ul. Kazimierza Wielkiego 1

Wrocław

biuro@adwokat-wroclaw.biz.pl

kontakt email: 24h / 7 dni w tygodniu

+ 48 695 560 425

8.30 - 16.30 - dni robocze

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Obsługa Klienta

KANCELARIA PRAWNA KLISZ I WSPÓLNICY

Podział majątku po rozwodzie we Wrocławiu

ul. Kazimierza Wielkiego 1 (Budynek Times)

50-077 Wrocław

podział majątku wrocław

Wsparcie adwokata w sprawach majątkowych we Wrocławiu

Konieczność podzielenia się wspólnym majątkiem małżonków po rozwodzie wiąże się z uczuciem niepokoju i niepewności. Na pewno chcesz, żeby podział uczciwie odzwierciedlał Twój wkład w małżeństwo, zarówno finansowy jak i emocjonalny. Jednak obawiasz się utraty stabilności finansowej i zdolności do utrzymania obecnego standardu życia.

Jeśli to Ty byłeś lub byłaś stroną mniej zarabiającą lub niepracującą boisz się, kto zostanie właścicielem domu czy mieszkania, w którym dotychczas żyła Wasza rodzina. Jeśli natomiast to na Twoich barkach spoczywał obowiązek utrzymania rodziny, nie chcesz być traktowany jak bankomat.

W naszej Kancelarii Adwokackiej specjalizującej się w sprawach rodzinnych i mająkowych, zdajemy sobie sprawę z głębokich obaw i niepewności, jakie mogą towarzyszyć sprawie sądowej o podział majątku. dlatego oferujemy fachową wiedzę prawną, aby pomóc klientom w zrozumieniu ich praw i możliwości, które mają przed sobą. Dzięki temu mogą oni podejmować świadome decyzje dotyczące ich przyszłości. 

Stawiamy na negocjacje i mediacje, które często okazują się być drogą do osiągnięcia ugodowego podziału majątku, znacznie redukując czas i koszty związane z długotrwałymi procesami sądowymi. W przypadkach, gdy sprawa trafi do sądu, nasi adwokaci zapewniają silną reprezentację, zawsze dążąc do sprawiedliwego rozwiązania. Nasze podejście ma na celu minimalizowanie konfliktów i stresu związanego z procesami sądowymi, co przekłada się na znaczne oszczędności emocjonalne i finansowe dla naszych klientów.

 

Opinie zadowolonych klientów

Więcej o naszej Kancelarii

Zakończyłeś proces rozwodowy i szukasz adwokata we Wrocławiu, który pomoże Ci dokonać podziału majątku wspólnego byłych małżonków?

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem i właścicielem Kancelarii Klisz i Wspólnicy z Wrocławia. Moja Kancelaria adwokacka specjalizuje się w sprawach o sądowy podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej i po rozwodzie. Wraz moim zespołem przeprowadziliśmy kilkaset takich spraw w całej Polsce.

Nasze doświadczenia są gwarancją tego, że możemy Ci skutecznie pomóc w sprawie o podziału majątku wspólnego na dwa sposoby.

adwokat podział majątku wrocław

 

– adwokat Iwo Klisz i radca prawny Anna Klisz
właściciele Kancelarii Klisz i Wspólnicy z Wrocławia

Adwokat Iwo Klisz jako ekspert w ogólnopolskich i lokalnych mediach:

Adwokat Iwo Klisz, założyciel Kancelarii Klisz i Wspólnicy jest nie tylko twórcą wielu publikacji w prasie branżowej, ale także popularnym autorem komentarzy eksperckich w największych portalach informacyjnych oraz stacjach telewizyjnych.

Skontaktuj się z naszym adwokatem we Wrocławiu pod numerem: +48 695 560 425 i pozwól nam rozwiązać Twoje problemy prawne

Zobacz prawników z Kancelarii Klisz i Wspólnicy w akcji na naszym Kanale You Tube

Prowadzenie spraw o podział majątku we Wrocławiu

Zachęcamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza w celu powierzenia swojej sprawy adwokatowi lub umówienia się na konsultację.

