fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 32 321 02 84

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1, 80-138 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Lokal komunalny – co to właściwie jest?

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
lokal komunalny

Co to jest lokal komunalny?

Każda gmina na terenie Polski, a tych jest obecnie 2478, może posiadać swój zasób mieszkaniowy. Gmina posiada lokale nabyte w drodze przejęcia mienia państwowego (komunalizacja mienia). Może także kupować lokale, a nawet samemu je budować. Wszystko zależy od środków jakimi dysponuje konkretna gmina. Zasób mieszkaniowy jest potrzebny gminie do wykonania swoich ustawowych zadań własnych. Jednym z nich jest  właśnie tworzenie warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej – czyli wszystkich mieszkańców. Gmina powinna zatem tworzyć i utrzymywać lokale socjalne i komunalne.

Lokal komunalny to właśnie lokal należący do zasobu mieszkaniowego gminy. To gmina jest jego właścicielem. Lokale komunalne są wynajmowane mieszkańcom gminy, którzy spełniają uchwalone kryteria finansowe. Muszą oni także stale mieszkać na terenie danej gminy i nie mogą posiadać prawa do innego lokalu. Jest to zatem forma pomocy dla osób, które osiągają dochody, które jednak są zbyt niskie aby wynająć mieszkanie na wolnym rynku.

Warunki ubiegania się o lokal komunalny

Aby ubiegać się o lokal komunalny trzeba być mieszkańcem gminy. Na terenie gminy trzeba mieć miejsce zamieszkania i najlepiej też meldunek.

Każda gmina określa w drodze uchwały zasady wynajmowania lokali komunalnych. W takiej uchwale wskazane jest także kryterium dochodowe, które musi być spełnione. Dochody rodziny nie mogą być zbyt wysokie, ale też nie mogą być zbyt niskie.

Np: w 2018r. we Wrocławiu jest to dochód na członka rodziny nieprzekraczający 2574,50 zł. W przypadku gospodarstwa jednoosobowego jest to kwota 3089,40 zł. Ale jeżeli dana rodzina znajduje się w niedostatku, tzn. osiąga dochody niższe niż 1029,80 zł na osobę to nie otrzyma ona lokalu komunalnego. Zamiast tego może ubiegać się o lokal socjalny.

Co ważne, niedopuszczalne jest ustanawianie przez gminę dodatkowych warunków ubiegania się o zawarcie umowy najmu. Przesłanki wskazane wyżej są wyłączne. Ale uwaga, spełnienie tych kryteriów nie oznacza jeszcze, że od razu otrzyma się lokal komunalny. Osoby takie umieszczane są na liście osób oczekujących. Ich miejsce na tej liście zależy od liczby zdobytych punktów. W uchwale rady gminy powinna znajdować się szczegółowa tabela z punktacją. Dostaje się punkty  za okres oczekiwania na lokal, za aktualne warunki mieszkaniowe, za stan rodzinny itd.

Pozdrawiam

adwokat Eryk Trybuliński

adwokat Eryk Trybuliński

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również: