ul. Kazimierza Wielkiego 1

Wrocław

biuro@adwokat-wroclaw.biz.pl

kontakt email: 24h / 7 dni w tygodniu

+ 48 695 560 425

8.30 - 16.30 - dni robocze

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Obsługa Klienta

Kto może ogłosić upadłość konsumencką

kto może ogłosić upadłość konsumencką

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy – najnowsze informacje prawne weryfikowane przez zawodowych adwokatów i radców prawnych

Kto może ogłosić upadłość konsumencką

Dla wielu osób skorzystanie z procedury upadłościowej i złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest jedyną szansą na umorzenie swoich zobowiązań i wierzytelności, a w efekcie na wyjście z długów. Dlatego liczba upadłości konsumenckich każdego roku wzrasta. Ale kto spełnia warunki ogłoszenia upadłości konsumenckiej? Kim jest konsument?

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe mające na celu ogłoszenie upadłości dłużnika.

Warunkiem wydania postanowienia w przedmiocie ogłoszenia upadłości przez sąd jest stwierdzenie w toku postępowania upadłościowego tzw. niewypłacalności, czyli brak realnej szansy na spłatę zadłużenia i zaspokojenia wierzycieli. Kolejnym etapem upadłości konsumenckiej jest określenie składu masy upadłości przez syndyka oraz likwidacja majątku dłużnika, następnie ustalenie planu spłaty wierzycieli i doprowadzenie do choćby częściowej spłata zobowiązań. Efektem stwierdzenia upadłości jest umorzenie zobowiązań dłużnika całkowite i oddłużenie. Warto pamiętać, że proces upadłości niesie za sobą konsekwencje w postaci umieszczenia danych dłużnika w krajowym rejestrze osób zadłużonych. 

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Co daje upadłość konsumencka i jak ją ogłosić?

Kto może przygotować odpowiedni wniosek i skorzystać z tego rozwiązania?

Czy każdy może ogłosić upadłość konsumencką?

To czy ktoś może wystąpić z wnioskiem w zakresie upadłości konsumenckie,j nazywamy zdolnością upadłościową. Upadłość konsumencka nie jest jedynym rodzajem upadłości uregulowanym w ustawie prawo upadłościowe. Przeciwnie, stanowi ona pewną odrębność, wyjątkowy tryb. Co do zasady bowiem zdolność upadłościową mają przedsiębiorcy i to do nich odnosi się większość przepisów ustawy.

Upadłość konsumencka może być ogłoszona tylko przez osoby fizyczne, czyli przez każdego człowieka, który ma zdolność prawną. Żeby mieć zdolność prawną nie trzeba robić niczego szczególnego – każdy człowiek ją ma, od chwili urodzenia, aż do swojej śmierci. To znaczy, że tylko ludzie mogą ogłosić upadłość konsumencką – upadłości konsumenckiej nie mogą ogłosić osoby prawne, czyli np.: przedsiębiorstwa, spółki z o.o. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Kto nie ma możliwości ogłoszenia upadłości?

Nie każda jednak osoba fizyczna może ogłosić upadłość konsumencką. Jest jeszcze pewien warunek.

Upadłość konsumencką może ogłosić tylko osoba fizyczna, nieprowadząca działalności gospodarczej. Nie może być zatem przedsiębiorcą – stąd potoczna nazwa tej procedury – “konsumencka”. Może ją ogłosić wyłącznie konsument. 

Czy skoro masz firmę, to nie masz żadnych szans na postępowanie o upadłość konsumencką? Nie tak szybko. Po pierwsze możesz skorzystać z normalnej procedury upadłościowej. Po drugie, możesz po prostu zamknąć firmę (wykreślić się w CEIDG), a już na drugi dzień masz prawo złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika nieprowadzącego działalności gospodarczej — którym już przecież jesteś. Bez znaczenia jest to, że zadłużenie powstało w czasie, kiedy byłeś przedsiębiorcą. 

