fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 32 321 02 84

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1, 80-138 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Umowa B2B – na czym polega?

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
umowa B2B

Zapewne nie raz spotkałeś się z opinią, że w ramach umowy B2B, jako ,,pracownik” możesz zarobić znacznie więcej. Pracodawca zaś może uniknąć w ten sposób wysokich kosztów zatrudnienia. Pamiętajmy jednak, że współpraca w ramach kontraktu B2B (business-to-business) nie jest jakąś specyficzną formą umowy o pracę. W tym przypadku, relacja pracownik-pracodawca, zastąpiona jest porozumieniem dwóch przedsiębiorców, a samo stosowanie umowy B2B jest dopuszczalne na podstawie przepisów Kodeksu Cywilnego – nie Kodeksu Pracy. Na czym więc polega umowa B2B?

W dzisiejszym artykule wskażę, jakie konsekwencje wiążą się z tym rodzajem współpracy oraz odpowiem na pytania:

 • jakie korzyści i uprawnienia wynikają z umowy B2B?
 • o czym pamiętać, decydując się na tą formę współpracy?
 • kiedy może dojść do uznania umowy B2B za umowę o pracę?

Na czym polega umowa B2B?

Dlaczego na wstępie zaznaczyłem określenie pracownik w cudzysłowie? Umowa B2B, jest umową zawartą między dwoma firmami. Najczęściej będzie to – z jednej strony – osoba samozatrudniona, prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą – a z drugiej – firma zlecająca wykonanie pewnych usług. W konsekwencji, osoba decydująca się na tę formę współpracy traci miano pracownika, a staje się przedsiębiorcą świadczącym usługi.

Samozatrudnienie więc wiąże się z prowadzeniem firmy we własnym imieniu oraz braniem pełnej odpowiedzialności za realizowane projekty. Ważne jest zatem, aby w pełni uświadomić sobie, co różni samozatrudnienie od pracy na etacie.

Praca na podstawie umowy o pracę a samozatrudnienie

Wspominałem wcześniej, że decydując się na umowę B2B tracisz miano pracownika. Skoro tak, podstawową, a zarazem najważniejszą różnicą, jaka następuje przy umowie B2B jest fakt, że nie masz pracodawcy. Współpraca, jaką nawiążesz ze zleceniodawcą regulowana jest przez przepisy Kodeksu Cywilnego oraz kontrakt, który podpiszecie. Co się z tym wiąże, tracisz przywileje pracownicze, jak np. urlop wypoczynkowy, urlop na żądanie, czy wypłatę wynagrodzenia chorobowego. Pracodawca nie odprowadza także za ciebie składek z tytułu ubezpieczeń społecznych. Dodatkowo, zobligowany będziesz do wszystkich działań związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a więc:

 • wystawiania faktur,
 • samodzielnego opłacania składek ZUS,
 • opłacania podatków,
 • prowadzenia księgowości.

Ważnym aspektem, o jakim warto wspomnieć w tym miejscu jest także łatwość rozwiązania umowy. Jako, że jej stronami są dwa podmioty gospodarcze – nie jest ona chroniona żadnymi dodatkowymi terminami, jak ma to miejsce w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Jednakże nic stoi na przeszkodzie ku temu, aby w podpisywanej umowie, czy kontrakcie zawrzeć postanowienia o okresie wypowiedzenia umowy. Wówczas w łatwy sposób możemy zabezpieczyć się przed negatywnymi konsekwencjami nagłej utraty – czasami jedynego – kontrahenta.

Plusy umowy B2B

Kontrakt B2B to nie tylko dodatkowe obowiązki i minusy przedstawione powyżej. To rozwiązanie ma także szereg pozytywów, które coraz częściej skłaniają pracowników do zmiany swojego pracowniczego statusu. Główną zaletą, która zapewne najczęściej skłania do chociażby rozważenia samej opcji samozatrudnienia są krótko mówiąc – większe zarobki. Z czego to wynika? Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę generuje całą masę wydatków dla pracodawcy. Przy umowie B2B zleceniobiorca nie musi opłacać dodatkowych podatków, danin oraz składek emerytalnych, rentowych, wypadkowych oraz na poszczególne fundusze. Wówczas sumę, która była kosztem zatrudnienia pracownika – może zaproponować zleceniodawcy, w postaci wyższego wynagrodzenia.

Plusem samozatrudnienia jest także elastyczność czasu pracy, możliwość łatwego dorobienia – w postaci powiększenia swojego zasięgu i współpracy z kilkoma firmami – oraz możliwość zaliczania swoich wydatków w koszty.

