fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 32 321 02 84

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1, 80-138 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Podwyższenie alimentów – wywiad z adwokatem Michałem Dziedzicem

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
podwyższenie alimentów

Zasądzone alimenty z biegiem lat mogą okazać się niewystarczające. Wówczas jedynym słusznym wyjściem może okazać się żądanie ich podwyższenia. Nie jest to możliwe w każdym przypadku. Samo wystąpienie na drogę sądową w tej sprawie nie zawsze kończy się wygraną. W dzisiejszym wywiadzie z adwokatem Michałem Dziedzicem – specjalistą od prawa rodzinnego – porozmawiamy o tym, jak w praktyce wygląda podwyższenie alimentów na dziecko oraz o tym, jakich argumentów użyć, aby sąd przychylił się do naszego żądania.

Dzień dobry Panie Mecenasie. Kiedy możliwe jest podwyższenie alimentów na dziecko?

Dzień dobry. Myślę, że aby rozpocząć ten temat, warto przypomnieć na czym polega obowiązek alimentacyjny. Mianowicie jest to świadczenie, które zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. W przypadku, gdy chcemy mówić o podwyższeniu alimentów, zarówno te usprawiedliwione potrzeby uprawnionego, jak i możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego muszą ulec zmianie. W praktyce oznacza to, że okoliczności zmieniły się po wydanym wyroku zasądzającym alimenty.

Co się musi zmienić, aby móc żądać podwyższenia alimentów?

Jak wspomniałem wcześniej, zmianie muszą ulec warunki, na podstawie których sąd ustalił wysokość alimentów w poprzednim wyroku. Nie ma mowy o sytuacji, w której sąd podwyższa alimenty na rzecz dziecka ponieważ jego opiekun tego zażądał bez podania jakichkolwiek argumentów.

Jak to wygląda w praktyce?

Sytuacja życiowa ludzi wciąż ulega zmianom. Oczywistym przypadkiem zmiany okoliczności uzasadniających żądanie podwyższenia alimentów jest np. sytuacja kiedy zobowiązany do zapłaty alimentów dostał sporą podwyżkę lub w ogóle zmienił pracę na znacznie lepiej płatną. Wszystko zależy od tego, jakie argumenty podamy w swoim żądaniu oraz w jaki sposób je przedstawimy.

Jak argumentować podwyższenie alimentów na dziecko?

Przede wszystkim zmianami. Najczęściej są to uzasadnione potrzeby dziecka, które wzrastają wraz z jego wiekiem. Nie chodzi tu tylko o koszty wyżywienia czy ubrań. Chociażby rozpoczęcie nauki w szkole wiąże się z większymi wydatkami, ale nie tylko. Z wiekiem u młodego człowieka pojawiają się pasje (gra na instrumencie, nauka języków), hobby (jazda konna, sport), chęć podróżowania, potrzeby kulturalne czy społeczne (kino, teatr itp.). Żaden rodzic nie powinien się w tej kwestii dziwić. Ciężko jest również mieć świadomość, że z powodów finansowych – potrzeby naszego dziecka są ograniczane. Dlatego żądania opiekunów o podwyższanie alimentów są bardzo często spotykane.

Co jeśli sytuacja finansowa zobowiązanego do płacenia alimentów poprawiła się?

Jak już zaznaczyłem na samym początku, alimenty są świadczeniem uzależnionym również od możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego. Jeśli jego sytuacja finansowa ulegnie poprawie po wydanym wyroku sądu o orzeczeniu alimentów można żądać ich podwyższenia. Jako taką pozytywną zmianę można uznać właśnie rzeczoną wcześniej podwyżkę lub zmianę pracy na lepiej płatną. Są to dość oczywiste przykłady, ale można je mnożyć. Spłata kredytu hipotecznego, oddziedziczenie wartościowego spadku po wygraną na loterii. Ile ludzi, tyle różnych przykładów.

