ul. Kazimierza Wielkiego 1

Wrocław

biuro@adwokat-wroclaw.biz.pl

kontakt email: 24h / 7 dni w tygodniu

+ 48 695 560 425

8.30 - 16.30 - dni robocze

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Obsługa Klienta

Podwyższenie alimentów – wywiad z adwokatem Michałem Dziedzicem

Podwyższenie alimentów

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy – najnowsze informacje prawne weryfikowane przez zawodowych adwokatów i radców prawnych

Rozmowa z adwokatem specjalizującym się w sprawach o alimenty

Zasądzone alimenty z biegiem lat mogą okazać się niewystarczające. Wówczas jedynym słusznym wyjściem może okazać się żądanie ich podwyższenia. Nie jest to możliwe w każdym przypadku. Samo wystąpienie na drogę sądową w tej sprawie nie zawsze kończy się wygraną. W dzisiejszym wywiadzie z adwokatem Michałem Dziedzicem specjalistą od prawa rodzinnego i spraw o alimenty porozmawiamy o tym, jak w praktyce wygląda podwyższenie alimentów na dziecko oraz o tym, jakich argumentów użyć, aby sąd przychylił się do naszego żądania.

Dzień dobry Panie Mecenasie. Kiedy możliwe jest podwyższenie alimentów na dziecko? Czym są alimenty?

Dzień dobry. Myślę, że aby rozpocząć ten temat, warto przypomnieć na czym polega obowiązek alimentacyjny. Mianowicie jest to świadczenie, które zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. W przypadku, gdy chcemy mówić o podwyższeniu alimentów, zarówno te usprawiedliwione potrzeby uprawnionego, jak i możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego muszą ulec zmianie. W praktyce oznacza to, że okoliczności zmieniły się po wydanym wyroku zasądzającym alimenty.

Co się musi zmienić, aby móc żądać podwyższenia alimentów?

Jak wspomniałem wcześniej, zmianie muszą ulec warunki, na podstawie których sąd ustalił wysokość alimentów w poprzednim wyroku. Nie ma mowy o sytuacji, w której sąd podwyższa alimenty na rzecz dziecka ponieważ jego opiekun tego zażądał bez podania jakichkolwiek argumentów.

Jak to wygląda w praktyce?

Sytuacja życiowa ludzi wciąż ulega zmianom. Oczywistym przypadkiem zmiany okoliczności uzasadniających żądanie podwyższenia alimentów jest np. sytuacja kiedy zobowiązany do zapłaty alimentów dostał sporą podwyżkę lub w ogóle zmienił pracę na znacznie lepiej płatną. Wszystko zależy od tego, jakie argumenty podamy w swoim żądaniu oraz w jaki sposób je przedstawimy.

Jak argumentować podwyższenie alimentów na dziecko?

Przede wszystkim zmianami. Najczęściej są to uzasadnione potrzeby dziecka, które wzrastają wraz z jego wiekiem. Nie chodzi tu tylko o koszty wyżywienia czy ubrań. Chociażby rozpoczęcie nauki w szkole wiąże się z większymi wydatkami, ale nie tylko. Z wiekiem u młodego człowieka pojawiają się pasje (gra na instrumencie, nauka języków), hobby (jazda konna, sport), chęć podróżowania, potrzeby kulturalne czy społeczne (kino, teatr itp.). Żaden rodzic nie powinien się w tej kwestii dziwić. Ciężko jest również mieć świadomość, że z powodów finansowych – potrzeby naszego dziecka są ograniczane. Dlatego żądania opiekunów o podwyższanie alimentów są bardzo często spotykane.

Co jeśli sytuacja finansowa zobowiązanego do płacenia alimentów poprawiła się?

Jak już zaznaczyłem na samym początku, alimenty są świadczeniem uzależnionym również od możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego. Jeśli jego sytuacja finansowa ulegnie poprawie po wydanym wyroku sądu o orzeczeniu alimentów można żądać ich podwyższenia. Jako taką pozytywną zmianę można uznać właśnie rzeczoną wcześniej podwyżkę lub zmianę pracy na lepiej płatną. Są to dość oczywiste przykłady, ale można je mnożyć. Spłata kredytu hipotecznego, oddziedziczenie wartościowego spadku po wygraną na loterii. Ile ludzi, tyle różnych przykładów.

W jaki sposób jeszcze argumentować podwyższenie alimentów na dziecko?

