fbpx

O Kancelarii Klisz i Wspólnicy

obsługa prawna kancelaria adwokacka we wrocławiu

Naszą Kancelarię tworzy zespół osób wierzący we wspólne wartości takie jak profesjonalizm, staranność i jakość w obsłudze klienta.

Naszą misją jest to, żeby na zawsze pozostać prawnikiem z ludzką twarzą. Uważamy, że nie wystarczy mówić tylko do rzeczy, bo trzeba też mówić do ludzi.

Żargon prawniczy zostawiamy dla sędziów i prokuratorów, a naszym Klientom naprawdę wyjaśniamy jak działa prawo

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7,
53-505 Wrocław
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu

ul. Bóżnicza 1/14,
61-001 Poznań
tel. 71 740 50 00

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
tel. 32 321 02 84

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1, 80-138 Gdańsk
tel. 71 740 50 00

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Zapraszamy na Kanał YouTube!
Prawo spadkowe dla Każdego

adwokat prawo spadkowe wrocław

Zapisz się na nasz Newsletter!

Darmowy poradnik dla Pracodawców

 

Poznaj nas w social mediach

Najnowsze posty

Nasze blogi:

Polub nas:

Kto może ogłosić upadłość konsumencką

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy
kto może ogłosić upadłość konsumencką

Kto może ogłosić upadłość konsumencką

W ostatnim wpisie opowiedziałem Ci co to tak właściwie jest upadłość konsumencka, w jakiej ustawie jest uregulowana i dlaczego warto o niej wiedzieć. Jeżeli jeszcze nie czytałeś, to koniecznie zobacz mój poprzedni artykuł. Dzisiaj napiszę kto może ogłosić upadłość konsumencką.

Zdolność upadłościowa

To czy ktoś może ogłosić upadłość nazywamy zdolnością upadłościową. Upadłość konsumencka nie jest jedynym rodzajem upadłości uregulowanym w ustawie prawo upadłościowe. Przeciwnie, stanowi ona pewną odrębność, wyjątkowe postępowanie. Co do zasady bowiem zdolność upadłościową mają przedsiębiorcy i to do nich odnosi się większość przepisów ustawy.

Osoba fizyczna – zwykły człowiek.

Upadłość konsumencka może być ogłoszona tylko przez osoby fizyczne, czyli przez każdego człowieka, który ma zdolność prawną. Żeby mieć zdolność prawną nie trzeba robić niczego szczególnego – każdy człowiek ją ma, od chwili urodzenia, aż do swojej śmierci. To znaczy, że tylko ludzie mogą ogłosić upadłość konsumencką – upadłości konsumenckiej nie mogą ogłosić osoby prawne, czyli podmioty (np.: przedsiębiorstwa, spółki z o.o.) którym ustawa przyznaje osobowość prawną.

Bez znaczenia pozostaje wiek osoby fizycznej. Nietrudno sobie wyobrazić sytuację, że nawet małoletnie dziecko popada w długi. Taka sytuacja była możliwa szczególnie wtedy, gdy brak złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku skutkował przyjęciem go wprost razem z długami. Na szczęście ustawodawca to zmienił i teraz podstawową formą przyjęcia spadku jest ta z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczeniem odpowiedzialności za długi. Także osoby niepełnoletnie mogą ogłosić bankructwo. Po prostu w trakcie postępowania będę reprezentowane przez swoich przedstawicieli ustawowych, czyli zwykle rodziców.

Bankructwo może ogłosić także osoba fizyczna, która jest ubezwłasnowolniona częściowo lub całkowicie. Także i ona może stać się niewypłacalna w stopniu uzasadniającym ogłoszenie upadłości. W ich imieniu również będą działać przedstawiciele ustawowi, opiekunowie lub kuratorzy.

Gospodarstwo rolne

Szczególnym przypadkiem wartym rozważenia jest upadłość osoby fizycznej prowadzącej gospodarstwo rolne. Nie może ona ogłosić upadłości jako przedsiębiorca, chyba że prowadzi jeszcze inną, odrębną od gospodarstwa rolnego działalność. Jeżeli jednak prowadzi tylko gospodarstwo rolne, to może ona ogłosić bankructwo osoby fizycznej – czyli upadłość konsumencką.

Osoba fizyczna jako przedsiębiorca

Nie każda jednak osoba fizyczna może ogłosić upadłość konsumencką. Jest jeszcze pewien warunek. Osoba taka nie może prowadzić we własnym imieniu działalności gospodarczej. Nie może być zatem przedsiębiorcą – stąd potoczna nazwa tego postępowania „konsumencka”. Podstawową definicję przedsiębiorcy znajdujemy w kodeksie cywilnym: Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, o której mowa w odrębnym przepisie, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.

Oczywiście przedstawiłem Ci teraz tylko ogólny zarys problemu. W dalszych wpisach pokażę Ci, że problemów i konfiguracji może być dużo więcej, a sama upadłość konsumencka jest niezwykle ciekawa.

upadłość konsumencka ebook

Pobierz darmowy e-book o upadłości konsumenckiej!

A w nim między innymi: lista sądów upadłościowych oraz formularz wniosku.

Pozdrawiam

adwokat Eryk Trybuliński

adwokat Eryk Trybuliński

Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel. 695 560 425    email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

SKORZYSTAJ Z POMOCY ADWOKATA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?
Skontaktuj się z nami:
 
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Klisz i Wspólnicy
 
Wrocław – Katowice – Poznań – Gdańsk
 
tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
 

Zapraszamy na Kanał YouTube - Prawnik dla pracodawcy

Inni czytali również: