fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Czopowa 14/20, 80-882 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Restrukturyzacja a upadłość firmy – podobieństwa i różnice

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
restrukturyzacja a upadłość

Twoja firma ma problemy finansowe i szukasz porozumienia z wierzycielami? Chciałbyś uniknąć likwidacji twojego przedsiębiorstwa? A może zastanawiasz się, czy lepszym rozwiązaniem jest upadłość, czy postępowanie restrukturyzacyjne? W artykule znajdziesz informacje na temat:

  • przeznaczenia postępowania restrukturyzacyjnego i upadłościowego,
  • podobieństw i różnic pomiędzy tymi postępowaniami,
  • skutków wszczęcia postępowania restrukturyzacyjnego i upadłościowego na odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o.

Kiedy restrukturyzacja a kiedy upadłość?

Podstawową różnicą pomiędzy restrukturyzacją i upadłością jest cel, któremu służą. Pierwsze ma doprowadzić do uniknięcia bankructwa. Jeśli znajdziesz się w trudnej sytuacji, możesz z niego skorzystać, aby doprowadzić do porozumienia z wierzycielami. Rolą postępowania upadłościowego jest zaś wyprzedaż mienia dłużnika i chociażby częściowe zaspokojenie wierzycieli. Po zakończeniu restrukturyzacji nadal będziesz prowadził firmę. Upadłość najczęściej kończy jej funkcjonowanie.

Dla kogo, jaki tryb?

Restrukturyzację może prowadzić przedsiębiorca zagrożony niewypłacalnością oraz taki, który jest już niewypłacalny. Upadłość natomiast ogłasza się tylko, gdy dłużnik jest niewypłacalny. Możesz spytać, czy mogą toczy się dwa postępowania jednocześnie? Nie jest wykluczona sytuacja, gdy złożony zostanie wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego oraz o ogłoszenie upadłości. Tu dobra wiadomość dla ciebie. Sąd w pierwszej kolejności zajmie się wnioskiem restrukturyzacyjnym. Dopiero, gdy sąd uzna że ugoda z wierzycielami (zwana układem) byłaby dla nich niekorzystna, przystąpi do rozpoznawania wniosku o ogłoszenie upadłości.

Jakie są podobieństwa obu postępowań?

W obu trybach wniosek rozpoznawany jest przez ten sam wydział sądu (wydział gospodarczy ds. upadłościowych i restrukturyzacyjnych sądu rejonowego). W każdym z nich powołuje się również sędziego-komisarza, który na bieżąco nadzoruje proces restrukturyzacji, bądź upadłości. To samo dotyczy nadzorcy sądowego i zarządcy. Przejmują oni część twoich kompetencji do zarządzania przedsiębiorstwem. Przy czym nadzorca ma rolę głównie doradczą. Zarządca natomiast decyduje o sprawach przekraczających zwykły zarząd twoją firmą. Z ich pomocą przygotowywane są również propozycje układowe.

W obu postępowaniach możliwe jest także zawarcie układu. O ile w restrukturyzacji jest to zasadą, to w upadłości zdarza się rzadziej. Ponadto, każdy z tych trybów wymaga, abyś posiadał co najmniej dwóch wierzycieli.upadłość

A jakie są różnice?

Postępowanie restrukturyzacyjne może być wszczęte na wniosek dłużnika. Upadłość ma prawo zainicjować także wierzyciel. Restrukturyzację możesz przeprowadzić w jednym z czterech wariantów (postępowaniu o zatwierdzenie układu, przyspieszonym postępowaniu układowym, postępowaniu układowym, postępowaniu sanacyjnym).

Upadłość zasadniczo zmierza do likwidacji firmy. Można jednak zawrzeć w jej toku układ z wierzycielami. Likwidacją tzw. masy upadłości zajmuje się syndyk. Osoba taka nie pojawia się w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Jeżeli sąd uzna, że przyczyniłeś się do upadłości w sposób zawiniony, np. przez lekkomyślne postępowanie, może orzec o zakazie prowadzenia przez ciebie działalności gospodarczej nawet przez 10 lat. Możliwości takiej nie ma w restrukturyzacji.

Restrukturyzacja i upadłość a odpowiedzialność zarządu

Jak zapewne wiesz, terminowe złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości wyłącza odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki z o.o. Taki sam skutek wywoła wydanie postanowienia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo o zatwierdzeniu układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu.

Pamiętaj, że wniosek o ogłoszenie upadłości należy złożyć w terminie 30 dni od stwierdzenia stanu twojej niewypłacalności. Wniosek restrukturyzacyjny składa się w tym samym terminie, bądź wcześniej – jeśli jego podstawą jest stan zagrożenia niewypłacalnością.

A o tym od czego zacząć postępowanie restrukturyzacyjne przeczytasz tutaj.

restrukturyzacja a upadłość

Pozdrawiam

radca prawny Michal Koralewski

radca prawny Michal Koralewski

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również: