fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14

Biuro w Gdańsku

ul. Czopowa 14/20

Biuro w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapisz się na nasz Newsletter!

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Przebaczenie w prawie spadkowym – wywiad z radcą prawnym Anną Klisz

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy

przebaczenie w prawie spadkowym

Zapraszamy do lektury kolejnego wywiadu z radcą prawnym Anną Klisz. Tym razem rozmawialiśmy z Panią Mecenas o przebaczeniu w prawie spadkowym.

Czym jest przebaczenie w kontekście prawa spadkowego?

Przebaczenie w prawie spadkowym to pewien stosunek uczuciowy i emocjonalny spadkodawcy wobec spadkobiercy odnoszący się do czynów, których ten drugi dopuścił się wobec pierwszego.

Kiedy zatem przebaczenie ma zastosowanie?

W kodeksie cywilnym o przebaczeniu jest mowa w przypadku niegodności dziedziczenia oraz wydziedziczenia.

Czym jest niegodność dziedziczenia?

To sytuacja, w której spadkobierca nie jest dopuszczony przez sąd do spadku.

Kiedy może zaistnieć taka sytuacja?

Sąd może uznać spadkobiercę za niegodnego, jeżeli ten dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa wobec spadkodawcy, podstępem lub groźbą wpłynął na modyfikację postanowień testamentu spadkodawcy, albo świadomie zniszczył lub ukrył testament. Albo też skorzystał świadomie z testamentu podrobionego lub przerobionego.

Jakie skutki ma uznanie kogoś za niegodnego dziedziczenia?

Spadkobierca niegodny jest wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku.

Czy sąd z urzędu bada niegodność dziedziczenia?

Nie. Uznanie spadkobiercy za niegodnego następuje zazwyczaj, gdy ujawniona zostanie przyczyna niegodności. Z tego względu, znając ją, o uznanie spadkobiercy za niegodnego może wystąpić każdy, kto ma w tym interes.

I jak się ma do tego przebaczenie?

Jak widać, uznanie za niegodnego następuje już po śmierci spadkodawcy. Może się zatem zdarzyć, że jedna osoba w postępowaniu wie tylko o niektórych faktach i żąda uznania konkretnego spadkobiercy za niegodnego. Spadkobierca ten może się jednak bronić zarzutem, że faktycznie dany fakt miał miejsce, ale po jego zaistnieniu spadkodawca przebaczył mu jego zachowanie.

Jak dokonać przebaczenia?

Ustawa nie wskazuje żadnych warunków w tym zakresie, oprócz wskazania, że przebaczenia może dokonać również osoba bez zdolności do czynności prawnych. Pod warunkiem, że przebaczenie nastąpiło z dostatecznym rozeznaniem.

Aby lepiej zrozumieć sam proces przebaczenia warto odnieść się do praktyki spraw spadkowych. W doktrynie jak i w orzeczeniach sądu da się zauważyć, że obecnie wymagane są dwa warunki, aby uznać przebaczenie za skuteczne. Po pierwsze spadkodawca musi znać okoliczności, które uzasadniają ewentualną niegodność spadkobiercy. Po drugie musi mieć wolę i świadomość przebaczenia, czyli tak naprawdę puszczenia w niepamięć czynów spadkobiercy.

Jak udowodnić przebaczenie?

Bardzo trudne pytanie, wszystko zależy od konkretnej sprawy. Najlepiej gdy dysponujemy jakimiś rozmowami spadkodawcy ze spadkobiercą. Jeżeli takich dowodów nie ma, zawsze można przesłuchać świadków i zapytać ich o relacje spadkodawcy i spadkobiercy.

Ok, a jak wygląda kwestia przebaczenia przy wydziedziczeniu?

Tutaj sytuacja jest nieco inna. Bowiem to spadkodawca za życia dokonuje wydziedziczenia. Czyli wyłączenia konkretnego spadkobiercy od spadku (brak możliwości dochodzenia przez niego zachowku – przyp. autora) w testamencie. Przebaczenie musi nastąpić zatem po napisaniu testamentu.

W takich sprawach najczęściej wydziedziczony broni się twierdząc, że spadkodawca nie zdążył już zmienić testamentu z wydziedziczeniem, ale wybaczył mu na krótko przed śmiercią. To z reguły bardzo emocjonalne sprawy. Nie tylko dla stron, ale także dla prawników biorących udział w postępowaniu. Często nawet sąd nie jest w stanie powstrzymać łez.

Kiedy można wydziedziczyć spadkobiercę?

Gdy spadkobierca uporczywie działa wbrew woli spadkodawcy i w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Ewentualnie gdy dopuścił się wobec spadkodawcy lub jego rodziny umyślnego przestępstwa, albo uporczywie nie dopełnia obowiązków rodzinnych względem spadkodawcy.

Czy w przypadku wydziedziczenia, zasady dotyczące przebaczenia, o których mówiliśmy wcześniej również maja zastosowanie?

Tak, akt przebaczenia jest rozumiany i udowadniany dokładnie w ten sam sposób.


Dziękujemy za rozmowę Pani Mecenas. Z pewnością dzisiejszy wywiad rozwieje wiele wątpliwości naszych czytelników.

Przeczytaj również:

 

Pozdrawiam

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Dla Ciebie to tylko “kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Inni czytali również:

Informacja o zmianach funkcjonowania Kancelarii

Szanowni Państwo,

W związku ze stanem epidemiologicznym związanym z występowaniem koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19 informujemy, że do 15 kwietnia 2020r. uległy zmianie zasady świadczenia usług przez Kancelarię. Klientów prosimy o kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej, bądź telefonicznie.

Na teren kancelarii mają wstęp jedynie nasi Pracownicy. Wszystkie przyjęte zlecenia są realizowane zgodnie z ustaleniami i terminami.Nasi prawnicy, co do zasady świadczą obecnie pracę zdalnie i są do Państwa dyspozycji.

Jeśli są Państwo zainteresowani skorzystaniem ze zdalnej porady prawnej za pośrednictwem telefonu, Skype, Whats App lub innego komunikatora internetowego prosimy o kontakt telefoniczny z sekretariatem naszej Kancelarii pod numerem 71 740 50 00.

Więcej o udzielanych przez nas poradach prawnych na odległości przeczytasz tutaj.