Wysyłając wiadomość wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu uzyskania kontaktu z Kancelarią i przedstawienia oferty na rozwiązanie mojej sprawy.

Kancelaria Prawnicza Wrocław informuje, że administratorem Twoich danych osobowych jestem  Iwo Klisz Kancelaria Adwokacka z/s we Wrocławiu. Więcej informacji o danych osobowych znajdziesz w l linku

Kancelaria Klisz i Wspólnicy Informacje kontaktowe

Biuro we Wrocławiu
ul. Kazimierza Wielkiego 1
Budynek Times

Podział majątku Wrocław – dwie opcje postępowania

Przeprowadzenie podziału majątku wspólnego małżonków jest możliwe na dwa sposoby. Pierwsza opcja jest taka, że na wniosek jednego z małżonków sąd dokonuje podziału w trakcie sprawy sądowej. W pierwszej kolejności zostanie ustalone to, co w skład majątku wchodzi, następnie wyceni jego wartość (lub przyjmie wartość deklarowaną przez byłych małżonków – o ile będą co do niej zgodni). W ostatnim kroku zadysponuje poszczególnymi składnikami majątku, a ewentualne różnice w ich wartości wyrówna za pomocą spłat. O ile sąd ustali, że udziały byłych małżonków w majątku wspólnym są równe, podział nastąpi 50/50. Czasem – jednak stosunkowo rzadko – udziały dzielone są w innym stosunku. W niektórych sytuacjach sąd dokona także wyrównania nakładów pochodzących od jednego małżonka na rzecz majątku wspólnego lub osobistego drugiego z nich. 

Podziału majątku wspólnego można dokonać także w ramach ugody zawartej nawet w formie ustnej lub pisemnej. W przypadku, kiedy w skład majątku wchodzi nieruchomość lub przedsiębiorstwo, nie obędzie się bez pomocy notariusza. 

Od czego zacząć podział majątku wspólnego po rozwodzie – adwokat odpowiada – od zdobycia podstawowych informacji!

Od wielu lat pracuję nad tym, żeby popularyzować informację na temat zasad, zgodnie z którymi dzieli się pomiędzy małżonkami majątek po rozwodzie. Myślę, że jest sporo takich zagadnień, które warto wyjaśnić jak np. rozdzielność lub wspólność majątkowa, małżeński ustawowy ustrój majątkowy, udziały w majątku wspólnym, majątek osobisty jednego z małżonków, składniki majątku wspólnego itd.

Kwestia podziału majątku po rozwodzie, czy w trakcie trwania małżeństwa jest skomplikowana. Szczególnie gdy majątek jest duży, w skład majątku wspólnego wchodzi nieruchomość lub firma, a dokonanie podziału wymaga ustalenia nierównych udziałów w majątku. Dlatego postanowiłem Ci ułatwić przyswojenie tych zasad, według których – już za niedługo – podzielisz swój majątek.

Ekspercki blog prawniczy o tym jak dokonać majątku wspólnego – autor adwokat Iwo Klisz

Od 2013 roku piszę na ten temat bloga eksperckiego bloga prawniczego, który jest jednym z najstarszych, największych i najbardziej popularnych blogów na ten temat w całej Polsce. Każdego tygodnia odwiedza go kilka tysięcy osób po to żeby poznać zasady podziału majątku wspólnego małżonków, przygotować się do sprawy sądowej, samodzielnie napisać wniosek o podział majątku wspólnego albo pozew o rozwód, lub uzyskać informację o tym jak uzyskać przewagę w sprawie o podział majątku.

Blog zawiera ponad sto artykułów opartych na moich kilkunastoletnich doświadczeniach adwokackich z tego zakresu. Znajdziesz tam wyjaśnienia podstawowych zagadnień i problemów, a także moje wskazówki, porady i podpowiedzi.

