fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14

Biuro w Gdańsku

ul. Czopowa 14/20

Biuro w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapisz się na nasz Newsletter!

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

System czasu pracy – co to jest i jak go wprowadzić?

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy

system czasu pracy

Co to jest system czasu pracy i jak go wprowadzić?

Każdy pracodawca jest organizatorem procesu pracy co nakłada na niego określone uprawnienia, jak i obowiązki. Jednym z najważniejszych jest ustalenie systemu czasu pracy dla pracownika, czyli zorganizowanie jego czasu pracy. Następuje to przy zatrudnieniu, albowiem pracownik od samego początku powinien wiedzieć kiedy i na jakich zasadach pozostaje do dyspozycji pracodawcy.

Pracodawca ma do wyboru jeden spośród 7 systemów czasu pracy i co istotne wybór ten jest wiążący, aż do zmiany aktu go wprowadzającego. Warto zatem przemyśleć swoją decyzję przed dopuszczeniem pracownika do pracy, albowiem wpływa to na dopuszczalną liczbę godzin pracy w poszczególnych dniach oraz moment powstawania nadgodzin. W ten sposób pracodawca od początku kontroluje koszty czasu pracy.

Jakie systemy czasu pracy Pracodawca ma do dyspozycji?

  • Podstawowy (stały rytm pracy 8 h doba/40 h tygodniowo/5 dni tygodniowo) np. sekretarka;
  • Równoważny (praca w wybranych dniach do 12h doba/do 16h doba/do 24h doba) np. maszynista;
  • Przerywany (5h przerwy w ciągu pracy niewliczanej do czasu pracy), np. aktor;
  • Zadaniowy (praca nierytmiczna mierzona liczbą zadań) np. dyrektor handlowy;
  • Pracy w ruchu ciągłym (do 12h 1 doba/do 43h tydzień) np. pracownik elektrociepłowni;
  • Skróconego tygodnia pracy (do 12h doba/mniej niż 5 dni tygodniowo) np. kurier;
  • Pracy weekendowej (piątek, sobota, niedziela i święta) np. kasjer w kinie;

System czasu pracy na terenie jednego zakładu pracy może być różny dla poszczególnych grup pracowników, np. podstawowy dla biura, równoważny dla produkcji.

Ważne! Niedopuszczalne jest łączenie różnych systemów u jednego pracownika tworząc mieszane konstrukcje, z zastrzeżeniem pewnych grup zawodowych, które ze względu na specyfikę działalności zakładów pracy dopuszczają ich mieszanie, co dotyczy m.in. kierowców, aktorów teatralnych, muzyków orkiestrowych.

Jakie akty wprowadzają system czasu pracy?

  • Układ zbiorowy pracy (gdy działają związki zawodowe);
  • Regulamin pracy (<50 pracowników);
  • Obwieszczenie (brak aktów z pkt 1 i 2);

Wyjątkowo system czasu pracy może wprowadzić umowa o pracę. Jest tak w przypadku stosowania skróconego tygodnia pracy i systemie pracy weekendowej.

Każdy nowo zatrudniony pracownik przed dopuszczeniem go do pracy musi zostać zapoznany z treścią ww. aktów co dokumentowane jest poprzez pisemne oświadczenie, które jest przechowywane w aktach osobowych.

Jak widać informacja o warunkach zatrudnienia i organizacji pracy w zakładzie przekazywana na piśmie pracownikowi w terminie 7 dni od daty zawarcia umowy – nie obejmuje – systemu czasu pracy, co jest częstym błędem mniejszych pracodawców. Podobnie, jak zawieranie informacji o tym w treści umowy o pracę, poza wspomnianymi wyżej wyjątkami.

Ważne jest również to, że zmieniając pracownikowi system czasu pracy, np. z podstawowego na równoważny nie trzeba wypowiadać umowy o pracę, lecz należy zmienić regulacje wenątrzzakładowe, które go wprowadzają. Pracodawcy, którzy mimo braku obowiązku wprowadzą ten element do umowy o pracę jako dodatkowy muszą się liczyć z koniecznością dokonania wypowiedzeń zmieniających.

Co w sytuacji niepoinformowania pracownika o systemie czasu pracy?

W takiej sytuacji przyjmuje się, że pracownika obowiązuje podstawowy system czasu pracy, czyli 8h/doba, 40h tydzień w przeciętnie pięcio-dniowym tygodniu pracy.

 

Pozdrawiam

radca prawny Monika Teller

radca prawny Monika Teller

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Dla Ciebie to tylko “kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Inni czytali również: