ul. Kazimierza Wielkiego 1

Wrocław

biuro@adwokat-wroclaw.biz.pl

kontakt email: 24h / 7 dni w tygodniu

+ 48 695 560 425

8.30 - 16.30 - dni robocze

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Obsługa Klienta

Restrukturyzacja a upadłość firmy – podobieństwa i różnice

Restrukturyzacja a upadłość firmy – podobieństwa i różnice

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy – najnowsze informacje prawne weryfikowane przez zawodowych adwokatów i radców prawnych

Podobieństwa pomiędzy postępowaniem upadłościowym, a restrukturyzacyjnym

Kluczowe wnioski 

 • Restrukturyzacja jest procesem ratunkowym dla firm zagrożonych niewypłacalnością, mającym na celu uniknięcie upadłości i umożliwiającym kontynuację działalności. Obejmuje różne procedury naprawcze i oddłużeniowe, zabezpieczające interesy wierzycieli. Upadłość natomiast, skupia się na zaspokojeniu wierzycieli poprzez likwidację majątku dłużnika. Wybór między tymi opcjami zależy od stanu finansowego firmy i stopnia niewypłacalności.
 • Zarząd spółki niewypłacalnej lub zagrożonej niewypłacalnością, może uniknąć osobistej odpowiedzialności za zobowiązania spółki, jeśli w odpowiednim terminie złoży wniosek o ogłoszenie upadłości albo o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego.

Spis treści

Kiedy restrukturyzacja, a kiedy upadłość?

Podstawową różnicą pomiędzy restrukturyzacją i upadłością jest cel, któremu służą. Restrukturyzacja ma pomóc uniknięciu upadłości.

Rolą postępowania upadłościowego jest zaś wyprzedaż mienia dłużnika i chociażby częściowe zaspokojenie wierzycieli.

Po zakończeniu restrukturyzacji nadal będziesz prowadził firmę. Upadłość najczęściej kończy jej funkcjonowanie.

Dla kogo restrukturyzacja a dla kogo upadłość?

Restrukturyzację może prowadzić przedsiębiorca zagrożony niewypłacalnością oraz taki, który jest już niewypłacalny.

Upadłość natomiast ogłasza się tylko, gdy dłużnik jest niewypłacalny. Na restrukturyzację powinieneś się zdecydować, kiedy spełnione są ww. warunki i jednocześnie chcesz dalej prowadzić firmę. Upadłość prowadzić będzie, co do zasady, do likwidacji twojej firmy.

Niewypłacalność a stan zagrożenia niewypłacalnością

Niewypłacalność to stan, w którym nie możesz spłacać swoich wymagalnych zobowiązań – a zatem takich, co do których upłynął już termin płatności. Możesz wykazywać tą okoliczność wskazując, że twoje opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące.

Jeżeli prowadzisz działalność w formie spółki, niewypłacalność możesz wykazać w jeszcze jeden sposób. Mianowicie, gdy twoje zobowiązania pieniężne przekraczają wartość majątku spółki, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający dwadzieścia cztery miesiące. Stan ten udowodnisz np. bilansem i rachunkiem zysków i strat.

Stan zagrożenia niewypłacalnością to sytuacja, w której co prawda żadna ze ww. okoliczności jeszcze nie wystąpiła ale najprawdopodobniej wystąpi w najbliższych kilku miesiącach. Przykładowo:

 • nie spłacasz zobowiązań przez miesiąc ale wiesz, że twoja sytuacja nie pozwala na ich zapłatę także w kilku kolejnych miesiącach,
 • zobowiązania spółki przekraczają wartość jej majątku przez okres kilkunastu miesięcy, jednak z twoich analiz wynika, że sytuacja ta nie zmieni się co najmniej przez kolejne miesiące.

 

 

Kiedy warto zdecydować się na restrukturyzację?

Postępowanie restrukturyzacyjne będzie dla ciebie dobrym rozwiązaniem, jeżeli:

 • chcesz nadal kontynuować działalność gospodarczą,
 • możesz zaoferować wierzycielom przynajmniej częściową spłatę twoich zobowiązań,
 • masz realną możliwość wykonania planu restrukturyzacyjnego.

