Potrzebujesz porady prawnej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

ul. Kazimierza Wielkiego 1
50-077 Wrocław

tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
email:i.klisz@kancelaria-klisz.pl

Rola adwokata i radcy prawnego jako pełnomocnika firmy w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy – artykuły pisane przez zawodowych adwokatów i radców prawnych

rola adwokata w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Zastawiasz się, czy profesjonalny pełnomocnik jest niezbędny twojej firmie? Obawiasz się o wysokie koszty zastępstwa procesowego? A może uważasz, że pełnomocnik nie jest tobie potrzebny? W artykule znajdziesz informacje na temat:

  • czynności, jakie pełnomocnik może podejmować w toku restrukturyzacji,
  • procesowej roli pełnomocnika w postępowaniu restrukturyzacyjnym,
  • kosztów zastępstwa procesowego.

Podstawowe zadania profesjonalnego pełnomocnika

Jak być może już wiesz z innych, naszych artykułów, restrukturyzacja jest procesem stosunkowo długim i skomplikowanym. Trudności może nastręczać już sam wybór właściwego postępowania, a to dopiero początek.

Postępowanie rozpoczyna się od złożenia wniosku o otwarcie restrukturyzacji wraz z liczną dokumentacją. Jej przygotowanie z pewnością jest możliwe bez pomocy prawnika, jednak będzie to trudniejsze i obarczone większym ryzykiem. Samo złożenie wniosku nie gwarantuje bowiem jego skuteczności.

Co więcej, od postanowień sądu wydawanych w toku postępowania możliwy jest środek odwoławczy. Należy go wnieść w odpowiednim czasie oraz do właściwego sądu. Warto i w tym przypadku skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika.

Kluczowym elementem omawianego postępowania jest plan restrukturyzacyjny. Jego stworzenie wymaga znajomości odpowiednich przepisów. Co więcej, wierzyciele prawdopodobnie będą chcieli dokonać w nim zmian. Profesjonalny pełnomocnik nie tylko będzie w stanie przygotować bezpieczny dla ciebie plan restrukturyzacyjny ale również oceni propozycje składane przez wierzycieli. Niekiedy bowiem nawet drobna zmiana zapisów może powodować istotne konsekwencje. Tymczasem od wykonania przez ciebie układu z wierzycielami zależy powodzenie całego postępowania.

Układ przyjmowany jest na zgromadzeniach wierzycieli, w których również możesz uczestniczyć. To na nich przedstawiane i dyskutowane są propozycje układowe. Bez wsparcia prawnika jesteś narażony na przyjęcie niekorzystnych dla ciebie warunków.

Nie tylko rokowania z wierzycielami mogą wymagać analizy prawnej. W większości przypadków zachowujesz zwykły zarząd swoim przedsiębiorstwem. Jednocześnie musisz wdrożyć środki restrukturyzacyjne. Przeprowadzenie zwolnień, zakończenie umów, ustanowienie zabezpieczeń, to wszystko szybciej wykonasz z pomocą profesjonalnego pełnomocnika.

Co więcej, w sprawach przekraczających zwykły zarząd musisz występować o zgodę do nadzorczy sądowego, a niekiedy do rady wierzycieli. Czynność taka, dokonana bez zgody, jest nieważna. Niezwykle ważne jest zatem aby prawidłowo ocenić poszczególne działania, które zamierzać wykonać. Od tej oceny zależeć bowiem będzie ich skuteczność.

Może się również zdarzyć, że nie uzyskasz stosownej zgody, bądź też powzięta zostanie inna decyzja, z którą nie będziesz się zgadzał. Także i w takim przypadku konieczne jest złożenie właściwego środka odwoławczego.

Reasumując, adwokat lub radca prawny, jako twój pełnomocnik nie tylko reprezentować cię będzie w toku całego postępowania. Uprawniony on będzie również do sporządzania wniosków, zażaleń oraz innych wystąpień w twoim imieniu. Dzięki temu będziesz miał gwarancję ich prawidłowości.

Koszty zastępstwa procesowego

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości określa jedynie minimalne stawki pomocy prawnej z urzędu. Zgodnie z nim, za reprezentację w postępowaniu restrukturyzacyjnym przez radcę prawnego i adwokata przewidziana jest stawka: 3.600 zł. Jest to wszakże wynagrodzenie minimalne. Im sprawa bardziej skomplikowana, tym może być ono wyższe. Górną granicę wynagrodzenia przyznawanego przez sąd stanowi sześciokrotność stawki minimalnej.

 Jeśli zdecydujesz się na reprezentowanie twojej firmy przez profesjonalnego pełnomocnika, zadbaj o jasne określenie wysokości lub sposobu obliczania wynagrodzenia. Warto również spisać stosowną umowę.

Przeczytaj także:

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

Masz pytanie do adwokata? Napisz do nas

Pomoc doświadczonego adwokata
Pomożemy Ci w każdej sprawie sądowej
Porady prawne on-line
Zdalne porady prawne u adwokata bez konieczności wychodzenia z domu lub z biura
upadłość przedsiębiorcy - darmowy poradnik

Z e-booka dowiesz się kto może ogłosić upadłość oraz czym się różni upadłość od likwidacji i restrukturyzacji. Poza tym w e-booku znajdziesz wzór wniosku oraz wszystkie niezbędne informacje dotyczące ogłoszenia upadłości. 

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.