Niezależnie od tego, czy już jesteś zdecydowany na skorzystanie z pomocy adwokata, czy dopiero zastanawiasz się jak podejść do tego tematu sugeruję Ci wizytę na moim blogu. Nawet jeżeli Twoją sprawę ostatecznie poprowadzi adwokat, to lektura bloga sprawi, że rozmowa z nim będzie dla Ciebie znacznie łatwiejsza. Będziesz już dysponował podstawową wiedzą. Po drugie w porę będziesz mógł zorientować się na ile doświadczony jest adwokat, którego wybrałeś. Bloga znajdziesz pod linkiem – Rozwód i Podział Majątku.

Wolisz obejrzeć film o tym jak przebiega sprawa o podział majątku po rozwodzie?

Żyjemy w czasach olbrzymiej ilości informacji, a każdy z nas ma swoje ulubione sposoby na to, żeby uczyć się szybko i skutecznie. Jak uczę się z You Tuba. Oglądam filmy o tym jak robić wspaniałe zdjęcia, jak prowadzić sportowy motocykl po torze wyścigowym, albo jak trenować do zawodów typu Iron Man. You Tube to wspaniała społeczność, która zupełnie bezpłatnie dzieli się wiedzą i doświadczeniem.

Dlatego korzystając z tego, że posiadam wiedzę m.in. o tym jak dokonać podziału majątku wspólnego, a także mam kilka swoich sprawdzonych sposobów na prowadzenie postępowania sądowego w tym zakresie, również postanowiłem stworzyć kanał i o tym wszystkim opowiedzieć.

Jeżeli film Ci się spodoba, tradycyjne daj suba i zostaw łapkę w górze – Jak podzielić majątek film na YT.

Moje rozwiązania Twojego problemu czyli sądowy podział majątku czy umowa o podział majątku

A może uważasz, że zarówno ekspercki blog prawniczy oraz kanał na YT nie wystarczy, żeby dokonać podziału majątku wspólnego małżonków?

Jeśli tak, to ja i mój zespół jesteśmy do Twojej dyspozycji w sprawie podziału majątku. Poniżej wyjaśnię Ci jak prawnik z naszej Kancelarii

Porozmawiaj z adwokatem o tym jak dokonać podziału majątku wspólnego

Podstawowa usługa adwokata rodzinnego to udzielanie porad prawnych. To nic innego jak spokojna i poufna rozmowa z prawnikiem, któremu opowiesz o swojej sytuacji, a on wyjaśni Ci podstawowe zasady postępowania o podział majątku, a także pokaże, które z nich i w jaki sposób zastosować w Twoim indywidualnym przypadku.

Powyżej napisałem, że uczę się z You Tuba o sportowej jedzie motocyklem po torze wyścigowym, ale to nie jest cała prawda. Nigdy w życiu nie wyjechał bym na tor, po którym zawodnicy jeżdżą często ponad 200 km/h, bez szkolenia i rozmowy z doświadczonym trenerem, który od lat startuje w wyścigach motocyklowych. Dzięki temu zawodowiec oceni mój poziom, powie jak unikać niebezpieczeństw, wskaże moje słabe strony oraz podpowie, w którym zakręcie mogę urwać trochę czasu, a gdzie lepiej szybciej wcisnąć hamulec.

Takim trenerem dla Ciebie i miejscem, w którym odbędziesz szkolenie ze sposobów podziału majątku jest Kancelaria Prawna i do tego sprowadza się właśnie konsultacja prawna z zawodowym prawnikiem.

Adwokat rodzinny – powierz nam sprawę o podział majątku wspólnego

Jeżeli jesteś jedną z tych osób, która nie musi znać się na wszystkim i woli wynająć zawodowca, oferujemy usługę polegającą na kompleksowym uregulowaniu wszystkich aspektów dotyczących podziału majątku po zakończeniu związku małżeńskiego.

Naszą pomoc możesz uzyskać zarówno po zakończeniu sprawy o rozwód, ale także zanim jeszcze zapadł wyrok rozwodowy.

Nie w każdym przypadku pomoc Kancelarii prawa rodzinnego musi polegać na prowadzeniu sprawy sądowej. 

Musisz też wiedzieć, że podział majątku po rozwodzie nie zawsze jest obowiązkowy.

