fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 32 321 02 84

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1, 80-138 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Kto może skorzystać z umorzenia długów za lokal komunalny

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
Kto może skorzystać z umorzenia długów za lokal komunalny

Kto może skorzystać z programu restrukturyzacji zaległości czynszowych we Wrocławiu w 2019r?

Program umorzenia długów za lokale komunalne kierowany jest do osób fizycznych posiadających zadłużenie związane z korzystaniem z nieruchomości wchodzących w skład zasobu komunalnego we Wrocławiu które:

1. Są najemcą lub dzierżawcą nieruchomości:

Sytuacja jest tutaj najbardziej jasna. Jeśli jesteś najemcą lub dzierżawcą lokalu komunalnego czyli masz umowę, która nie została wypowiedziana to możesz skorzystać z programu umorzenia długów.

Przykład: Pani Krystyna jest najemcą lokalu od 1995r. W tym roku podpisała umowę z Gminą. W latach 2005-2007 Pani Krystyna miała poważne problemy ze zdrowiem. Koszt leczenia był wysoki i przez to nie było ją stać na zapłatę czynszu. Obecnie kwota zadłużenia wraz z odsetkami wynosi kilkanaście tysięcy złotych. Gmina Wrocław nie wypowiedziała dotychczas  umowy najmu. Pani Krystyna może skorzystać z abolicji.

2. Są osobami zamieszkującymi w nieruchomości lub z niej korzystającymi wraz z najemcą lub dzierżawcą i zobowiązaną do solidarnego z tymi osobami ponoszenia opłat z tytułu czynszu i innych opłat niezależnych od właściciela.

Przepisy prawa cywilnego stanowią, że za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie. W mojej praktyce zdarza się często, że Gmina dochodzi należności od pełnoletnich dzieci najemcy lub ich partnerów życiowych. Jeżeli faktycznie zamieszkują z najemcą to są odpowiedzialni także za zadłużenie lokalu. Mogą zatem skorzystać z abolicji.

Przykład 1: Wspomniana wcześniej Pani Krystyna jest najemcą lokalu. Razem z nią zamieszkuje trójka jej dzieci. 40-letni Adam, 35-letnia Maria oraz 10-letni Marek. Gmina Wrocław nie wypowiedziała dotychczas  umowy najmu. Pani Krystyna może skorzystać z abolicji bo jest najemcą. Odpowiedzialni za długi są prócz Krystyny (najemcy) także Adam i Maria. Mogą oni skorzystać z abolicji. Niepełnoletni Marek w ogóle nie odpowiada za zadłużenie.

 Przykład 2: Pani Anna jest najemcą lokalu komunalnego. Mieszka wraz ze swoim konkubentem. Zgłosiła w Gminie fakt wspólnego zamieszkiwania. Konkubent Pani Anny nie jest najemcą, ale ponieważ jest osobą pełnoletnią i stale zamieszkuje w lokalu jest solidarnie odpowiedzialny za zapłatę czynszu. W przypadku zadłużenia może on skorzystać z abolicji.

3. Są osobami zajmującymi nieruchomość bez tytułu prawnego

Z umorzenia długów mogą skorzystać także osoby, które zajmują lokal bez tytułu prawnego tj. np.: osoby, którym Gmina Wrocław wypowiedziała stosunek najmu, albo które zamieszkiwały z najemcą, ale po jego śmierci nie wstąpiły w stosunek najmu. Takie osoby zamiast czynszu zobowiązane są do płacenia odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu. Nie dotyczy to osób, które samowolnie zajęły lokal.

Przykład 1: Pan Zbigniew był najemcą lokalu komunalnego. Ze względu na to, że zadłużenie przekroczyło trzy pełne okresy płatności, a Pan Zbigniew pomimo wyznaczenia mu dodatkowego terminu nie uregulował zaległości, Gmina wypowiedziała mu stosunek najmu. Pan Zbigniew nie wyprowadził się jednak z lokalu i dalej go zajmuje. Jest zobowiązany co miesiąc płacić odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokalu. Pan Zbigniew może skorzystać z abolicji.

 Przykład 2: Pan Tomasz nigdy nie był najemcą lokalu. Od znajomych dowiedział się, że jeden z lokali komunalnych stoi pusty. Dostał się do lokalu i zajął go samowolnie. Nie pytał Gminy o zgodę, nie wpisał się na listę osób oczekujących na lokal komunalny we Wrocławiu. Za lokal nie płaci odszkodowania, a jego zadłużenie z tego tytułu ciągle rośnie. Pan Tomasz nie może skorzystać z abolicji.

4. Są osobą niezamieszkującą (niezajmującą) nieruchomości lecz posiadającą zadłużenie za wcześniejszy okres, w którym nieruchomość zamieszkiwała (zajmowała) w którejkolwiek z form, o których mowa wcześniej.

Często się zdarza, że Gmina dochodzi zaległości za ubiegłe lata, podczas gdy potencjalny dłużnik już w lokalu dawno nie mieszka. Nic go już nie wiąże z lokalem, prócz hipotetycznego długu. Takie osoby mogą skorzystać z programu, jeżeli chcą. Warto jednak zastanowić się czy warto.

Przykład:. Niektórzy moi klienci zgłaszają się do mnie bo otrzymali wezwanie do zapłaty od Gminy. Jako młodzi ludzie zamieszkiwali z rodzicami, którzy byli najemcami lokali komunalnych. Nie wiedzieli, ze rodzice nie płacili czynszu. Rodzice umarli, młodzi się dawno wyprowadzili. Na lokalu w ogóle im nie zależy. Gmina dochodzi teraz od nich zaległości za czas ich zamieszkania, często sprzed wielu lat. Takie osoby mogą skorzystać z abolicji. W tym wypadu zalecam jednak dokładną analizę sprawy. Być może jest inne rozwiązanie niż skorzystanie z programu.

 Krąg osób mogących skorzystać z programu umorzenia długów komunalnych jest szeroki. Odpowiada on praktycznie wszystkim występującym w praktyce sytuacjom życiowym. Kolejny wpis będzie o tym kto nie może skorzystać z abolicji długów.

Pozdrawiam

adwokat Eryk Trybuliński

adwokat Eryk Trybuliński

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również: