ul. Kazimierza Wielkiego 1

Wrocław

biuro@adwokat-wroclaw.biz.pl

kontakt email: 24h / 7 dni w tygodniu

+ 48 695 560 425

8.30 - 16.30 - dni robocze

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Obsługa Klienta

ochrona wizerunku

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy – najnowsze informacje prawne weryfikowane przez zawodowych adwokatów i radców prawnych

Zastanawiasz się, czy możesz wykorzystywać wizerunek innych osób utrwalonych na zdjęciach? A może nie życzysz sobie, aby osoba trzecia użyła filmu z twoim wizerunkiem do celów komercyjnych? Chciałby legalnie korzystać z wykonywanych zdjęć ale nie wiesz, jak należy postąpić aby nie naruszyć prawa? Z artykułu dowiesz się:

 • czym jest wizerunek,
 • kiedy możliwe jest rozpowszechnianie wizerunku osoby,
 • w jakich przypadkach nie jest konieczne uzyskanie zgody osoby, której wizerunek jest wykorzystywany,
 • jakie roszczenia ma osoba, której wizerunek wykorzystano nielegalnie.

Co to jest wizerunek?

Na wstępie warto zastanowić się, czym tak naprawdę jest wizerunek osoby. Za wizerunek uznaje się zatem podobiznę człowieka na obrazie, fotografii, filmie lub utrwaloną w inny sposób. Aby dana podobizna mogła być uznana za wizerunek musi być wystarczająco wyraźna, tak aby umożliwiała rozpoznanie konkretnej osoby. Zdjęcia lub filmy, na których dana osoba znajduje się na tyle daleko, bądź jest uchwycona w sposób nieostry, rozmyty, że nie jest możliwe jej rozpoznanie nie będą zatem zawierały jej wizerunku.

Przeczytaj także:

Ochrona wizerunku – Legalne rozpowszechnianie wizerunku

Podstawowym warunkiem pozwalającym na użycie czyjegoś wizerunku, jest zgoda osoby na nim przedstawionej. Odbierając zgody pamiętaj jednakże o konieczności ich utrwalenia, aby w przyszłości uniknąć sporów o legalne wykorzystanie wizerunku.

Oczywiście, nie tylko zgoda uprawniać może cię do korzystania z podobizn innych osób fizycznych. Pierwszą możliwością jest sytuacja, gdy dana osoba otrzymała umówione wynagrodzenie za pozowanie albo udział w filmie, bądź za wykorzystanie jej wizerunku w inny sposób.

Ponadto, zgody nie wymaga korzystanie z podobizny osoby powszechnie znanej. Jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych. Wyjątek ten dotyczyć będzie np. artystów, sportowców, polityków, celebrytów. Co ważne, wyjątek ten nie odnosi się wyłącznie do osób znanych w całej Polsce, czy nawet w mniejszym lub większym regionie kraju, wystarczy bowiem, aby dana osoba z racji pełnionych funkcji była znana osobom ze środowiska, w którym się obraca.

Kolejny wyjątek dotyczy wizerunku osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza. Rozpowszechnianie wizerunku w tym przypadku nie wymaga zezwolenia, jeśli stanowi on jedynie element dodatkowy przedstawionej całości. Tzn. w razie usunięcia wizerunku nie zmieniłby się przedmiot i charakter zdjęcia, filmu, itp. Natomiast jeżeli istotnym elementem kadru jest wizerunek konkretnej osoby (fotograf skupia się na jednej osobie, eksponuje ją), rozpowszechnianie jej wizerunku wymagać będzie już zgody osoby przedstawionej w kadrze. Pamiętajmy o tym udając się na publiczną imprezę.

Adwokaci od prawa autorskiego Wrocław

Ochrona wizerunku

Jeżeli twój wizerunek został wykorzystany bez twojej zgody oraz w warunkach, w których była ona konieczna, przysługiwać tobie będzie kilka roszczeń. Od osoby naruszającej możesz domagać się przede wszystkim zaniechania tego działania. Czyli np. zaprzestania publikacji filmu, bądź zdjęcia. Możesz także zażądać złożenia przez naruszyciela publicznego oświadczenie o odpowiedniej treści i formie. Mogą to być przykładowo przeprosiny. Jeżeli natomiast do naruszenia doszło celowo i świadomie, to sąd będzie uprawniony do przyznania tobie odszkodowania pieniężnego tytułem zadośćuczynienia.

Ochrony wizerunku mogą domagać się także spadkobiercy osoby utrwalonej na zdjęciu. Prawo to wygasa jednakże po upływie 20 lat od śmierci ww. osoby.

Przeczytaj także:

 

POBIERZ DARMOWEGO EBOOKA: PRAWO AUTORSKIE

W poradniku kompleksowo omówiliśmy:

  • podstawowe zagadnienia dotyczące
   prawa autorskiego,
  • autorskie prawa majątkowe i osobiste
   oraz wskazaliśmy komu przysługują,
  • kwestię utworu,
  • utworu pracowniczego,
  • licencji oraz
  • pól eksploatacji,
  • prawo cytatu
  • zagadnienie przeniesienia praw autorskich.

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci ebooka.

Picture of adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

Nasze eksperckie wypowiedzi w ogólnopolskich i lokalnych mediach:

Założyciel Kancelarii jest nie tylko twórcą wielu publikacji w prasie branżowej, ale także popularnym autorem komentarzy eksperckich w największych portalach informacyjnych oraz stacjach telewizyjnych.

Nasi prawnicy są do Twojej dyspozycji:

Nasi eksperci czekają na Twoją wiadomość - napisz teraz

Pomoc doświadczonego adwokata
Pomożemy Ci w każdej sprawie sądowej
Porady prawne on-line
Zdalne porady prawne u adwokata bez konieczności wychodzenia z domu lub z biura
POBIERZ DARMOWEGO EBOOKA: PRAWO AUTORSKIE

W poradniku kompleksowo omówiliśmy:

  • podstawowe zagadnienia dotyczące
   prawa autorskiego,
  • autorskie prawa majątkowe i osobiste
   oraz wskazaliśmy komu przysługują,
  • kwestię utworu,
  • utworu pracowniczego,
  • licencji oraz
  • pól eksploatacji,
  • prawo cytatu
  • zagadnienie przeniesienia praw autorskich.

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci ebooka.