O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

rozwody wrocław

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo. 

ul. Joachima Lelewela 23/7

53 – 505 Wrocław

Biuro w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30

Biuro w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14

Biuro w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1

Biuro w Inowrocławiu

ul. Solankowa 7

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Poznaj nas w social mediach

Adwokat Rozwód Wrocław i Podział Majątku

Klisz i Wspólnicy, Adwokaci i Radcowie Prawni

Kancelaria rozwodowa we Wrocławiu

Adwokat od spraw rozwodowych

sprawy o rozwód prawnikKancelaria Klisz i Wspólnicy to zespół prawników (adwokatów i radców prawnych) specjalizujących się w sprawach rozwodowych oraz kompleksowej regulacji wszelkich kwestii prawnych związanych z rozwiązaniem małżeństwa (pozew o rozwód, alimenty, opieka nad dziećmi, podział majątku).

Liderem zespołu jest adwokat Iwo Klisz, właściciel i wspólnik zarządzający Kancelarii Klisz i Wspólnicy (na fotografii po lewej stronie).

Naszą siedzibą jest Wrocław, ale mamy także nasze biuro w Gdańsku, Poznaniu, Katowicach i Inowrocławiu.

Mamy za sobą setki spraw rozwodowych. Wiemy jak je prowadzić i mamy swoje sprawdzone sposoby bazujące na długoletnim doświadczeniu. Od Ciebie wymagamy tylko tego, żebyś powiedział nam jakiego rozwodu potrzebujesz.

Jeśli jeszcze nie wiesz jak się rozwieść, przeczytaj poniższy tekst i wykorzystując formularz kontaktowy przekaż nam swoją decyzję. My zajmiemy się całą resztą.

Szybki rozwód – czy jest możliwy?

Złożenie pozwu o rozwód należy z wielu względów do jednych z najcięższych momentów w życiu. W tej sytuacji wsparcie – również prawne – jest niezwykle ważne.

Z doświadczenia wiemy, że sprawa rozwodowa może przebiegać szybko i w miarę bezboleśnie. Taki scenariusz jest możliwy, jeżeli strony uzgodnią między sobą wszystkie sprawy związane z zakończeniem małżeństwa, dzięki temu znacznie skraca się czas sprawy rozwodowej.

W takich przypadkach nasi prawnicy określają możliwe rozwiązania, a następnie negocjują je w Twoim imieniu z Twoim małżonkiem lub jego prawnikiem. Nie musisz brać osobiście udziału w tych negocjacjach, jednak zawsze masz ostatnie zdanie co do treści ugody.

Ważne, żeby takie rozmowy przebiegały sprawnie i szybko, ale jednocześnie wynegocjowany układ musi być przygotowany precyzyjnie i starannie. Nie każdy szybki rozwód jest dobry. Dobry jest rozwód, który trwa krótko, ale trwale i dojrzale reguluje stosunki rozchodzących się małżonków.

Zazwyczaj – przynajmniej jeśli chodzi o Wrocław – kilka tygodni po zakończeniu negocjacji można liczyć na wyznaczenie rozprawy przed Sądem, na której zostanie orzeczony rozwód.

Długotrwały rozwód – czyli wojna pozycyjna

Zdarzają się takie rozwody, których nie da się przeprowadzić szybko. Czy to ze względu na dużą rozbieżność stanowisk, czy też w związku z bardzo skomplikowanymi problemami występującymi w związku (przemoc, alkoholizm – kończące się orzekaniem o winie rozpadu małżeństwa, duże aktywa lub pasywa majątkowe).

Często w takich sprawach pojawiają się zagadnienia związane z prawem gospodarczym (np. kwestia podziału majątku wspólnego, w skład którego wchodzi firma lub udział w spółce), a nie raz także aspekty prawnokarne (pobicia, utrudnianie kontaktów, uchylanie się od zobowiązań alimentacyjnych).

Niezwykle delikatną sprawą podczas sprawy rozwodowej jest ustanowienie władzy rodzicielskiej. Rozkład pożycia rodziców ma bezpośredni wpływ na przyszłość dzieci, dlatego przy postępowaniu rozwodowym sąd ustala wszelkie kwestie z tym związane jak kontakty z dziećmi.

Dlatego w naszym zespole mamy prawników, którzy specjalizują się zarówno w sprawach gospodarczych jak i karnych, a także specjalistów z dziedziny prawa rodzinnego.

Przy prowadzeniu tak skomplikowanych spraw o rozwód praca zespołowa jest nie do przecenienia i często decyduje o końcowym sukcesie w sprawie.

