fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 32 321 02 84

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1, 80-138 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Na czym polega przekształcenie spółki?

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
Na czym polega przekształcenie spółki?

Czasem zdarza się, że zawiązana spółka nie odpowiada do końca potrzebom wspólników lub rozwój działalności, a co za tym idzie – zwiększenie ryzyka biznesowego wymusza zmianę formy prawnej. W takich sytuacjach wspólnicy najczęściej decydują się na przekształcenie spółki. W artykule wskażę:

  • Na czym polega przekształcenie spółki?
  • Czym przekształcenie spółki różni się od założenia nowej spółki i przeniesienia do niej całego przedsiębiorstwa?
  • Jakie są najważniejsze zasady związane z przekształceniem spółki?

Czym jest przekształcenie spółki?

Przekształcenie spółki to proces, w którym zmianie podlega jedynie forma prawna prowadzonej działalności. Spółka dalej funkcjonuje, a także całkowicie zachowuje swoją dotychczasową tożsamość. Nie powstaje zatem nowy podmiot prawny. Przy przekształceniu często używa się zwrotów spółka przekształcana i spółka przekształcona. Dla nas ważne jest to, że cały czas to ten sam podmiot, choć funkcjonujący w innej formie prawnej.

Zasady przekształcania spółek

Zacznijmy od omówienia kwestii podstawowej, czyli jakie spółki można przekształcić. Otóż, przekształcić można wszystkie spółki prawa handlowego, tj. spółkę jawną, partnerską, komandytową, komandytowo-akcyjną, z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjną. Przekształceniu podlega również spółka cywilna – należy jednak pamiętać, że nie jest to klasyczna spółka, a jedynie stosunek obligacyjny przedsiębiorców. Wspominam tu o niej jedynie sygnalizacyjnie. Treść artykułu odnosi się do przekształcenia spółki prawa handlowego (zarówno kapitałowej, jak i osobowej). Na marginesie dodam również, że jednoosobową działalność gospodarczą również można przekształcić w spółkę.

Nie można jednak dokonać przekształcenia, jeżeli spółka jest w likwidacji i rozpoczęła podział majątku oraz, gdy spółka jest w upadłości.

Jak już wspominałem wcześniej, w wyniku przekształcenia spółki nie następuje zmiana tożsamości podmiotu, a jedynie zmiana formy prawnej. Spółka przekształcona kontynuuje zatem wykonywanie wszystkich umów, które zostały zawarte w ramach spółki przekształcanej. Spółka przekształcona wstępuje w sytuację prawną swojej poprzedniczki, przejmując jej prawa i obowiązki. To samo tyczy się wszystkich zezwoleń, koncesji czy otrzymanych ulg. Numery NIP i REGON również pozostają niezmienne.

Kiedy powstaje spółka przekształcona?

Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu jej do rejestru przez sąd rejestrowy. Jest to tzw. dzień przekształcenia. W tym samym czasie sąd wykreśla spółkę przekształcaną, aby zachować ciągłość jej działalności, a zarazem nie dopuścić do sytuacji, w której funkcjonowałyby aktywnie obie spółki.

Firma (nazwa) spółki przekształconej

Przekształcenie spółki wiąże się ze zmianą jej firmy, np. z ABC sp. z o. o. na ABC S.A. Wspólnicy mogą jednocześnie zdecydować się na zmianę nazwy (np. z ABC sp. z o. o. na XYZ S.A.). W tym przypadku prawo wymaga, aby co najmniej przez rok od dnia przekształcenia podawać w nawiasie dawną firmę z dopiskiem “dawniej”. Prawidłowo wyglądałoby to tak: XYZ S.A. (dawniej: ABC sp. z o. o.).

Często w firmie stosuje się nazwiska wspólników. Przy przekształceniu trzeba być bardzo ostrożnym, zmieniając nazwę, aby przypadkowo nie spowodować zwiększenia odpowiedzialności niektórych wspólników. Przykładowo jeżeli nazwisko komandytariusza znalazło by się w firmie spółki komandytowej, ponosił by on odpowiedzialność jak komplementariusz.

Przekształcenie czy nowa spółka?

Myślę, że do prawidłowego zrozumienia zalet przekształcenia spółki konieczna jest wiedza na temat tego, czym różni się przekształcenie spółki od założenia nowej spółki.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, co jest lepszym wyborem:

  • przekształcenie spółki w inną spółkę, zachowując ciągłość podmiotu, czy
  • założenie nowej spółki, przeniesienie do niej składników przedsiębiorstwa i rozwiązanie poprzedniej spółki.

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Proces przekształcenia spółki trwa dłużej i kosztuje więcej (zazwyczaj) niż założenie nowej spółki i rozwiązanie starej. Jednakże, trzeba pamiętać, że dzięki przekształceniu nie musimy na nowo zawierać umów, uzyskiwać zezwoleń, czy koncesji. Zatem, przed podjęciem decyzji o zmianie formy prawnej, należy dokładnie przeanalizować swój biznes, zwracając uwagę na zawarte umowy, przysługujące ulgi, czy posiadane zezwolenia, które zostaną utracone w przypadku założenia nowej spółki.

Przekształcenie spółki – podsumowanie

Bez wątpienia przekształcenie spółki to w niektórych przypadkach konieczność. Wybrana pierwotnie forma prawna może nie odpowiadać osiągniętej skali biznesu. Trzeba jednak pamiętać, by przekształcenie spółki (zresztą jak wszystko w prawie) zaplanować z głową i poprzedzić dokładną analizą prawną. Nie należy jedynie rozważać, w jaką spółkę należy się przekształcić – warto dokładnie poznać specyfikę jej działania i ustrzec się wszelkich problemów.

 

Przekształcenie spółki

Pozdrawiam

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również:

upadłość przedsiębiorcy - darmowy poradnik

Z e-booka dowiesz się kto może ogłosić upadłość oraz czym się różni upadłość od likwidacji i restrukturyzacji. Poza tym w e-booku znajdziesz wzór wniosku oraz wszystkie niezbędne informacje dotyczące ogłoszenia upadłości. 

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.