fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 32 321 02 84

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1, 80-138 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Sukcesja w spółce partnerskiej

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
sukcesja w spółce partnerskiej

Jesteś wspólnikiem spółki partnerskiej i zależy tobie na wstąpieniu twoich spadkobierców do spółki? Zastanawiasz się, czy spadkobiercy zmarłego partnera wstąpią do spółki, gdy umowa milczy na ten temat? A może jesteś spadkobiercą partnera i nie wiesz, czy wstąpisz do spółki na jego miejsce? Z artykułu dowiesz się jak wygląda sukcesja w spółce partnerskiej:

 • jaka jest podstawowa zasada dziedziczenia członkostwa w spółce partnerskiej,
 • czy i jak partnerzy mogą zmodyfikować zasady sukcesji w spółce,
 • czy każdy spadkobierca może wstąpić do spółki partnerskiej.

Sukcesja w spółce partnerskiej – zasada dziedziczenia 

Spółka partnerska jest szczególną formą spółki osobowej, która dedykowana jest przedstawicielom wolnych zawodów. Dlatego też, partnerami w tej spółce mogą być wyłącznie osoby fizyczne, uprawnione do wykonywania tego typu profesji. Co więcej, tylko tych, które wskazał ustawodawca. Są nimi następujące zawody: adwokata, aptekarza, architekta, inżyniera budownictwa, biegłego rewidenta, brokera ubezpieczeniowego, doradcy podatkowego, maklera papierów wartościowych, doradcy inwestycyjnego, księgowego, lekarza, lekarza dentysty, lekarza weterynarii, notariusza, pielęgniarki, położnej, fizjoterapeuty, radcy prawnego, rzecznika patentowego, rzeczoznawcy majątkowego i tłumacza przysięgłego.

Ograniczony krąg osób mogących zostać partnerami wpływa na mechanizm dziedziczenia. Podstawową zasadą jest bowiem, że spadkobierca partnera nie wstępuje do spółki w miejsce zmarłego partnera. W przypadku takim, konieczne jest rozliczenie się przez partnerów ze spadkobiercami. W zakresie tym stosuje się postanowienia o spółce jawnej, chyba że w umowie spółki partnerskiej kwestię tą uregulowano inaczej.

Gdy spadkobiercy nie wstępują do spółki

Spadkobiercom wspólnika zwraca się zatem jego udział kapitałowy. Jego wartość określa na podstawie specjalnego bilansu sporządzanego na dzień śmierci zmarłego wspólnika. Kwota przypadająca temu wspólnikowi podlega zaliczeniu do masy spadkowej. Pamiętaj jednak, że rozliczenie następuje w gotówce. Spółka nie zwraca zatem wniesionego mienia, a jego bilansową wartość na ww. dzień. Może się również zdarzyć, że z bilansu wynika ujemna wartość udziału kapitałowego. W takim przypadku każdy ze spadkobierców powinien zwrócić spółce przypadającą na niego brakującą wartość.

Do czasu rozliczenia ze spółką, jako spadkobierca uczestniczyć będziesz w zyskach i stratach ze spraw będących w toku. Nie będąc wspólnikiem, nie masz wpływu na ich prowadzenie. Możesz jednak żądać wyjaśnień, rachunków oraz podziału zysku i straty z końcem każdego roku obrotowego.

Sukcesja w spółce partnerskiej – modyfikacje

Zmiana powyższej zasady wymaga łącznego zaistnienia obu niżej wskazanych warunków:

 • umowa spółki partnerskiej przewiduje wstąpienie do spółki spadkobierców zmarłego partnera,
 • osoby przystępujące do spółki wykonują jeden z wolnych zawodów, dla których spółka została powołana.

Rzecz jasna, partnerzy mogą modyfikować sposób dziedziczenia na wiele sposobów. Możliwe jest zatem ograniczenie się do wpisania do umowy spółki, iż spadkobiercy zmarłego partnera wstępują do spółki. Pozostałe kwestie regulować wtedy będą przepisy o spółce jawnej.

Nie jest wszakże wykluczone wprowadzenie dodatkowych warunków, które powinni spełnić spadkobiercy wstępujący do spółki, takich jak określenie specjalizacji, doświadczenia zawodowego, znajomości języków obcych, itp. Umowa spółki może także stanowić, iż partnerzy zdecydują o wstąpieniu do spółki konkretnych spadkobierców w drodze uchwały.

Jak widzisz, inaczej niż w spółce jawnej, wstąpienie spadkobiercy do spółki partnerskiej jest zależne od wielu czynników. Dodatkowo, warunki te mogą być dalej modyfikowane w treści umowy spółki. Jeżeli zatem jesteś:

 • partnerem w spółce – możesz z pozostałymi wspólnikami uzgodnić zasady sukcesji oraz wpisać je do umowy spółki,
 • spadkobiercą zmarłego partnera – koniecznie zapoznaj się z treścią umowy spółki partnerskiej. Dzięki temu poznasz dowiesz się, jakie zasady sukcesji obowiązują w tej spółce.

Przeczytaj także:

Pozdrawiam

radca prawny Michal Koralewski

radca prawny Michal Koralewski

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również:

Zachowek - wszystko, co musisz wiedzieć
POBIERZ DARMOWEGO EBOOKA: ZACHOWEK WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Każdy z nas intuicyjnie wie, czym jest zachowek i kiedy się należy. Jednakże w rzeczywistości jest to skomplikowana instytucja prawa spadkowego. W zależności od wielu czynników, jego wysokość może być bardzo różna. Co więcej, istnieje wiele sytuacji, w których żądanie zachowku nie jest dopuszczalne.

W ebooku odpowiadamy na następujące pytania:

  • Kiedy i komu przysługuje zachowek?
  • Kiedy można go dochodzić?
  • Ile wynosi zachowek?

Dodatkowo w e-booku: zachowek a testament, darowizna i zapis windykacyjny. 

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci ebooka.