Podziel wspólny majątek małżeński w drodze umowy

Wielokrotnie pomagaliśmy naszym Klientom dojść do porozumienia, które finalizuje zawarcie umowy o podział majątku wspólnego we Wrocławiu. Zwykle rekomendujemy dokonanie takiego umownego podziału majątku w formie aktu notarialnego. Co więcej jestem zdania, że dobry adwokat czy radca prawny powinien w pierwszej kolejności zarekomendować Ci właśnie to rozwiązanie, bo jest szybsze, tańsze i w wiele mniej stresujące.

Wniosek o podział majątku wspólnego do sądu – jako ostateczność

Od momentu ustania wspólności małżeńskiej (orzeczenia rozwodu lub zawarcia intercyzy) każde z Was może wystąpić o dokonanie sądowego podziału zgromadzonego majątku. W toku postępowania sądowego sąd ustali skład i wartość majątku, określi które składniki majątkowe należą do majątku osobistego, oceni kwestię nierównych udziałów w majątku wspólnym, a jeżeli okaże się to konieczne, sprzeda jego część i określi podział sumy uzyskanej ze sprzedaży.

Tego typu sprawa sądowa ma wiele wątków, wiele kwestii wymaga uwagi, oceny i właściwej reakcji. Im większy majątek, tym większe ryzyko pomyłki. Jeżeli wolisz, żebym to ja wziął na siebie ryzyko w Twojej sprawie, jesteśmy z moim zespołem do Twojej dyspozycji.

Sprawa o podział majątku we Wrocławiu - najczęściej zadawane pytania

Sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jednak strony muszą być we wszystkich kwestiach związanych z podziałem majątku w 100% zgodne. Zarówno skład majątku wspólnego małżonków, wartość jego składników ma być bez sporny. To samo dotyczy sposobu podziału majątku wspólnego. Można zatem powiedzieć, że sąd nie dokonuje podziału majątku, a jedynie zatwierdza ten, na który umówiły się strony. Jeżeli nie da się osiągnąć zgodności, wniosek stron zostanie pozostawiony bez rozpoznania. 

W przypadku sprawo o podział majątku w czasie małżeństwa lub po rozwodzie dochodzą dodatkowe aspekty, które z reguły przeważają nad stopniem skomplikowania sprawy i jej indywidualnymi aspektami (ale też nie zawsze). Jest to wartość majątku podlegającego podziałowi oraz stawki urzędowe (minimalne).

Zaraz wrócę do tego tematu, ale chciałbym Ci zwrócić uwagę na jedną rzecz. Zapewne na żadnej stronie adwokata, czy radcy prawnego nie znalazłeś ani słowa o konkretnych stawkach obowiązujących w kancelarii ani żadnego cennika usług rozwodowych. To dlatego, że Kodeks Etyki Adwokackiej zabrania nam informowania Klienta o takich stawkach zanim Klient bezpośrednio zainteresowany naszą usługą nie zwróci się z takim pytaniem. Adwokat, który nie zastosuje się do tego obowiązku może zostać ukarany naganą, grzywną a nawet (w skrajnych wypadkach) zawieszeniem lub wydaleniem z zawodu.

Uważam jednak, że nie naruszę tego obowiązku jeśli przedstawię Ci fragment rozporządzenia (czyli przepisów prawnych) regulujących minimalne stawki, tj. najniższe, jakie jakikolwiek adwokat może pobrać za prowadzenie sprawy o podział majątku po rozwodzie. Wszystko zależy od tego, jaka jest wartość majątku wspólnego, która Ci przypadku w wyniku podziału. Jeśli mieści się ona w przedziale od:

  • 10 000 zł do 50 000 zł – wynagrodzenie adwokata wyniesie minimalnie 3600 zł;
  • 50 000 zł do 200 000 zł – wynagrodzenie adwokata wyniesie minimalnie 5400 zł;
  • 200 000 zł do 2 000 000 zł – wynagrodzenie adwokata wyniesie minimalnie 10 800 zł;
  • 2 000 000 zł do 5 000 000 zł – wynagrodzenie adwokata wyniesie minimalnie 15 000 zł;
  • powyżej 5 000 000 zł – wynagrodzenie adwokata wyniesie minimalnie 25 000 zł.

