Potrzebujesz porady prawnej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

ul. Kazimierza Wielkiego 1
50-077 Wrocław

tel. 71 740 50 00
tel. kom. 695 560 425
email:i.klisz@kancelaria-klisz.pl

Kiedy warto przeprowadzić w firmie postępowanie restrukturyzacyjne?

Blog Kancelarii Klisz i Wspólnicy – artykuły pisane przez zawodowych adwokatów i radców prawnych

Kiedy warto przeprowadzić w firmie postępowanie restrukturyzacyjne

Twoja firma ma trudności finansowe i zastanawiasz się nad restrukturyzacją? Nie wiesz, czy lepsza jest restrukturyzacja, czy upadłość? Nie wiesz kiedy zdecydować się na restrukturyzację? Chciałbyś kontynuować działalność ale straciłeś płynność i szukasz rozwiązania? Nie wiesz jakie są warunki złożenia wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego? Z naszego artykułu dowiesz się:

  • kiedy można wszcząć postępowanie restrukturyzacyjne,
  • czym jest stan zagrożenia niewypłacalnością,
  • w jakich przypadkach restrukturyzacja jest korzystniejsza od upadłości.

Przesłanki restrukturyzacji

Postępowanie restrukturyzacyjne możesz wszcząć w dwóch przypadkach. Aby było to możliwe musi wystąpić jedna z poniższych okoliczności:

  • jesteś niewypłacalny,
  • twoja firma jest w stanie zagrożenia niewypłacalnością.

Dodatkowo we wniosku restrukturyzacyjnym musisz wykazać, że przeprowadzenie tego postępowania będzie korzystniejsze dla wierzycieli niż twoja upadłość. Możesz tego dokonać, przedstawiając analizę w jakim stopniu spłacisz długi w czasie restrukturyzacji, a w jakim zostałyby one zaspokojone w przypadku twojej upadłości. Jeśli z analizy ten wynikać będzie, że restrukturyzacja pozwoli spłacić więcej zobowiązań, masz większą szansę na jej przeprowadzenie.

Niewypłacalność a stan zagrożenia niewypłacalnością

Niewypłacalność to stan, w którym nie możesz spłacać swoich wymagalnych zobowiązań ? a zatem takich, co do których upłynął już termin płatności. Możesz wykazywać tą okoliczność wskazując, że twoje opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące.

            Jeżeli prowadzisz działalność w formie spółki, niewypłacalność możesz wykazać w jeszcze jeden sposób. Mianowicie, gdy twoje zobowiązania pieniężne przekraczają wartość majątku spółki, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający dwadzieścia cztery miesiące. Stan ten udowodnisz np. bilansem i rachunkiem zysków i strat.

            Stan zagrożenia niewypłacalnością to sytuacja, w której co prawda żadna ze ww. okoliczności jeszcze nie wystąpiła ale najprawdopodobniej wystąpi w najbliższych kilku miesiącach. Przykładowo:

  • nie spłacasz zobowiązań przez miesiąc ale wiesz, że twoja sytuacja nie pozwala na ich zapłatę także w kilku kolejnych miesiącach,
  • zobowiązania spółki przekraczają wartość jej majątku przez okres kilkunastu miesięcy, jednak z twoich analiz wynika, że sytuacja ta nie zmieni się co najmniej przez kolejne miesiące.

Kiedy zdecydować się na restrukturyzację

Postępowanie restrukturyzacyjne będzie dla ciebie dobrym rozwiązaniem, jeżeli:

  • chcesz nadal kontynuować działalność gospodarczą,
  • możesz zaoferować wierzycielom przynajmniej częściową spłatę twoich zobowiązań,
  • masz realną możliwość wykonania planu restrukturyzacyjnego.

Restrukturyzacja zakłada wdrożenie działań określonych we ww. planie. Mają one na celu umożliwienie kontynuowania działalności i uniknięcie upadłości. Środkami restrukturyzacyjnymi mogą być m.in.:

  • zmniejszenie zatrudnienia,
  • rezygnacja z umów generujących największe koszty, np. zmiana lokalu na mniejszy albo w okolicy, w której czynsze są tańsze,
  • udzielenie kredytu przez wierzycieli,
  • umorzenie odsetek za opóźnienie,
  • częściowe umorzenie twojego zadłużenia,
  • rozłożenie zobowiązań na korzystne raty,
  • przekazanie wierzycielom udziałów albo akcji twojej spółki w zamian za oddłużenie.

Zaletą restrukturyzacji są także jej mniejsze koszty w porównaniu z postępowaniem upadłościowym. Nadto, w jego trakcie nie tracisz zarządu nad swoim przedsiębiorstwem. Ustanowiony przez sąd nadzorca sądowy ma kompetencje jedynie w sprawach przekraczających bieżący zarząd. Na tego typu czynności będziesz musiał uzyskać jego zgodę.

Przeczytaj także:

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

Masz pytanie do adwokata? Napisz do nas

Pomoc doświadczonego adwokata
Pomożemy Ci w każdej sprawie sądowej
Porady prawne on-line
Zdalne porady prawne u adwokata bez konieczności wychodzenia z domu lub z biura
upadłość przedsiębiorcy - darmowy poradnik

Z e-booka dowiesz się kto może ogłosić upadłość oraz czym się różni upadłość od likwidacji i restrukturyzacji. Poza tym w e-booku znajdziesz wzór wniosku oraz wszystkie niezbędne informacje dotyczące ogłoszenia upadłości. 

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.