fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 32 321 02 84

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1, 80-138 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Przerwa w pracy – wszystko co musisz wiedzieć

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
przerwa w pracy

Przerwa w pracy jest jednym z uprawnień pracownika, wynikającym bezpośrednio z Kodeksu Pracy.  Zgodnie z wolą ustawodawcy, przerwy mogą mieć różny charakter, jak chociażby: przerwy śniadaniowe, obowiązkowe przerwy dla młodocianych, czy przerwy dla matek karmiących. Ich długość reguluje zazwyczaj Kodeks Pracy. Najbardziej znanym rodzajem przerwy jest tzw. przerwa śniadaniowa, wynosząca 15 minut. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się:

  • kiedy przysługuje pracownikowi przerwa?
  • w jakim wymiarze przysługuje pracownikowi przerwa?
  • czy można opuścić zakład pracy w czasie przerwy?
  • kiedy można liczyć na więcej niż 15 minut przerwy?

Ustawowo zagwarantowana przerwa w pracy

Jako pracownik pracujący minimum 6 godzin dziennie, masz prawo liczyć na co najmniej 15-minutową przerwę wliczoną do czasu pracy. Jak wspomniałem wcześniej, zdecydowana większość osób nazywa tę przerwę śniadaniową.

W jej przypadku, nie ma znaczenia forma pracy, to czy pracownik zatrudniony jest na cały etat, czy na jego część oraz pory doby, w jakich pracuje. Jedynym warunkiem jest przepracowanie minimum 6 godzin. Ważne jest również to, że czas przerwy wliczany jest do wynagrodzenia pracownika.

Ile zatem przerwy przysługuje osobie pracującej 8 godzin dziennie?

W przypadku przerwy ustawowo zagwarantowanej jest to nadal 15 minut. Nie ma znaczenia, czy pracujesz 6, czy 12 godzin – przerwa nie podlega proporcjonalnemu wydłużeniu.

Pracodawca nie może w żaden sposób ograniczyć płatnej przerwy, wliczanej do czasu pracy. Dobrą praktyką pracodawców jest regulowanie przerwy poprzez konkretne wyznaczenie godziny, o której się ona odbywa.

W Kodeksie Pracy możemy szukać na próżno precyzyjnego opisu, jak i kiedy powinna być wykorzystana taka przerwa. Tego typu regulacje można wprowadzić np. w przepisach wewnątrzzakładowych lub regulaminach.

Pamiętaj, że przewidzianej w kodeksie 15-minutowej przerwy nie powinieneś wykorzystywać na początku lub na końcu dnia pracy. Definiowana jest ona jako przerwa w pracy, a więc już po jej rozpoczęciu, ale jeszcze przed zakończeniem. Oznacza to, że nie możesz zrezygnować z przerwy w czasie pracy, aby przychodzić do pracy 15 minut później lub wychodzić z niej wcześniej.

Przerwa w pracy – czy możesz opuścić zakład pracy w jej trakcie?

Jak to często bywa, pytanie to ma bardzo ważne znaczenie z natury praktycznej, jednak w przepisach prawa nie znajdziemy na ten temat odpowiedzi. Nie ulega wątpliwości, że pracownik nie może samowolnie opuścić zakładu pracy bez wcześniejszego poinformowania o tym przełożonego. Opuszczenie terenu określonego w regulaminie jako miejsce pracy może stanowić poważne naruszenie obowiązków.

Z drugiej strony, za zgodą pracodawcy lub osoby reprezentującej zakład pracy możesz zagospodarować ten czas dowolnie, nawet załatwiając prywatne sprawy. Jest to model coraz częściej stosowany w większych korporacjach, zawarty w przepisach wewnątrzzakładowych.

Kiedy możesz liczyć na więcej niż 15 minut przerwy?

Ustawodawca, kierując się dobrem konkretnych grup pracowników, wyznaczył dla nich ustawowe przerwy dodatkowe. W zależności od tego, czy pracownikiem jest osoba młoda, niepełnosprawna lub mama karmiąca swoje dziecko – rozszerzył długość przerw w pracy na ich potrzeby. Pracownikami, którzy mogą liczyć na więcej niż 15 minut przerwy są:

  • młodociani pracownicy,

Jest nim osoba, która ukończyła 15 lat, a nie przekroczyła 18 lat oraz jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę przy wykonywaniu lekkich prac lub umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.

