fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 32 321 02 84

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1, 80-138 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Jak napisać pozew o alimenty? Wywiad z adwokatem Michałem Dziedzicem

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
jak napisać pozew o alimenty

Spory o alimenty to jedne z najczęstszych spraw na salach sądowych. Nic dziwnego. Kwestie finansowe są bowiem niezwykle istotne. W dodatku prawo umożliwia podwyższenie lub obniżenie alimentów nawet co pół roku, o ile istnieją ku temu podstawy. Część osób decyduje się samodzielnie napisać pozew o alimenty. Starając się wykazać okoliczności, które uzasadniają ich przyznanie, zmianę wysokości, czy zniesienie obowiązku alimentacyjnego. W praktyce nie jest to jednak takie proste. Warto zatem wiedzieć, na co sąd zwraca uwagę podczas sprawy o alimenty. Pamiętać przy tym należy, że dobrze napisany pozew o alimenty z pewnością zwiększa prawdopodobieństwo uzyskania satysfakcjonującego nas wyroku.

Dzień dobry Panie Mecenasie. Na początku kilka pytań wprowadzających. Pierwsze: kiedy można żądać zasądzenia alimentów?

Do zasądzenia alimentów najczęściej dochodzi po rozwodzie rodziców. Choć nie zawsze – dzieciom ze związków nieformalnych również należą się alimenty. Podstawą przyznania alimentów jest niesamodzielność dzieci, czyli niemożność samodzielnego utrzymania się.

Czyli, gdy dziecko skończy już 18 lat, pozew o alimenty już nie ma sensu?

Nie. Pełnoletniość nie oznacza automatycznie, że dziecko jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Szczególnie, gdy po 18 roku życia kontynuuje naukę.

A gdy już mamy zasądzone alimenty, kiedy można złożyć pozew o ich podwyższenie lub obniżenie?

Kodeks mówi w tym przypadku o zmianie stosunków. Przekładając to na praktykę – zmiany wysokości alimentów można żądać, gdy np. możliwości zarobkowe osoby płacącej alimenty zmniejszyły się (np. wskutek jakiegoś wypadku – przyp. autora), albo potrzeby osoby uprawnionej zmniejszyły się. Oczywiście są to tylko przykłady. Chodzi o takie sytuacje, w których zmieniła się sytuacja finansowa osoby zobowiązanej lub uprawnionej.

Od czego zależy wysokość alimentów?

Kodeks wskazuje, że wysokość alimentów zależy od możliwości zarobkowych zobowiązanego i usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego.

Czym są możliwości zarobkowe?

Z pewnością trzeba pamiętać, że to nie to samo co faktyczny zarobek. Jeżeli ktoś jest po dwóch kierunkach studiów i ma bogate doświadczenie zawodowe – to jego możliwości zarobkowe są duże. Może się jednak zdarzyć, że mimo doświadczenia i wykształcenia pracuje teraz za niewielkie wynagrodzenie. Sąd jednak będzie badał ile zobowiązany mógłby zarabiać w swojej sytuacji, a nie ile faktycznie zarabia obecnie. Ustalenie wysokości alimentów to bardzo obszerny temat.

Przeczytaj więcej: Jak obliczyć wysokość alimentów na dziecko?

A czym są usprawiedliwione potrzeby uprawnionego?

Są to wszystkie racjonalne koszty związane z wychowaniem dziecka. Chodzi zarówno o podstawowe wydatki związane ze środkami higieny, wyżywieniem, czy ubiorem, a także dodatkowe – hobby, zainteresowania czy np. wyjazdy zagraniczne.

Ok, wróćmy zatem do tematu dzisiejszego wywiadu – jak napisać pozew o alimenty?

W pozwie o alimenty, w pierwszej kolejności należy przedstawić zarys sytuacji rodzinnej, czyli podać informację kiedy urodziło się dziecko, od kiedy drugi rodzic nie ponosi kosztów jego utrzymania, jak wyglądają stosunki między rodzicami.

A jak uzasadnić pozew o alimenty?

Najważniejsze to pamiętać od czego zależy wysokość alimentów na dziecko. Chodzi tu o potrzeby dziecka i możliwości zarobkowe zobowiązanego do zapłaty alimentów, o których już wspominałem.

Jak wykazać potrzeby dziecka?

Na początku warto mieć świadomość, że sędzia z reguły ma już spore doświadczenie w takich sprawach i przeczytał setki pozwów o alimenty. Z tego powodu wie mniej więcej ile kosztuje utrzymanie dziecka w danym wieku. Oczywiście wszystkie wydatki należy przedstawić przed sądem. Ale dokładne zbieranie każdego rachunku nie ma większego sensu. Warto jednak dokładnie udokumentować te potrzeby, które są nietypowe, np. drogie hobby, specjalistyczne leczenie, koszty związane z mieszkaniem itp.

W jaki sposób możemy udokumentować te koszty?

Najłatwiej zbierać potwierdzenia zakupu danej rzeczy. Nie chodzi jednak o paragony – z nich nie da się wyczytać, kto nabył daną rzecz. Na szczęście, osoby fizyczne również mogą prosić w sklepach o rachunki czy faktury imienne – wtedy konkretny zakup jest dobrze udokumentowany i może stanowić dowód, który powinien być dołączony do pozwu o alimenty.adwokat aliementy

A jeżeli chodzi o inne wydatki, np. za media?

Pozew o alimenty powinien w załączniku zawierać również rachunki za media. Trzeba jednak pamiętać, że alimenty na dziecko nie mogą pokrywać całych kosztów za media. Należy je podzielić i obliczyć ile mniej więcej zużywa dziecko. Najczęściej koszty dzielimy przez liczbę domowników.