Na ostateczne honorarium adwokata wpływa także stopień skomplikowania w Twojej indywidualnej sprawie, który można należycie ocenić dopiero po spotkaniu lub dłuższej rozmowie, którą przeprowadzi z Tobą adwokat. Wrocław jest jednym z największych miast w Polsce, w którym jest utrzymanie biura czy personelu administracyjnego jest po prostu drogie, dlatego też stawki mogą być nieco wyższe niż w innych, mniejszych miastach na terenie kraju.

Przedmiotem podziału będzie wyłącznie majątek wspólny, czyli zazwyczaj to, co nabyliście w trakcie trwania małżeństwa. Intuicyjne zazwyczaj jesteśmy w stanie ocenić co jest wspólne, a co nie, chociaż tutaj również pojawiają się wątpliwości.

Do majątku wspólnego należy wynagrodzenie za pracę, dochody z działalności zawodowej, z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków i środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z Was. Majątek wspólny stanowią także dochody z majątku i to zarówno tego wspólnego jak i z majątku osobistego (np. czynsz najmu mieszkania nabytego przez męża przed ślubem jest wspólny, mimo że samo mieszkanie stanowi jego majątek osobisty).

Musisz wiedzieć, że jeśli żyjecie w ustroju wspólności majątkowej (czyli nie zawieraliście intercyzy) środki zgromadzone na rachunkach bankowych każdego z Was w dalszym ciągu są wspólne, nawet jeśli to wynagrodzenie za Twoje nadgodziny, które okupiłeś zarwaną nocą. Podobnie samochód – nawet jeśli w dowodzie rejestracyjnym jako właściciel wpisane jest tylko jedno z Was, w dalszym ciągu mówimy o majątku wspólnym.

Po rozstaniu podziałowi nie podlega majątek osobisty, czyli przedmioty majątkowe nabyte przez każde z Was przed ślubem, albo otrzymane w spadku lub w darowiźnie.

W skład majątku wspólnego nie wejdą również między innymi przedmioty majątkowe służące do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków (czyli te spodnie jednak są jego!). Do majątku osobistego należy także odszkodowanie z tytułu uszkodzenia ciała, nagrody za osobiste osiągnięcia i prawa autorskie.

Określenie zakresu majątku wspólnego i majątku osobistego każdego z małżonków jest kluczowe, by sąd mógł dokonać podziału majątku wspólnego, dlatego każdy wniosek o podział majątku właśnie od tego się zaczyna.

Zazwyczaj majątek wspólny małżonków jest dzielony dopiero wówczas, gdy wyrok rozwodowy stanie się prawomocny.

Nie musi tak być. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nie tyle samo orzeczenie rozwodu ma znaczenie, ile skutek jaki się z nim wiąże, a mianowicie ustanie wspólności majątkowej. Ten efekt można uzyskać na kilka różnych sposobów.

Wspólność majątkowa może ustać (albo w ogóle może nie powstać) na skutek umowy o rozdzielność majątkową zawartej między Wami u notariusza (można to zrobić jeszcze przed ślubem albo w trakcie trwania małżeństwa).

Ustanowienie rozdzielności majątkowej może być również wynikiem orzeczenia sądu. Z ważnych powodów każde z was może żądać, by sąd ustanowił rozdzielność majątkową w Waszym małżeństwie. Ważny powód to np. zamieszkiwanie osobno.

Rozdzielność majątkowa może powstać również z mocy prawa np. w przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej przez jednego z małżonków, albo jego ubezwłasnowolnienia. Taki efekt wywołuje również orzeczenie separacji.

Po ustaniu wspólności majątkowej może nastąpić podział majątku dorobkowego, co w praktyce oznacza, że rozwód oraz sprawa podziałowa mogą się toczyć równocześnie. Dla jednych jest to jak szybkie zerwanie plasterka, dla innych duża łańcuchowa, której wolą unikać.

Nie zawsze. Co do zasady oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku, ale z ważnych powodów każde z nich może żądać, by podział majątku nastąpił z uwzględnieniem stopnia, w którym każde z nich przyczyniło się do powstania tego majątku.