Młodociany pracownik może skorzystać z 30-minutowej przerwy w przypadku, gdy dobowy wymiar czasu pracy wynosi powyżej 4,5 godziny.

  • osoby niepełnosprawne,

Osobom niepełnosprawnym przysługuje dodatkowe 15 minut przerwy w pracy wliczanej do czasu pracy – na wypoczynek lub gimnastykę usprawniającą.

  • matki karmiące swoje dzieci

Kobieta karmiąca dziecko ma prawo skorzystać z przerw na karmienie, w zależności od czasu pracy. Jeśli w ciągu jednego dnia roboczego pracuje ona mniej niż 4 godziny, przerwa nie przysługuje. W przypadku, gdy czas pracy wyniesie do 6 godzin, pracownicy przysługuje jedna półgodzinna przerwa. Z kolei, gdy pracownica pracuje dłużej niż 6 godzin, przysługuje jej odpowiednio: jedna godzinna przerwa na karmienie lub dwie półgodzinne przerwy.

Należy podkreślić, że w przypadku pracownicy karmiącej więcej niż jedno dziecko, długość jednej przerwy wynosi 45 minut

Przerwa w pracy dla pracującego przy komputerze

Coraz więcej osób pracuje w biurach, przy komputerze, narażając swój wzrok na zmęczenie. Ustawodawca wyszedł więc na przeciw pracownikom biurowym, zapewniając im dodatkową przerwę w związku z pracą przy ekranie.

Jeśli Twoja praca polega w pełni na korzystaniu z komputera, przysługuje Ci dodatkowe 5 minut przerwy, po każdej przepracowanej godzinie. Okres tych przerw jest wliczony w czas pracy. Warto zaznaczyć, że przerwa ta wynika z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Nie można więc łączyć ich w jedną, dłuższą przerwę.

Przerwy nieobowiązkowe w pracy

Pracodawca ma również prawo wprowadzić jedną, maksymalnie godzinną przerwę w pracy, nieprzekraczającą godziny zegarowej. Przerwa może być przeznaczona na posiłek lub załatwienie spraw osobistych. Z racji tego, że przerwa jest nieobowiązkowa, pracodawca nie ma obowiązku wypłaty wynagrodzenia za taką przerwę. Kodeks pracy przewiduje godzinną przerwę tego rodzaju, jednak pracodawca może skrócić ten czas.

Przerwa w pracy – podsumowanie

Przerwa w pracy nie może być traktowana przez pracodawców jako zło konieczne. Wiadomym jest, że przerwa należy się każdemu pracownikowi, niezależnie od profesji i wykonywanej pracy. Badania pokazują, że pauzy dla pracowników mają istotny wpływ na produktywność oraz wydajność w pracy, a przede wszystkim – minimalizują ryzyko wystąpienia wypadku podczas pracy.

Przeczytaj także:

Kary umowne w prawie pracy

Pozdrawiam

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również:

poradnik wypowiedzenie umowy o pracę
Pobierz E-booka - jak wypowiadać umowę o pracę?
Jako pracodawca musisz się borykać z wieloma problemami. Do najtrudniejszych należy dobór właściwej załogi i związane z tym zmiany w jej składzie osobowym. Ustawodawca chroni wszakże pracowników przed nieuzasadnionym i niezgodnym z przepisami prawa pracy rozwiązaniem umowy o pracę. Naruszając te przesłanki ryzykujesz przywrócenie pracownika do pracy, przyznanie mu odszkodowania oraz poniesienie kosztów sądowych. W przypadku rażącego naruszenia przepisów pracodawcy grozić może nawet kara grzywny do 30.000 złotych. Jeżeli chcesz uniknąć chociaż części ze wskazanych powyżej trudności związanych z prawidłowym rozwiązywaniem umów o pracę – ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Zapraszam do lektury!

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.