W jaki sposób jeszcze argumentować podwyższenie alimentów na dziecko?

Zdarzają się mniej pozytywne sytuacje życiowe. Wypadek dziecka, konieczność rehabilitacji lub długotrwała choroba są przesłankami do żądania podwyższenia alimentów dziecka. Nie bez znaczenia pozostaje także sytuacja majątkowa drugiego rodzica (np. utrata pracy). Inne okoliczności to np. podwyższenie czynszu, czy konieczność przeprowadzenia remontu. Należy pamiętać, że tych okoliczności przemawiającymi za podwyższeniem alimentów na dziecko może być mnóstwo. Jednak zmiana, do której doszło powinna być istotna.

Rozumiem, dziękuję. A jeśli uznamy, że do tych zmian uzasadniających podwyższenie alimentów faktycznie doszło – co powinniśmy zrobić?

Wielu osobom może się to nie spodobać, ale droga sądowa jest nieunikniona. Skoro alimenty zostały zasądzone na podstawie wyroku, decyzje o ich podwyższeniu musi również podjąć sąd, po rozpatrzeniu sprawy. Należy skierować pozew do sądu oraz udowodnić w nim, że faktycznie doszło do zmiany okoliczności umożliwiających podwyższenie alimentów, a zmiana ta jest istotna. W pozwie powinniśmy poprzeć swoje stanowisko dowodami. Należy go złożyć w wydziale rodzinnym i nieletnich sądu rejonowego, właściwego według miejsca zamieszkania uprawnionego do alimentów lub miejsca zamieszkania osoby zobowiązanej do alimentacji. Wybór sądu należy do opiekuna, który składa pozew.

A na czym powinniśmy skupić się w pozwie?

Najczęstszym błędem, z jakim spotykam się w praktyce podczas spraw o podwyższenie alimentów jest odnoszenie się do poprzedniego wyroku. Nie należy tego robić ponieważ sprawa ta już się zakończyła, a czas na odwołanie mieliśmy w ciągu 14 dni od dnia jego doręczenia wraz z uzasadnieniem. Przygotowując pozew o podwyższenie alimentów na dziecko powinniśmy się skupić na udowodnieniu istotnych zmian, jakie zaszły po wydanym wcześniej wyroku.

Rozumiem, dziękuję. Zmieńmy dotychczasową wersję na taką, w której to my musimy się bronić przed podwyższeniem alimentów. Co robić w takiej sytuacji?

Aby podjąć skuteczną linię obrony w takiej sprawie należy znaleźć niezbite dowody na to, że fakty, na które powołuje się powód są nieprawdziwe lub nieistotne – że okoliczności nie uległy zmianie. Możemy wnioskować o całkowite oddalenie powództwa – jeśli całkowicie nie zgadzamy się z argumentami przedstawionymi w pozwie lub o uznanie powództwa w części, żądając obniżenia kwoty wskazanej w pozwie.

Bardzo dziękujemy za rozmowę o podwyższeniu alimentów na dziecko.

Również dziękuję.

Przeczytaj także inne wywiady:

Ustalenie ojcostwa – wywiad z adwokatem Michałem Dziedzicem

Pozdrawiam

adwokat Michał Dziedzic

adwokat Michał Dziedzic

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również:

ebook podział majątku
Pobierz E-booka - podział majątku

Kompleksowy ebook na temat podziału majątku, omawiający wszelkie aspekty podziału majątku.

W e-booku znajdziesz m.in. wyjaśnienie:

  • kiedy można wystąpić z wnioskiem o podział majątku,
  • jak dokonać podziału majątku w trakcie małżeństwa, podczas rozwodu i po rozwodzie,
  • mieszkanie po rozwodzie – czy po rozwodzie musisz się wyprowadzić,
  • jak napisać wniosek i odpowiedź na wniosek o podział majątku,
  • jak ustanowić rozdzielność majątkową,
  • co wchodzi w zakres majątku osobistego i wspólnego małżonków.

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.