Pamiętaj, że sąd oddali wniosek o upadłość konsumencką, nawet jeśli jesteś konsumentem, ale nie minęło jeszcze 10 lat od ogłoszenia poprzedniej upadłości dotyczącej Twojej osoby

Nie szukaj w internecie – skorzystaj z możliwości, jakie oferuje w zakresie upadłości konsumenckiej  nasza Kancelaria we Wrocławiu i umów się na bezpłatne spotkanie z prawnikiem, który wyjaśni Ci, czy w Twoim przypadku warto ogłosić upadłość konsumencką.

Pozostałe warunki, jakie musi spełnić osoba składająca wniosek o ogłoszenie upadłości w toku postępowania upadłościowego

Bez znaczenia pozostaje wiek dłużnika, który chce zgłosić wniosek o upadłość. Nietrudno sobie wyobrazić sytuację, że nawet małoletnie dziecko popada w długi. Taka sytuacja była możliwa szczególnie wtedy, gdy brak złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku skutkował przyjęciem go wprost razem z długami. Na szczęście ustawodawca to zmienił i teraz podstawową formą przyjęcia spadku jest ta z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczeniem odpowiedzialności za długi. Także osoby niepełnoletnie mogą ogłosić bankructwo. Po prostu w trakcie ogłaszania upadłości będę reprezentowane przez swoich przedstawicieli ustawowych, czyli zwykle rodziców.

Bankructwo może ogłosić także osoba, która jest ubezwłasnowolniona częściowo lub całkowicie. Również ona może stać się niewypłacalna. W imieniu takich osób również będą działać przedstawiciele ustawowi, opiekunowie lub kuratorzy.

Jeżeli interesują Cię doświadczenia naszej Kancelarii dotyczące tego, jak przygotować wniosek, żeby szybko i sprawnie została ogłoszona upadłość w Twoim wypadku przeczytaj artykuł: Co powinien zawierać i jak należy złożyć wniosek o upadłość konsumencką. 

Czy prowadząc gospodarstwo rolne, można złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

Szczególnym przypadkiem wartym opisania jest upadłość konsumencka osoby, prowadzącej gospodarstwo rolne. W przypadku, gdy prowadzi ona jeszcze inną, odrębną od gospodarstwa rolnego działalność gospodarczą, wówczas musi skorzystać z trybu właściwego dla przedsiębiorców. Natomiast jeżeli jednak prowadzi tylko gospodarstwo rolne, to może ona ogłosić bankructwo, czyli stwierdzenie upadłości osoby fizycznej.

Sprawdź: Ile kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Jak przebiega procedura upadłości konsumenckiej?

Powyżej przedstawiliśmy już zarys tego, jak wygląda procedura wydania postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, a także jakie konsekwencje powstają z chwilą ogłoszenia upadłości. Więcej szczegółów informacji na ten temat, a także wyjaśnienia dotyczące tego, kiedy jeszcze sąd może oddalić wniosek o upadłość, możesz przeczytać w tym artykule: Jak ogłosić upadłość konsumenta?

Jeśli interesują Cię koszty upadłości konsumenckiej w 2023 r – przeczytaj: Ile kosztuje upadłość konsumencka. Może Cię także zainteresować artykuł: Ile czasu od złożenia wniosku trwa proces upadłości konsumenckiej?

upadłość konsumencka wrocław

Pobierz darmowy e-book o upadłości konsumenckiej!

A w nim między innymi: lista sądów upadłościowych oraz formularz wniosku.

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

Adwokat Iwo Klisz jako ekspert w ogólnopolskich i lokalnych mediach:

Adwokat Iwo Klisz, założyciel Kancelarii Klisz i Wspólnicy jest nie tylko twórcą wielu publikacji w prasie branżowej, ale także popularnym autorem komentarzy eksperckich w największych portalach informacyjnych oraz stacjach telewizyjnych.

Adwokat Iwo Klisz i prawnicy z Kancelarii Klisz i Wspólnicy są do Twojej dyspozycji:

Nasi eksperci czekają na Twoją wiadomość - napisz teraz

Pomoc doświadczonego adwokata
Pomożemy Ci w każdej sprawie sądowej
Porady prawne on-line
Zdalne porady prawne u adwokata bez konieczności wychodzenia z domu lub z biura