fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 32 321 02 84

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1, 80-138 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Spłata kredytu we frankach w całości a zwrot nadpłaconych rat

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
Spłata kredytu we frankach

Po szeregu wyroków korzystnych dla frankowiczów. Pewnie niejeden kredytobiorca, który spłacił w całości swój kredyt we frankach zastanawia się, czy nie został po raz drugi oszukany. Ogromnym wysiłkiem spłacił swoje zobowiązanie. Brał mordercze nadgodziny, prosił o pomoc rodzinę, a gdy ma już to wszystko za sobą, sądy w końcu są gotowe przyznać, że nadpłacił. Lepiej późno niż wcale?

Czy kredytobiorcy, który spłacił swój kredyt w całości coś się należy? 

Postawmy sprawę jasno: spłacenie kredytu nie wyłącza możliwości skutecznego dochodzenia nadpłaconych środków w sądzie. Twoim największym wrogiem jest jednak czas, a konkretnie kwestia przedawnienia Twojego roszczenia.

Ale po kolei…

Jeśli spłaciłeś swój kredyt, masz prawo domagać się zapłaty od banku z tych samych powodów, dla których frankowicze, którzy cały czas spłacają, pozywają banki. Chodzi o tzw. klauzule niedozwolone dotyczące między innymi niekorzystnego dla kredytobiorcy przelicznika waluty według tabel bankowych. Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sądy coraz częściej uznają, że umowy kredytowe od momentu ich zawarcia były nieważne, a strony mają obowiązek zwrócić sobie wzajemnie, to co od siebie otrzymały.

Czym się różni Twoja sytuacja od sytuacji frankowicza, który wciąż spłaca? – spłata kredytu we frankach

W zasadzie istota procesu w jednym i drugim przypadku jest taka sama, a Twoim zadaniem będzie udowodnienie istnienia w umowie klauzul niedozwolonych.

Więcej o klauzulach abuzywnych przeczytasz tutaj: Klauzule niedozwolone w umowach o kredyty frankowe.

W argumentacji przed sądem będziesz jednak musiał położyć nacisk na trochę inne kwestie. Bo Twoje świadczenie zostało już spełnione w całości, a zwrotu spełnionego świadczenia można żądać jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

Kodeks cywilny wymienia tylko kilka takich przypadków. Zwrotu świadczenia możesz dochodzić między innymi wówczas, gdy zostało ono spełnione w oparciu o nieważną czynność prawną (umowa o kredyt frankowy zawierająca klauzulę abuzywne może zostać uznana za nieważną), albo w celu uniknięcia przymusu. Nie ulega wątpliwości, że uniknięcie wypowiedzenia kredytu i licytacji nieruchomości obciążonej hipoteką z całą pewnością takim przymusem jest.

Nieco inaczej sformułujesz też swoje żądanie – będziesz domagał się od banku zapłaty w związku z nieważnością swojej umowy kredytowej. A nie samego stwierdzenia nieważności.

Jako były kredytobiorca musisz też być szczególnie wyczulony na kwestię przedawnienia roszczeń.  Twój kredyt we frankach należy już do przeszłości – istnieje ryzyko, że roszczenia o zwrot nadpłaty również.

pomoc w sprawie frankowej

Przedawnienie zwrotu nadpłaty z tytułu kredytu we frankach

Kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich były udzielane od 2004 roku. Termin przedawnienia roszczeń wynikających z umów frankowych dla konsumenta wynosi 10 lat, przy czym każda rata przedawnia się osobno.

Łatwo sobie policzyć, że jeżeli ostatnią ratę kredytu spłaciłeś w lutym 2011 roku (gdy to piszę jest marzec 2021). Na zwrot nadpłaconych rat nie możesz liczyć. Dla porządku trzeba także zauważyć, że w lipcu 2018 wprowadzono nowy, krótszy termin przedawnienia, który wynosi 6 lat. Pamiętaj jednak, że krótszy termin dotyczy tylko tych roszczeń, dla których początek biegu przedawnienia nastąpił właśnie po 9 lipca 2018 roku. W praktyce ten termin na chwilę obecną nas nie interesuje, może będzie miał znaczenie za trzy lata

W gorszej sytuacji jest bank, którego roszczenia przedawniają się w terminie 3-letnim. Wkrótce Sąd Najwyższy jednoznacznie rozstrzygnie od kiedy liczyć początek biegu terminu przedawnienia roszczeń dla banku. Uchwała ma zapaść 25 marca 2021, a dokładną treść pytania do Sądu Najwyższego znajdziesz tutaj: http://www.sn.pl/aktualnosci/SitePages/Wydarzenia.aspx?ItemSID=725-0dc69815-3ade-42fa-bbb8-549c3c6969c5&ListName=Wydarzenia

W końcu posiadasz instrumenty prawne, by dochodzić swoich praw w sądzie. Wprawdzie nikt nie zwróci Ci nieprzespanych nocy, zszarganych nerwów i godzin spędzonych na kłótniach o domowy budżet, ale plik banknotów na otarcie łez też może stanowić skuteczne pocieszenie.

Spłata kredytu we frankach, przeczytaj także:

Kredyt we frankach – co możesz zrobić?

Pozdrawiam

adwokat Michał Dziedzic

adwokat Michał Dziedzic

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również:

upadłość przedsiębiorcy - darmowy poradnik

Z e-booka dowiesz się kto może ogłosić upadłość oraz czym się różni upadłość od likwidacji i restrukturyzacji. Poza tym w e-booku znajdziesz wzór wniosku oraz wszystkie niezbędne informacje dotyczące ogłoszenia upadłości. 

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.