Sprawa rozwodowa we Wrocławiu – adwokat Wrocław rozwód

We Wrocławiu sprawy rozwodowe oraz o podział majątku prowadzą adwokat Michał Dziedzic, adwokat Anna Paszkowska – Wójcik.

adwokat rozwodowy wrocław

skorzystaj z pomocy adwokata rozwodowego z wrocławia

Rola adwokata w sprawie o rozwód i podział majątku

Naszym celem jest to, żebyś biorąc udział w sprawie rozwodowej mógł w pełni zrozumieć, jakie masz możliwości i jakie scenariusze czekają Cię po zakończonym postępowaniu, w związku z tym tak ważny jest dobry kontakt z Twoim adwokatem rozwodowym lub prowadzącym sprawę o podział majątku. Będziemy reprezentować Cię podczas sprawy o rozwód lub podział majątku, pomożemy przygotować niezbędne dokumenty i zajmiemy się wszelkimi kwestiami prawnymi.

Dlatego specjalnie na prośbę naszych Klientów przygotowaliśmy eksperckiego bloga prawniczego dotyczącego spraw o rozwód i o podział majątku. Na blogu tłumaczymy podstawowe kwestie związane z zakończeniem małżeństwa i podziałem majątku po rozwodzie, ale również staramy się przynajmniej sygnalizować zagadnienia bardziej skomplikowane – zachęcamy do lektury bloga pod adresem: https://rozwod-i-podzial-majatku.pl/

Szczególnie polecam Ci te artykuły:

Sprawy rozwodowe – przeczytaj opinie zadowolonych Klientów Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Klienci cenią nas za rzetelność, terminowość, słowność i profesjonalizm. Na sali sądowej czują się przy nas bezpiecznie i godnie. Poza salą rozpraw jesteśmy doceniani za dobrym szybki i miły kontakt. Przeczytaj sam nasze opinie na portalu Facebook, stronie ofachowcach.pl oraz opinie na Google Mapsa

Kontakt:

Biuro we Wrocławiu

ul. Joachima
Lelewela 23/7

Telefon

71 740 50 00
695 560 425

Formularz kontaktowy:

Administratorem Twoich danych osobowych jestem  Iwo Klisz Kancelaria Adwokacka z/s we Wrocławiu. Więcej informacji o danych osobowych znajdziesz w linku

rozwody wrocław

Kontakt do wspólnika zarządzającego

Jestem właścicielem Kancelarii Klisz i Wspólnicy. Każdego dnia dbam o to, żeby Klienci mojej Kancelarii mogli korzystać z usług prawnych na najwyższym możliwym poziomie.

Jeśli chcesz skontaktować się bezpośrednio ze mną, napisz do mnie na i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

Osobiście zastanowię się na Twoją sprawą i przekażę ja do tego prawnika z mojego zespołu, który w mojej ocenie najlepiej ją poprowadzi.

Pozdrawiam serdecznie, adwokat Iwo Klisz

Najczęściej zadawane pytania w związku ze zleceniem adwokatowi sprawy o rozwód lub podział majątku:

Poniżej wyjaśnię Ci kilka kwestii związanych ze współpracą z adwokatem przy sprawie rozwodowej, o które najczęściej pytają moi Klienci. Jeśli masz jakieś inne wątpliwości lub pytania, napisz do mnie na i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

Miłej lektury – adwokat Iwo Klisz, Wrocław

Współpraca z adwokatem w sprawie o rozwód we Wrocławiu

Z doświadczeń naszej Kancelarii z Wrocławia wynika, że w sprawach o rozwód, o podział majątku pomiędzy małżonkami czy o inne sprawy około rozwodowe (o alimenty, o kontakty z dzieckiem, o pieczę rodzicielską) współpracę najlepiej rozpocząć od spotkania Klienta z prawnikiem.

Najczęściej tego typu spotkania organizujemy w biurze naszej Kancelarii we Wrocławiu lub jednym z miast, w którym znajdują się jej oddziały. Obecnie – w związku z pandemią wirusa Covid 19 – dużą popularnością cieszą się spotkania on-line (za pośrednictwem Skype, WhatsApp, Zoom lub innego komunikatora). Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Porady prawne online.

Dużą zaletą spotkań on-line jest to, że możemy pomagać osobom z poza Wrocławia, które w normalnych warunkach musiałby jechać do nas kilkadziesiąt lub nawet kilkaset kilometrów (choć i takie przypadku nam się zdarzały).

Na tym pierwszym spotkaniu dowiesz się w jakie są możliwości w Twojej sprawie rozwodowej i na jakie jej zakończenie możesz liczyć. Zdarza się, że w konkretnym przypadku możliwy jest tylko jeden scenariusz, ale bywa i tak, że tych możliwości jest więcej.

Każda z nich wymaga podjęcia innych działań, wymaga innej ilości czasu, bądź wiąże się z mniejszymi lub większymi kosztami. Pamiętaj również o tym, że każda z możliwych opcji rozwodu czy podziału majątku łączy się z większym lub mniejszym ryzykiem niepowodzenia. W przypadku każdego Klienta to ryzyko jest inne, bo zależy od tego jak dotychczas wyglądało Twoje małżeństwo.

