ul. Kazimierza Wielkiego 1

Wrocław

biuro@adwokat-wroclaw.biz.pl

kontakt email: 24h / 7 dni w tygodniu

+ 48 695 560 425

8.30 - 16.30 - dni robocze

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Obsługa Klienta

Podział majątku spadkowego we Wrocławiu — Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Jak wygląda podział majątku po śmierci?

Podział majątku spadkowego po śmierci spadkodawcy polega na rozdzieleniu majątku spadkowego pomiędzy spadkobierców, co może odbywać się polubownie lub sądownie. W przypadku polubownego podziału spadkobiercy zawierają umowę określającą, jak majątek ma być podzielony. Jeśli nie ma zgody, sprawa trafia do sądu, który decyduje o podziale majątku. Ważne jest, że do momentu podziału, cały majątek spadkowy traktowany jest jako wspólna własność wszystkich spadkobierców.

Co adwokaci z Kancelarii Klisz i Wspólnicy mogą dla Ciebie zrobić? Jak możemy Ci pomóc podzielić majątek spadkowy we Wrocławiu?

kancelaria adwokacka wrocław

Konsultacja z prawnikiem we Wrocławiu lub online

 • Możesz spotkać się z jednym z naszych prawników w siedzibie naszej Kancelarii we Wrocławiu lub umówić się na konsultację on-line.
 • Na spotkaniu opowiesz, w jakiej znalazłeś się sytuacji, pokażesz dokumenty,
 • Następnie zapytasz się, co powinieneś robić dalej i na co zwrócić szczególną uwagę zaliczając kolejne etapy podziału majątku spadkowego.

Pomoc w przygotowaniu niezbędnych dokumentów

 • Jeżeli chcesz, jeden z nas przygotuje wszystkie odpowiednie dokumenty potrzebne do formalnego podziału majątku, w szczególności treść umowy pomiędzy spadkobiercami, która dzieli majątek spadkowy.
 • Będziesz miał pewność, że wszystko zostało przeprowadzone w sposób legalny i profesjonalny.
 • Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek w przyszłości.
prawnik wrocław
zarząd sukcesyjny

Prowadzenie negocjacji z pozostałymi spadkobiercami

 • Nie możesz dogadać się z pozostałymi spadkobiercami? Udziel nam pełnomocnictwa, a przeprowadzimy Cię przez cały proces negocjacji.
 • Będziemy kontaktować się z drugą stroną, przedstawiać Twoje argumenty, przekonywać drugą stronę do tego, żeby zrozumiała Twój punkt widzenia.
 • Pamiętaj, przynajmniej co drugą sprawę można w ten sposób zakończyć bez angażowania sądu — dlatego warto rozmawiać.

Reprezentacja w sprawie sądowej

 • Jesteś przekonany, że dalsze rozmowy nie przyniosą żadnych efektów? A może druga strona już wystąpiła do sądu o przeprowadzenie działu spadku?
 • Nasz adwokat — jako Twój pełnomocnik — może występować przed sądem. Dzięki temu będziesz przygotowany do każdej rozprawy ani sędzia, ani druga strona nie zaskoczy Cię niespodziewanym wnioskiem lub decyzją.
 • Przygotujemy wniosek o podział majątku, pomożemy Ci zgromadzić wszystkie konieczne dokumenty, których będzie wymagał sąd, a także przygotujemy wszystkie konieczne pisma w sprawie. A co najważniejsze — będziemy kontrolować biegłego rzeczoznawcę podczas wyceny majątku.
Podział majątku wspólnego małżonków przez podział fizyczny

Opinie zadowolonych klientów

Skontaktuj się z naszym adwokatem we Wrocławiu pod numerem: +48 695 560 425 i pozwól nam rozwiązać Twoje problemy prawne

Razem z naszym zespołem przeprowadziliśmy setki spraw spadkowych zarówno we Wrocławiu jak i na terenie całego kraju

Udzieliliśmy tysięcy porad prawnych, w tym również on-line i skutecznie pomogliśmy wielu osobom, którzy byli w takiej samej sytuacji, jak Ty.

Napisaliśmy setki artykułów o prawie spadkowym, nakręciliśmy dziesiątki filmów na YouTubie oraz odcinków podcastu, żeby rozpowszechniać wiedzę o prawie spadkowym.

Naprawdę znamy się na swojej pracy

Adwokat Iwo Klisz i radca prawny Anna Klisz, wspólnicy zarządzający w Kancelarii Klisz i Wspólnicy z Wrocławia

Opisz swoją sprawę

Zachęcamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza w celu powierzenia swojej sprawy adwokatowi lub umówienia się na konsultację.

Wysyłając wiadomość wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu uzyskania kontaktu z Kancelarią i przedstawienia oferty.