Jeżeli jedno z was trwoniło majątek, albo nie pracowało zawodowo i nie zajmowało się domem, sąd może ustalić nierówne udziały w majątku wspólnym np. 40% i 60%. Jest to jednak wyjątek od reguły i nie jest łatwo w toku postępowania o podział majątku osiągnąć taki efekt.

Temu, kto będzie chciał je przejąć. Jeżeli oboje chcecie w wyniku podziału majątku wspólnego otrzymać mieszkanie na wyłączną własność, sąd będzie oceniał, które z Was posiada środki finansowe, by spłacić współmałżonka.

Jeżeli oboje macie środki, by dokonać spłaty, sąd weźmie pod uwagę inne czynniki, między innymi to z kim będą mieszkać dzieci. Potrzeby mieszkaniowe dzieci powinny być zaspokojone w pierwszej kolejności.

Znaczenie ma również dotychczasowy sposób korzystania z waszego domu – jeżeli wyprowadziłeś się już ładnych kilka lat temu i zdążyłeś zorganizować sobie życie w innym miejscu, Twoje szanse na otrzymanie mieszkania w wyniku postępowania o podział majątku wspólnego maleją.

Zapomnij o tym, bo nie da się tego zrobić. Oboje macie takie same prawa do majątku wspólnego. Nawet wina w rozwodzie nie zmienia tej sytuacji, bo nie ma żadnego wpływu na podział majątku. Musisz liczyć się z tym, że jeżeli w wyniku podziału majątku zostaną przyznane Ci cenne składniki np. dom, firma, czy samochód, będzie ciążył na Tobie obowiązek spłaty drugiej strony.

Adwokat rozwodowy, czy też radca prawny, który specjalizuje się w sprawach o rozwód w pierwszym kroku przygotuje dla Ciebie pozew o rozwód lub wniosek o podział majątku.

Jeżeli pozew czy wniosek złożył Twój małżonek, wówczas będzie trzeba przygotować tzw. odpowiedź na pozew o rozwód lub odpowiedź na wniosek o podział majątku. W tym przypadku będziesz miał z reguły na to tylko 14 dni (kalendarzowych, a nie roboczych), więc staraj się działać szybko nie odkładając kontaktu z adwokatem czy radcą prawnym do ostatniej chwili.

Musisz wiedzieć, że przygotowanie takiego pisma nie następuję od ręki. Nawet bardzo dobry adwokat nie napisze go w 15 minut. Zwykle przygotowanie takiego pisma zajmuje cały dzień, a mało który prawnik nie ma zaplanowanego całego następnego dnia, czy nawet całego przyszłego tygodnia. Dlatego po otrzymaniu pozwu o rozwód czy wniosku o podział majątku nie czekaj, tylko działaj.  

W takim piśmie adwokat przedstawi Twoje stanowisko co do sposobu rozwiązania małżeństwa, podziału majątku, podstawy (zdarzenia) uzasadniające Twoje stanowisko oraz dowody na poparcie tych twierdzeń. To bardzo istotne, żeby wszystkie dowody wskazać już w pierwszym piśmie (pozwie lub odpowiedzi). Dlaczego tak jest?

Pewnie zdajesz sobie sprawę, że sprawy sądowe trwają bardzo długo. Np. we Wrocławiu oczekiwanie na rozprawę może zająć od 3 do nawet 6 miesięcy. W mojej ocenie jest to związane głównie z brakami w zakresie kadr i infrastruktury sądów. Po prostu sędziów mogących orzekać w sprawach o rozwód czy podział majątku jest za mało. Natomiast zdaniem władz (czyli osób, które tworzą treść obowiązujących procedur sądowych) problem jest m.in. w tym, adwokaci i radcowie prawni celowo prowadzą sprawy bardzo wolno i np. celowo nie zgłaszają na początku wszystkich dowodów, żeby sprawa trwała jak najdłużej. Zatem wprowadzono przepisy, który zabraniają bez ważnych powodów zgłaszać dowodów później, niż w pierwszym piśmie. Dlatego – jeśli nie chcesz przegrać sprawy o rozwód – musisz od razu wskazać wszystkie dowody (czyli zgłosić wszystkich świadków, wszystkie dokumenty, filmy, zdjęcia), bo na dalszym etapie sprawy może być z tym duży problem (chociaż wszystko tak naprawdę zależy od sędziego).