Adwokat lub radca prawny z naszej Kancelarii z Wrocławia dokładnie wyjaśni Ci różnice pomiędzy możliwymi scenariuszami, w szczególności korzyści i wady każdego z nich. To ważne, żebyś podjął lub podjęła decyzje o sposobie rozwiązania swojego małżeństwa znając dokładnie wszystkie konsekwencje dokonanych wyborów. Uwierz mi, że znacznie lepiej poznać je przed rozwodem w trakcie rozmowy z adwokatem, niż po tym jak zapadnie już wyrok rozwiązujący małżeństwo.

Co więcej jednym z czynników mających wpływ na wysokość honorarium adwokackiego za poprowadzenie sprawy o rozwód lub podział majątku jest właśnie scenariusz, który chcesz realizować i stopień jego trudności w Twoim konkretnym przypadku. Dlatego dopiero po zapoznaniu się całościowo z Twoją sytuacją adwokat będzie w stanie określić jego wysokość.

Uważam, że drugą bardzo istotna korzyścią, jaką odnoszą nasi Klienci ze spotkania z adwokatem (osobistego lub on – line) jest także określenie działań na najbliższą przyszłość (czyli zanim jeszcze zapadnie wyrok rozwodowy), a także wskazanie działań, które wolno im robić, a które są absolutnie zabronione.

 • Czy mogę już teraz jemu/jej zabronić korzystania z naszego mieszkania?
 • Jak sprawić, żeby on/ona już teraz oddał mi samochód potrzebny mi do pracy?
 • Czy mogę już teraz spotykać się oficjalnie z moim nowym partnerem/partnerką?
 • Czy mogę już teraz uruchomić komornika, żeby ściągać od niego/od niej alimenty?
 • Jak nie dopuścić do tego, żeby komornik już teraz zajął mi już teraz wynagrodzenie na poczet alimentów?
 • Czy już teraz mogę zabronić jemu/jej spotykania się z dziećmi?
 • Co mogę zrobić, żeby już teraz wyegzekwować spotkania z dziećmi?
 • Jak już teraz zacząć gromadzić dowody?
 • Czy mogę wynająć detektywa?
 • Śledzi mnie detektyw wynajęty przez męża/żonę, co mogę zrobić?

Jak widzisz tych kwestii jest naprawdę wiele, a skuteczne sposoby rozwiązania ich zależą od tego, co dokładnie robi Twój (jeszcze obecny) małżonek. Na spotkaniu z adwokatem dowiesz się jak możesz działać, a także co zrobić, by skutecznie przeciwdziałać działaniom Twojego małżonka.

Przychodząc na spotkanie z adwokatem we Wrocławiu, czy w innym mieście, nie jesteś do niczego zobowiązany (poza uiszczeniem opłaty za spotkanie). Takie spotkanie służy temu, żebyś poznał dostępne dla Ciebie możliwości w sprawie o rozwód lub podział majątku, a także prawnika, z którym możesz – ale wcale nie musisz – współpracować w swojej sprawie.

Część z Klientów naszej Kancelarii zleca nam poprowadzenie swojej sprawy już na pierwszym spotkaniu. Najczęściej są to osoby, które dokładnie przeczytały wszystkie informacje na naszej stronie internetowej, poznały naszych prawników, opinie naszych dotychczasowych Klientów, przekonały się o naszym doświadczeniu czytając artykuły i wywiady na naszej stronie internetowej, a także zapoznały się z prowadzonym przeze mnie blogiemrozwod-i-podzial-majatku.pl, oraz zerknęły na nasze socialmedia (konto na Facebook’u czy Instagramie) i uznały nas, za zgrany zespół profesjonalnych prawników, a jednocześnie miłych i pozytywnych osób.

Zdarza się jednak, że Klienci chcą osobiście poznać adwokata lub radcę prawnego, który będzie ich ewentualnie reprezentował w sprawie o rozwód. Zadać mu kilka pytań, przekonać się o jego wiedzy, sprawdzić, czy jest to człowiek godny zaufania, a potem przemyśleć spokojnie swój wybór i dopiero po paru dniach zadecydować, czy powierzą mu sprawę o rozwód, czy nie. Dlatego zanim zdecydują się zlecić swoją sprawę konkretnemu prawnikowi umawiają się na kilka spotkań w kilku różnych kancelariach rozwodowych, a dopiero potem decydują się na wybór.

Spośród takich właśnie osób część do nas wraca, a część decyduje się na skorzystanie z pomocy innego adwokata, z którym rozmawiało się im lepiej, który wzbudził więcej zaufania, pokazał więcej empatii, ciepła czy profesjonalizmu.

Moje zdanie jest takie, że każdy człowiek jest inny i każdy potrzebuje innych ludzi do współpracy. To, że ktoś się bardzo dobrze dogadywał ze swoim adwokatem (lub, że się z nim nie dogadywał) wcale nie oznacza, Ty tak samo będziesz odbierał taką osobę.

