fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 32 321 02 84

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1, 80-138 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Co to jest masa spadkowa i co wchodzi w jej skład? Wywiad z radcą prawnym Anną Klisz

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
masa spadkowa

Dzisiaj zapraszamy do lektury kolejnego wywiadu z zakresu prawa spadkowego. Tym razem z radcą prawnym Anną Klisz – specjalistą z tego zakresu – porozmawiamy na temat masy spadkowej. Z pewnością osoby, które brały już udział w sprawie spadkowej lub są w jej trakcie, słyszały nieraz o “masie spadkowej”. Intuicyjnie jednak ciężko stwierdzić, czym jest masa spadkowa, co zawiera oraz jakie ma to skutki dla spadkobierców. W wywiadzie postaramy się omówić wszystkie kwestie praktyczne związane z tym zagadnieniem.

Dzień dobry Pani Mecenas. Zacznijmy od razu od konkretów: co to jest masa spadkowa?

Dzień dobry. Najogólniej mówiąc, masa spadkowa to zbiór wszystkich praw i obowiązków związanych ze spadkiem. Innymi słowy jest to suma praw i obowiązków, jakie przysługiwały spadkodawcy w momencie jego śmierci.

Czyli masa spadkowa to to, co wchodzi w skład spadku?

Tak, dokładnie.

Zawsze mówi się, że spadkobierca “wstępuje” w sytuację prawną spadkodawcy. Czy faktycznie tak jest? Całość uprawnień przysługujących spadkodawcy przechodzi na spadkobierców?

Faktycznie często słyszę takie zdanie. Nie do końca mogę się z nim zgodzić. Wprawdzie kodeks cywilny mówi o tym, że prawa i obowiązki zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na spadkobierców, ale przepisy uszczegóławiają, o jakie prawa i obowiązki chodzi.

Zatem, które prawa i obowiązki wchodzą w skład masy spadkowej?

Po pierwsze, w skład masy spadkowej wchodzą tylko prawa i obowiązki, które mają charakter majątkowy. Po drugie, do spadku nie należą prawa i obowiązki ścislę związane z jego osobą, np. służebności osobiste. Do masy spadkowej nie zaliczamy również praw, które z chwilą śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.

Czy są jeszcze jakieś ograniczenia w zakresie tego, co wchodzi w skład masy spadkowej?

Tak. Dziedziczeniu podlegają tylko te obowiązki, które mają charakter cywilnoprawny.

Jak to rozumieć?

Odpowiem na zasadzie przeciwności. Do masy spadkowej nie należą prawa i obowiązki wynikające ze stosunków z zakresu prawa administracyjnego, karnego, czy finansowego. Problem z ustaleniem tego, co wchodzi w skład spadku, polega na tym, że nie znajdziemy w jednym przepisie enumeratywnej listy praw i obowiązków, które należy zaliczyć do masy spadkowej. Myślę, że nawet nie byłoby to możliwe. Dlatego właśnie, każdą sprawę spadkową należy badać indywidualnie, a próbując wskazać, co zawiera zazwyczaj masa spadkowa, podaje się zazwyczaj przykłady obrazujące daną kategorię praw i obowiązków, które nie podlegają dziedziczeniu.adwokat spadki

Prosimy zatem o przykłady.

Spadkobiercy nie dziedziczą między innymi koncesji, czy zezwoleń przysługujących spadkodawcy. Nie przechodzi na nich również obowiązek zapłaty kar administracyjnych, czy grzywień z postępowania karnego. To samo tyczy się świadczeń emerytalnych, czy rentowych. W skład spadku nie wchodzą również uprawnienia w zakresie opieki, czy kurateli, czy obowiązki alimentacyjne.

Alimenty też nie?

Co do zasady, prawo żądania alimentów gaśnie z chwilą śmierci uprawnionego, a w razie śmierci zobowiązanego obowiązek nie przechodzi na spadkobierców. Jednakże trzeba pamiętać, że alimenty, których termin płatności minął za życia spadkodawcy, a które nie zostały jeszcze zapłacone, należą do spadku.

A czy zobowiązania podatkowe podlegają dziedziczeniu?

Tak. Odpowiedzialność podatkowa spadkobierców obejmuje zaległości w płatności podatków, odsetki za opóźnienie, niezwrócone zaliczki na podatek, itp. Jednym zdaniem: zaległości podatkowe przechodzą w całości na spadkobierców.

Czy są jakieś składniki majątkowe, które budzą najwięcej wątpliwości w kontekście tego, czy wchodzą w skład masy spadkowej?

Bardzo często moi klienci nie wiedzą, czy zgromadzone w banku oszczędności wchodzą w skład masy spadkowej.

I jak wygląda sytuacja z pieniędzmi w banku?

Oczywiście wchodzą one w skład masy spadkowej, ale dopiero po przeprowadzeniu odpowiedniego postępowania sądowego. W pierwszej kolejności bank, po otrzymaniu informacji o śmierci klienta, musi zablokować zgromadzone na koncie pieniądze. Następnie, gdy zakończy się sprawa sądowa, może on dokonywać wypłat pieniędzy na wniosek każdego ze spadkobierców.

Dziękujemy za odpowiedź. A czy polisa na życie również podlega dziedziczeniu? To chyba też częste pytanie?

Tak, faktycznie zdarza się, że klienci nie wiedzą jak to jest z polisą ubezpieczeniową. Jest to dla nich interesujące bowiem najczęściej są to niemałe pieniądze. Środki pieniężne przewidziane w ubezpieczeniu nie podlegają dziedziczeniu. Wypłata pieniędzy z polisy na życie następuje na wniosek osoby uposażonej, która dołączy kopię aktu zgonu spadkobiercy. Te pieniądze przysługują tylko osobie wskazanej w umowie z ubezpieczycielem, a nie wszystkim spadkobiercom.

A czy darowizna wchodzi w skład spadku?

To pytanie bardziej skomplikowane. Odpowiedź znajdą Państwo w jednym z moich poprzednich wywiadów: Darowizna a zachowek

A co w sytuacji, gdy nie wiemy, co dokładnie wchodzi w skład masy spadkowej?

W takiej sytuacji można wnioskować w sądzie o wykonanie spisu inwentarza przez komornika. Z takim żądaniem może wystąpić każdy, kto uprawdopodobni, że jest spadkobiercą, uprawnionym do zachowku, zapisobiorcą albo wykonawcą testamentu.

Podsumowując, do masy spadkowej wchodzą zarówno aktywa jak i pasywa (tj. długi spadkowe)?

Tak dokładnie, masa spadkowa obejmuje wszystko.

Bardzo dziękujemy za rozmowę. Z pewnością czytelnicy teraz już wiedzą, co to jest masa spadkowa i co wchodzi w skład spadku.

Również bardzo dziękuję. Do widzenia.

Do widzenia.

Pozdrawiam

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również:

Zachowek - wszystko, co musisz wiedzieć
POBIERZ DARMOWEGO EBOOKA: ZACHOWEK WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Każdy z nas intuicyjnie wie, czym jest zachowek i kiedy się należy. Jednakże w rzeczywistości jest to skomplikowana instytucja prawa spadkowego. W zależności od wielu czynników, jego wysokość może być bardzo różna. Co więcej, istnieje wiele sytuacji, w których żądanie zachowku nie jest dopuszczalne.

W ebooku odpowiadamy na następujące pytania:

    • Kiedy i komu przysługuje zachowek?
    • Kiedy można go dochodzić?
    • Ile wynosi zachowek?

Dodatkowo w e-booku: zachowek a testament, darowizna i zapis windykacyjny. 

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci ebooka.