Długi nie podlegają podziałowi w trakcie sprawy o podział majątku wspólnego małżonków, co oznacza, że po podziale w dalszym ciągu oboje jesteście obciążeni kredytem solidarnie, czyli bank może wystąpić do każdego z Was o spłatę całości kwoty. Nie można podzielić kredytu na pół.

Pewnym rozwiązaniem jest przeniesienie całej umowy kredytu wyłącznie na jednego z małżonków- to jednak będziesz już załatwiał ze swoim bankiem, a nie w sądzie. W praktyce nie jest łatwo pozbyć się kredytu w ten sposób – dla banku lepszym zabezpieczeniem jest posiadanie dwóch dłużników niż jednego.

Większe znaczenie dla sądu będzie miał kredyt hipoteczny. W 2019 roku Sąd Najwyższy wydał orzeczenie, które wywróciło do góry nogami ustalony dotąd porządek. Sąd uznał, że wartość kredytu hipotecznego nie powinna zostać odliczana od wartości domu, czy mieszkania. Oznacza to, że jeśli wartość nieruchomości zostanie oszacowana na 600.000 złotych, to małżonek zobowiązany do spłaty będzie musiał zapłacić 300.000 zł swojej byłej drugiej połowie, bez względu na to ile rat kredytu pozostało. Kredyt dalej będzie ciążył na obojgu i jeżeli małżonkowie nie będą go spłacać wspólnie, to jednemu z nich będzie przysługiwało roszczenie o zapłatę połowy rat od tego drugiego. Sąd Najwyższy uznał jednak, że w szczególnych przypadkach małżonków powinny obowiązywać stare zasady rozliczania kredytu: wówczas wartość kredytu jest odliczana od wartości nieruchomości i dopiero wynik tego działania powie nam ile wart jest dom.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, że przedsiębiorstwo należy do osoby, która je założyła, firma współmałżonka wchodzi w skład majątku wspólnego, o ile została założona w czasie trwania małżeństwa. Jej wartość jest wyceniana przez biegłego w trakcie sprawy o podział majątku wspólnego. Nierzadko po tej wycenie okazuje się, że to jest najcenniejszy składnik waszego majątku, bowiem na firmę składa się nie tylko saldo konta, ale także wszelkie pozwolenia, umowy, know-how, renoma i cały szereg innych rzeczy, nad którymi zwykły śmiertelnik się nie zastanawia, dopóki nie musi.

Kiedy jednak przychodzi do podziału majątku wspólnego, a małżonek zda sobie sprawę z tego, że przyjdzie mu spłacać połowę wartość firmy, bywa że przedsiębiorstwo dziwnym zbiegiem okoliczności nagle traci na wartości: ubywa sprzętów, maszyny są sprzedawane rzekomo poniżej ceny rynkowej, albo oddawane w dzierżawę.

Można temu zapobiec składając do sądu wniosek o zabezpieczenie poprzez zakazanie podejmowania jakichkolwiek czynności mogących zmniejszyć wartości przedsiębiorstwa (np. jego zbywania, obciążania, dzierżawy oraz oddawania w posiadanie zależne pod jakimkolwiek tytułem).

Takie postępowanie nie należy do najprostszych, ale w ogólnym rozrachunku jednak się opłaci. Upewnij się, że kancelaria, na którą się zdecydowałeś, posiada odpowiednie doświadczenie w tego typu sprawach.

Tak, dlatego że samo złożenie pozwu o rozwód nie ustanawia w Waszym małżeństwie rozdzielności majątkowej. Dopiero prawomocny wyrok rozwodowy powoduje, że przedmioty nabyte przez jednego z małżonków będą należały wyłącznie do niego.

Wszystko co zostało nabyte przed zawarciem związku małżeńskiego stanowi majątek osobisty, co oznacza, że ten składnik nie będzie podlegał podziałowi – był i zostanie wyłącznie Twój.