Jak znaleźć adwokatów specjalizujących się w sprawach rozwodowych we Wrocławiu? Najprościej wpisać w wyszukiwarkę google frazę adwokat rozwód wrocław, adwokat wrocław rozwód czy np. wrocław rozwód. Otrzymasz całą gamę stron internetowych prawników, którzy zajmują się takimi sprawami. Poczytaj, co piszą o sobie, o swoim doświadczeniu, o swoim zespole. Postaraj się ich trochę poznać, zerknij na ich stronę na facebooku lub Instagramie. Wszędzie tam możesz znaleźć wiele wartościowych informacji.  

 

Częściowo już odpowiedziałem na to pytanie powyżej. Honorarium adwokackie jest uzależnione od stopnia skomplikowania Twojej strony. Ten z kolei zależy od Twojej osobistej sytuacji oraz od scenariusza, który chciałbyś zrealizować (uzyskać rozwód bez orzeczenia o winie, z orzeczeniem o wyłącznej winie jednego z małżonków lub interesuje Cię rozwód z winy obydwu stron).

Wszystkie te czynniki decydują łącznie, przy czym z reguły przeważają aspekty indywidualne dotyczące konkretnego przypadku, z którym zwraca się do nas Klient . Pewnie domyślasz się, że uzyskanie rozwodu z wyłącznej winy małżonka, który został np. skazany prawomocnym wyrokiem za pobicie drugiego małżonka jest znacznie łatwiejsze, niż uzyskanie takiego samego rozwodu ale w przypadku, kiedy do rozpadu małżeństwa doprowadził cały zespół różnych czynników na przestrzeni kilku lat. Każda sprawa jest inna.

W przypadku sprawo o podział majątku po rozwodzie dochodzą dodatkowe aspekty, które z reguły przeważają nad stopniem skomplikowania sprawy i jej indywidualnymi aspektami (ale też nie zawsze). Jest to wartość majątku podlegającego podziałowi oraz stawki urzędowe (minimalne).

Zaraz wrócę do tego tematu, ale chciałbym Ci zwrócić uwagę na jedną rzecz. Zapewne na żadnej stronie adwokata, czy radcy prawnego nie znalazłeś ani słowa o konkretnych stawkach obowiązujących w kancelarii ani żadnego cennika usług rozwodowych. To dlatego, że Kodeks Etyki Adwokackiej zabrania nam informowania Klienta o takich stawkach zanim Klient bezpośrednio zainteresowany naszą usługą nie zwróci się z takim pytaniem. Adwokat, który nie zastosuje się do tego obowiązku może zostać ukarany naganą, grzywną a nawet (w skrajnych wypadkach) zawieszeniem lub wydaleniem z zawodu.

Uważam jednak, że nie naruszę tego obowiązku jeśli przedstawię Ci fragment rozporządzenia (czyli przepisów prawnych) regulujących minimalne stawki, tj. najniższe, jakie jakikolwiek adwokat może pobrać za prowadzenie sprawy o podział majątku po rozwodzie. Wszystko zależy od tego, jaka jest wartość majątku wspólnego, która Ci przypadku w wyniku podziału. Jeśli mieści się ona w przedziale od:

 • 10 000 zł do 50 000 zł – wynagrodzenie adwokata wyniesie minimalnie 3600 zł;
 • 50 000 zł do 200 000 zł – wynagrodzenie adwokata wyniesie minimalnie 5400 zł;
 • 200 000 zł do 2 000 000 zł – wynagrodzenie adwokata wyniesie minimalnie 10 800 zł;
 • 2 000 000 zł do 5 000 000 zł – wynagrodzenie adwokata wyniesie minimalnie 15 000 zł;
 • powyżej 5 000 000 zł – wynagrodzenie adwokata wyniesie minimalnie 25 000 zł.

Na ostateczne honorarium adwokata wpływa także stopień skomplikowania w Twojej indywidualnej sprawie, który można należycie ocenić dopiero po spotkaniu lub dłuższej rozmowie, którą przeprowadzi z Tobą adwokat. Wrocław jest jednym z największych miast w Polsce, w którym jest utrzymanie biura czy personelu administracyjnego jest po prostu drogie, dlatego też stawki mogą być nieco wyższe niż w innych, mniejszych miastach na terenie kraju.

Adwokat rozwodowy, czy też radca prawny, który specjalizuje się w sprawach o rozwód w pierwszym kroku przygotuje dla Ciebie pozew o rozwód lub wniosek o podział majątku.

Jeżeli pozew czy wniosek złożył Twój małżonek, wówczas będzie trzeba przygotować tzw. odpowiedź na pozew o rozwód lub odpowiedź na wniosek o podział majątku. W tym przypadku będziesz miał z reguły na to tylko 14 dni (kalendarzowych, a nie roboczych), więc staraj się działać szybko nie odkładając kontaktu z adwokatem czy radcą prawnym do ostatniej chwili.

