fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 32 321 02 84

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1, 80-138 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Ochrona wizerunku

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
ochrona wizerunku

Zastanawiasz się, czy możesz wykorzystywać wizerunek innych osób utrwalonych na zdjęciach? A może nie życzysz sobie, aby osoba trzecia użyła filmu z twoim wizerunkiem do celów komercyjnych? Chciałby legalnie korzystać z wykonywanych zdjęć ale nie wiesz, jak należy postąpić aby nie naruszyć prawa? Z artykułu dowiesz się:

 • czym jest wizerunek,
 • kiedy możliwe jest rozpowszechnianie wizerunku osoby,
 • w jakich przypadkach nie jest konieczne uzyskanie zgody osoby, której wizerunek jest wykorzystywany,
 • jakie roszczenia ma osoba, której wizerunek wykorzystano nielegalnie.

Co to jest wizerunek?

Na wstępie warto zastanowić się, czym tak naprawdę jest wizerunek osoby. Za wizerunek uznaje się zatem podobiznę człowieka na obrazie, fotografii, filmie lub utrwaloną w inny sposób. Aby dana podobizna mogła być uznana za wizerunek musi być wystarczająco wyraźna, tak aby umożliwiała rozpoznanie konkretnej osoby. Zdjęcia lub filmy, na których dana osoba znajduje się na tyle daleko, bądź jest uchwycona w sposób nieostry, rozmyty, że nie jest możliwe jej rozpoznanie nie będą zatem zawierały jej wizerunku.

Ochrona wizerunku – Legalne rozpowszechnianie wizerunku

Podstawowym warunkiem pozwalającym na użycie czyjegoś wizerunku, jest zgoda osoby na nim przedstawionej. Odbierając zgody pamiętaj jednakże o konieczności ich utrwalenia, aby w przyszłości uniknąć sporów o legalne wykorzystanie wizerunku.

Oczywiście, nie tylko zgoda uprawniać może cię do korzystania z podobizn innych osób fizycznych. Pierwszą możliwością jest sytuacja, gdy dana osoba otrzymała umówione wynagrodzenie za pozowanie albo udział w filmie, bądź za wykorzystanie jej wizerunku w inny sposób.

Ponadto, zgody nie wymaga korzystanie z podobizny osoby powszechnie znanej. Jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych. Wyjątek ten dotyczyć będzie np. artystów, sportowców, polityków, celebrytów. Co ważne, wyjątek ten nie odnosi się wyłącznie do osób znanych w całej Polsce, czy nawet w mniejszym lub większym regionie kraju, wystarczy bowiem, aby dana osoba z racji pełnionych funkcji była znana osobom ze środowiska, w którym się obraca.

Kolejny wyjątek dotyczy wizerunku osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza. Rozpowszechnianie wizerunku w tym przypadku nie wymaga zezwolenia, jeśli stanowi on jedynie element dodatkowy przedstawionej całości. Tzn. w razie usunięcia wizerunku nie zmieniłby się przedmiot i charakter zdjęcia, filmu, itp. Natomiast jeżeli istotnym elementem kadru jest wizerunek konkretnej osoby (fotograf skupia się na jednej osobie, eksponuje ją), rozpowszechnianie jej wizerunku wymagać będzie już zgody osoby przedstawionej w kadrze. Pamiętajmy o tym udając się na publiczną imprezę.

Ochrona wizerunku

Jeżeli twój wizerunek został wykorzystany bez twojej zgody oraz w warunkach, w których była ona konieczna, przysługiwać tobie będzie kilka roszczeń. Od osoby naruszającej możesz domagać się przede wszystkim zaniechania tego działania. Czyli np. zaprzestania publikacji filmu, bądź zdjęcia. Możesz także zażądać złożenia przez naruszyciela publicznego oświadczenie o odpowiedniej treści i formie. Mogą to być przykładowo przeprosiny. Jeżeli natomiast do naruszenia doszło celowo i świadomie, to sąd będzie uprawniony do przyznania tobie odszkodowania pieniężnego tytułem zadośćuczynienia.

Ochrony wizerunku mogą domagać się także spadkobiercy osoby utrwalonej na zdjęciu. Prawo to wygasa jednakże po upływie 20 lat od śmierci ww. osoby.

Przeczytaj także:

Utwór

Ochrona wynagrodzenia za pracę

Pozdrawiam

radca prawny Michal Koralewski

radca prawny Michal Koralewski

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również:

POBIERZ DARMOWEGO EBOOKA: PRAWO AUTORSKIE

W poradniku kompleksowo omówiliśmy:

  • podstawowe zagadnienia dotyczące
   prawa autorskiego,
  • autorskie prawa majątkowe i osobiste
   oraz wskazaliśmy komu przysługują,
  • kwestię utworu,
  • utworu pracowniczego,
  • licencji oraz
  • pól eksploatacji,
  • prawo cytatu
  • zagadnienie przeniesienia praw autorskich.

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci ebooka.