Zastanawiasz się, czy postępowanie restrukturyzacyjne będzie odpowiednie dla ciebie? Nie wiesz, jaki jest przebieg restrukturyzacji? Chciałbyś wiedzieć, jak przeprowadzić restrukturyzację krok po kroku? Z naszego artykułu dowiesz się:
- jaki jest cel postępowania restrukturyzacyjnego,
- jak przebiega typowa restrukturyzacja,
- jak krok po kroku przeprowadzić postępowanie restrukturyzacyjne.
Cel restrukturyzacji
Restrukturyzacja ma pomóc tobie w uniknięciu upadłości. Cel ten osiągniesz zawierając układ z wierzycielami. Układem nazywane jest porozumienie, na mocy którego wdrażane są uzgodnione środki restrukturyzacyjne. Przykładowo, redukcja zatrudnienia, rozłożenie zadłużenia na raty, częściowe oddłużenie.
Wybór postępowania
Musisz wiedzieć, że postępowanie restrukturyzacyjne ma kilka trybów. Pierwszym krokiem powinien być zatem wybór odpowiedniego postępowania:
- postępowanie o zatwierdzenie układu – umożliwia zawarcie układu w wyniku samodzielnego zbierania głosów wierzycieli przez ciebie bez udziału sądu, możesz je wybrać, gdy suma wierzytelności spornych (czyli takich, których nie uznajesz w całości albo w części) uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności,
- przyspieszone postępowanie układowe – umożliwia tobie zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności w uproszczonym trybie ale przy udziale sądu, może być prowadzone gdy spełniony jest ten sam warunek co wyżej,
- postępowanie układowe – umożliwia zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności przez sąd, gdy suma wierzytelności spornych przekracza 15% sumy wierzytelności,
- postępowanie sanacyjne ? przeznaczone, jest do sytuacji, w której spełnione są przesłanki do ogłoszenia upadłości. W tym postępowaniu wdrażane są tzw. działania sanacyjne, zaś układ zatwierdzany jest po sporządzeniu spisu wierzytelności.
Postępowanie restrukturyzacyjne
Po wyborze właściwego trybu powinieneś złożyć w sądzie wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego. Wniosek podlega opłacie sądowej w kwocie 1.000 zł. Natomiast jeśli składasz uproszczony wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego, to opłata sądowa wynosić będzie 200 zł.
Następnie sąd bada twój wniosek oraz jeśli spełnione są odpowiednie kryteria, to wydaje postanowienie zatwierdzające go. Chwila wydania postanowienia zatwierdzającego twój wniosek jest dniem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego. W treści postanowienia sąd wyznacza nadzorcę sądowego albo zarządcę.
Następnie, wspólnie z nadzorcą sądowym powinieneś sporządzić spis wierzytelności oraz plan restrukturyzacyjny. W pierwszym podajesz swoich wierzycieli i zadłużenie względem nich. W drugim określasz środki restrukturyzacyjne i sposób ich wdrożenia.
Finalnie, wierzyciele na zgromadzeniu będą głosować nad treścią układu. Znajdą się w nim twoje propozycje z planu restrukturyzacyjnego oraz ewentualne modyfikacje wprowadzone przez wierzycieli. Przyjęty układ podlega następnie zatwierdzeniu przez sąd.
Zatwierdzenie układu kończy formalne postępowanie restrukturyzacyjne, jednak nie kończy wprowadzania faktycznej restrukturyzacji. To po zatwierdzeniu układu będziesz zobowiązany do jego wdrożenia. Realizacja poszczególnych środków może obejmować okres nawet kilku lat. Faktyczna restrukturyzacja zakończy się zatem dopiero, gdy wykonasz porozumiecie z wierzycielami.
Musisz bowiem wiedzieć, że jeżeli nie będziesz realizował układu, sąd może zmienić swoje postanowienie o jego zatwierdzeniu. W konsekwencji może dojść nawet do ogłoszenia upadłości twojej firmy. Bardzo ważne jest zatem, aby wykonywać uzgodnione środki restrukturyzacyjne. Jeśli będziesz miał z tym trudności, powinieneś wystąpić do sądu o zmianę układu. Dzięki temu możesz uniknąć negatywnych konsekwencji niewykonywania układu.