Musisz wiedzieć, że przygotowanie takiego pisma nie następuję od ręki. Nawet bardzo dobry adwokat nie napisze go w 15 minut. Zwykle przygotowanie takiego pisma zajmuje cały dzień, a mało który prawnik nie ma zaplanowanego całego następnego dnia, czy nawet całego przyszłego tygodnia. Dlatego po otrzymaniu pozwu o rozwód czy wniosku o podział majątku nie czekaj, tylko działaj.  

W takim piśmie adwokat przedstawi Twoje stanowisko co do sposobu rozwiązania małżeństwa, podziału majątku, podstawy (zdarzenia) uzasadniające Twoje stanowisko oraz dowody na poparcie tych twierdzeń. To bardzo istotne, żeby wszystkie dowody wskazać już w pierwszym piśmie (pozwie lub odpowiedzi). Dlaczego tak jest?

Pewnie zdajesz sobie sprawę, że sprawy sądowe trwają bardzo długo. Np. we Wrocławiu oczekiwanie na rozprawę może zająć od 3 do nawet 6 miesięcy. W mojej ocenie jest to związane głównie z brakami w zakresie kadr i infrastruktury sądów. Po prostu sędziów mogących orzekać w sprawach o rozwód czy podział majątku jest za mało. Natomiast zdaniem władz (czyli osób, które tworzą treść obowiązujących procedur sądowych) problem jest m.in. w tym, adwokaci i radcowie prawni celowo prowadzą sprawy bardzo wolno i np. celowo nie zgłaszają na początku wszystkich dowodów, żeby sprawa trwała jak najdłużej. Zatem wprowadzono przepisy, który zabraniają bez ważnych powodów zgłaszać dowodów później, niż w pierwszym piśmie. Dlatego – jeśli nie chcesz przegrać sprawy o rozwód – musisz od razu wskazać wszystkie dowody (czyli zgłosić wszystkich świadków, wszystkie dokumenty, filmy, zdjęcia), bo na dalszym etapie sprawy może być z tym duży problem (chociaż wszystko tak naprawdę zależy od sędziego).

Adwokat sformułuje w Twoim imieniu tzw. wnioski o zabezpieczenie. Dotyczą one pewnych uregulowania przez sąd pewnych zasad, które będą w Waszym małżeństwie obowiązywały przez czas trwania sprawy rozwodowej. Najczęściej takie wnioski o zabezpieczenie dotyczą zasad sprawowania pieczy nad małoletnimi, wysokości prowizorycznych alimentów, zasad korzystania ze wspólnego mieszkania (sąd może wskazać, z których pokoi w domu może korzystać Twój małżonek, a z których Ty). Jedną z najważniejszych kwestii w tym zakresie jest wniosek o zabezpieczenie kontaktów, czyli możliwości spotkań z dziećmi. Naturalnie chodzi o tę stronę sprawy o rozwód, która jest tych kontaktów pozbawiona.

Jakie dokumenty przynieść ze sobą na pierwsze spotkanie z adwokatem w sprawie o rozwód lub o podział majątku po rozwodzie?

Nie traktuj tego jako wyczerpującej listy dokumentów, które będą potrzebne w sprawie o rozwód czy podział majątku, a jedynie jako pewne wskazówki. Wiem z doświadczenia, że z reguły po każdym spotkaniu prosimy Klienta, żeby pozyskał dodatkowe rzeczy, bo to wszystko zależy od konkretnej sprawy. Natomiast jeśli posiadasz dokumenty z poniżej listy, będzie lepiej, jeśli zabierzesz je na pierwsze spotkanie z adwokatem:

 • pozew o rozwód, czy wniosek o podział majątku przygotowany przez adwokata Twojego małżonka, który dostałeś z sądu,
 • akt małżeństwa,
 • akty urodzenia dzieci,
 • orzeczenia o niepełnosprawności,
 • umowy sprzedaży (kupna) nieruchomości, umowa kredytowa, numer księgi wieczystej,
 • PIT (swój i małżonka),
 • umowa o pracę (zlecenia) Twoja i Twojego małżonka,
 • rachunki za mieszkanie i media,
 • wydruki emaili i smsów (świadczące np. o kłótniach, agresji, zdradzie małżeńskiej),
 • rachunki i faktury za nietypowe wydatki związane np. z niepełnosprawnością lub chorobą Twoją lub dziecka,
 • materiały zdobyte przez agencję detektywistyczną.

Nie będą nam potrzebne paragony na jedzenie, czy inne typowe wydatki ponieważ sądy z reguły bardzo dobrze wiedzą jakie są koszty życia i utrzymania zarówno dorosłych jak i dzieci w konkretnym wieku.

Przygotowaliśmy kiedyś na ten temat bardzo ciekawy post na naszym fanpejdżu na Facebook’u. Kliknij w poniższą grafikę, a zostaniesz przeniesiony na właściwą stronę.

adwokat wrocław rozwód

 

Sprawa o podział majątku we Wrocławiu

Przedmiotem podziału będzie wyłącznie majątek wspólny, czyli zazwyczaj to, co nabyliście w trakcie trwania małżeństwa. Intuicyjne zazwyczaj jesteśmy w stanie ocenić co jest wspólne, a co nie, chociaż tutaj również pojawiają się wątpliwości.

