fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 32 321 02 84

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1, 80-138 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Spółka z o.o. – podstawowe informacje

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
spólka z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z ograniczona odpowiedzialnością jest obecnie najczęściej zakładaną spółką prawa handlowego. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zachęcająco niska wysokość kapitału zakładowego oraz ograniczona odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki.

Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jednak – wbrew pozorom – jest stosunkowo skomplikowaną procedurą. Pomimo tego, że ustawodawca wprowadził możliwość rejestracji spółki w uproszczonej formie przez Internet (spółka s24) w ciągu 24 godzin, wielu osobom ta procedura wciąż nastręcza wielu trudności, w związku z wadliwością działania samego systemu internetowego.

Kapitał zakładowy w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oparta jest na kapitale zakładowym, który musi zostać wpłacony przez wspólników przed rejestracją spółki w KRS.

Minimalna wysokość kapitału zakładowego wynosi 5 000 zł. W trakcie funkcjonowania spółki, wspólnicy mogą podjąć decyzję o jego podwyższeniu.

Udziały w spółce z o.o.

Kapitał zakładowy spółki dzieli się na udziały, które obejmowane są przez wspólników. Wspólnicy nie muszą posiadać takiej samej liczby udziałów.

Może zdarzyć się również tak, że wszystkie udziały będą przysługiwać wyłącznie jednemu wspólnikowi – wtedy będziemy mówić o jednoosobowej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Udziały wspólników mogą być również zbywane, a do spółki mogą przystępować inni wspólnicy.

Kierowanie spółką

Zakładając spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością należy pamiętać, że to nie wspólnicy kierują sprawami spółki. Osobami uprawionymi do prowadzenia spraw spółki i jej reprezentowania we wszystkich czynnościach sądowych i pozasądowych są członkowie zarządu. Prawo do reprezentowania spółki przez członków zarządu nie może być ograniczone ze skutkiem wobec osób trzecich.

W skład zarządu spółki powinna wchodzić co najmniej jedna osoba. Członkami zarządu mogą być zarówno osoby spoza spółki, jak również poszczególni wspólnicy.

Rola wspólników w spółce nie jest jednak całkowicie ograniczona. Wspólnicy mają uprawnienie do kontroli działalności członków zarządu. Realizując to uprawnienie, wspólnicy mogą przeglądać księgi i dokumenty spółki, sporządzać bilans dla swego użytku lub żądać wyjaśnień od zarządu.

Ostatecznie wspólnicy uchwałą zgromadzenia wspólników mogą w każdym czasie odwołać zarząd lub poszczególnych jego członków i powołać do sprawowania tej funkcji nowe osoby.

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki

Jak już wspomniałam na początku, spółka ta charakteryzuje się zminimalizowaną odpowiedzialnością finansową wspólników za zobowiązania spółki. Wierzyciele nie mogą zwrócić się do wspólników z żądaniem, aby zaspokoili zobowiązania spółki. To spółka swoim majątkiem odpowiada za zobowiązania przez nią zaciągnięte.

Nie jest jednak tak, że wierzyciele nie będą mogli zaspokoić swoich roszczeń w przypadku, gdy majątek spółki nie pozwoli na pokrycie ich wszystkich należności. Należy pamiętać, że w przypadku gdy egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, wierzyciel będzie mógł skierować pozew o zapłatę przeciwko członkowi zarządu. Zgodnie z przepisami członkowie zarządu w takim przypadku odpowiadają całym swoim majątkiem za te zobowiązania, które nie mogły zostać spłacone z majątku spółki. Istnieją przypadki, kiedy członkowie zarządu będą mogli uwolnić się od tej odpowiedzialności.

Wniosek o rejestrację spółki w KRS

Z założeniem spółki wiąże się również konieczność przygotowania wniosku o rejestrację spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Tylko kompletny wniosek, niezawierający błędów, stanowi podstawę do wpisu podmiotu w KRS. W przypadku błędnego wypełnienia wniosku lub nieprzygotowania wszystkich wymaganych prawem załączników do wniosku, sąd rejestrowy wyda zarządzenie o zwrocie wniosku.

Nasza Kancelaria świadczy kompleksową usługę założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jak również pomaga przy przygotowaniu poszczególnych dokumentów. Jeżeli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami.

Pozdrawiam

adwokat Karolina Labedzka

adwokat Karolina Labedzka

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również:

upadłość przedsiębiorcy - darmowy poradnik

Z e-booka dowiesz się kto może ogłosić upadłość oraz czym się różni upadłość od likwidacji i restrukturyzacji. Poza tym w e-booku znajdziesz wzór wniosku oraz wszystkie niezbędne informacje dotyczące ogłoszenia upadłości. 

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.