fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 32 321 02 84

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1, 80-138 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Podróż służbowa w zadaniowym systemie czasu pracy

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
Podróż służbowa w zadaniowym czasie pracy

Sposób rozliczania podróży służbowej w zadaniowym systemie czasu pracy jest jednym z najbardziej problematycznych elementów związanych z tym systemem czasu pracy. Jak prawidłowo rozliczyć podróż służbową pracownikowi, którego czas pracy jest wyznaczany przydzielonymi zadaniami (czyli jak rozliczyć podróż służbowa w zadaniowym czasie pracy)? Aby uzyskać odpowiedź na pytanie – zapraszam do lektury.

Czym jest zadaniowy system czasu pracy?

Zadaniowy system czasu pracy jest jednym z możliwych rodzajów systemu czasu pracy, uregulowanych w postanowieniach kodeksu pracy. To, co go charakteryzuje, to możliwość dopasowania godzin pracy pracownika do zadań mu powierzonych. Oznacza to, że pracownik nie ma regularnych godzin pracy, czyli świadczy pracę w momencie pojawienia się zadania do wykonania.

WAŻNE!

To, że pracownik nie ma regularnych godzin pracy, nie oznacza, że może pracować 24 h/ na dobę. W dalszym ciągu obowiązują go normy czasu pracy tj. przeciętnie 8 godzinny dzień pracy w przeciętnie 5 dniowym tygodniu pracy

Podróż służbowa w zadaniowym czasie pracy

Czasami zdarza się, że pracownik nie tylko pracuje w zdalnym systemie czasu pracy, ale także, pracodawca zleca  mu odbycie podróży służbowej. I wtedy też pojawia się problem. Jak rozliczyć podróż służbową pracownika zatrudnionego w zadaniowym systemie czasu pracy? Niestety, na tak sformułowane pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

W pierwszej kolejności należy wskazać, że kodeks pracy milczy na temat sposobu rozliczania podróży służbowej w zadaniowym systemie czasu pracy, dlatego też, pracodawca musi sięgnąć do dotychczas wypracowanych praktycznych rozwiązań.

Ujednolicenie zasad rozliczenia podróży służbowej pracowników

Pierwsze rozwiązanie zakłada ujednolicenie zasad rozliczania podróży służbowej pracowników i przyjęcie fikcji zatrudnienia pracownika w podstawowym systemie czasu pracy. Na czym ta fikcja ma polegać? Otóż pracownik, pracę „na miejscu” wykonuje w zadaniowym systemie czasu pracy, a w razie odbycia podróży służbowej, jest z niej rozliczany jak pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy. Celem lepszego zobrazowania sytuacji poniżej przytoczono dwa przykłady:

Przykład 1

Pracownik świadczy pracę w godzinach 8.00-16.00 we Wrocławiu. W dzień podróży służbowej wyjeżdża o godz. 8:00  do Warszawy. Na miejscu jest o godzinie 12, czyli jest w trasie 4 godziny. Następnie, na miejscu, przez 2 godziny świadczy pracę i wraca do miejsca zamieszkania przez kolejne 4 godziny.

Zgodnie z obowiązującą zasadą do jego czasu pracy zalicza się 4 godziny podróży do miejsca docelowego, 2 godziny świadczenia pracy w Warszawie oraz 2 godziny powrotu do domu. Pozostałe 2 godziny nie wliczają się do czasu pracy i nie przysługuje za nie wynagrodzenie.

Przykład 2

Pracownik świadczy pracę w godzinach 8.00-16.00 we Wrocławiu. W dzień podróży służbowej wyjeżdża o godz. 8:00 i kieruje się do Poznania. Na miejscu jest o godzinie 10, czyli jest w trasie 2 godziny. Następnie, na miejscu, przez 8 godzin świadczy pracę i wraca do miejsca zamieszkania przez kolejne 2 godziny.

Zgodnie z obowiązującą zasadą do jego czasu pracy zalicza się 2 godziny podróży do miejsca docelowego, 8 godzin świadczenia pracy w Poznaniu, przy czym ostatnie 2 godziny należy traktować jako godziny nadliczbowe. Pozostałe 2 godziny przeznaczone na powrót do domu nie wliczają się do czasu pracy i nie przysługuje za nie wynagrodzenie.

WAŻNE!

Przyjęcie jednolitych zasad rozliczania podróży służbowej powinno być uregulowane w dokumentach wewnątrzzakładowych obowiązujących u pracodawcy.

 

Rozliczanie podróży służbowej na zasadach urlopu

 Inną dozwoloną możliwością rozliczania podróży służbowej przy zadaniowym systemie czasu pracy jest przyjęcie zasad rozliczania urlopu pracownika. Przyjmuje się wtedy, że jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy pracownika. Tak samo, można przyjąć, że jeden dzień podróży służbowej odpowiada 8 godzinom pracy. Istnieje jednak obawa, że pracownikom może nie spodobać się ten sposób rozliczania podróży służbowej, w sytuacji gdy dojazd do miejsca świadczenia pracy wraz ze świadczeniem pracy i powrotem do miejsca zamieszkania znacząco przekroczy 8 godzin. Wtedy też istnieje ryzyko, że niezadowolony pracownik, może poczuć się dyskryminowany i w konsekwencji może nawet rozwiązać z pracodawcą stosunek pracy.

Podróż służbowa a normy dobowe czasu pracy

W przypadku rozliczania podróży służbowej pracownika pojawia się dodatkowa kwestia związana z obowiązującymi normami dobowymi czasu pracy pracownika. Obecnie, pracownik nie może pracować dłużej niż 13 godzin na dobę. Co jednak w przypadku, gdy podróż służbowa trwa dłużej niż 13 godzin? W takim przypadku pracodawca jest zobowiązany do udzielenia równoważnego okresu wypoczynku, a rekompensata powinna nastąpić w ramach tego samego okresu rozliczeniowego. W praktyce przyjęto, że rekompensata powinna nastąpić już w następnej dobie.

Podsumowanie

Podsumowując, wskazać należy, że to od pracodawcy zależy sposób rozliczania podróży służbowej pracowników świadczących pracę w zadaniowym systemie czasu pracy. Może zobowiązać się także do zapłaty wynagrodzenia za cały czas przebywania w podróży służbowej. Najczęściej, pracodawcy jednak wybierają ujednolicenie zasad rozliczenia podróży służbowej dla wszystkich pracowników, niezależnie od systemu czasu pracy w jakim pracownik jest zatrudniony

Przeczytaj także inne artykuły z zakresu prawa pracy:

Pozdrawiam

radca prawny Malwina Stasiewicz

radca prawny Malwina Stasiewicz

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również:

poradnik wypowiedzenie umowy o pracę
Pobierz E-booka - jak wypowiadać umowę o pracę?
Jako pracodawca musisz się borykać z wieloma problemami. Do najtrudniejszych należy dobór właściwej załogi i związane z tym zmiany w jej składzie osobowym. Ustawodawca chroni wszakże pracowników przed nieuzasadnionym i niezgodnym z przepisami prawa pracy rozwiązaniem umowy o pracę. Naruszając te przesłanki ryzykujesz przywrócenie pracownika do pracy, przyznanie mu odszkodowania oraz poniesienie kosztów sądowych. W przypadku rażącego naruszenia przepisów pracodawcy grozić może nawet kara grzywny do 30.000 złotych. Jeżeli chcesz uniknąć chociaż części ze wskazanych powyżej trudności związanych z prawidłowym rozwiązywaniem umów o pracę – ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Zapraszam do lektury!

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.