Do majątku wspólnego należy wynagrodzenie za pracę, dochody z działalności zawodowej, z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków i środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z Was. Majątek wspólny stanowią także dochody z majątku i to zarówno tego wspólnego jak i z majątku osobistego (np. czynsz najmu mieszkania nabytego przez męża przed ślubem jest wspólny, mimo że samo mieszkanie stanowi jego majątek osobisty).

Musisz wiedzieć, że jeśli żyjecie w ustroju wspólności majątkowej (czyli nie zawieraliście intercyzy) środki zgromadzone na rachunkach bankowych każdego z Was w dalszym ciągu są wspólne, nawet jeśli to wynagrodzenie za Twoje nadgodziny, które okupiłeś zarwaną nocą. Podobnie samochód – nawet jeśli w dowodzie rejestracyjnym jako właściciel wpisane jest tylko jedno z Was, w dalszym ciągu mówimy o majątku wspólnym.

Po rozstaniu podziałowi nie podlega majątek osobisty, czyli przedmioty majątkowe nabyte przez każde z Was przed ślubem, albo otrzymane w spadku lub w darowiźnie.

W skład majątku wspólnego nie wejdą również między innymi przedmioty majątkowe służące do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków (czyli te spodnie jednak są jego!). Do majątku osobistego należy także odszkodowanie z tytułu uszkodzenia ciała, nagrody za osobiste osiągnięcia i prawa autorskie.

Określenie zakresu majątku wspólnego i majątku osobistego każdego z małżonków jest kluczowe, by sąd mógł dokonać podziału majątku wspólnego, dlatego każdy wniosek o podział majątku właśnie od tego się zaczyna.

Zazwyczaj majątek wspólny małżonków jest dzielony dopiero wówczas, gdy wyrok rozwodowy stanie się prawomocny.

Nie musi tak być. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nie tyle samo orzeczenie rozwodu ma znaczenie, ile skutek jaki się z nim wiąże, a mianowicie ustanie wspólności majątkowej. Ten efekt można uzyskać na kilka różnych sposobów.

Wspólność majątkowa może ustać (albo w ogóle może nie powstać) na skutek umowy o rozdzielność majątkową zawartej między Wami u notariusza (można to zrobić jeszcze przed ślubem albo w trakcie trwania małżeństwa).

Ustanowienie rozdzielności majątkowej może być również wynikiem orzeczenia sądu. Z ważnych powodów każde z was może żądać, by sąd ustanowił rozdzielność majątkową w Waszym małżeństwie. Ważny powód to np. zamieszkiwanie osobno.

Rozdzielność majątkowa może powstać również z mocy prawa np. w przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej przez jednego z małżonków, albo jego ubezwłasnowolnienia. Taki efekt wywołuje również orzeczenie separacji.

Po ustaniu wspólności majątkowej może nastąpić podział majątku dorobkowego, co w praktyce oznacza, że rozwód oraz sprawa podziałowa mogą się toczyć równocześnie. Dla jednych jest to jak szybkie zerwanie plasterka, dla innych duża łańcuchowa, której wolą unikać.

Nie zawsze. Co do zasady oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku, ale z ważnych powodów każde z nich może żądać, by podział majątku nastąpił z uwzględnieniem stopnia, w którym każde z nich przyczyniło się do powstania tego majątku.

Jeżeli jedno z was trwoniło majątek, albo nie pracowało zawodowo i nie zajmowało się domem, sąd może ustalić nierówne udziały w majątku wspólnym np. 40% i 60%. Jest to jednak wyjątek od reguły i nie jest łatwo w toku postępowania o podział majątku osiągnąć taki efekt.

Temu, kto będzie chciał je przejąć. Jeżeli oboje chcecie w wyniku podziału majątku wspólnego otrzymać mieszkanie na wyłączną własność, sąd będzie oceniał, które z Was posiada środki finansowe, by spłacić współmałżonka.

Jeżeli oboje macie środki, by dokonać spłaty, sąd weźmie pod uwagę inne czynniki, między innymi to z kim będą mieszkać dzieci. Potrzeby mieszkaniowe dzieci powinny być zaspokojone w pierwszej kolejności.

Znaczenie ma również dotychczasowy sposób korzystania z waszego domu – jeżeli wyprowadziłeś się już ładnych kilka lat temu i zdążyłeś zorganizować sobie życie w innym miejscu, Twoje szanse na otrzymanie mieszkania w wyniku postępowania o podział majątku wspólnego maleją.

Zapomnij o tym, bo nie da się tego zrobić. Oboje macie takie same prawa do majątku wspólnego. Nawet wina w rozwodzie nie zmienia tej sytuacji, bo nie ma żadnego wpływu na podział majątku. Musisz liczyć się z tym, że jeżeli w wyniku podziału majątku zostaną przyznane Ci cenne składniki np. dom, firma, czy samochód, będzie ciążył na Tobie obowiązek spłaty drugiej strony.

