fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 32 321 02 84

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1, 80-138 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Porównanie spółki z o.o. i spółki komandytowej

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
porównanie spółki z o.o. i spółki komandytowej

Jakie są różnice pomiędzy spółką z o.o. a spółką komandytową?

Zastanawiasz się czy wybrać spółkę z o.o., czy spółkę komandytową?

Nie wiesz, jakie różnice występują pomiędzy obiema spółkami? A może szukasz informacji na temat kosztów prowadzenia działalności przez każdą z tych spółek?

Z artykułu dowiesz się:

  • czym spółka z o.o. różni się od spółki komandytowej,
  • jakie są koszty prowadzenia działalności przez każdą ze spółek,
  • jaka jest rola, opodatkowanie i oskładkowanie wspólników w tych spółkach.

Spółka z o.o., jak i spółka komandytowa są spółkami handlowymi (w odróżnieniu do spółki cywilnej oraz spółki cichej), czyli:

  • są odrębnymi od wspólników podmiotami praw i obowiązków,
  • posiadają własny majątek,
  • są wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS.

Obie spółki można również zarejestrować przez internet. Na tym jednak podobieństwa pomiędzy spółką z o.o. oraz spółką komandytową się w zasadzie kończą. Dla lepszej przejrzystości najważniejsze różnice zebraliśmy w poniższej tabeli.

Porównanie spółki z o.o. i spółki komandytowej – tabela

Spółka komandytowaSpółka z o.o.
Rodzaj spółkiSpółka osobowaSpółka kapitałowa
Konieczność prowadzenia działalności gospodarczejTakNie, spółka z o.o. może być zawiązana w każdym celu prawnie dopuszczalnym i nie musi być przedsiębiorcą
PrzeznaczeniePrzedsiębiorstwa małej i średniej wielkości, w których rola niektórych wspólników ogranicza się do biernej inwestycji (komandytariusze).

Z założenia spółka miała być dedykowana rodzinnym biznesom, w których rolę komplementariusza obejmował założyciel firmy, a komandytariuszami byli pozostali członkowie rodziny, względnie inwestorzy.

Spółki celowe dedykowane określonym projektom lub inwestycjom.

Prowadzenie działalności bez konieczności angażowania wspólników lub chroniącej ich prywatny majątek.

Prowadzenie przedsięwzięć, które łatwo można sprzedać poprzez sprzedaż udziałów w spółce.

Osobowość prawnaNieTak
Sposób zarządzaniakomplementariuszeZarząd spółki, jego członkami mogą być wspólnicy, jak również osoby spoza ich grona
Minimalna ilość wspólnikówDwie osoby: jeden komplementariusz i jeden komandytariuszJeden
Odpowiedzialność za zobowiązania spółkiKomplementariusze bez ograniczeń, komandytariusze do wysokości sumy komandytowejWspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki, w niektórych przypadkach odpowiadają członkowie zarządu
Wkłady niepieniężneWkładem może być także praca lub świadczenie usług. Ograniczenia w tym zakresie posiadają komandytariuszePraca i świadczenie usług nie mogą być wkładem do spółki.
Podejmowanie decyzjiW sprawach bieżących decydują komplementariusze, w pozostałych wszyscy wspólnicy.Decyzje podejmowane są przez poszczególne organy oraz w drodze uchwał wspólników. Sposób podejmowania decyzji jest bardziej sformalizowany (konieczność zwoływania posiedzeń i zgromadzeń, protokołowanie ich przebiegu, prowadzenie księgi protokołów i księgi uchwał).
Wyjście ze spółkiMożliwość taką musi przewidywać umowa spółki, nadto odbywa się to przez sprzedaż ogółu praw i obowiązków w spółce. Nie jest zatem możliwa sprzedaż tylko części „udziału”.O ile nic innego nie wynika z umowy spółki, wspólnik może swobodnie obracać swoimi udziałami. Może je sprzedawać pojedynczo, partiami albo wszystkie na raz.
KsięgowośćJeżeli wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne – co do zasady, podatkowa księga przychodów i rozchodów. W innych przypadkach pełna księgowośćPełna księgowość nawet w spółce jednoosobowej
Podatek dochodowySpółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Podatek ten opłacają wyłącznie wspólnicy zgodnie z właściwymi im zasadami opodatkowania.Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Zysk spółki po opodatkowaniu może stanowić dywidendę. Ta zaś podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym u wspólników spółki.
OptymalizacjaKonstrukcja ta pozwala na optymalizację podatkową, gdyż spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego.

Możliwa jest także optymalizacja odpowiedzialności komandytariuszy poprzez jej ograniczenie a nawet wyłączenie.

Pozwala na wyłączenie odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki.
Składki ZUSStatus wspólnika w spółce komandytowej jest tytułem do ubezpieczenia społecznego.Wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. opłaca składki społeczne, jak przedsiębiorca jednoosobowy. W spółkach co najmniej dwuosobowych wspólnicy nie podlegają ubezpieczeniu społecznemu. Członkowie zarządu powołani uchwałą również nie podlegają z tego tytułu ubezpieczeniu społecznemu.
Zakończenie działalnościWspólnicy mogą zrezygnować z postępowania likwidacyjnego oraz uzgodnić inny sposób zakończenia działalności przez spółkę.Postępowanie likwidacyjne jest obowiązkowe.

Porównanie spółki z o.o. i spółki komandytowej – podsumowanie

Jak widzisz, obie spółki różnią się między sobą wieloma elementami. Wpływa to także na pozycję ich wspólników. O ile bowiem w spółce komandytowej jest ona kluczowa, to sprawy spółki z o.o. prowadzone są przez jej organy (zarząd, niekiedy także radę nadzorczą).

Koszty spełnienia obowiązków ciążących na spółce kapitałowej, swoiste podwójne opodatkowanie podatkiem dochodowym, czy też obowiązkowe prowadzenie pełnej księgowości sprawiają, że prowadzenie spółki z o.o. jest kosztowniejsze. Niemniej, niejako w zamian wspólnicy otrzymują pełną ochronę ich prywatnych majątków, możliwość powierzenia zarządzania spółką osobom trzecim oraz łatwość wyjścia ze spółki.

Zarówno spółka komandytowa, jak i spółka z o.o. mają zalety i wady. Dzięki powyższej tabeli możesz zestawić poszczególne cechy każdej z nich. Być może również zainteresuje ciebie hybryda tych dwóch spółek w postaci spółki komandytowej, której komplementariuszem jest spółka z o.o. Na jej temat przeczytasz w innym wpisie na naszym blogu:

Przeczytaj również:

Pozdrawiam

radca prawny Michal Koralewski

radca prawny Michal Koralewski

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również:

upadłość przedsiębiorcy - darmowy poradnik

Z e-booka dowiesz się kto może ogłosić upadłość oraz czym się różni upadłość od likwidacji i restrukturyzacji. Poza tym w e-booku znajdziesz wzór wniosku oraz wszystkie niezbędne informacje dotyczące ogłoszenia upadłości. 

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.