fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 32 321 02 84

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1, 80-138 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Postępowanie restrukturyzacyjne – cel i przebieg

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
Postępowanie restrukturyzacyjne – cel i przebieg

Zastanawiasz się, czy postępowanie restrukturyzacyjne będzie odpowiednie dla ciebie? Nie wiesz, jaki jest przebieg restrukturyzacji? Chciałbyś wiedzieć, jak przeprowadzić restrukturyzację krok po kroku? Z naszego artykułu dowiesz się:

  • jaki jest cel postępowania restrukturyzacyjnego,
  • jak przebiega typowa restrukturyzacja,
  • jak krok po kroku przeprowadzić postępowanie restrukturyzacyjne.

Cel restrukturyzacji

Restrukturyzacja ma pomóc tobie w uniknięciu upadłości. Cel ten osiągniesz zawierając układ z wierzycielami. Układem nazywane jest porozumienie, na mocy którego wdrażane są uzgodnione środki restrukturyzacyjne. Przykładowo, redukcja zatrudnienia, rozłożenie zadłużenia na raty, częściowe oddłużenie.

Wybór postępowania

Musisz wiedzieć, że postępowanie restrukturyzacyjne ma kilka trybów. Pierwszym krokiem powinien być zatem wybór odpowiedniego postępowania:

  • postępowanie o zatwierdzenie układu – umożliwia zawarcie układu w wyniku samodzielnego zbierania głosów wierzycieli przez ciebie bez udziału sądu, możesz je wybrać, gdy suma wierzytelności spornych (czyli takich, których nie uznajesz w całości albo w części) uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności,
  • przyspieszone postępowanie układowe – umożliwia tobie zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności w uproszczonym trybie ale przy udziale sądu, może być prowadzone gdy spełniony jest ten sam warunek co wyżej,
  • postępowanie układowe – umożliwia zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności przez sąd, gdy suma wierzytelności spornych przekracza 15% sumy wierzytelności,
  • postępowanie sanacyjne – przeznaczone, jest do sytuacji, w której spełnione są przesłanki do ogłoszenia upadłości. W tym postępowaniu wdrażane są tzw. działania sanacyjne, zaś układ zatwierdzany jest po sporządzeniu spisu wierzytelności.

Postępowanie restrukturyzacyjne

Po wyborze właściwego trybu powinieneś złożyć w sądzie wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego. Wniosek podlega opłacie sądowej w kwocie 1.000 zł. Natomiast jeśli składasz uproszczony wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego, to opłata sądowa wynosić będzie 200 zł.

Następnie sąd bada twój wniosek oraz jeśli spełnione są odpowiednie kryteria, to wydaje postanowienie zatwierdzające go. Chwila wydania postanowienia zatwierdzającego twój wniosek jest dniem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego. W treści postanowienia sąd wyznacza nadzorcę sądowego albo zarządcę.

Następnie, wspólnie z nadzorcą sądowym powinieneś sporządzić spis wierzytelności oraz plan restrukturyzacyjny. W pierwszym podajesz swoich wierzycieli i zadłużenie względem nich. W drugim określasz środki restrukturyzacyjne i sposób ich wdrożenia.

Finalnie, wierzyciele na zgromadzeniu będą głosować nad treścią układu. Znajdą się w nim twoje propozycje z planu restrukturyzacyjnego oraz ewentualne modyfikacje wprowadzone przez wierzycieli. Przyjęty układ podlega następnie zatwierdzeniu przez sąd.

Zatwierdzenie układu kończy formalne postępowanie restrukturyzacyjne, jednak nie kończy wprowadzania faktycznej restrukturyzacji. To po zatwierdzeniu układu będziesz zobowiązany do jego wdrożenia. Realizacja poszczególnych środków może obejmować okres nawet kilku lat. Faktyczna restrukturyzacja zakończy się zatem dopiero, gdy wykonasz porozumiecie z wierzycielami.

            Musisz bowiem wiedzieć, że jeżeli nie będziesz realizował układu, sąd może zmienić swoje postanowienie o jego zatwierdzeniu. W konsekwencji może dojść nawet do ogłoszenia upadłości twojej firmy. Bardzo ważne jest zatem, aby wykonywać uzgodnione środki restrukturyzacyjne. Jeśli będziesz miał z tym trudności, powinieneś wystąpić do sądu o zmianę układu. Dzięki temu możesz uniknąć negatywnych konsekwencji niewykonywania układu.

Przeczytaj także:

Pozdrawiam

radca prawny Michal Koralewski

radca prawny Michal Koralewski

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również:

upadłość przedsiębiorcy - darmowy poradnik

Z e-booka dowiesz się kto może ogłosić upadłość oraz czym się różni upadłość od likwidacji i restrukturyzacji. Poza tym w e-booku znajdziesz wzór wniosku oraz wszystkie niezbędne informacje dotyczące ogłoszenia upadłości. 

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.