fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14

Biuro w Gdańsku

ul. Czopowa 14/20

Biuro w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapisz się na nasz Newsletter!

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Sprzedaż majątku bez zgody ex-małżonka po rozwodzie – wywiad z adwokatem Michałem Dziedzicem

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Sprzedaż majątku bez zgody ex-małżonka po rozwodzie - wywiad z adwokatem Michałem Dziedzicem

Dzień dobry Panie Mecenasie. Ostatnio rozmawialiśmy o tym, co zrobić w przypadku, gdy nasz małżonek sprzeda rzecz stanowiącą majątek wspólny bez naszej zgody. Wywiad cieszył się dużą popularnością. Pojawiło się jednak również sporo pytań o to co zrobić, gdy taka sytuacja ma miejsce już po rozwodzie, ale jeszcze przed dokonaniem podziału majątku. Czy w takim przypadku inne przepisy mają zastosowanie?

Tak. Zupełnie inne.

Proszę w takim razie opisać najpierw, jak od strony majątkowo-prawnej zmienia się sytuacja małżonków po rozwodzie.

Przede wszystkim, jeżeli przed rozwodem małżeństwo nie miało rozdzielności majątkowej (tzw. intercyzy), to znaczy, że łączyła ich wspólność majątkowa. To z kolei oznacza, że istniał majątek wspólny obejmujące rzeczy stanowiące współwłasność łączną małżonków.

Co oznacza współwłasność łączna?

Mówiąc najprościej, oznacza to, że majątek należy jednocześnie do żony i męża. Nie ma tu żadnych udziałów w rzeczy, które można zbyć. Istnieją zatem 3 majątki: wspólny i 2 odrębne, każdego z małżonków. Małżonkowie, co do zasady, mogą samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym. Drugi małżonek może sprzeciwić się jednak czynnościom dokonanym przez swojego partnera.

A co dzieje się po rozwodzie?

Wspólność majątkowa małżeńska ustaje. Nie oznacza to jednak, że majątek wspólny przestaje istnieć.  Współwłasność łączna małżonków staje się współwłasnością w częściach ułamkowych. Do majątku zgromadzonego przez małżonków po rozwodzie stosuje się inne przepisy.

Jakie?

Należy sięgnąć do art. 46 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który wskazuje, że w takiej sytuacji stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności majątku spadkowego i o dziale spadku.

Gdzie szukać tych przepisów?

W kodeksie cywilnym. W tym akcie prawnym znajdziemy z kolei odesłanie, że w przypadku wspólności majątku spadkowego (a więc także majątku rozwiedzionych małżonków – przyp. autora) stosujemy przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z uwzględnieniem odrębności wynikających z przepisów o dziale spadku.

Na czym polega współwłasność ułamkowa?

Klasyczna współwłasność ułamkowa przejawia się tym, że jedna rzecz ma kilku współwłaścicieli, a każdy z nich ma udział w rzeczy określony ułamkowo. Może on dowolnie rozporządzać swoim udziałem i np. go sprzedać. Nie sugerowałbym się jednak przepisami o współwłasności ułamkowej w przypadku byłych małżonków.

Dlaczego?

Ponieważ w zdecydowanej większości przypadków współwłasności w częściach ułamkowych można bez problemu udział np. sprzedać. Natomiast w przypadku ex-małżonków jest już inaczej.

A co w ogóle należy do majątku wspólnego po rozwodzie?

Dokładnie to samo, co należało do niego w trakcie małżeństwa. Czyli mówiąc najogólniej: wszystko to, co mąż i żona zgromadzili razem już po zawarciu małżeństwa. Są to przedmioty przez nich nabyte, jak i zgromadzone pieniądze. Do majątku wspólnego zaliczają się także wynagrodzenia za pracę każdego z małżonków i środki pochodzące z ich innych działalności zarobkowych.

Co zatem w sytuacji sprzedaży majątku po rozwodzie a przed podziałem majątku bez zgody ex-małżonka?

Ex-małżonkowie mogą rozporządzić swoim udziałem w majątku wspólnym po rozwodzie tylko za zgodą drugiego małżonka.

Co, jeżeli nie było takiej zgody?

Rozporządzenie (czyli np. sprzedaż – przyp. autora) takie jest bezskuteczne, o ile naruszałoby uprawnienia przysługujące małżonkowi na podstawie przepisów o podziale majątku wspólnego.

Co to znaczy, że rozporządzenie jest bezskuteczne?

Jeżeli sąd uzna rozporządzenie za bezskuteczne wobec małżonka, który nie wydał zgody, podział majątku powinien nastąpić tak, jakby takie rozporządzenie w ogóle nie miało miejsca. Oznacza to, że sąd przy podziale majątku, bierze pod uwagę stan przedmiotu z chwili rozwodu, a jego wartość rynkową z chwili orzekania. Następnie zaś dokonuje stosownych rozliczeń między małżonkami, aby ex-małżonek, który nie wyraził zgody nie był stratny.

Oznacza to zatem, że nieważne po jakiej cenie małżonek zbył przedmiot lub udział w nim?

Dokładnie tak.

Dziękujemy bardzo za rozmowę. Myślę, że odpowiedzieliśmy na najważniejsze pytania w tym temacie. Jeżeli pojawiłyby się jakieś dodatkowe pytania czytelników, mogą je zadać w komentarzu?

Tak, w miarę możliwości odpowiem na nie. Oczywiście, jeżeli nie będą to zbyt szczegółowe pytania z dokładnym opisem stanu faktycznego, na które odpowiedź zajęłaby mi godzinkę-dwie, jak w trakcie standardowej porady prawnej 😉

Ok. Dziękujemy.

Przeczytaj także:

Pozdrawiam

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Dla Ciebie to tylko “kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Inni czytali również:

Informacja o zmianach funkcjonowania Kancelarii

Szanowni Państwo,

W związku ze stanem epidemiologicznym związanym z występowaniem koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19 informujemy, że do 15 kwietnia 2020r. uległy zmianie zasady świadczenia usług przez Kancelarię. Klientów prosimy o kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej, bądź telefonicznie.

Na teren kancelarii mają wstęp jedynie nasi Pracownicy. Wszystkie przyjęte zlecenia są realizowane zgodnie z ustaleniami i terminami.Nasi prawnicy, co do zasady świadczą obecnie pracę zdalnie i są do Państwa dyspozycji.

Jeśli są Państwo zainteresowani skorzystaniem ze zdalnej porady prawnej za pośrednictwem telefonu, Skype, Whats App lub innego komunikatora internetowego prosimy o kontakt telefoniczny z sekretariatem naszej Kancelarii pod numerem 71 740 50 00.

Więcej o udzielanych przez nas poradach prawnych na odległości przeczytasz tutaj.