adwokat Iwo Klisz
adwokat Iwo Klisz

Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o.

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy – artykuły pisane przez zawodowych adwokatów i radców prawnych

Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o.

Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o.

Prowadzenie działalności gospodarczej za pośrednictwem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pozwala uniknąć ryzyka odpowiedzialności wspólników za ewentualne długi spółki. Taka spółka jest osobnym podmiotem prawa, to znaczy, że za swoje zobowiązania odpowiada tylko własnym majątkiem. Jeżeli spółka okaże się niewypłacalna, jej wierzyciele nie mogą żądać zaspokojenia swoich wierzytelności od wspólników. Dlatego też nazwa spółki odwołuje się do ograniczenia odpowiedzialności. Wspólnicy mogą stracić tylko ten majątek, który zainwestowali w spółkę.

Kto odpowiada w przypadku bankructwa spółki?

W przypadku niewypłacalności spółki wierzyciele mogą wystąpić z odpowiednimi roszczeniami do członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. To członkowie zarządu są odpowiedzialni za prowadzenie bieżącej działalności spółki, to oni zawierają umowy oraz prowadzą sprawy spółki.

Z reguły to właśnie działania członków zarządu doprowadza spółkę do niewypłacalności, dlatego to oni ? zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych ? odpowiadają w wypadku, gdy spółka nie może spełnić swoich zobowiązań.

Kiedy członkowie zarządu odpowiadają za zobowiązania spółki?

Warunkiem powstania odpowiedzialności członków zarządu spółki z o.o. za jej zobowiązania jest bezskuteczność egzekucji wobec spółki. W większości przypadków będzie chodzić o egzekucję komorniczą.

W kolejnych wpisach opiszę inne przypadki, w których mamy do czynienia z ?bezskuteczną egzekucją? która jest warunkiem wystąpienia z odpowiednimi żądaniami do członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Warunek bezskuteczności egzekucji komorniczej zostanie spełniony gdy:

  1. wierzyciel spółki wystąpi przeciwko spółce z powództwem sądowym o zapłatę,
  2. proces przed sądem zakończy się wydaniem prawomocnego wyroku zasądzającym od spółki żądaną przez wierzyciela kwotę,
  3. wierzyciel na podstawie uzyskanego wyroku wystąpił z wnioskiem egzekucyjnym do komornika w celu przymusowego wyegzekwowania wierzytelności od spółki,
  4. komornik nie znalazł majątku spółki wystarczającego do zaspokojenia wierzytelności i wydał postanowienie o bezskuteczności egzekucji.

Po przeprowadzeniu tej procedury, kiedy wierzyciel dysponuje prawomocnym wyrokiem wydanym przeciwko spółce oraz postanowieniem o umorzeniu prowadzonej wobec spółki egzekucji z powodu jej bezskuteczności może wystąpić z powództwem o zapłatę przeciwko członkom zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.


Może zainteresuje Cię także:

 

Zapisz się na nasz Newsletter!

Kancelaria prawna

Pomoc prawna dla klientów indywidualnych, firm i przedsiębiorców

Porady on-line

Zdalne porady prawne bez konieczności wychodzenia z domu lub z biura

STREFA WIEDZY

Sam znajdź odpowiedź w naszych bezpłatnych ebookach, artykułach i filmach
upadłość przedsiębiorcy - darmowy poradnik

Z e-booka dowiesz się kto może ogłosić upadłość oraz czym się różni upadłość od likwidacji i restrukturyzacji. Poza tym w e-booku znajdziesz wzór wniosku oraz wszystkie niezbędne informacje dotyczące ogłoszenia upadłości. 

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.