Musisz wiedzieć, że restrukturyzacja toczy się według specjalnego planu. W dokumencie tym opisuje się m.in. środki restrukturyzacyjne. Są to działania, które mają pomóc wyjść tobie na prostą. Jeśli twoi wierzyciele zaakceptują plan restrukturyzacyjny, możesz zaproponować im:

 • zmniejszenie zatrudnienia,
 • rezygnacja z umów generujących największe koszty, np. zmiana lokalu na mniejszy albo w okolicy, w której czynsze są tańsze,
 • udzielenie kredytu przez wierzycieli,
 • umorzenie odsetek za opóźnienie,
 • częściowe umorzenie twojego zadłużenia,
 • rozłożenie zobowiązań na korzystne raty,
 • przekazanie wierzycielom udziałów albo akcji twojej spółki w zamian za oddłużenie.

Innymi słowy, środki restrukturyzacyjne mają pomóc utrzymać twoje przedsiębiorstwo. Powinny one także zabezpieczać interesy wierzycieli.

Kontrolę nad postępowaniem restrukturyzacyjnym sprawuje nadzorca sądowym wyznaczony przez sąd. Rola nadzorcy jest jednak inna niż rola syndyka. W postępowaniu restrukturyzacyjnym nie tracisz zarządu na swoją firmą. Rolą nadzorcy sądowego jest pomoc tobie w sporządzeniu planu restrukturyzacyjnego i doprowadzeniu do jego przyjęcia przez wierzycieli. Nadzorca sądowy wyraża również zgodę na dokonywanie przez ciebie czynności przekraczających zwykły zarząd.

Zaletą restrukturyzacji są także jej mniejsze koszty w porównaniu z postępowaniem upadłościowym. Nadto, w jego trakcie nie tracisz zarządu nad swoim przedsiębiorstwem. Ustanowiony przez sąd nadzorca sądowy ma kompetencje jedynie w sprawach przekraczających bieżący zarząd. Na tego typu czynności będziesz musiał uzyskać jego zgodę.

Więcej na temat postępowania restrukturyzacyjnego możesz przeczytać tutaj: Na czym polega postępowanie restrukturyzacyjne

Restrukturyzacja i upadłość a odpowiedzialność zarządu

Jak zapewne wiesz, terminowe złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości wyłącza odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki z o.o. Taki sam skutek wywoła wydanie postanowienia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo o zatwierdzeniu układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu.

Pamiętaj, że wniosek o ogłoszenie upadłości należy złożyć w terminie 30 dni od stwierdzenia stanu twojej niewypłacalności. Wniosek restrukturyzacyjny składa się w tym samym terminie, bądź wcześniej ? jeśli jego podstawą jest stan zagrożenia niewypłacalnością.

Restrukturyzacja a pozycja wierzyciela

Jeśli jesteś wierzycielem, restrukturyzacja twojego dłużnika również może mieć zalety. W przypadku upadłości wierzyciele zazwyczaj nie mogą liczyć na pełne zaspokojenie. Część z nich nie uzyska nic z masy upadłości. Godząc się na plan restrukturyzacyjny zyskujesz co najmniej częściową spłatę twoich wierzytelności. Masz również większy wpływ na treść układu z dłużnikiem. Wierzyciele tworzą bowiem radę wierzycieli, która kontroluje nadzorcę sądowego, a także udziela zgody dłużnikowi na dokonanie niektórych czynności.

Jeśli natomiast nie przystąpisz do układu, będziesz mógł dochodzić swoich roszczeń na dotychczasowych zasadach. W przypadku zaś, gdy dłużnik nie będzie realizował układu, w prostszy sposób sąd może przejść do postępowania upadłościowego.

UPADŁOŚĆ PRZEDSIĘBIORCY - DARMOWY EBOOK

Z e-booka dowiesz się, w jaki sposób przedsiębiorcy mogą ogłosić upadłość finansową.

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci ebooka.

Picture of adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

Nasze eksperckie wypowiedzi w ogólnopolskich i lokalnych mediach:

Założyciel Kancelarii jest nie tylko twórcą wielu publikacji w prasie branżowej, ale także popularnym autorem komentarzy eksperckich w największych portalach informacyjnych oraz stacjach telewizyjnych.

Nasi prawnicy są do Twojej dyspozycji:

Nasi eksperci czekają na Twoją wiadomość - napisz teraz

Pomoc doświadczonego adwokata
Pomożemy Ci w każdej sprawie sądowej
Porady prawne on-line
Zdalne porady prawne u adwokata bez konieczności wychodzenia z domu lub z biura