Likwidacja stanowiska pracy – jakie ma skutki dla pracownika
Zmiany organizacyjne prowadzące, czy to ze względów ekonomicznych, czy technologicznych, do zmniejszenia stanu zatrudnienia, stanowią uzasadnioną przyczynę rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem.
Ponieważ Sąd Pracy – w razie złożenia przez pracownika odwołania od wypowiedzenia – nie jest władny do oceny, czy zmiany w strukturze zatrudnienia były potrzebne i uzasadnione, likwidacja stanowiska pracy jest jedną z częściej występujących w praktyce przyczyn wskazywanych przez pracodawców w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę.
Warto jednak zauważyć, że jeśli pracodawca nie przygotuje się do wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę we właściwy sposób, pracownik będzie w stanie podważyć je przed Sądem Pracy.
Większe wątpliwości nie występują w sytuacji, kiedy pracodawca całkowicie rezygnuje z wykonywania pewnych czynności. Wówczas likwidacja pojedynczego stanowiska pracy czy nawet całego działu jest oczywista, a pracownik nie będzie miał większych szans, żeby podważyć otrzymane wypowiedzenie.
Inaczej wygląda to w przypadku, gdy pracodawca jedynie ogranicza wykonywanie pewnych zadań nie likwidując całego działu, ale jedynie zmniejszając zatrudnienie. Wtedy spośród kilku osób wykonujących pracę na takich samych stanowiskach pracodawca staje przed zadaniem wytypowania osoby do zwolnienia z pracy. Pracodawcy często zapominają, że wybór pracownika do zwolnienia podlega kontroli Sądu Pracy w toku postępowania wszczętego na skutek odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę.
Pracodawca powinien wybrać do zwolnienia pracownika, który radzi sobie zdecydowanie gorzej od innych zatrudnionych lub ma od nich zdecydowanie niższe kwalifikacje lub staż pracy. Dopiero w sytuacji kiedy wszystkie powyższe czynniki są porównywalne bądź ze względu na rodzaj zatrudnienia nie są one zbyt istotne (np. pracownik zatrudniony na kasie w supermarkecie) pracodawca może dokonać swobodnego wyboru osoby do zwolnienia.
Należy jednak zwrócić uwagę, że takich sprawach pracownik może skutecznie zarzucić, że wytypowanie go jako osoby do zwolnienia jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Zarzut taki może okazać się skuteczny przed Sądem Pracy, w przypadku gdy np. pracownik jest w ciężkiej sytuacji życiowej, a utrata zatrudnienia w tej konkretnej sytuacji jest dla niego dużo bardziej krzywdząca niż dla innych pracowników.