płatności.
  • Powinien zostać uregulowany czas trwania umowy oraz sposób jej wypowiadania.
  • Dodatkowo w umowach tego typu często reguluje się także: odpowiedzialność stron, kary umowne, gwarancję.

Przeczytaj także: 

Po pierwsze Umowa sprzedaży

Po drugie Umowa pożyczki 

A także: Przedterminowe zakończenie umowy

Pobierz darmowy wzór umowy dostawy

Picture of adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

Picture of adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

Adwokat Iwo Klisz jako ekspert w ogólnopolskich i lokalnych mediach:

Adwokat Iwo Klisz, założyciel Kancelarii Klisz i Wspólnicy jest nie tylko twórcą wielu publikacji w prasie branżowej, ale także popularnym autorem komentarzy eksperckich w największych portalach informacyjnych oraz stacjach telewizyjnych.

Adwokat Iwo Klisz i prawnicy z Kancelarii Klisz i Wspólnicy są do Twojej dyspozycji:

Nasi eksperci czekają na Twoją wiadomość - napisz teraz

Pomoc doświadczonego adwokata
Pomożemy Ci w każdej sprawie sądowej
Porady prawne on-line
Zdalne porady prawne u adwokata bez konieczności wychodzenia z domu lub z biura