fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 32 321 02 84

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1, 80-138 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Umowa pożyczki

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
umowa pożyczki

Umowa pożyczki – szukasz informacji na jej temat? Zastanawiasz się w jaki sposób ją skonstruować? Nie wiesz, jakie odsetki możesz wpisać do umowy? W artykule znajdziesz informacje na temat:

 • obligatoryjnych elementów umowy pożyczki,
 • odsetek kapitałowych i odsetek maksymalnych,
 • dodatkowych uprawnieniach i obowiązkach stron umowy pożyczki.

Elementy obligatoryjne umowy pożyczki

Jeżeli zdecydujesz się na zawarcie umowy pożyczki, pamiętaj że umowa na kwotę powyżej 1.000 zł musi zostać zawarta w formie dokumentowej (na piśmie, przez internet, sms, itp.). W przypadku pożyczki zawartej ustnie na taką kwotę, możesz spotkać się z trudnościami w dowodzeniu swojego roszczenia przed sądem. Sama zaś umowa pożyczki powinna zawierać:

 • po pierwsze oznaczenie stron umowy,
 • określenie przedmiotu pożyczki, czyli kwoty pieniężnej alby ilości rzeczy oznaczonych co do gatunku (niezindywidualizowanych). Przykładem tych ostatnich będzie kilogram mąki, a także tona pszenicy,
 • zobowiązanie dającego pożyczkę do przeniesienia własności przedmiotu umowy na biorącego pożyczkę,
 • zobowiązanie osoby biorącej pożyczkę do zwrotu tej samej ilość pieniędzy albo tej samej ilość rzeczy tego samego gatunku i w tej samej jakości.

Dodatkowe prawa i obowiązki

Umowa ta została uregulowana w przepisach art. 720-724 Kodeksu cywilnego, najważniejsze zasady z nich wynikające to:

 • Dający pożyczkę może odstąpić od umowy i odmówić wydania przedmiotu pożyczki. Jeżeli zwrot pożyczki jest wątpliwy z powodu złego stanu majątkowego drugiej strony, a uprawnienie to nie przysługuje dającemu pożyczkę. Jeżeli w chwili zawarcia umowy o złym stanie majątkowym drugiej strony wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć.
 • Roszczenie biorącego pożyczkę o wydanie przedmiotu pożyczki przedawnia się z upływem sześciu miesięcy od chwili, gdy przedmiot miał być wydany. Chodzi tu o przypadek, gdy po zawarciu umowy pożyczki, pożyczkodawca nie przekazuje jej przedmiotu pożyczkobiorcy.
 • Jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony w umowie, pożyczkobiorca zobowiązany jest zwrócić pożyczkę w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę. Pożyczkodawca powinien zatem najpierw wypowiedzieć umowę pożyczki i jednocześnie wezwać pożyczkobiorcę do zwrotu jej przedmiotu w terminie nie krótszym aniżeli sześć tygodni.

Na co należy zwracać uwagę w konstrukcji umów:

 • Należy określić termin zwrotu pożyczki, bądź określić harmonogram jej spłaty. Jeżeli miałaby być ona spłacana w ratach, w tym ostatnim przypadku możesz zastrzec także, iż uchybienie terminowi zapłaty poszczególnych rat spowoduje natychmiastową wymagalność całej, pozostałej do spłaty części pożyczki.
 • W umowie powinien znaleźć się zapis regulujący sposób zapłaty oraz wysokość odsetek, jeśli strony przewidują obowiązek ich zapłaty.
 • Można przewidzieć dodatkowe zabezpieczenia dla dającego pożyczkę (obowiązek wystawienia weksla, przewłaszczenie na zabezpieczenie, zastaw, poręczenie, itp.).

potrzebujesz pomocy w sprawie umowy

Odsetki

Jak wynika z powyższego, odsetki od udzielonej pożyczki nie są jej elementem obowiązkowym. Można zatem zawrzeć umowę pożyczki nie zawierającą obowiązku zapłaty odsetek. Jeżeli jednak zdecydujesz się na ich pobieranie, pamiętaj o prawidłowym określeniu ich wysokości. A także powinieneś rozróżnić dwa terminy najczęściej stosowane w umowach pożyczek:

 • Odsetki ustawowe, to wysokość odsetek określona zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego (zob. art. 359 k.c.). Zastrzeżono je zatem w wysokości równej sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 3,5 punktów procentowych w skali roku,
 • Odsetki umowne, które mogą być wyższe od odsetek ustawowych, jednakże nie mogą przekraczać odsetek maksymalnych. Te ostatnie wynoszą natomiast dwukrotność odsetek ustawowych. Jeżeli w umowie zastrzegłbyś odsetki na wyższym poziomie, druga strona i tak zobowiązana będzie do zapłaty na twoją rzecz wyłącznie odsetek maksymalnych.

Przeczytaj także:

Umowa sprzedaży

Umowa dostawy A także Umowa świadczenia usług i umowa zlecenia

Pobierz darmowy wzór umowy pożyczki

Pozdrawiam

radca prawny Michal Koralewski

radca prawny Michal Koralewski

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również:

upadłość przedsiębiorcy - darmowy poradnik

Z e-booka dowiesz się kto może ogłosić upadłość oraz czym się różni upadłość od likwidacji i restrukturyzacji. Poza tym w e-booku znajdziesz wzór wniosku oraz wszystkie niezbędne informacje dotyczące ogłoszenia upadłości. 

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.