Umowa B2B – o czym warto pamiętać?

Przede wszystkim, samozatrudniony, pracujący w ramach umowy B2B powinien:

 • mieć elastyczne godziny pracy,
 • ponosić ryzyko gospodarcze,
 • być w stosunku do swojego “pracodawcy” partnerem biznesowym – nie podwładnym.

Umowa B2B nie powinna w jakikolwiek sposób sugerować ani przypominać stosunku pracy. Jak wspominałem wcześniej, jest to forma współpracy między dwoma, niezależnymi przedsiębiorcami. Nie ma więc mowy o podległości jednemu z nich, czy “ochronie” przed negatywnymi skutkami związanymi z ponoszonym ryzykiem gospodarczym.

Kiedy może dojść do uznania umowy B2B za umowę o pracę?

Podpisując umowę B2B, zwróć uwagę, aby jej postanowienia umowne nie przypominały tych charakterystycznych dla umowy o pracę. Uznanie umowy B2B za umowę o pracę niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji. Powoduje np. konieczność zapłaty składek ZUS do 5 lat wstecz, a w przypadku przekroczenia I progu podatkowego (powyżej 85 528 zł) obowiązek zapłaty podatku dochodowego.

Pamiętaj więc, że w umowie współpracy B2B nie powinny się znaleźć:

 • zaznaczone miejsce pracy,
 • konkretnie określony czas pracy,
 • kierownictwo.

Jak wynika z tego, co przytoczyłem powyżej – przedsiębiorcy w zawieranej pomiędzy sobą umowie o współpracy nie mogą wymagać, aby jeden z nich wykonywał ją w określonym, wskazanym przez drugiego miejscu. Każdy z nich jest samodzielnym przedsiębiorcą, dlatego powinien sam decydować – nie tylko o tym, w jaki sposób wykonuje swoje usługi – ale także gdzie je wykonuje. Dodatkowo, prowadząc chociażby jednoosobową działalność gospodarczą, bierzesz odpowiedzialność za swoje działania – dlatego nikt inny nie powinien kierować i nadzorować tego, co robisz.

Na czym polega umowa B2B? Podsumowanie

Wspominałem dziś to wielokrotnie ale zaznaczę jeszcze raz – współpraca w ramach  B2B nie jest formą umowy o pracę, a osoba świadcząca usługi w tym trybie jest kontrahentem firmy. Nie przysługuje jej m.in. płatny urlop, wypłacane przez pracodawcę wynagrodzenie chorobowe, a za wyrządzone szkody, osoba taka odpowiada całym swoim majątkiem. Między firmami podpisywana jest umowa bądź kontrakt i każda z nich odpowiada za własne rozliczenia.

Na pytanie, czy jednoosobowa działalność gospodarcza się opłaca, nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie. Własna firma to duża odpowiedzialność i nie każdy czuje się na siłach, by ją podołać związanym z tym obowiązkom.  Bez wątpienia nawiązanie współpracy B2B może stać się przepustką do wyższych zarobków, bardziej elastycznej pracy i większych możliwości. Warto mieć jednak świadomość, że prowadzenie firmy wiąże się z innym ryzykiem i zdecydowanie większą samodzielnością. Decydując się na umowę B2B, warto dokonać skrupulatnych obliczeń i uwzględnić w nich wszystkie koszty, z jakimi trzeba będzie się zmierzyć oraz zatroszczyć się o przyszłość po ustaniu aktywności zawodowej.

Przeczytaj także:

Przerwa w pracy – wszystko co musisz wiedzieć 

Pozdrawiam

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również:

poradnik wypowiedzenie umowy o pracę
Pobierz E-booka - jak wypowiadać umowę o pracę?
Jako pracodawca musisz się borykać z wieloma problemami. Do najtrudniejszych należy dobór właściwej załogi i związane z tym zmiany w jej składzie osobowym. Ustawodawca chroni wszakże pracowników przed nieuzasadnionym i niezgodnym z przepisami prawa pracy rozwiązaniem umowy o pracę. Naruszając te przesłanki ryzykujesz przywrócenie pracownika do pracy, przyznanie mu odszkodowania oraz poniesienie kosztów sądowych. W przypadku rażącego naruszenia przepisów pracodawcy grozić może nawet kara grzywny do 30.000 złotych. Jeżeli chcesz uniknąć chociaż części ze wskazanych powyżej trudności związanych z prawidłowym rozwiązywaniem umów o pracę – ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Zapraszam do lektury!

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.