fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 32 321 02 84

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1, 80-138 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Odstąpienie a wypowiedzenie umowy – różnice

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
Odstąpienie a wypowiedzenie umowy

Odstąpienie a wypowiedzenie umowy – różnice

Dla osób niezajmujących się prawem zawodowo, niektóre terminy prawne mogą wydawać się tożsame, a przynajmniej bardzo bliskie znaczeniowo. Dla przykładu, można błędnie przypuszczać, że opóźnienie i zwłoka, albo odstąpienie i wypowiedzenie to synonimy. W przepisach prawnych specjalnie jednak nie stosuje się synonimów. Każde słowo ma swoje oddzielne znaczenie, co przekłada się na różne skutki prawne.

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy opisać jeden z przykładów, który jest źródłem wielu pomyłek w praktyce. Osoby często zawierające umowy (np. przedsiębiorcy) muszą mieć bowiem świadomość, że odstąpić od umowy, a wypowiedzieć ją, to dwie całkowicie różne sytuacje, które prowadzą do odmiennych skutków.

Czym jest odstąpienie od umowy?

Najczęściej z odstąpieniem mamy do czynienia w przypadku umów zawieranych między przedsiębiorcami, a konsumentami. Na przykład kupując przedmiot przez Internet, mamy zazwyczaj 14 dni na odstąpienie od umowy bez podania przyczyny. Odstąpienie od umowy skutkuje tym, że strony muszą zwrócić wszystko, co sobie świadczyły (w tym przypadku konsument zwraca towar, a przedsiębiorca zapłaconą cenę), a sytuacja prawna między stronami wygląda tak, jakby umowa nie była nigdy zawarta. Umowa nie istnieje.

Obrazuje to art. 395 § 2 kodeksu cywilnego:

W razie wykonania prawa odstąpienia umowa uważana jest za niezawartą. To, co strony już świadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Za świadczone usługi oraz za korzystanie z rzeczy należy się drugiej stronie odpowiednie wynagrodzenie.

Innym przykładem odstąpienia od umowy może być danie zadatku podczas zawierania umowy. Zgodnie z art. 394 § 1 kodeksu cywilnego, jeżeli umowa nie stanowi inaczej, w przypadku, gdy taka umowa nie zostanie wykonana przez drugą stronę, można zadatek zachować, albo żądać jego dwukrotności (w zależności od tego, która strona nie wykonała umowy). Przepis ten wyraźnie wskazuje, że w przypadku niewykonania umowy, druga strona może od niej odstąpić. Tak jak wspomniałem wyżej, w takiej sytuacji strony zwracają sobie wszystko, co świadczyły w ramach umowy, a umowę uważa się za nigdy niezawartą. Dodatkowo pozostaje do rozliczenia kwestia zadatku.

Kiedy można odstąpić od umowy?

Strony mogą w umowie ustalić, że od umowy można odstąpić, np. w terminie miesiąca od jej zawarcia. Dodatkowo, w niektórych sytuacjach (np. tych wskazanych powyżej, czy przy umowie o dzieło, albo w przypadku zwłoki w wykonaniu zobowiązania), przepisy prawa wyraźnie wskazują kiedy dopuszczalne jest odstąpienie od umowy.

Wypowiedzenie umowy

Wypowiedzenie umowy oznacza natomiast zakończenie umowy, która już trwała przez jakiś czas. Przykładowo, gdy przedsiębiorcy zawrą między sobą umowę o świadczenie jakichś usług (np. sprzedaży i dostawy towaru) na czas nieokreślony, a następnie jedna ze stron będzie chciała zakończyć współpracę. Wtedy do czynienia mamy z wypowiedzeniem umowy. Gdzie twki różnica w tym przypadku między wypowiedzeniem a odstąpieniem? W przypadku wypowiedzenia umowy, strony nie zwracają sobie tego, co świadczyły na rzecz drugiej strony w trakcie trwania umowy.

Okres wypowiedzenia umowy

Trzeba również wspomnieć o tym, że zazwyczaj umowa nie przestaje obowiązywać w momencie złożenia wypowiedzenia przez jedną ze stron. Najczęściej z umowach jest zawarty okres wypowiedzenia – jest to czas, przez który umowa dalej obowiązuje. Np., jeżeli termin wypowiedzenia umowy to 2 tygodnie, a wypowiedzenie zostanie złożone 7 września, to umowa obowiązuje do 21 września. Do tego dnia strony muszą się zachowywać tak, jak dotychczas – umowa dalej obowiązuje. Po 21 września umowa zostaje rozwiązana na skutek wypowiedzenia.

Podsumowanie

Analizując różnice znaczenie terminów prawnych wypowiedzenie i odstąpienie od umowy, trzeba podkreślić, że obie czynności prowadzą do rozwiązania umowy. Odstąpienie jednak dopuszczalne jest zazwyczaj przez pewien czas, albo na wypadek zaistnienia konkretnych sytuacji (np. niewykonania umowy). Wypowiedzenie umowy jest zaś zazwyczaj dostępne w każdej umowie (z reguły oprócz tych zawartych na czas określony), w każdym czasie.

 

Więcej  artykułów o podobnej tematyce znajdziesz na naszym blogu: http://www.zanim-podpiszesz.biz.pl/

Pozdrawiam

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również:

upadłość przedsiębiorcy - darmowy poradnik

Z e-booka dowiesz się kto może ogłosić upadłość oraz czym się różni upadłość od likwidacji i restrukturyzacji. Poza tym w e-booku znajdziesz wzór wniosku oraz wszystkie niezbędne informacje dotyczące ogłoszenia upadłości. 

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.