Jest jednak jeszcze inna kwestia: jeżeli przez lata trwania małżeństwa remontowaliście i ulepszaliście dom, w toku spawy o podział majątku wspólnego małżonków zostaną rozliczone poczynione nakłady. Oznacza to, że biegły wyceni ile ze wspólnych pieniędzy włożyliście w remont nieruchomości, a następnie sąd zasądzi określoną kwotę od Ciebie na rzecz Twojego współmałżonka.

Wszystko co zostało nabyte przed zawarciem związku małżeńskiego stanowi majątek osobisty, co oznacza, że ten składnik nie będzie podlegał podziałowi – był i zostanie wyłącznie Twój.

Jest jednak jeszcze inna kwestia: jeżeli przez lata trwania małżeństwa remontowaliście i ulepszaliście dom, w toku spawy o podział majątku wspólnego małżonków zostaną rozliczone poczynione nakłady. Oznacza to, że biegły wyceni ile ze wspólnych pieniędzy włożyliście w remont nieruchomości, a następnie sąd zasądzi określoną kwotę od Ciebie na rzecz Twojego współmałżonka.

Sąd nie musi na to zezwalać. Zawierając umowę o podział majątku w formie aktu notarialnego, to Wy decydujecie w jaki sposób chcecie podzielić się Waszym majątkiem i tutaj w grę mogą wchodzić najróżniejsze kombinacje. Umowa nie wymaga zatwierdzenia przez sąd.

Z całą pewnością możesz liczyć na spłatę. W kwestii przyznania mieszkania na wyłączną własność możesz być w nieco gorszej pozycji niż współmałżonka, nie oznacza to jednak, że sprawa jest przesądzona. Sąd bierze pod uwagę również inne okoliczności, a przede wszystkim które z małżonków jest w stanie spłacić tego drugiego. Jeśli Twojej byłej żony nie stać na spłatę, Twoje szanse na przyznanie mieszkania rosną.

Każda sprawa jest inna i ostatecznie to sąd oceni które z Was będzie wyłącznym właścicielem wspólnego dotychczas lokum.

Co jeśli moim zdaniem wartość naszego domu jest mniejsza, niż wskazał małżonek we wniosku o podział majątku?

Wartość majątku podlegającego podziałowi wskazana we wniosku nie ma większego znaczenia. Wyceną domu zajmie się biegły i wówczas cena wskazana w jego opinii będzie miała realne przełożenie na wynik sprawy. Ważne jednak, byś w odpowiedzi na wniosek zaznaczył, że nie zgadzasz się z wartością domu podaną przez małżonka i domagasz się przeprowadzenia opinii.

Wartość majątku podlegającego podziałowi wskazana we wniosku nie ma większego znaczenia. Wyceną domu zajmie się biegły i wówczas cena wskazana w jego opinii będzie miała realne przełożenie na wynik sprawy. Ważne jednak, byś w odpowiedzi na wniosek zaznaczył, że nie zgadzasz się z wartością domu podaną przez małżonka i domagasz się przeprowadzenia opinii.

Nie licz na to. Nakład pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jest uwzględniany przy podziale majątku wspólnego małżonków.

Jeżeli żona nie pracowała zawodowo, nie macie dzieci, a w domu nie kiwnęła nawet palcem, możesz złożyć wniosek o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym. Pamiętaj, że te okoliczności będziesz musiał udowodnić w sprawie o podział majątku

Roszczenie o podział majątku nie przedawnia się, co oznacza, że możesz złożyć wniosek nawet dekady po ustaniu małżeństwa. Nie radzę jednak zostawiać takich rzeczy na późnej – im dłużej zwlekasz z podziałem, tym trudniej zebrać dowody. Pamięć świadków to rzecz krucha, historia rachunku bankowego nie jest przechowywana wiecznie a i dokumenty mogą się zgubić w przeprowadzkowej zawierusze.

To wszystkie odpowiedzi – Pozdrawiam Iwo Klisz – Adwokat Podział Majątku Wrocław