Kancelaria Prawnicza Wrocław informuje, że administratorem Twoich danych osobowych jestem  Iwo Klisz Kancelaria Adwokacka z/s we Wrocławiu. Więcej informacji o danych osobowych znajdziesz w linku

Kancelaria Klisz i Wspólnicy Informacje kontaktowe

Biuro we Wrocławiu
ul. Kazimierza Wielkiego 1
Budynek Times

FAQ — Najczęściej zadawane pytania przez naszych Klientów o podział majątku spadkowego we Wrocławiu

Jak zrobić podział majątku, od czego zacząć?

Pierwszy krok to zdobycie formalnych dokumentów potwierdzających prawa do spadku — chodzi o postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialny akt dziedziczenia po zmarłym. Kolejny krok to złożenie pozostałym stronom propozycji podziału majątku spadkowego. Jeżeli jest szansa na porozumienie, podział można przeprowadzić w ramach ugody spisane przed adwokatem, notariuszem lub nawet samodzielnie. Jeśli nie ma zgody, pozostaje skierowanie sprawy do sądu.

Jak ustalić wartość majątku spadkowego?

Nie ma obowiązku, żeby majątek spadkowy wyceniał zawodowy rzeczoznawca. Jeżeli strony są zgodne co do jego wartości, to mogą przeprowadzić dział spadku w sądzie czy u notariusza w oparciu o wspólnie ustaloną wartość. Jeżeli strony nie mogą się porozumieć, wówczas mogą zlecić wycenę spadku zawodowemu rzeczoznawcy lub biegłemu sądowemu podczas sprawy sądowej.

Ile jest czasu na podział majątku po śmierci?

Prawo do podziału majątku nie ulega przedawnieniu, w przeciwieństwie np. do prawa do zachowku. Pamiętaj jednak, że jesteś już właścicielem majątku spadkowego, więc musisz o niego dbać, płacić podatki, rachunki i inne daniny. Wierzyciele nie będą czekać, aż podejmiesz decyzję. Ponad to pamięć świadków może się zatrzeć, a majątek stracić swoją wartość. Pamiętaj, że ustala się ją na dzień podziału majątku, zatem samochód, który w chwili śmierci spadkodawcy był prawie nowy, po kilku latach straci połowę wartości.

Ile kosztuje podział majątku u notariusza?

Wynagrodzenie notariusza zależy od wartości majątku spadkowego. Przy wartości do 3,000 PLN, opłata wynosi 100 PLN. Powyżej tej kwoty, opłata rośnie procentowo w stosunku do wartości majątku, z różnymi stawkami procentowymi dla kolejnych progów wartościowych. Na przykład, dla wartości majątku powyżej 3,000 PLN do 10,000 PLN, opłata wynosi 100 PLN plus 3% nadwyżki powyżej 3,000 PLN. Wartość procentowa zmniejsza się w wyższych przedziałach wartościowych. Opłaty są zatem progresywne i zależą od całkowitej wartości majątku spadkowego.

Ile kosztuje wniosek o podział majątku?

Wniosek do sądu o podział majątku podlega opłacie w kwocie 1000 PLN, natomiast w przypadku, gdy zawiera zgodny wniosek stron 600 PLN. Jeśli w toku postępowania sądowego pojawi się konieczność skorzystania z pomocy biegłego sądowego rzeczoznawcy, wówczas strony muszą się przygotować na dodatkowy koszt w kwocie ok.2500 – 3000 PLN.

Ile kosztuje adwokat w sprawie o podział majątku?

Opłaty za usługi adwokackie również zależą od tej części wartości majątku spadkowego, którą uzyska Klient adwokata. Opłata za sprawy 10,000 – 50,000 PLN  to 3,600 PLN , dla 50,000 – 200,000 PLN wynosi 5,400 PLN, a powyżej 200,000 PLN opłata wynosi 10,800 PLN. Dla spraw o wartości 2,000,000 – 5,000,000 PLN opłata to 15,000 PLN, a powyżej 5,000,000 PLN – 25,000 PLN.

Czy brać adwokata do podziału majątku?

W obliczu podziału majątku spadkowego współpraca z adwokatem może być kluczowa. Adwokat, dzięki głębokiej wiedzy prawnej, przeprowadzi Cię przez labirynt praw spadkowych, minimalizując ryzyko błędów i nieporozumień, które mogą prowadzić do długotrwałych sporów. Jego obiektywna i profesjonalna ocena sytuacji stanowi zabezpieczenie przed emocjonalnymi i często kosztownymi konsekwencjami nierozważnych decyzji. W złożonych sytuacjach, gdzie lęk przed niepewnością i konfliktem jest wysoki, obecność adwokata przynosi spokój umysłu i poczucie bezpieczeństwa.