ul. Kazimierza Wielkiego 1

Wrocław

biuro@adwokat-wroclaw.biz.pl

kontakt email: 24h / 7 dni w tygodniu

+ 48 695 560 425

8.30 - 16.30 - dni robocze

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Obsługa Klienta

Przedawnienie długu za czynsz mieszkaniowy

przedawnienie roszczen gminy o zaplate zaleglego czynszu

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy – najnowsze informacje prawne weryfikowane przez zawodowych adwokatów i radców prawnych

Przedawnienie czynszu najmu lokalu komunalnego

Jak bronić się przed roszczeniem o zapłatę zaległego czynszu za mieszkanie komunalne?

W wielu sprawach o zapłatę zaległego czynszu dochodzonego przez gminę w postępowaniu sądowym jedynym sposobem obrony jest podniesienie zarzutu przedawnienia. Czasami jest to jedyny sposób obrony osoby, która ma zadłużone mieszkanie komunalne.

Nie w każdej sprawie podniesienie tego zarzutu zapewnia powodzenie. Co bardziej istotne, nawet jeśli roszczenie jest przedawnione, to dłużnik gminy nie może bezczynnie czekać na decyzję sądu, musi działać, ale po kolei:

Kiedy dochodzi do przedawnienia długu za mieszkanie komunalne?

Roszczenia z tytułu niespłaconego czynszu najmu przedawniają się po trzech latach. Ten sam okres dotyczy przedawnienia długu o zapłatę odszkodowania z tytułu bezumownego korzystania z lokalu.

Takie roszczenie przysługuje gminie za czas zamieszkania w lokalu komunalnym po wypowiedzeniu umowy najmu przez gminę.

Należy pamiętać, że zadłużenie czynszowe za mieszkanie komunalne jest roszczeniem okresowym płatnym miesięcznie. Oznacza to, że czynsze za każdy kolejny miesiąc będą się przedawniać z każdym kolejnym miesiącem następującym po 3 latach od dnia wymagalności czynszu.

Pamiętaj jednak, że roszczenie ulega przedawnieniu dopiero w ostatnim dniu roku kalendarzowego.

Przykład:

Pan Jan miał czynsz za lokal komunalny w kwocie 700 PLN miesięcznie. Czynsz najmu był płatny dołu do 10 – go następnego miesiąca. W 2017 roku zachorowała jego żona, co spowodowało, że płacił czynszu za okres od lipca 2017 roku do czerwca 2020r. a dług urósł do kwoty ponad 25 tysięcy złotych plus odsetki.

W lutym 2024r. Pan Jan dostał z sądu przesyłkę zawierającą pozew gminy Wrocław o zapłatę zaległego czynszu z lat 2017 – 2020r. Na pozwie była pieczątka z sądu, z której wynikało, że pozew został złożony w sądzie dnia 5 stycznia 2024r.

Czy czynsz najmu już się przedawnił?

Tak, czynsz najmu Pana Jana uległ przedawnieniu. Ostatnia niespłacona należność z tytułu czynszu za mieszkanie przypadała na czerwiec 2020 roku.  Ten czynsz przedawniał się po 3 latach, czyli w 2023r. – w dniu 31 grudnia (tj. na koniec roku).

Gmina złożyła pozew 5 stycznia 2024r. a więc o 5 dni za późno.

Pan Jan wygra sprawę i uniknie zapłaty całej kwoty wraz z odsetkami, jeśli we właściwy sposób podniesie zarzut przedawnienia.

Przeczytaj również:

Skorzystaj z darmowej pomocy w sprawie o zaległy czynsz za mieszkanie.

Sprawa sądowa o niepłacenie czynszu – jak podnieść zarzut przedawnienia

Zarzut przedawnienia należy podnosić w postępowaniu przed sądem. Jeśli masz zadłużone mieszkanie komunalne i podnosisz taki zarzut w rozmowach bądź w korespondencji z gminą, to musisz wiedzieć nie ma większego sensu i nie ma żadnego znaczenia prawnego. Zatem takim zarzutem można posłużyć się dopiero po wytoczeniu przez gminę powództwa o zapłatę zaległego czynszu.