Adwokat rozwodowy, czy też radca prawny, który specjalizuje się w sprawach o rozwód w pierwszym kroku przygotuje dla Ciebie pozew o rozwód lub wniosek o podział majątku.

Jeżeli pozew czy wniosek złożył Twój małżonek, wówczas będzie trzeba przygotować tzw. odpowiedź na pozew o rozwód lub odpowiedź na wniosek o podział majątku. W tym przypadku będziesz miał z reguły na to tylko 14 dni (kalendarzowych, a nie roboczych), więc staraj się działać szybko nie odkładając kontaktu z adwokatem czy radcą prawnym do ostatniej chwili.

Musisz wiedzieć, że przygotowanie takiego pisma nie następuję od ręki. Nawet bardzo dobry adwokat nie napisze go w 15 minut. Zwykle przygotowanie takiego pisma zajmuje cały dzień, a mało który prawnik nie ma zaplanowanego całego następnego dnia, czy nawet całego przyszłego tygodnia. Dlatego po otrzymaniu pozwu o rozwód czy wniosku o podział majątku nie czekaj, tylko działaj.  

W takim piśmie adwokat przedstawi Twoje stanowisko co do sposobu rozwiązania małżeństwa, podziału majątku, podstawy (zdarzenia) uzasadniające Twoje stanowisko oraz dowody na poparcie tych twierdzeń. To bardzo istotne, żeby wszystkie dowody wskazać już w pierwszym piśmie (pozwie lub odpowiedzi). Dlaczego tak jest?

Pewnie zdajesz sobie sprawę, że sprawy sądowe trwają bardzo długo. Np. we Wrocławiu oczekiwanie na rozprawę może zająć od 3 do nawet 6 miesięcy. W mojej ocenie jest to związane głównie z brakami w zakresie kadr i infrastruktury sądów. Po prostu sędziów mogących orzekać w sprawach o rozwód czy podział majątku jest za mało. Natomiast zdaniem władz (czyli osób, które tworzą treść obowiązujących procedur sądowych) problem jest m.in. w tym, adwokaci i radcowie prawni celowo prowadzą sprawy bardzo wolno i np. celowo nie zgłaszają na początku wszystkich dowodów, żeby sprawa trwała jak najdłużej. Zatem wprowadzono przepisy, który zabraniają bez ważnych powodów zgłaszać dowodów później, niż w pierwszym piśmie. Dlatego – jeśli nie chcesz przegrać sprawy o rozwód – musisz od razu wskazać wszystkie dowody (czyli zgłosić wszystkich świadków, wszystkie dokumenty, filmy, zdjęcia), bo na dalszym etapie sprawy może być z tym duży problem (chociaż wszystko tak naprawdę zależy od sędziego).

Długi nie podlegają podziałowi w trakcie sprawy o podział majątku wspólnego małżonków, co oznacza, że po podziale w dalszym ciągu oboje jesteście obciążeni kredytem solidarnie, czyli bank może wystąpić do każdego z Was o spłatę całości kwoty. Nie można podzielić kredytu na pół.

Pewnym rozwiązaniem jest przeniesienie całej umowy kredytu wyłącznie na jednego z małżonków- to jednak będziesz już załatwiał ze swoim bankiem, a nie w sądzie. W praktyce nie jest łatwo pozbyć się kredytu w ten sposób – dla banku lepszym zabezpieczeniem jest posiadanie dwóch dłużników niż jednego.

Większe znaczenie dla sądu będzie miał kredyt hipoteczny. W 2019 roku Sąd Najwyższy wydał orzeczenie, które wywróciło do góry nogami ustalony dotąd porządek. Sąd uznał, że wartość kredytu hipotecznego nie powinna zostać odliczana od wartości domu, czy mieszkania. Oznacza to, że jeśli wartość nieruchomości zostanie oszacowana na 600.000 złotych, to małżonek zobowiązany do spłaty będzie musiał zapłacić 300.000 zł swojej byłej drugiej połowie, bez względu na to ile rat kredytu pozostało. Kredyt dalej będzie ciążył na obojgu i jeżeli małżonkowie nie będą go spłacać wspólnie, to jednemu z nich będzie przysługiwało roszczenie o zapłatę połowy rat od tego drugiego. Sąd Najwyższy uznał jednak, że w szczególnych przypadkach małżonków powinny obowiązywać stare zasady rozliczania kredytu: wówczas wartość kredytu jest odliczana od wartości nieruchomości i dopiero wynik tego działania powie nam ile wart jest dom.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, że przedsiębiorstwo należy do osoby, która je założyła, firma współmałżonka wchodzi w skład majątku wspólnego, o ile została założona w czasie trwania małżeństwa. Jej wartość jest wyceniana przez biegłego w trakcie sprawy o podział majątku wspólnego. Nierzadko po tej wycenie okazuje się, że to jest najcenniejszy składnik waszego majątku, bowiem na firmę składa się nie tylko saldo konta, ale także wszelkie pozwolenia, umowy, know-how, renoma i cały szereg innych rzeczy, nad którymi zwykły śmiertelnik się nie zastanawia, dopóki nie musi.