A jeżeli nie udało nam się udokumentować każdego zakupu?

Wtedy oczywiście ciężej będzie udowodnić w sądzie, dlaczego żądamy akurat takiej wysokości alimentów. Trzeba jednak pamiętać, że w pozwie o alimenty możemy powołać jako dowód zeznania świadków.

Jak ustalić co jest usprawiedliwioną potrzebą dziecka, a co fanaberią jednego z rodziców?

Tutaj pod uwagę trzeba brać dwa czynniki. Po pierwsze, czy zaspokojenie danej potrzeby jest konieczne dla dziecka, aby rozwijało się prawidłowo, a po drugie, jaka jest stopa życiowa rodziców.

Dlaczego sytuacja życiowa rodziców ma znaczenie?

Dlatego, że dziecko ma prawo do życia na takiej samej stopie życiowej, jak jego rodzice. To z kolei sprawia, że jeżeli np. rodzic wyjeżdża na 2 wyjazdy w ciągu roku, dziecko też powinno mieć możliwość pojechania na 2 takie wyjazdy. To samo tyczy się rzeczy materialnych, jeżeli rodzice mają najnowsze modele telefonów, to dziecko nie powinno mieć smartfonu z niższej półki cenowej.

Ok, czyli podsumowując – jak określić potrzeby dziecka?

Wykazujemy podstawowe koszty związane z wyżywieniem, ubraniem, itp. – nie jest konieczne tu przedstawianie paragonów, czy rachunków. Sąd poradzi sobie z ustaleniem tej kwoty. Dodatkowo przedstawiamy dowody na wszystkie niestandardowe koszty, takie jak: wyjazdy zagraniczne, specjalistyczne leczenie, drogie hobby, czy inne. Jeżeli mamy możliwość, powołajmy świadków, którzy wiedzą, jak wygląda nasza sytuacja finansowa i rodzinna.

A jak określić w pozwie o alimenty możliwości zarobkowe zobowiązanego?

Na podstawie jego wykształcenia, umiejętności i doświadczenia zawodowego, należy wykazać, że w swojej sytuacji powinien zarabiać określoną kwotę.

A czy aktualne zarobki mają znaczenie?

Jak najbardziej. W pozwie o alimenty należy zażądać, żeby druga strona przedstawiła swoje rozliczenie PIT z poprzednich lat, a także umowę o pracę. Tak, aby sąd wiedział, ile obecnie zarabia osoba zobowiązana do płacenia alimentów. Podkreślam jednak, że możliwości zarobkowe nie zawsze równają się aktualnym zarobkom.

A co jeżeli pozwany ma na umowie niższą kwotę, niż zarabia faktycznie?

Takie sytuacje zdarzają się coraz rzadziej. Obecnie dość łatwo można wykazać, że na danym stanowisku powinno zarabiać się więcej, niż przedstawił to zobowiązany do alimentów. Najczęściej wystarczy przedstawić dane z GUSU, albo przykładowe oferty pracy na takim stanowisku.

A jak wyglądają kwestie formalne związane z pozwem o alimenty? Gdzie go składamy?

Pozew składamy osobiście lub listownie do sądu rejonowego, w którego okręgu ma miejsce zamieszkania pozwany lub według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej, czyli dziecka. Wybór należy do osoby składającej pozew.

Czy pozew o alimenty podlega opłacie?

Nie, taki pozew nie podlega opłacie sądowej.

Jakie dokumenty należy dołączyć do pozwu o alimenty?

Oprócz dowodów potwierdzających konkretne wydatki, o których wspomniałem wcześniej, należy dodać jeszcze skrócony akt urodzenia dziecka, zaświadczenia o zarobkach lub o pobieraniu zasiłku dla bezrobotnych, ewentualnie odpis wyroku rozwodowego. Oczywiście wszystkie dokumenty składamy w dwóch egzemplarzach.

Dziękujemy bardzo za rozmowę.

Pobierz E-booka - podział majątku

Kompleksowy ebook na temat podziału majątku, omawiający wszelkie aspekty podziału majątku.

W e-booku znajdziesz m.in. wyjaśnienie:

 • kiedy można wystąpić z wnioskiem o podział majątku,
 • jak dokonać podziału majątku w trakcie małżeństwa, podczas rozwodu i po rozwodzie,
 • mieszkanie po rozwodzie – czy po rozwodzie musisz się wyprowadzić,
 • jak napisać wniosek i odpowiedź na wniosek o podział majątku,
 • jak ustanowić rozdzielność majątkową,
 • co wchodzi w zakres majątku osobistego i wspólnego małżonków.

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.

Pozdrawiam

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

ZAPRASZAMY NA NASZ KANAŁ YOUTUBE!

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również:

ZAJRZYJ NA MÓJ KANAŁ NA YOUTUBIE
ebook podział majątku
Pobierz E-booka - podział majątku

Kompleksowy ebook na temat podziału majątku, omawiający wszelkie aspekty podziału majątku.

W e-booku znajdziesz m.in. wyjaśnienie:

 • kiedy można wystąpić z wnioskiem o podział majątku,
 • jak dokonać podziału majątku w trakcie małżeństwa, podczas rozwodu i po rozwodzie,
 • mieszkanie po rozwodzie – czy po rozwodzie musisz się wyprowadzić,
 • jak napisać wniosek i odpowiedź na wniosek o podział majątku,
 • jak ustanowić rozdzielność majątkową,
 • co wchodzi w zakres majątku osobistego i wspólnego małżonków.

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.