Z reguły na skutek pozwu złożonego przez gminę sąd wydaje tzw. nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym.

Dłużnik otrzymuje z sądu przesyłkę, zawierającą nakaz zapłaty określonej kwoty na rzecz gminy. Nawet jeśli naprawdę masz zadłużone mieszkanie komunalne możesz skutecznie doprowadzić do uchylenia takiego nakazu składając tzw. sprzeciw od nakazu zapłaty.

Przesyłka z sądu z nakazem zapłaty zawiera także dokładne pouczenie o możliwości złożenia tego sprzeciwu. Ważne, żeby sprzeciw od nakazu zapłaty został złożony w odpowiednim terminie tj. 14 dni od dnia odebrania nakazu zapłaty.

14 dni to równe dwa tygodnie od dnia doręczenia przesyłki z sądu. Częstym błędem jest przyjęcie, że chodzi tu o 14 dni roboczych. Tak nie jest. Jeśli odebrałem nakaz zapłaty w czwartek 3 lipca, to termin na złożenie sprzeciwu upływa w czwartek za dwa tygodnie, czyli w dniu 17 lipca. Dla zachowania terminu wystarczy nadać na poczcie przesyłkę poleconą do sądu zawierającą sprzeciw.

W treści sprzeciwu od nakazu zapłaty, oprócz wskazania wszystkich jego niezbędnych elementów należy podnieść zarzut przedawnienia. Podniesienie zarzutu przedawnienia to nic innego, jak wskazanie, że odmawia się zapłaty i wnosi o oddalenie powództwa z tego powodu, że roszczenie jest przedawnione.

Przykład:

Wnoszę o oddalenie powództwa w całości wobec tego, że dochodzone pozwem roszczenie uległo przedawnieniu.

Pomoc adwokata w sprawie o przedawnienie czynszu lokalu komunalnego

Myślisz, że przykład Pana Jana jest wymyślony? To prawdziwa historia! Nie podajemy tylko nazwiska Pana Jana, ale przeprowadziliśmy dziesiątki takich spraw.

Od lat skutecznie prowadzimy sprawy przeciwko gminie dotyczące zadłużenia za lokal komunalny. Co więcej z sukcesem udaje nam się zakończyć nawet na takie sprawy, w których dług jest przedawniony tylko częściowo albo wcale.

  • Potrzebujesz darmowej porady prawnej dotyczącej sprzeciwu od nakazu zapłaty z gminy? (wyjaśnimy Ci jak wygrać Twoją sprawę)
  • Skorzystałbyś z pomocy przy sporządzeniu sprzeciwu od nakazu zapłaty? (napiszemy dla Ciebie skuteczny sprzeciw od nakazu zapłaty)
  • Wolałbyś mieć profesjonalne wsparcie w prowadzeniu sprawy sądowej z powództwa gminy (wykorzystamy całe nasze doświadczenie i umiejętności, żeby wygrać Twoją sprawę z gminą)
  • Chcesz oddłużyć swoje mieszkanie komunalne?

oddłużenie mieszkania komunalnego, przedawniony dług za mieszkanie komunalne

Chcesz podnieść skuteczny zarzut przedawnienia?

SKONTAKTUJ SIĘ TERAZ

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

Adwokat Iwo Klisz jako ekspert w ogólnopolskich i lokalnych mediach:

Adwokat Iwo Klisz, założyciel Kancelarii Klisz i Wspólnicy jest nie tylko twórcą wielu publikacji w prasie branżowej, ale także popularnym autorem komentarzy eksperckich w największych portalach informacyjnych oraz stacjach telewizyjnych.

Adwokat Iwo Klisz i prawnicy z Kancelarii Klisz i Wspólnicy są do Twojej dyspozycji:

Nasi eksperci czekają na Twoją wiadomość - napisz teraz

Pomoc doświadczonego adwokata
Pomożemy Ci w każdej sprawie sądowej
Porady prawne on-line
Zdalne porady prawne u adwokata bez konieczności wychodzenia z domu lub z biura