Kto może ogłosić upadłość konsumencką
W ostatnim wpisie opowiedziałem Ci co to tak właściwie jest upadłość konsumencka, w jakiej ustawie jest uregulowana i dlaczego warto o niej wiedzieć. Jeżeli jeszcze nie czytałeś, to koniecznie zobacz mój poprzedni artykuł. Dzisiaj napiszę kto może ogłosić upadłość konsumencką.
Jeżeli chciałbyś się skonsultować z prawnikiem w tym zakresie, zachęcam do kontaktu.
Zdolność upadłościowa
To czy ktoś może ogłosić upadłość nazywamy zdolnością upadłościową. Upadłość konsumencka nie jest jedynym rodzajem upadłości uregulowanym w ustawie prawo upadłościowe. Przeciwnie, stanowi ona pewną odrębność, wyjątkowe postępowanie. Co do zasady bowiem zdolność upadłościową mają przedsiębiorcy i to do nich odnosi się większość przepisów ustawy.
Osoba fizyczna – zwykły człowiek.
Upadłość konsumencka może być ogłoszona tylko przez osoby fizyczne, czyli przez każdego człowieka, który ma zdolność prawną. Żeby mieć zdolność prawną nie trzeba robić niczego szczególnego – każdy człowiek ją ma, od chwili urodzenia, aż do swojej śmierci. To znaczy, że tylko ludzie mogą ogłosić upadłość konsumencką – upadłości konsumenckiej nie mogą ogłosić osoby prawne, czyli podmioty (np.: przedsiębiorstwa, spółki z o.o.) którym ustawa przyznaje osobowość prawną.
Bez znaczenia pozostaje wiek osoby fizycznej. Nietrudno sobie wyobrazić sytuację, że nawet małoletnie dziecko popada w długi. Taka sytuacja była możliwa szczególnie wtedy, gdy brak złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku skutkował przyjęciem go wprost razem z długami. Na szczęście ustawodawca to zmienił i teraz podstawową formą przyjęcia spadku jest ta z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczeniem odpowiedzialności za długi. Także osoby niepełnoletnie mogą ogłosić bankructwo. Po prostu w trakcie postępowania będę reprezentowane przez swoich przedstawicieli ustawowych, czyli zwykle rodziców.
Bankructwo może ogłosić także osoba fizyczna, która jest ubezwłasnowolniona częściowo lub całkowicie. Także i ona może stać się niewypłacalna w stopniu uzasadniającym ogłoszenie upadłości. W ich imieniu również będą działać przedstawiciele ustawowi, opiekunowie lub kuratorzy.
Gospodarstwo rolne
Szczególnym przypadkiem wartym rozważenia jest upadłość osoby fizycznej prowadzącej gospodarstwo rolne. Nie może ona ogłosić upadłości jako przedsiębiorca, chyba że prowadzi jeszcze inną, odrębną od gospodarstwa rolnego działalność. Jeżeli jednak prowadzi tylko gospodarstwo rolne, to może ona ogłosić bankructwo osoby fizycznej – czyli upadłość konsumencką.
Osoba fizyczna jako przedsiębiorca
Nie każda jednak osoba fizyczna może ogłosić upadłość konsumencką. Jest jeszcze pewien warunek. Osoba taka nie może prowadzić we własnym imieniu działalności gospodarczej. Nie może być zatem przedsiębiorcą – stąd potoczna nazwa tego postępowania „konsumencka”. Podstawową definicję przedsiębiorcy znajdujemy w kodeksie cywilnym: Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, o której mowa w odrębnym przepisie, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.
Oczywiście przedstawiłem Ci teraz tylko ogólny zarys problemu. W dalszych wpisach pokażę Ci, że problemów i konfiguracji może być dużo więcej, a sama upadłość konsumencka jest niezwykle ciekawa.
Przeczytaj także: Poradnik o upadłości konsumenckiej

Pobierz darmowy e-book o upadłości konsumenckiej!
A w nim między innymi: lista sądów upadłościowych oraz formularz wniosku.