Kiedy jednak przychodzi do podziału majątku wspólnego, a małżonek zda sobie sprawę z tego, że przyjdzie mu spłacać połowę wartość firmy, bywa że przedsiębiorstwo dziwnym zbiegiem okoliczności nagle traci na wartości: ubywa sprzętów, maszyny są sprzedawane rzekomo poniżej ceny rynkowej, albo oddawane w dzierżawę.

Można temu zapobiec składając do sądu wniosek o zabezpieczenie poprzez zakazanie podejmowania jakichkolwiek czynności mogących zmniejszyć wartości przedsiębiorstwa (np. jego zbywania, obciążania, dzierżawy oraz oddawania w posiadanie zależne pod jakimkolwiek tytułem).

Takie postępowanie nie należy do najprostszych, ale w ogólnym rozrachunku jednak się opłaci. Upewnij się, że kancelaria, na którą się zdecydowałeś, posiada odpowiednie doświadczenie w tego typu sprawach.

Kupiłem samochód po złożeniu pozwu o rozwód. Czy ten samochód też wejdzie w skład majątku wspólnego, którym muszę podzielić się z żoną?

Tak, dlatego że samo złożenie pozwu o rozwód nie ustanawia w Waszym małżeństwie rozdzielności majątkowej. Dopiero prawomocny wyrok rozwodowy powoduje, że przedmioty nabyte przez jednego z małżonków będą należały wyłącznie do niego.

Tak, dlatego że samo złożenie pozwu o rozwód nie ustanawia w Waszym małżeństwie rozdzielności majątkowej. Dopiero prawomocny wyrok rozwodowy powoduje, że przedmioty nabyte przez jednego z małżonków będą należały wyłącznie do niego.

Wszystko co zostało nabyte przed zawarciem związku małżeńskiego stanowi majątek osobisty, co oznacza, że ten składnik nie będzie podlegał podziałowi – był i zostanie wyłącznie Twój.

Jest jednak jeszcze inna kwestia: jeżeli przez lata trwania małżeństwa remontowaliście i ulepszaliście dom, w toku spawy o podział majątku wspólnego małżonków zostaną rozliczone poczynione nakłady. Oznacza to, że biegły wyceni ile ze wspólnych pieniędzy włożyliście w remont nieruchomości, a następnie sąd zasądzi określoną kwotę od Ciebie na rzecz Twojego współmałżonka.

Sąd nie musi na to zezwalać. Zawierając umowę o podział majątku w formie aktu notarialnego, to Wy decydujecie w jaki sposób chcecie podzielić się Waszym majątkiem i tutaj w grę mogą wchodzić najróżniejsze kombinacje. Umowa nie wymaga zatwierdzenia przez sąd.

Z całą pewnością możesz liczyć na spłatę. W kwestii przyznania mieszkania na wyłączną własność możesz być w nieco gorszej pozycji niż współmałżonka, nie oznacza to jednak, że sprawa jest przesądzona. Sąd bierze pod uwagę również inne okoliczności, a przede wszystkim które z małżonków jest w stanie spłacić tego drugiego. Jeśli Twojej byłej żony nie stać na spłatę, Twoje szanse na przyznanie mieszkania rosną.

Każda sprawa jest inna i ostatecznie to sąd oceni które z Was będzie wyłącznym właścicielem wspólnego dotychczas lokum.

Wartość majątku podlegającego podziałowi wskazana we wniosku nie ma większego znaczenia. Wyceną domu zajmie się biegły i wówczas cena wskazana w jego opinii będzie miała realne przełożenie na wynik sprawy. Ważne jednak, byś w odpowiedzi na wniosek zaznaczył, że nie zgadzasz się z wartością domu podaną przez małżonka i domagasz się przeprowadzenia opinii.

Nie licz na to. Nakład pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jest uwzględniany przy podziale majątku wspólnego małżonków.

Jeżeli żona nie pracowała zawodowo, nie macie dzieci, a w domu nie kiwnęła nawet palcem, możesz złożyć wniosek o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym. Pamiętaj, że te okoliczności będziesz musiał udowodnić w sprawie o podział majątku.

Roszczenie o podział majątku nie przedawnia się, co oznacza, że możesz złożyć wniosek nawet dekady po ustaniu małżeństwa. Nie radzę jednak zostawiać takich rzeczy na późnej – im dłużej zwlekasz z podziałem, tym trudniej zebrać dowody. Pamięć świadków to rzecz krucha, historia rachunku bankowego nie jest przechowywana wiecznie a i dokumenty mogą się zgubić w przeprowadzkowej zawierusze.