Lokal komunalny – co to właściwie jest?

O autorze


Adwokat Eryk Trybuliński

W Kancelarii Klisz i Wspólnicy doradzam Klientom przy prawnych aspektach dotyczących nieruchomości.

KANCELARIA KLISZ I WSPÓLNICY

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 71 740 50 00
tel. kom 695 560 425

strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl


ZNAJDZIESZ NAS TUTAJ:

Facebook co to jest upadłość konsumencka upadłości konsumenckiej adwokat Linkedin


Chciałbyś nas zapamiętać?

Polub naszą stronę na FB, a od czasu do czasu o sobie przypomnimy

lokal komunalny

Co to jest lokal komunalny?

Każda gmina na terenie Polski, a tych jest obecnie 2478, może posiadać swój zasób mieszkaniowy. Gmina posiada lokale nabyte w drodze przejęcia mienia państwowego (komunalizacja mienia). Może także kupować lokale, a nawet samemu je budować. Wszystko zależy od środków jakimi dysponuje konkretna gmina. Zasób mieszkaniowy jest potrzebny gminie do wykonania swoich ustawowych zadań własnych. Jednym z nich jest  właśnie tworzenie warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej - czyli wszystkich mieszkańców. Gmina powinna zatem tworzyć i utrzymywać lokale socjalne i komunalne.

Lokal komunalny to właśnie lokal należący do zasobu mieszkaniowego gminy. To gmina jest jego właścicielem. Lokale komunalne są wynajmowane mieszkańcom gminy, którzy spełniają uchwalone kryteria finansowe. Muszą oni także stale mieszkać na terenie danej gminy i nie mogą posiadać prawa do innego lokalu. Jest to zatem forma pomocy dla osób, które osiągają dochody, które jednak są zbyt niskie aby wynająć mieszkanie na wolnym rynku.

Warunki ubiegania się o lokal komunalny

Aby ubiegać się o lokal komunalny trzeba być mieszkańcem gminy. Na terenie gminy trzeba mieć miejsce zamieszkania i najlepiej też meldunek.

Każda gmina określa w drodze uchwały zasady wynajmowania lokali komunalnych. W takiej uchwale wskazane jest także kryterium dochodowe, które musi być spełnione. Dochody rodziny nie mogą być zbyt wysokie, ale też nie mogą być zbyt niskie.

Np: w 2018r. we Wrocławiu jest to dochód na członka rodziny nieprzekraczający 2574,50 zł. W przypadku gospodarstwa jednoosobowego jest to kwota 3089,40 zł. Ale jeżeli dana rodzina znajduje się w niedostatku, tzn. osiąga dochody niższe niż 1029,80 zł na osobę to nie otrzyma ona lokalu komunalnego. Zamiast tego może ubiegać się o lokal socjalny.

Co ważne, niedopuszczalne jest ustanawianie przez gminę dodatkowych warunków ubiegania się o zawarcie umowy najmu. Przesłanki wskazane wyżej są wyłączne. Ale uwaga, spełnienie tych kryteriów nie oznacza jeszcze, że od razu otrzyma się lokal komunalny. Osoby takie umieszczane są na liście osób oczekujących. Ich miejsce na tej liście zależy od liczby zdobytych punktów. W uchwale rady gminy powinna znajdować się szczegółowa tabela z punktacją. Dostaje się punkty  za okres oczekiwania na lokal, za aktualne warunki mieszkaniowe, za stan rodzinny itd.

pozdrawiam
adwokat Eryk Trybuliński
Kancelaria Prawa Nieruchomości Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub naszą stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). To, że artykuł Ci się spodobał jest dla mnie bardzo ważną wskazówką, a także mocną dawką motywacji do dalszego pisania.

Dziękuję i życzę Ci miłego dnia.


kancelaria-prawa-pracy


Czy to, o czym napisałem pasuje do Twojej sytuacji?

Pamiętaj, że informacje umieszczone powyżej przedstawiają tylko ogólne zasady funkcjonowania prawa nieruchomości i nie mogą zastąpić porady prawnej dotyczącej oceny Twojej sytuacji prawnej.

Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa nieruchomości i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktujemy się z Tobą i wyjaśnimy co możemy dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z naszą Kancelarią.

Iwo Klisz - adwokat Wrocław

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa spadkowego i prawa gospodarczego, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim.

tel. 695 560 425, e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
Więcej o autorze ...