Zdarzają się mniej pozytywne sytuacje życiowe. Wypadek dziecka, konieczność rehabilitacji lub długotrwała choroba są przesłankami do żądania podwyższenia alimentów dziecka. Nie bez znaczenia pozostaje także sytuacja majątkowa drugiego rodzica (np. utrata pracy). Inne okoliczności to np. podwyższenie czynszu, czy konieczność przeprowadzenia remontu. Należy pamiętać, że tych okoliczności przemawiającymi za podwyższeniem alimentów na dziecko może być mnóstwo. Jednak zmiana, do której doszło powinna być istotna.

Rozumiem, dziękuję. A jeśli uznamy, że do tych zmian uzasadniających podwyższenie alimentów faktycznie doszło – co powinniśmy zrobić?

Wielu osobom może się to nie spodobać, ale droga sądowa jest nieunikniona. Skoro alimenty zostały zasądzone na podstawie wyroku, decyzje o ich podwyższeniu musi również podjąć sąd, po rozpatrzeniu sprawy. Należy skierować pozew do sądu oraz udowodnić w nim, że faktycznie doszło do zmiany okoliczności umożliwiających podwyższenie alimentów, a zmiana ta jest istotna. W pozwie powinniśmy poprzeć swoje stanowisko dowodami. Należy go złożyć w wydziale rodzinnym i nieletnich sądu rejonowego, właściwego według miejsca zamieszkania uprawnionego do alimentów lub miejsca zamieszkania osoby zobowiązanej do alimentacji. Wybór sądu należy do opiekuna, który składa pozew.

A na czym powinniśmy skupić się w pozwie?

Najczęstszym błędem, z jakim spotykam się w praktyce podczas spraw o podwyższenie alimentów jest odnoszenie się do poprzedniego wyroku. Nie należy tego robić ponieważ sprawa ta już się zakończyła, a czas na odwołanie mieliśmy w ciągu 14 dni od dnia jego doręczenia wraz z uzasadnieniem. Przygotowując pozew o podwyższenie alimentów na dziecko powinniśmy się skupić na udowodnieniu istotnych zmian, jakie zaszły po wydanym wcześniej wyroku.

Rozumiem, dziękuję. Zmieńmy dotychczasową wersję na taką, w której to my musimy się bronić przed podwyższeniem alimentów. Co robić w takiej sytuacji?

Aby podjąć skuteczną linię obrony w takiej sprawie należy znaleźć niezbite dowody na to, że fakty, na które powołuje się powód są nieprawdziwe lub nieistotne – że okoliczności nie uległy zmianie. Możemy wnioskować o całkowite oddalenie powództwa – jeśli całkowicie nie zgadzamy się z argumentami przedstawionymi w pozwie lub o uznanie powództwa w części, żądając obniżenia kwoty wskazanej w pozwie.

A czy istnieje jakaś minimalna kwota alimentów?

Bardzo ciekawe pytanie, jednak minimalna kwota alimentów, to temat na inną rozmowę.

Bardzo dziękujemy za rozmowę o podwyższeniu alimentów na dziecko.

Również dziękuję.

Picture of adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

Picture of adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

Adwokat Iwo Klisz jako ekspert w ogólnopolskich i lokalnych mediach:

Adwokat Iwo Klisz, założyciel Kancelarii Klisz i Wspólnicy jest nie tylko twórcą wielu publikacji w prasie branżowej, ale także popularnym autorem komentarzy eksperckich w największych portalach informacyjnych oraz stacjach telewizyjnych.

Adwokat Iwo Klisz i prawnicy z Kancelarii Klisz i Wspólnicy są do Twojej dyspozycji:

Nasi eksperci czekają na Twoją wiadomość - napisz teraz

Pomoc doświadczonego adwokata
Pomożemy Ci w każdej sprawie sądowej
Porady prawne on-line
Zdalne porady prawne u adwokata bez konieczności wychodzenia z domu lub z biura
poradnik podział majątku
Pobierz E-booka - podział majątku

Kompleksowy ebook na temat podziału majątku, omawiający wszelkie aspekty podziału majątku.

W e-booku znajdziesz m.in. wyjaśnienie:

  • kiedy można wystąpić z wnioskiem o podział majątku,
  • jak dokonać podziału majątku w trakcie małżeństwa, podczas rozwodu i po rozwodzie,
  • mieszkanie po rozwodzie – czy po rozwodzie musisz się wyprowadzić,
  • jak napisać wniosek i odpowiedź na wniosek o podział majątku,
  • jak ustanowić rozdzielność majątkową,
  • co wchodzi w zakres majątku osobistego i wspólnego małżonków.

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.