O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo. 

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14

Biuro w Gdańsku

ul. Czopowa 14/20

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej

Kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej

Dzisiejszy wpis poświęcę zagadnieniu, kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej. W poprzednim wpisie zaznaczyłem już, że nie każda osoba fizyczna może ogłosić swoje bankructwo korzystając z przepisów o upadłości konsumenckiej. Dzisiaj rozwinę ten problem i przedstawię Ci przykłady osób, które upadłością mogą ogłosić, ale wyłącznie jako przedsiębiorcy.

Upadłości konsumenckiej nie mogą ogłosić:

  1. Osoba fizyczna, która jest przedsiębiorcą tzn. która prowadzi we własnym imieniu jednoosobową działalność gospodarczą. Bez znaczenia pozostaje przy tym, czy działalność ta jest zarejestrowana (wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) czy też nie. Liczy się faktyczne wykonywanie działalności.

Przykład: Jan Kowalski prowadzi sklep internetowy. Pozostaje jednak w tzw. szarej strefie. Nigdy nie zgłaszał nikomu, że prowadzi działalność. Pomimo takiego obowiązku nie jest zarejestrowany w CEIDG jako przedsiębiorca. Nie ulega wątpliwości, że w myśl kodeksu cywilnego oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest on przedsiębiorcą, prowadzi przecież działalność zarobkową i zawodową. Nie może on zatem ogłosić upadłości konsumenckiej.

 

  1. Osoba fizyczna, która prowadziła działalność gospodarczą ale zawiesiła jej prowadzenie, również nie może ogłosić upadłości konsumenckiej. Co do zasady przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Zawieszenie nie oznacza jednak trwałego zaprzestania prowadzenia działalności, a jedynie jej ograniczenie. Przedsiębiorca może wykonywać pewne czynności zmierzające do zabezpieczenia źródła przychodu. Zawieszoną działalność można także podjąć. Tym samym uznać trzeba, że zawieszenie tylko działalności nie uprawnia do ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

 

  1. Wspólnicy osobowych spółek handlowych, którzy bez ograniczenia odpowiadają za długi spółki. Chodzi tu o wspólników spółki jawnej i partnerskiej oraz komplementariuszy w spółce komandytowej i komandytowo-akcyjnej. Z mocy prawa ich odpowiedzialność jest bowiem nieograniczona.

 

  1. Komandytariusze i akcjonariusze, którzy odpowiadają za długi spółki również nie mogą ogłosić upadłości konsumenckiej. Taka sytuacja ma miejsce w szczególności, gdy w nazwie spółki znajdzie się imię i nazwisko komandytariusza lub akcjonariusza.

Przykład: Jan Kowalski jest komandytariuszem spółki „ODNOWA Janusz Wilk, Mirosława Wilk, Jan Kowalski sp. k.” Pomimo tego, że formalnie nie jest on komplementariuszem, to w związku z faktem, że jego nazwisko znalazło się w nazwie spółki odpowiada on za długi tak jak komplementariusz. Nie może on zatem ogłosić upadłości konsumenckiej.

 

  1. Rolnicy, którzy oprócz prowadzenia gospodarstwa rolnego prowadzą jeszcze inną działalność gospodarczą lub zawodową. Podlegają oni wtedy pod przepisy o upadłości przedsiębiorców.

Pozdrawiam

adwokat Eryk Trybuliński

adwokat Eryk Trybuliński

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Dla Ciebie to tylko “kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Inni czytali również: