O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo. 

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14

Biuro w Gdańsku

ul. Czopowa 14/20

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Kto może ogłosić upadłość konsumencką

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy

kto może ogłosić upadłość konsumencką

Kto może ogłosić upadłość konsumencką

W ostatnim wpisie opowiedziałem Ci co to tak właściwie jest upadłość konsumencka, w jakiej ustawie jest uregulowana i dlaczego warto o niej wiedzieć. Jeżeli jeszcze nie czytałeś, to koniecznie zobacz mój poprzedni artykuł. Dzisiaj napiszę kto może ogłosić upadłość konsumencką.

Zdolność upadłościowa

To czy ktoś może ogłosić upadłość nazywamy zdolnością upadłościową. Upadłość konsumencka nie jest jedynym rodzajem upadłości uregulowanym w ustawie prawo upadłościowe. Przeciwnie, stanowi ona pewną odrębność, wyjątkowe postępowanie. Co do zasady bowiem zdolność upadłościową mają przedsiębiorcy i to do nich odnosi się większość przepisów ustawy.

Osoba fizyczna – zwykły człowiek.

Upadłość konsumencka może być ogłoszona tylko przez osoby fizyczne, czyli przez każdego człowieka, który ma zdolność prawną. Żeby mieć zdolność prawną nie trzeba robić niczego szczególnego – każdy człowiek ją ma, od chwili urodzenia, aż do swojej śmierci. To znaczy, że tylko ludzie mogą ogłosić upadłość konsumencką – upadłości konsumenckiej nie mogą ogłosić osoby prawne, czyli podmioty (np.: przedsiębiorstwa, spółki z o.o.) którym ustawa przyznaje osobowość prawną.

Bez znaczenia pozostaje wiek osoby fizycznej. Nietrudno sobie wyobrazić sytuację, że nawet małoletnie dziecko popada w długi. Taka sytuacja była możliwa szczególnie wtedy, gdy brak złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku skutkował przyjęciem go wprost razem z długami. Na szczęście ustawodawca to zmienił i teraz podstawową formą przyjęcia spadku jest ta z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczeniem odpowiedzialności za długi. Także osoby niepełnoletnie mogą ogłosić bankructwo. Po prostu w trakcie postępowania będę reprezentowane przez swoich przedstawicieli ustawowych, czyli zwykle rodziców.

Bankructwo może ogłosić także osoba fizyczna, która jest ubezwłasnowolniona częściowo lub całkowicie. Także i ona może stać się niewypłacalna w stopniu uzasadniającym ogłoszenie upadłości. W ich imieniu również będą działać przedstawiciele ustawowi, opiekunowie lub kuratorzy.

Gospodarstwo rolne

Szczególnym przypadkiem wartym rozważenia jest upadłość osoby fizycznej prowadzącej gospodarstwo rolne. Nie może ona ogłosić upadłości jako przedsiębiorca, chyba że prowadzi jeszcze inną, odrębną od gospodarstwa rolnego działalność. Jeżeli jednak prowadzi tylko gospodarstwo rolne, to może ona ogłosić bankructwo osoby fizycznej – czyli upadłość konsumencką.

Osoba fizyczna jako przedsiębiorca

Nie każda jednak osoba fizyczna może ogłosić upadłość konsumencką. Jest jeszcze pewien warunek. Osoba taka nie może prowadzić we własnym imieniu działalności gospodarczej. Nie może być zatem przedsiębiorcą – stąd potoczna nazwa tego postępowania „konsumencka”. Podstawową definicję przedsiębiorcy znajdujemy w kodeksie cywilnym: Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, o której mowa w odrębnym przepisie, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.

Oczywiście przedstawiłem Ci teraz tylko ogólny zarys problemu. W dalszych wpisach pokażę Ci, że problemów i konfiguracji może być dużo więcej, a sama upadłość konsumencka jest niezwykle ciekawa.

Pozdrawiam

adwokat Eryk Trybuliński

adwokat Eryk Trybuliński

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Dla Ciebie to tylko “kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Inni czytali również: